16.11.13, 09:06Fot. Wikimedia Commons

Rosja nie przeprosi za atak na polską ambasadę

Rzecznik polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Marcin Wojciechowski, publicznie stwierdził w Polskim Radiu, że sprawa incydentów pod ambasadą Polski i Rosji została zamknięta.

Wojciechowski mówił, że "nasz resort dyplomacji zrobił wszystko, co należało zrobić w tej sytuacji. Jednocześnie reakcja polskich władz była jednoznaczna". Zapytany przez Polskie Radio, czy Rosja przeprosiła oficjalnie za moskiewski incydent, Wojciechowski odpowiedział, że "należy pamiętać o różnicy w skali obu incydentów oraz o tym, że do pierwszego doszło pod ambasadą Rosji w Polsce". Czyli mówiąc wprost: Rosja nie przeprosiła Polski za atak na jej ambasadę, za to na forum międzynarodowym domagała się oficjalnych przeprosin od Polski za incydent w Warszawie. I oczywiście Prezydent RP jak i Premier przeprosiły Rosję za "chuliganów z Marszu Niepodległości".

Postawa polskiego MSZ jest tak absurdalna, że nie warto jej komentować. Jedynie można stwierdzić, że rząd Donalda Tuska naprawdę chodzi na smyczy Putina.

