20.06.19, 18:55

Rozliczenia w Kościele we Francji. Przykład dla Polski?

- Widać mądrość biskupów francuskich, którzy mówią: "jeśli chcemy odzyskać utraconą wiarygodność, to trzeba się raz na zawsze rozliczyć i muszą to zrobić osoby z zewnątrz" – podkreślił w Polskim Radiu 24 filozof ks. Andrzej Kobyliński.

Władze Kościoła we Francji powołały specjalną komisję, która zajmuje się walką z nadużyciami seksualnymi na nieletnich, których dokonały osoby duchowne.

- To bardzo ciekawa sprawa. Polska powinna analizować dobre doświadczenia, jeśli chodzi o walkę z pedofilią w innych krajach. W wielu różnych państwach mieliśmy w ostatnich latach bardzo różne komisje oceniające przypadki molestowania seksualnego osób nieletnich. Mieliśmy Wielką Komisję Królewską w Australii. Były różne komisje w Stanach Zjednoczonych, w Niemczech, w Belgii, Holandii czy w Irlandii. Wydaje się, że komisja francuska rzeczywiście jest modelowa; jest ona komisją niedawno powołaną i uwzględnia także doświadczenia innych krajów – powiedział w Polskim Radiu 24 ks. Andrzej Kobyliński.

Jego zdaniem Kościół w Polsce mógłby skorzystać z rozwiązań wdrożonych we Francji. - Uważam, że to, co udało się stworzyć Francuzom, jest czymś godnym i cennym – także do przeniesienia na nasz polski grunt. Założeniem było, aby przewodniczący tej komisji był osobą zaufania publicznego, która będzie gwarantować właściwe procedowanie, a poza tym nie będzie żadnych wątpliwości, iż badanie dramatu pedofilii jest rzeczywiście wiarygodne – podkreślił gość PR24.

Przewodniczącym komisji został były szef rady państwa. - To bardzo znana postać w tym kraju -Jean-Marc Sauvé. Właśnie on stanął na czele niezależnej komisji śledczej do zbadania przypadków pedofilii klerykalnej w Kościele katolickim we Francji. To było w listopadzie. Ów przewodniczący uzyskał możliwość wskazania wszystkich pozostałych członków komisji. Gremium zostało oficjalnie powołane w lutym b.r. Wszyscy członkowie są osobami świeckimi. Główny cel postawiony przed komisją to dokładne zbadanie wszystkich przypadków nadużyć seksualnych popełnionych przez duchownych katolickich we Francji - od roku 1950 do czasów współczesnych – zaznaczył ks. Andrzej Kobyliński.

