18.10.20, 11:41fot. yt/uniwersytet im. adama mickiewicza w poznaniu

Rusza proces beatyfikacyjny ,,matki trędowatych'' dr Wandy Błeńskiej, lekarki i misjonarki

W dniu dzisiejszym rusza proces beatyfikacyjny pochodzącej z Poznania lekarki i misjonarki dr Wandy Błeńskiej, która przez ponad 40 lat ofiarnie leczyła trędowatych w Ugandzie. Bp Damian Bryl będzie przewodniczył uroczystej sesji trybunału oraz Mszy św. w katedrze poznańskiej.

Dzisiaj przypada wspomnienie św. Łukasza Ewangelisty, który jest patronem lekarzy oraz Niedziela Misyjna.

Była szczególnie oddana także Kościołowi, dlatego, że bycie lekarzem, traktowała także jako służbę duchową, służbę dla Boga. Mówiła, że misjonarz-lekarz to człowiek, który leczy zarówno ciało jak i duszę –powiedział ks. prof. Maciej Szczepaniak, rzecznik kurii metropolitarnej w Poznaniu.

Na portalu radiomaryja.pl możemy o niej przeczytać:

- Wanda Błeńska urodziła się w 1911 r. w Poznaniu, uzyskała dyplom lekarski na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Poznańskiego w 1934 r. Po II wojnie światowej, w której uczestniczyła jako żołnierz Armii Krajowej, uzyskała też dyplom Instytutu Medycyny Tropikalnej i Higieny na Uniwersytecie w Liverpoolu.

A także:

- W 1950 r. wyjechała do Ugandy, gdzie w Bulubie nad jeziorem Victoria przez 40 lat ofiarnie oddawała się służbie chorym, zwłaszcza trędowatym. Zmarła w 2014 r. w wieku 103. lat. Dr Wanda Błeńska jest honorową obywatelką Ugandy. Papież Franciszek wybrał ją na świadka wiary Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego.

mp/ekai/radio maryja/vatican news/twitter

Komentarze

...2020.10.19 8:45
Pani Doktor Wando Błeńska Twojemu wstawiennictwu u Boga polecam wszystkich lekarzy, całą służbę zdrowia i ich rodziny. Amen.
misja2020.10.18 18:50
wow, pogratulować długiego życia!