sm/IAR

Komentarze

anonim2013.11.16 9:32
CzęstochowskiPoeta to zwykły dupek !!!
anonim2013.11.16 9:48
Polska jako kraj słaby i mały musi przepraszać atomowe mocarstwo. Atomowe mocarstwo może przepraszać co najwyżej drugie takie samo (USA i Chiny), bo incydenty pod jakąś tam ambasadą z prowincjonalnego kraiku ich naprawdę nie interesują. Skończmy z tym mitem, że Polska jest na arenie międzynarodowej jakimś graczem, bo naprawdę się tylko ośmieszamy. Oni nie dlatego nas nie przepraszają, że nie chcą albo zamierzają okazać nam pogardę, nie, oni zwyczajnie nie zauważyli tego nic nie znaczącego wydarzenia. Obudźcie się!
anonim2013.11.16 9:52
Rosja ma na "gazowej smyczy" całą Europę, zawdzięczamy to niemieckiej polityce, Obamie też ostatnio zagrał na nosie.
anonim2013.11.16 9:53
@CzęstochowskiPoeta Jesteś odpadem człowieczeństwa!!!!.
anonim2013.11.16 10:00
Widać jak wielu jest zniewolonych i przerażonych. Żyją na kolanach i konsumują resztki po ubekach i jedynie słusznej partii. Komentarze świadczą albo o bardzo złej woli, albo zupełnej głupocie! Duchowe dzieci Platformy!
anonim2013.11.16 10:20
bart_ek Mleko się wylało - tu rozmawiamy, co zrobił/mógł zrobić/ nie zrobił w tej sprawie nasz rząd i dyplomacja. GenesisX co miał zrobić nasz rząd? Wystąpić o reakcję w analogicznie zdecydowany sposób, jak Rosja. WTEDY ta sytuacja od biedy mogłaby być piarowo wykorzystana (my zachowaliśmy sie "fair" - Rosjanie pod każdym względem, - nie) - bo wtedy było by Rosyjskie zagranie widać czarno na białym. A przeprosiny są potrzebne, bo tu nie chodzi o pr, tylko o dyplomację. rekk Polska kraj słaby - może, ale nadal oficjalnie podmiot prawa międzynarodowego. Nas to prawo obowiązuje w jednakowym stopniu, jak Rosję. Jeśli nasza dyplomacja nie potrafi nam tej równości (a mówimy TYLKO o gestach i formalnościach, nie o wpływach i decydowaniu o losach uniwersum) zapewnić to jest do D...y. Jeszcze raz napiszę - na kompleksy mogę sobie pozwolić ja, Ty, rekk, ale nie Premier, Prezydent, czy Minister - występując w imieniu kraju. Tym się różni polityk amator od męża stanu. A takich nie mamy. I jeszcze jedno: jeśli przyjąć Twoje podejście, rekk, to DOSŁOWNIE trzeba potraktować użyte przez Ciebie sformułowania: "prowincjonalny". Ten incydent, paradoksalnie, mógł być po klęsce dyplomatycznej związanej z dochodzeniem smoleńskim, pierwszym krokiem do odbudowy podmiotowości. Zdecydowane wystąpienie, nawet ryzyko kryzysu dyplomatycznego, byłoby dla Rosji sygnałem, że nie może dłużej traktować nas jak przedmiotu. A sprawa był na tyle błaha, ze Rosja nie mogłaby go wykorzystać do szczególnie groźnych posunięć. Pozdrawiam.
anonim2013.11.16 10:33
@CzęstochowskiPoeta Do tej pory uważałem ciebie w miarę za rozważnego człowieka. Po tej wypowiedzi uważam że nie jesteś nim.
anonim2013.11.16 11:20
@GenesisX "wśród naszych sojuszników, krajów Unii Europejskiej i NATO, pijarowo, kolejną potyczkę ze wschodnim autorytaryzmem, wygrywamy!" Dokładnie: Jak ktoś Cię w dvpę kopnie to faktycznie możesz twierdzić,że to w sumie dobrze bo rośnie ci energia kinetyczna. Poza tym twoja wypowiedź trąci kaczyzmem.Czyżbyś prezentował postawę konfrontacyjną wobec Rosji?To Kaczafi toczył z naszym sąsiadem jakieś pijarowe potyczki.Jak to człowiek czasem się zdziwi gdzie się to podświadome pisiorstwo ukrywa.
anonim2013.11.16 11:28
GenesisX "wykorzystujesz sprawę zagraniczną do kolejnego przywalenia rządowi i Prezydentowi Najjaśniejszej Rzeczypospolitej" Ejże: to, czy ich lubię, czy nie, nie ma znaczenia, czy są przedstawicielami Najjaśniejszej, też nie - jeśli działają na jej niekorzyść. A tutaj WYRAŹNIE działają. " a ja się będę upierał, że tam, gdzie jest to istotne, a więc wśród naszych sojuszników, krajów Unii Europejskiej i NATO, pijarowo, kolejną potyczkę ze wschodnim autorytaryzmem, wygrywamy" Co to jest PRowy sukces? W 39 mieliśmy nad ZSRR miażdżącą PRową przewagę. W ciągu 43 się odwróciła i w 45, bez niczyich oporów, zostaliśmy, z czym zostaliśmy. I co nam było po zasłużonym PR? Dlaczego? Bo o pr decydują media a nie fakty. I kiedy trzeba, media naginają PR do faktów. A fakty, na arenie międzynarodowej, są kształtowane przez dyplomacje. Rosja jest zaś mistrzem faktów dokonanych - jeśli trzeba wbrew swojemu PR, samym faktom a czasem, jak trzeba, to i wbrew prawu. A co do samych sojuszników: minister Beck ma obecnie słaby PR, bo za bardzo na nich liczył. ;) Pozdrawiam.
anonim2013.11.16 11:44
