15.04.14, 10:02Krzysztof Bosak (fot: Facebook)

Ruch Narodowy uderza w Agnieszkę Romaszewską

"Sława Ukrainie! Niech żyje Polska!" - wołała do zgromadzonych na Majdanie Agnieszka Romaszewska-Guzy, założycielka TV Biełsat - jedynej niezależnej telewizji na Białorusi. Lider Ruchu Narodowego, Krzysztof Bosak umieścił fragment jej wystąpienia na swoim profilu społecznościowym. Podpis filmu został tak zmanipulowany, by zasugerować, że Romaszewska wznosiła banderowskie okrzyki.

Na swoim profilu, na Twietterze Krzysztof Bosak napisał:

 "Chyba zaczynam to rozumieć - dla polskich neoromantyków dokonywanie politycznych transgresji jest świadectwem cnoty" 

Z kolei nagranie z wystąpienia A. Romaszewskiej na Majdanie Bosak podpisał: "Romaszewska gloryfikuje UPA: Sława Ukrajini! Herojam sława!"

Włączając jednak film dowiadujemy się, że założycielka TV Biełsat - jedynej niezależnej telewizji na Białorusi wołała: "Sława Ukrainie! Niech żyje Polska!". Było to odwołanie się do pierwszej części do hasła "Sława Ukrainie", które pojawia się w ukraińskim hymnie narodowym: "Nie umarła jeszcze Ukraina ani chwała, ani wolność (...) Chwała Ukrainy stanie między narodami".

Jak zauważa portal niezalezna.pl identyczną manipulację można obejrzeć w nagraniach z wystąpienia Jarosława Kaczyńskiego z 1 grudnia 2013 r., podpisywanych w dokładnie taki sam sposób, mimo że prezes PiS przywitał zgromadzonych hasłem "Sława Ukrainie!", bez drugiej części "Herojam sława!", którą partia Krzysztofa Bosaka imputuje wrogom politycznym.

Dlaczego Ruchowi Narodowemu zależy by rozpowszechniać zmanipulowaną wersję takich wystąpień? Okrzyk "Sława Ukrajini, herojam sława!" do niedawna kojarzony był z pozdrowieniem ukraińskich nacjonalistów używane też przez Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) Stepana Bandery, odpowiedzialnego za zbrodnię wołyńską. W ten sposób solidarność z Ukrainą przeciwko agresji Władimira Putina jest przez polityków RN przedstawiana jako wydarzenie antypolskie.

Niezalezna.pl dodaje, że Ruch Narodowy przemilcza fakt, że nawet to hasło, dotąd kojarzone historycznie z UPA, od czasu rewolucji na kijowskim Majdanie, stał się okrzykiem uniwersalnym Ukraińców, nie będących w żaden sposób związanych ideowo ani z narodowcami, ani z postacią Bandery - głównie tych będących w opozycji do Moskwy. Najlepiej świadczyć może o tym fakt, że okrzyk ten bywa łączony m. in. z hasłem "Sława Polsce".

Portalu niezalezna.pl przypomina, że sam Krzysztof Bosak w lutym 2013 r., jeszcze zanim postać Bandery służyła rosyjskiej propagandzie do usprawiedliwianiu działań Władimira Putina, wzywał by "dogadać się" z banderowcami. - Jest z nimi o czym gadać - mówił lider Ruchu Narodowego. 

 Ab/niezalezna.pl

 

 

