05.11.16, 20:00Fot. Facebook

Rozpoczął się Europejski kongres w obronie chrześcijan

W Krakowie oficjalnie rozpoczął się II Europejski Kongres w Obronie Chrześcijan. Politycy, duchowni, dyplomaci i eksperci zastanawiają się jak pomóc prześladowanym na świecie chrześcijanom. Szczególnie chodzi o tych mieszkających na Bliskim Wschodzie, w krajach objętych wojną, takich jak Syria czy Irak - mówi europoseł Ryszard Legutko, inicjator kongresu.

Według Ryszarda Legutko problem chrześcijan jest z jednej strony problemem ludzkim, z drugiej strony jest to kwestia przetrwania cywilizacji chrześcijańskiej, która - jak powiedział Ryszard Legutko - jest najstarszą na Bliskim Wschodzie. Europoseł dodał, że istnieje zagrożenie opuszczenia przez nich tamtego regionu.

Kongres oficjalnie rozpoczął metropolita krakowski - kardynał Stanisław Dziwisz. Zaznaczał, że Kościół nie może pozostawić chrześcijan z Syrii i Iraku bez pomocy. Kardynał Dziwisz zaznaczył, że jesteśmy odpowiedzialni za to, żeby nie pozostawiać naszych sióstr i braci w wierze. Należy - według kardynała Dziwisza - wsłuchiwać się w głos papieża Franciszka budzącego sumienie kościoła w odniesieniu do prześladowanych i uchodźców.

Organizatorami II Europejskiego Kongresu w Obronie Chrześcijan są Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów oraz Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

dam/IAR