W Moskwie rzucili ze 4 race na trawnik i wszystkich szybko zgarnęła Policja, zostali już osądzeni i skazani na 15 dni aresztu, u nas było dużo gorzej, Policja nie poradziła sobie z demonstrantami pozwalając na wyrządzenie dużo większych szkód, nie ujęła większości sprawców i przeprosiny się należały Rosji jak i innemu krajowi gdyby to jego ambasadę zaatakowano i wyrządzono szkody.
anonim2013.11.16 12:02
GenesisX Ja w ogóle nie mówię o działaniach wojennych: w 45 byliśmy w obozie zwycięzców. Wygraliśmy wojnę? Wygraliśmy. Wyszliśmy na tym gorzej, niż pokonane Niemcy? No tak. Czy grozi nam wojna z Rosją? Raczej nie (w każdym razie nie z powodu budki). I wtedy i teraz wszystko odbywa się na poziomie dyplomacji. W tej grze, gdzie każde państwo ma swój WŁASNY interes, najłatwiejszy przeciwnik to ten, który woli mieć dobry PR, być poklepywany po plecach, niż narażać się innym, aktywnie walcząc o swoje. ;)
anonim2013.11.16 12:08
AirWolf Nie chodzi o pokazywanie Putinowi, gdzie jego miejsce, ani o aspiracje do decydowania o kształcie świata. Chodzi o pokazanie, gdzie nasze miejsce i zadbanie o jak najlepszą pozycję w tym świecie. Ta gra trwa, a my właśnie oddaliśmy kolejne pole.
anonim2013.11.16 12:14
Domingo a teraz, kiedy mamy takie przyjacielskie stosunki, jest inaczej? Nie ma manewrów? Gaz staniał jakoś zdecydowanie? (jak choćby u Niemców?). A z embargiem na mięso, to trochę wpływ LK przeceniacie - embargo Rosja wprowadziła w październiku, a LK został prezydentem w grudniu 2005. Pozdrawiam.
anonim2013.11.16 12:34
Domingo Acha. Czyli jesteśmy bliżej zgody, co do oceny dyplomacji samego LK. A teraz, co sądzisz o skuteczności dyplomacji Rządu RP w sprawie incydentu, o którym mowa w tym wątku?
anonim2013.11.16 12:51
GenesisX "czy mamy się awanturować, by dyplomacja rosyjska w stolicach europejskich wytykała nas palcem jako oszołomów, niezrównoważonych, niepoważnych, nie umiejacych się zachowac jak należy?" Czy wezwanie naszego ambasadora przez Rosję, ZARZĄDANIE i OCZEKIWANIE wyjaśnień to awanturowanie się? Nie. Czy takie zachowanie naszego rządu byłoby awanturowaniem się? Czemu w analogicznej sytuacji nie możemy postępować i oczekiwać analogicznego postępowania? "a tak to mamy pijarowo z górki - myśmy przeprosili, oni nie, myśmy się zachowali, oni, kolejny, raz, nie potrafili!" Dobra: na przykładzie: jeśli masz w klasie, grupie, na klatce sąsiada, który terroryzuje/dominuje resztę, a ty w sytuacji konfliktu, w której masz co najmniej równą rację jak on, przepraszasz i pozwalasz, żeby on cię w zamian wyśmiał/opluł - i bierzesz to za dobrą monetę to nie on traci twarz, tylko ty (o nim ludzie myślą - świnia, ale mocna, o Tobie - platfus). No i dajesz mu sygnał, że może Ci następnym razem zrobić to samo. Tak, czy nie? I przykład Michasia z kopem w tyłek jest tu naprawdę bardzo dobry.
anonim2013.11.16 12:55
bo to poważny kraj a nie kondominium
anonim2013.11.16 12:56
Poeta to skończony durak
anonim2013.11.16 13:16
Domingo - do Twojego przykładu z amstaffem tyczy się więc i odpowiedź dla Genesisa. No to teraz odpowiedz zdaniem twierdzącym :) AirWolf Nigdy się nie dowiemy :) Natomiast. przyjmując Twoje założenie, tak, czy inaczej, my wychodzimy źle. Natomiast Putina jasna sytuacja dyplomatyczna naszego żądania postawiła by w mniej komfortowej sytuacji, bo po odmowie, w gorszym świetle. Mimo wszystko jemu też zależy na możliwe dobrym wizerunku. Jak mówię - jakakolwiek nasza postawa nie odwróciłaby pod razu układu w naszych relacjach z FR i nie o to chodzi. Natomiast mogła być sygnałem, na następne interakcje: że podejmując decyzje w naszej sprawie, czy sprawie z nami związanej, niezgodne z naszym interesem, Rosja musi się liczyć z naszą odpowiedzią. Na zasadzie i w uproszczeniu: nie dokuczasz osie, nie dlatego, ze się boisz o życie, tylko nie lubisz, jak Cię boli. A i wydaje mi się, że dyplomacje pilnie obserwują także takie "drobne" wojny dyplomatyczne i wyciągają z nich wnioski.
anonim2013.11.16 13:41
Domingo Przyjacielu, nie wiesz, il mam lat :). Masz prawo do swojego zdania - także na mój temat i moich kompleksów. Nie będziemy się chyba jednak w swoich kompleksach nawzajem grzebać. Czy, na zakończenie, odpowiesz mi krótko, oznajmująco i treściwie (jak w przypadku diagnozy, jaką mi postawiłeś :)) na postawione wcześniej pytanie: co sądzisz o skuteczności dyplomacji Rządu RP w sprawie incydentu, o którym mowa w tym wątku? Możesz też wkleić cytat, w którym napisałem, że mamy "się na wszystkich rzucać". :)
anonim2013.11.16 13:57