Komentarze

anonim2014.04.15 10:18
No właśnie, bo bycie narodowcem to taki paradoks :) Popierać zagranicznych narodowców, bo też są narodowcami? Czy nie popierać, bo są narodowcami popierającymi tylko swój naród? :)
anonim2014.04.15 10:21
Widze tę tępą morde to się dziwię,czemu go solidniej w dzieciństwie nie lali?
anonim2014.04.15 10:23
"Niezalezna.pl dodaje, że Ruch Narodowy przemilcza fakt, że nawet to hasło, dotąd kojarzone historycznie z UPA, od czasu rewolucji na kijowskim Majdanie, stał się okrzykiem uniwersalnym Ukraińców, nie będących w żaden sposób związanych ideowo ani z narodowcami, ani z postacią Bandery - głównie tych będących w opozycji do Moskwy. Najlepiej świadczyć może o tym fakt, że okrzyk ten bywa łączony m. in. z hasłem "Sława Polsce"." A wy przemilczacie fakt, że tęcza dotąd historycznie kojarzona z homoseksualistami od .......zawsze była znakiem chrześcijan. Zniszczyli nam zatem znak chrześciajński
anonim2014.04.15 10:26
Łapanie się za słówka, przecież wiadomo, że Kaczyński często dba bardziej o inne narody niż o Polaków, wystawiając ludzi do parlamentu europejskiego, którzy otwarcie przyznają się do obcej narodowości żydowskiej patrz Bielecki. Oczywiście inni z SLD i PO nie są od niego lepsi. Ale warto dbać o szczegóły, aby nie mijać się z prawdą.
anonim2014.04.15 10:38
Miałem nadzieję, że Ruch Narodowy będzie trochę ewoluował w kierunku Endecji. Niestety przeliczyłem się i więcej tym środowiskiem nie zawracam sobie głowy. Nie wiem czy to głupota czy brak doświadczenia ( raczej nie głupota bo liderzy RN to naprawdę inteligentni ludzie.) Może to takie zacietrzewienie, niezrozumienie procesów na Ukrainie, kwestii dyplomatycznych. Wszystko to jednak powoduje, że RN uważam za organizację mało odpowiedzialną i skłonną ( bo niezupełnie) do skrajności.
anonim2014.04.15 10:47
Ale jak narodowcy hajlują jest ok. Polityczna Obłuda!
anonim2014.04.15 11:06
@pawel.nn - a to w Polsce Polacy rządzą? Pierwsze słyszę.
anonim2014.04.15 11:10
@Poszukiwacz Prawdy - widzę, że z Forum Cię wygonili, więc na głównej grasujesz.
anonim2014.04.15 11:50
Ten neoromantyzm, o którym mówi Krzysztof Bosak ciekawie wpisuje się w interesy ukraińskiej, międzynarodowej oligarchii.
anonim2014.04.15 11:50
fronda schodzi na psy. przytaczać artykuły z niezależna.pl, żałosne.
anonim2014.04.15 11:56
Ru
anonim2014.04.15 11:57
Ruch Narodowy powoli odpływa na Wschód....w stronę swoich sponsorów
anonim2014.04.15 12:54
Przed laty śp Andrzej Lepper żeby zaistnieć na scenie politycznej wysypywał zboże z pociagów. Udało mu się? Żeby zaistnieć na scenie politycznej trzeba zwrócić na siebie uwagę mediów. Bosak ma dobrych doradców.Trzymam kciuki!
anonim2014.04.15 13:11
Tutaj ktoś o lewicowych poglądach niestety miał rację Polskie piekiełko sami się pozagryzamy a w kościele oczywiście dajemy sobie znak pokoju .Znowu przyjdzie opamiętanie pewnie za późno i znowu ofiary poświęcenie. Ale wcześniej plucie na siebie wzajemne. Może w wagonach na sibir się opamiętamy ...Lub w obozach reedukacyjnych dla chrześcijan albo w miejscach dla nie poprawnych politycznie. Tylko z własnej winy tam trafimy gdzie dwóch Polaków się kłuci tam komunista korzysta.
anonim2014.04.15 14:06
@pawel.nn pisze: <<Jako nie do konca prawdziwy Polak (z pochodzenia Ślązak) nie czuję sie na siłach podejmowania dyskusji na temat "ćwierćpolaków", "półpolaków", "trzyczwartepolaków", "niedokońcapolaków", "mniejpolaków", "bardziejpolaków" a także zdrajców, agentów itd.>> Musiałbyś, pawelku.nn, najpierw zrozumieć sens wyrazu "wszechpolak", co może nastręczyć trudności osobie takiej jak Ty, która a) ma rasistowskie wyobrażenie nt. pojęcia przynależności narodowej (w przeciwieństwie do tradycji polskiego ruchu narodowego) i b) nie wie, ze polski ruch narodowy (a w tym MW, jako kontynuatorka) kształtował się w okresie ZABORÓW (stąd, pawelku, choćby tytuł periodyku "Przegląd Wszechpolski", niestety dla ciebie i rezunów kresowych nie "ćwierćpolski" : ( adios pomidore
anonim2014.04.15 16:05
Zarzuty "niezależnej" jakoś mnie nie przekonują... Być może nie dostrzegam tej "strasznej manipulacji" bo zdaje się że Krzysztof Bosak umieścił w tym konkretnym wpisie link do filmu z okrzykami Pani Romaszewskiej zachęcając tym samym do jego obejrzenia i wyrobienia własnej opinii sięgając do źródła... Nie znam słów Ukraińskiego hymnu w całości ale zdaje się że nie pada tam wyrażenie "Sława Ukrainie"... które z kolei jest oficjalnym pozdrowieniem Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (banderowców), ustanowionym w 1940 roku w postaci: "Sława Ukrajini! Herojam sława!". Uważam że porównanie Pana Bosaka było uprawnione i nie dostrzegam w nim manipulacji. a reakcja... W mojej ocenie okrzyki Pani Romaszewskiej były ewidentnie pod zgromadzoną publikę a "ministerstwo prawdy" nieudolnie próbuje podciągnąć słowa "Sława Ukrainie" pod hymn narodowy Ukrainy w którym stoi: "України слава стане помiж народами" co raczej ich stawia w roli manipulanta. "Prawie" robi czasem wielką różnicę szczególnie w obliczu przeróżnych wystąpień naszych opozycjonistów (w tym J. Kaczyńskiego) na tle banderowskich proporców, bannerów antypolskiej "Swobody" i flag UPA, co mi przynajmniej, nie pozwala bezkrytycznie przyjmować ogólnoprzyjętej narracji w kwestiach okołoUkraińskich. co więcej ze zdaniem K. Bosaka dot. "neoromantyków" w pełni się zgadzam... Niektórzy być może są za bardzo romantyczni w polityce i zbyt polityczni w sztuce jak mawiał klasyk... Nie dajmy się zatem zmanipulować i nie popadajmy w zbyt emocjonalny odbiór wydarzeń za naszą wschodnią granicą bo nas rozegrają jak czwartoligowych trampkarzy...
anonim2014.04.15 22:05
Bosak jest więc kretem w RN.