27.02.15, 15:37Rosyjski czołg (fot. media)

Rosję czeka rozpad

Stany Zjednoczone wydają prawie 10 razy więcej na wydatki zbrojeniowe od Rosji, wynika z najnowszego raportu Międzynarodowego Instytut Studiów Strategicznych. Rosyjskie wydatki na obronę narodową są zaledwie na poziomie Wielkiej Brytanii.

Raport opisuje aktualny potencjał finansowy i militarny armii w kontekście bieżącej sytuacji międzynarodowej. Po raz kolejny okazuje się, że Rosja to kolos na glinianych nogach. Rosyjskie wydatki na uzbrojenie i sprzęt stanowią zaledwie 4 proc. wszystkich światowych wydatków, natomiast wydatki armii USA aż 36 proc.

Rosja wydaje na obronę mniej więcej tyle, co Wielka Brytania, mniej niż Arabia Saudyjska i aż dwukrotnie mniej niż Chiny. Dużo więcej pieniędzy na zbrojenia mają Koreańczycy i Japończycy razem wzięci, czy Francja i Niemcy razem. Gdyby zsumować wydatki militarne wszystkich krajów NATO przewaga Sojuszu Północnoatlantyckiego byłaby już miażdżąca.

Kreml pręży muskuły, natomiast realnie ma niewystarczający potencjał wojskowy. Nie ma też pieniędzy, aby angażować się w długotrwałe konflikty zbrojne na szeroką skalę. Dlatego nie tylko nie można mówić o Rosji w charakterze światowego mocarstwa, ale realnie istnieją nikłe szanse, aby ten status odbudować w przyszłości.  

Fragmenty raportu można przeczytać na stronach organizacji https://www.iiss.org/en/publications/military-s-balance

Tomasz Teluk 

Komentarze

anonim2015.02.27 16:17
Zbieraliby raczej świecące szczury i karaluchy.
anonim2015.02.27 16:47
"Według najnowszego raportu Stany Zjednoczone wydają na zbrojenia prawie 10 razy więcej, niż Rosja" Któż tak zagraża miłującym pokój USA ze aż tak się zbroją? Nie Rosja bo to "kolos na glinianych nogach", czyli co? zapałali chęcią zdominowania całego świata? Imperializm w pełnym rozkwicie a winna słaba Rosja.
anonim2015.02.27 18:39
buja. Ile koszują USA wydatki osobowe a ile Rosję? Ile kosztują USA wydatki na flotę? Realna przewaga USA nie jest 10-krotna. USA płaca za wszystko bardzo dużo. Realnie różnica budżetów jest jakieś 3-krotna - dla konfliktu kontynentalnego i wojsk na euroazjatycki teatr działań.
anonim2015.02.27 18:46
Za to kacapia wydaje najwięcej kasy na świecie na onuce i szare mydło dla swich sołdatów...
anonim2015.02.27 18:46
Te Stany uzbrojone po zęby, i przyjazne dla wszystkich. Pokojowo działały w Wietnamie , Iraku, Afganistanie, w Jugosławii , Na Wschodzie ,bombka w Japonii.......No tych pokojów nie wyliczę!
anonim2015.02.27 22:15
"Za to kacapia wydaje najwięcej kasy na świecie na onuce i szare mydło dla swich sołdatów..." Za to USA zapewne wydają najwięcej na to by kobietom i gejom było w armii miło i przytulnie jak w domu.
anonim2015.02.27 22:24
A w ogóle to nie rozumiem przesłania tego artykułu. Rosję czeka rozpad bo wydaje 10 razy mniej niż USA? To znaczy że tym co utrzymuje państwa w obecnym stanie jest żołnierz z karabinem? Gdyby USA wydawało na zbrojenia tyle co Rosja to też by się rozpadły? Brytyjczycy czy Francja i Niemcy ale osobno też takiego potencjału nie mają więc tylko prężą muskuły i się zaraz rozpadną?
anonim2015.02.28 0:44
Fiu fiu katolicki portal podnieca się który kraj więcej wydaje na broń do zabijania ludzi... no cóż takie czasy. P.S. Na razie to rozpada się Ukraina, płaca minimalna około 200 PLN ... eh fronda fronda
anonim2015.02.28 0:47
Czy na Stany Zjednoczone ktoś chce napaść, że tak się zbroją?
anonim2015.03.4 11:47
w kontekście tego artykułu, śmiesznie wygląda zajawka innego artykuł o Niemcowie, reklamowanego pod tekstem p. Teluka "Niemcow musiał zginąć, bo znał plan podboju Europy".