AirWolf gdyby było, jak piszesz, dyplomacja małych państw w ogóle nie miałaby sensu. Rosja jest mocarstwem, o niebo potężniejszym niż my, to fakt. Naszą racją stanu nie jest wymuszanie uległości Rosji względem nas, tylko pilnowanie i utrudnianie Rosji łamania prawa międzynarodowego, które jest gwarantem naszej pozycji - którego zdajesz się nie brać pod uwagę. Rozdepnięty ślimak nie ma praw więc go nie przepraszam - gdyby ślimaki były jednak pod ochroną (prawa), rozdepnięcie go nie byłoby takie nieznaczące. Różnica między nami a ślimakiem powinna być taka, że my upominamy się o nasze prawa, a ślimak nigdy tego nie zrobi. Mam pretensje do naszego rządu nie o to, że nie rzuca Rosji na kolana i nie upokarza jej, tylko że nie egzekwuje/ łatwo i bez walki dyplomatycznej oddaje prawa, jakie mamy i jakie przysługują każdemu niepodległemu państwu. Pozdrawiam. Muszę na jakieś 2-3 godziny kończyć. Dzięki za rozmowę.
anonim2013.11.16 16:35
Gdyby głupota miała ciało zapewne było by ono "CzęstochowskiPoeta" kark byłby "rekk" A rozum nie trudno się domyślić bo "Domingo_de_Silos". I Kropka
anonim2013.11.16 16:40
Domingo Dyplomata z Ciebie :) Na pytanie o skuteczność odpowiadasz: "zachowali się dojrzale i rozsądnie". No, nic, w takim razie dziękuję za odpowiedź na pytanie. Domingo, GenesisX Dziękuje Panom za wymianę zdań.
anonim2013.11.16 19:03
CzęstochowskiPoeta napisał(a):Lis 16, 2013, 9:17 rano I bardzo dobrze. Niech najpierw Polska przeprosi za to, że naśmieciła w Smoleńsku. -- ty gnoju... nie napiszę więcej, bo byłyby to groźby karalne... Nigdy więcej nie uraczę cie bydlaku odpowiedzią.
anonim2013.11.16 19:23
A czegóż możan się spodziewać po kacapach? Czy cokolwiek dobrego przyszło z tej strony...? ------------------------------------------------------------------------ "Częstochowski Poeta" zbliża się niebezpiecznie do poziomu Dziurawego Stefana. A może już mu dorównał?
anonim2013.11.16 19:46
Najlepszą metodą na takich poetów to nie zwracać na nich uwagi , to takie internetowe bydło . Odnośnie tematu -Mamy państwo ,które w chwili obecnej jest zarządzane przez ludzi o słabych charakterach i intelekcie co odbija się na naszej polityce dyplomatycznej. "Gra się tak jak przeciwnik pozwala "{a my Rosi pozwalamy na wiele ] i z tego powodu nie ma co bronić nieudaczników tylko myśleć jak ich zastąpić kimś kto nie pozwoli drwić z Polski a tym samym z nas. Już przed nasza erą jeden myśliciel napisał: "Jeżeli do rządów zabiorą ludzie ubodzy i jeśli łaknący dóbr osobistych dorwą się do dobra publicznego, aby je rozdrapywać dla siebie, wtedy nie ma sposobu. Zaczną się walki o władzę i taka wojna domowa wewnątrz państwa zgubi i samych walczących i zgubi resztę państwa. "
anonim2013.11.16 23:34
No i o co chodzi? Zależy wam na przeprosinach kolonizatora Putina? Powinniśmy się cieszyć, że zdrajcy się zdemaskowali.
anonim2013.11.17 1:58
@Onufry995 "Gdyby głupota miała ciało zapewne było by ono "CzęstochowskiPoeta" kark byłby "rekk" A rozum nie trudno się domyślić bo "Domingo_de_Silos". I Kropka" Amen!!! :)
anonim2013.11.17 5:57
@Genesis X i wszyscy obrońcy "strategii" Tuska: "- W rosyjskich kręgach panuje przekonanie, że jeżeli Tusk zachowałby się w sposób, który nie spodoba się Moskwie, to mogą go skompromitować - przekonuje krytyczny wobec Kremla rosyjski politolog Andriej Piontkowski. Jak? Upubliczniając jakieś protokoły rozmów po katastrofie smoleńskiej, które byłyby zabójcze dla jego pozycji w Polsce. - Moim zdaniem Breżniew z większym szacunkiem rozmawiał z Gomułką i kto tam u was był? Z Gierkiem, a tym bardziej z Jaruzelskim, niż Putin z Tuskiem - ocenia z kolei działacz antyputinowskiej opozycji. Zdaniem rosyjskiego politologa Donald Tusk wybrał linię pełnego uniżenia przed Moskwą i nie może już z tego kursu zawrócić. Co więcej Rosjanom udało się znakomicie wykorzystać atak na swoją ambasadę w Warszawie, wykorzystując do tego reakcje premiera Tuska i prezydenta Bronisława Komorowskiego. - Pokazali wam kim jesteście, kim jest Tusk, a kim jest Putin. Tuskowi i Komorowskiemu jeszcze raz to pokazali - mówi Piontkowski. - Tusk został zakładnikiem Rosji i zawsze nim będzie." http://wiadomosci.wp.pl/kat,39354,title,Rosyjski-politolog-Andriej-Piontkowski-Putin-moze-skompromitowac-Tuska,wid,16176484,wiadomosc.html
anonim2013.11.17 10:17
@Domingo_de_Silos UUUUUUU Brawo brawo wiesz kto to był Husarz, Dobrze że istnieją "Google" bo pewnie miałbyś problem z rozpoznaniem tego awatara.
anonim2013.11.17 13:01
Jest Komorowski, niech przeprasza.