19.03.14, 15:49

Rosja musi zbankrutować!

Minister finansów Rosji Aleksiej Kudrin udzielił wywiadu agencji ITAR-TASS. Przyznał, że sankcje ekonomiczne nakładane przez Zachód mogą mieć „silniejszy wpływ na rosyjską gospodarkę, niż rząd przewiduje”. Uznał, że kolejne sankcje będą wyzwaniem dla makroekonomii.

Kudrin potwierdził, że zachodnie banki wprowadzają wobec Rosji sankcje. Firmy z Federacji pożyczyły na Zachodzie 700 mld dolarów, a teraz zachodnie banki nie chcą przedłużać linii kredytowych albo wstrzymują wspólne projekty.

Dużym zagrożeniem jest też ogromny odpływ pieniędzy z Rosji. W związku z tym wszystkim tegoroczny wzrost gospodarczy będzie o wiele niższy, niż przewidywano. Może wynieść nawet 0 proc.

Tymczasem Siergiej Balyakov, wiceminister gospodarki, przyznał, że „sytuacja gospodarcza nosi wyraźne oznaki kryzysu”.

Kryzys krymski bardzo mocno obciąża rosyjską gopodarkę. Dla budżetu oznacza co najmniej 3 mld. dolarów kosztów. A już w zeszłym roku wzrost gospodarczy nie był taki, jak tego sobie życzono.

Bardzo prawdopodbna jest recesja. Grozi Federacji Rosyjskiej już w drugim lub trzecim kwartale tego roku. Tylko w tym roku rubel osłabił się o 11 proc. w stosunku do dolara. To prawie najwięcej spośród wszystkich 175 walut śledzonych przez Bloomberga. Przy tym cały czas rosną ceny. Wzrost wyniósł w lutym aż 6,2 proc.

Wygląda na to, że Rosja to kolos na glinianych nogach. Aneksja Krymu może odbić się Moskwie potężną czkawką. Jak sądzicie: czy grożący rosyjskiej gospodarce kryzys powstrzyma ją przed dalszymi próbami rozszerzenia granic na Zachód?

Pac/akudrin.ru/forsal.pl 

Komentarze

anonim2014.03.19 15:55
Pozamykać granice z ruskimi wstrzymać import surowców niech się udławią odciąć ich od świata .
anonim2014.03.19 15:58
Od dziś nie gotuje, jem zimne, nie będę opłacał ruskiego gazu
anonim2014.03.19 15:59
@aleale21 jesli stało by się to co sugerujesz w krótkim terminie to najpewniej mamy III wojnę światową bo ruskie z głody umierać będą a więc gotowe do wojny będą bankowo
anonim2014.03.19 16:11
Wiadomo Putin sobie nie odbierze Dumie też nie!A ludzie to wiadomo jakie maja wyjście .Ukraina wie co to kanibalizm.Rosja zna głód. Zawsze uparta nie powstrzyma, tylko żeby do nas się nie wprowadziła!!
anonim2014.03.19 16:52
Wstrzymać eksport polskiego mięsa i owoców do Rosji! Co mają paść się na naszej krwawicy! Więcej polskich schabowych na polskich stołach. Protestujących rolników - tj. sługusów postsowieckiego imperializmu - wsadzić do pudła.
anonim2014.03.19 17:12
Ruski nie takie głupki jak myślicie, a co jak nakażą by im płacić za ich gaz i ropę rublami? a nie jak dotąd dolarami? to kto wtedy będzie w potrzasku? (usa)
anonim2014.03.19 17:12
Ruskie gnidy nie są nieśmiertelne
anonim2014.03.19 17:27
Boje się, że kryzys ekonomiczny w Rosji będzie pretekstem do dalszej ekspansji Putina. Prezydent Rosji biedę, do której sam doprowadził zgoni na zgniły zachód i jego sankcję. A że w Rosji wszyscy w Putinie widzą "boga", to uwierzą, tym bardziej, że propaganda kremlowska działa po mistrzowsku - niczym gebelsowska.
anonim2014.03.19 18:10
Cały świat co innego mówi a co innego robi! Wszyscy maja zamknąć granice a Merkel będzie im jedzenie podsyłać. Dajmy się tylko podpuszczać!!
anonim2014.03.19 18:20
Putin i jego świta wiedzieli że kończy się czas zarabiania, i gospodarki opartej na funduszach uzyskanych ze sprzedanej ropy i gazu, i ta aneksja może być pochodną tej właśnie sytuacji.
anonim2014.03.19 22:12
bratzakonny napisał: " a co jak nakażą by im płacić za ich gaz i ropę rublami? " *** Kolejnym etapem sankcji będzie rezygnacja z rosyjskiej ropy i gazu. Oczywiście, na to potrzeba trochę czasu, ale Zachód już podejmuje odpowiednie kroki w tym kierunku, tyle, że na razie przywódcy o tym nie mówią głośno, bo tego typu kroki odbiją się także negatywnie na ich gospodarkach. Surowce nie będą droższe lecz trzeba będzie ponieść koszty zmiany kierunku odbioru.
anonim2014.03.19 22:12
Lubiniak napisał: " Boje się, że kryzys ekonomiczny w Rosji będzie pretekstem do dalszej ekspansji Putina. " Z tego też powodu przywódcy zachodni działają roztropnie, żeby nie doprowadzić do sytuacji, gdy szczur postawiony pod ścianą nie będzie miał innego wyjścia, jak atak. Wszystko jednak wskazuje na to, że Putin nie miał wcale zamiaru zadowolić się Krymem i będzie dążył do dalszej ekspansji. Wtedy tylko całkowita blokada Rosji może ograniczyć działanie satrapy.
anonim2014.03.20 11:30
@Klara - Jedni przestaną kupować u Rosjan, a w to miejsce przyjdą inni. Na ropę i gaz zawsze znajdą się kupcy.
anonim2014.03.20 11:31
Polska powinna mieć broń atomową, do obrony. Poniżej petycja: http://www.petycje.pl/petycja/10407/bron_atomowa_w_polsce.html
anonim2014.03.20 13:29
rzecz w tym, że logika poczynań Putina jest dokładnie odwrotna, ściśle orwellowska: Putin wie, że ma kryzys, że nie ma przemysłu, a nie żadnych perspektyw wzrostu, wie, że doprowadził kraj na skraj przepaści i dziarsko z przytupem idzie do przodu I WŁAŚNIE DLATEGO będzie wywoływał atmosferę oblężenia, wojny, stany wojenne i poczucie większego zagrożenia z zewnątrz, żeby skanalizować emocje i odwrócić uwagę wcześniej wystarczali do tego Czeczeni, ale jak już ich wszystkich wymordował (tych nadających się do celów propagandy), musi szukać wrogów gdzieś dalej żeby wyjąć ten małpie brzytwę z ręki trzeba: uświadomić Rosjanom, że nikt ich nie ma zamiaru atakować, że czasy imperiów skończyły się, a narody jako tako egzystują w jakotakiej przyjaźni, a nie jak dawniej podbijając się wzajemnie i grabiąc poza tym musieliby zrozumieć, a dzisiejsze status quo jest w zasadzie przykrywką dla Putina i jego bandy do ich ograbiania i gromadzenia bajońskich sum, kosztem Matuszki Rassiji i Rosjan