Audycji można posłuchać na stronie Polskiego Radia - TUTAJ

Komentarze

Mikołaj 2019.06.22 7:11
Kościół francuski to przykład , ale jak niczego nie należy robić ! . Ich uległość względem administracji państwowej doprowadziła do zdziesiątkowania ilości wiernych, laicyzacji życia i wyparcia kościoła z życia społecznego . A " nadużycia seksualne" ? - o czym tu mowa !?. Tam gdzie obowiązuje celibat " użycie" seksualne jest nadużyciem !.Najpierw przyjmują do seminarium ludzi bez powołania , takich którzy szukają łatwego chleba i sposobności do dwulicowego życia , a potem zdziwienie ? . Szeregi duchowieństwa należy prześwietlić , a nie wylewać łez nad rozlanym mlekiem !.
Mathilda2019.06.21 17:23
W Polsce i w ogóle w Kościele pedofilia nie jest nagminnym problemem. Istnieje, choć nie powinien, bo o pomstę do Nieba woła. We wszystkich kręgach społecznych można taką zbrodnię znaleźć, więc nie można wyłączać określonej grupy, zwłaszcza, że prawie 90% „równopłciowców z rzędu kolorowotęczowców” ma na sumieniu pedofilię. Są to wśród „odmieńców” ludzie różnych profesji o różnym poziomie intelektualnym i różnych wierzeniach, więc pedofilią trzeba ❗️zająć się CAŁOŚCIOWO. U muzułmanów np można „poślubić” bez granicy wieku ... (W języku angielskim na YouTube był kiedyś wywiad z kimś z tytułem dr, oraz imanem na ten temat - mówili niechętnie ale przyznali, że jest taka możliwość. Filmik chyba już nie istnieje). Hollywood zaś to jak gniazdo dla wypaczeń. Zostawcie w spokoju Kościół Katolicki, w którym homoniepewni, wg Prawa Kościelnego, nie mają racji bycia kapłanami ... bo stąd biorą się „ ciągoty” pedofilskie. Sito w Seminariach Duchownych powinno ‼️być niemożliwym do prześlizgiwania się‼️ i tutaj jest pole do działania i profilaktyka dla Kościoła... a NIE: w opluwaniu i nazywaniu każdego kapłana zwyrodnialcem. Pamiętajcie, że bez KK nie byłoby Polski z jej historią i prawością, nie byłoby ratowania Żydów etc. bo w Kościele obowiązuje miłość Boga i bliźniego. Każdy zaś grzeszy przynajmniej jednym z X Przykazań więc nie rzucajmy kamieniem w kapłanów, bo są tacy jak się modlimy. Kto zaś twierdzi, że nie grzeszy to już tym zgrzeszył. Zwalczajmy pedofilię i wszystkie dewiacje seksualne - weźmy się za to razem poprzez kierowanie na leczenie oraz modlitwą, bo to dwa konieczne środki zaradcze. Karać łatwiej niż leczyć ... a to nie rozwiązuje problemu.
realista2019.06.21 11:27
A nasi wolą potepiać nasze grzechy i dlatego ludzie od kościoła odchodzą
Marek2019.06.21 8:57
Czy ten ks Kobyliński jest jeszcze ks katolickim?od jakiegoś czasu obserwuje jego wypowiedzi, tonące w absurdach i muszę powiedzieć ,że ten człowiek nie nadaje się na księdza,to co on wygaduje,,pod płaszczykiem nauki",urąga wszelkiemu logicznemu myśleniu,ten człowiek ,po prostu szkodzi kościołowi,czasami jakiś inny ks wejdzie z nim polemikę,wtedy jego sposób argumentacji zostaje obnażony, na tyle,że pokazuje jego braki warsztatowe co do badań naukowych na które się powołuje,ciekawy jestem??czy ten ks profesor gorliwie się jeszcze modli w codziennym życiu?(co powinno być na pierwszym miejscu nawet dla ks profesora),czy tylko sprzedaje swoje pseud mądrości
My wszyscy jesteśmy GO GO.2019.06.21 12:22
Kobyliński jest autorytetem dla ludzi mądrych - tylko i wyłącznie.
Marek2019.06.21 12:54
Cyba żartujesz!!,i pewnie ty ty się zaliczasz do tych mądrych??,masz tupet i wysokie mniemanie o sobie,chłopie
Stanislaw2019.06.21 8:05
Chyba już czas, by powiedzieć, że Kościół nie jest kompetentny do organizowania sądownictwa, prokuratury i własnego więziennictwa - choćby na przestępstwa duchownych. Nadto nie jest upoważniony do organizowania inkwizycji i donosicielstwa wśród duchownych. Kościół jest od nawracania grzeszników i wzywania do pokuty - metodami Ewangelii.
ja2019.06.20 22:01
Francja to kraj ateistyczny, od czasów rewolucji francuskiej (wiek XVIII) wrogi wierze chrześcijańskiej i orędziu Jezusa Chrystusa. Taki kraj nie będzie dla Polski żadnym pozytywnym przykładem.
Beno2019.06.20 21:23
We Francji mogą się rozliczać jak chcą. Kościół niszczyli przez dziesiątki lat relatywizmem. Kościoły puste, społeczeństwo multi kulti. Biskupi niech się zaczną modlić i poważnie potraktują swoją misję jako pasterze ukazujący drogę i zagrożenia dla dusz: "tak" musi być "tak", "nie" musi być "nie" - manipulacje "prawdą" to diabelskie sztuczki. To doprowadziło do kryzysu Kościoła we Francji.
Szymon2019.06.20 21:03
Sodomici w koloratkach zniszczą Kościół !
Stanislaw2019.06.21 8:08
Każdy ochrzczony grzesznik niszczy Kościół, bowiem każdy grzech jest wbrew Kościołowi i przeciw Kościołowi. Nie ma grzechów Kościoła, są tylko grzechy grzeszników!
stahu2019.06.20 20:19
Człowiek istota ułomna grzeszna! Należy zadać zainteresowanym pytanie po co oczyszczać kościół ?? Dopiero odpowiedź będzie warunkowała kto i co chce osiągnąć , zmienić - nie zmienić ukryć , Bez obrazy- to przestępcza pedalska mafia wzajemnych powiązań to my głupcy traktujemy ich jak świętość . Nikt o pedałach nawet nie zająknie się CICHO SZAAA! Pedofile ... pedofile...pedofile zakłmany kler , zakłamane władze zakłamani wierni dewoci Oni utopią ten kościół . Honorowo nikt nie odszedł z KK nawet judasz miał honor i gdy pojął co uczynił to powiesił się! Żaden biskup nie poczuwa się do winy , Kler to Nieme Psy które utraciły wiare - zostało tylko kilku głośno domagających się czystki ustąpienia, min. Ks Zaleski, Międlar . Utraciłem nadzieje, jedynie kolejne filmy Sekielskich i podobnych ruszą owce do reakcji
Stanislaw2019.06.21 8:13
Kościół nie ma kompetencji do zastępowania sądownictwa i więziennictwa publicznego. Nie jest od organizowania inkwizycji i donosicielstwa na grzeszników. Jest zaś upoważniony do wzywania do nawrócenia i do pokuty.
KomisyjnieWysyłaćKleroPedofilówDoCelRecydywy2019.06.20 19:28
Skład tej komisji w Polsce: Sobecka, Kempa, Marek Jurek, doktor Rydzyk, generalissimus Głódź, arcy-pierdzioch Depo, piewca dewiacji Oko, Wandzia Półtawska i homohybryda Dziwisz i ultra dewot Stanisław "Marilyn Mason" Krajski. Przewodniczący pośmiertny: Wojtyła Karol, ochroniarz katolickiego pedofila Maciela Degollado.
Ben2019.06.20 22:09
Warto by książkę wydać z Twoimi komentarzami.
ŚwieccySąOdPłaceniaZMordąWKuble2019.06.20 23:46
Starczy mi, że nie pomylisz ich z innymi ;-)
02019.06.21 8:29
a razem z nimi wyslac tych co chca deprawowac dzieci czyli cala lewacka klike z biedroniem, czaskoskim, rabiejem i calym lewactwem co sie udziela w Polsce gdyz lepiej zapobiegac niz leczyc, prawda?