03.04.15, 06:49

Będzie III wojna? Rosja grozi atakiem na państwa NATO

„The Times” powołuje się na zapisy z tajnego spotkania grupy nieczynnych już rosyjskich generałów wojsk i służb wywiadowczych ze służbami Stanów Zjednoczonych. Spotkanie to odbyło się 18 marca w niemieckim Torgau. Rosjanie mieli tam przekonywać, że dysponują „spektrum odpowiedzi od nuklearnej po niewojskową” na wypadek, gdyby Sojusz przeniósł swoje siły na terytorium Litwy, Łotwy i Estonii.

Rosyjscy generałowie mieli też przekonywać, że próba przywrócenia Krymu Ukrainie spotka się z „odpowiedzią siłową sięgającą po użycie sił nuklearnych”.

Dodatkowo wysłanie broni przez państwa NATO na Ukrainę miałoby zostać uznane za „zbliżanie się Sojuszu ku granicy rosyjskiej”, a „naród rosyjski” zażąda na to „zdecydowanej odpowiedzi”. „The Times” podaje, jakoby rosyjscy generałowie otrzymali instrukcje na rozmowy od samego szefa MSZ Siergieja Ławrowa.

Na spotkaniu przedstawiciele Moskwy mieli ponadto mówić, iż w państwach bałtyckich istnieją „te same warunki, które zaistniały na Ukrainie i spowodowały, że Rosja podjęła tam działania”. Rosja ma rozważać podjęcie „akcji destabilizujących, których sprawstwo byłoby Rosji jeszcze trudniej udowodnić niż było to w przypadku działań na wschodniej Ukrainie”.

„Rosja ma nadzieję na powolne przeciągnięcie tamtejszej rosyjskiej ludności na swoją stronę bez dawania NATO pretekstu do rozmieszczenia tam swych wojsk” – mówiono jakoby na spotkaniu.

bjad/polskie radio

Komentarze

anonim2015.04.3 7:01
O Kenii, kiedy napiszecie?
anonim2015.04.3 7:35
Mam wrażenie, że Fronda aż przebiera nogami kiedy wreszcie ta wojna wybuchnie. Od katolickiego portalu to ja oczekuję zachęty do modlitw o POKÓJ a nie tego typu bzdur. Niedobrze się robi.
anonim2015.04.3 8:02
@pawel.nn O Kenii, kiedy napiszecie?
anonim2015.04.3 8:17
Rosja może spokojnie straszyć użyciem broni jądrowej na wypadek próby odzyskania Krymu bo wie, że pies z kulawą nogą - łącznie z Ukraińcami - nie będzie go odzyskiwał.
anonim2015.04.3 9:09
Wyłączcie im SWIFT, odetnijcie od technologii i będzie spokój. Zachlają się na śmierć a strzelać będą mogli jedynie z pustych butelek po wódzie.