19.01.22, 16:15fot. yt/pern/screen

Rekordowy przeładunek paliw w 2021 w Naftoporcie Grupy PERN

Jak w środę podaje PAP, Naftoport z Grupy PERN odnotował rekordowy przeładunek ropy oraz innych paliw w roku 2021. Przeładowane prawie 18 mln ton ropy naftowej i paliw to o ponad 6 proc. więcej niż w rekordowym 2019 roku.

Naftoport jest obecnie kluczową spółką, która zapewnia dywersyfikację dostaw ropy naftowej do Polski – czytamy.

Naftoport z Grupy PERN to jedyny w Polsce morski terminal przeładunku ropy naftowej. Jest on także jednym z największych terminali przeładunku produktów rafinacji oraz jedym z największych przeładunkowych terminali na Morzu Bałtyckim w ogóle.

Tak duże obciążenie – jak podał PERN – było wymuszone „kryzysem chlorkowym", który wstrzymał aż na 46 dni tłoczenie surowca ropociągiem "Przyjaźń". W ropie tłoczonej rurociągiem do Polski z Rosji, tranzytem przez Białoruś wykryto bowiem chlorki.

"Dziś już prawie dwie trzecie dostaw surowca do Polski odbywa się drogą morską, głównie z kierunków innych niż wschodni". "Naftoport jest dziś kluczową spółką zapewniającą dywersyfikację dostaw ropy naftowej do Polski" – podaje PERN, co – jak podkreślił prezes spółki Igor Wasilewski – zapewnia klientom „skutecznie dywersyfikować dostawy ropy naftowej tak, aby otrzymywać najbardziej wydajne mieszanki i produkować najlepszej jakości paliwa oraz produkty petrochemiczne”.

 

mp/pap

Komentarze

Krakus2022.01.19 17:52
PiSowski ład, alegoria, koloryzowane https://joemonster.org/filmy/115287/Polski_Lad_kolejna_odslona