22.01.19, 16:30

Ryszard Czarnecki: Pogrzeb Adamowicza pokazał różnicę między PiS a PO

,,,Mowa nienawiści'' stała się młotem, którym lewica okłada prawą stronę za mówienie prawdy. Tymczasem lewicowym komentatorom wolno wszystko, a dla swoich wymuszeń domagają się coraz dalej posuniętej ,,tolerancji''. Atak lewicowych „autorytetów” przetacza się przez polskie media, począwszy od satyrycznych ,,Plastusiów'' Barbary Pieli, po jednego z najlepszych dziennikarzy politycznych Michała Rachonia. W finale doczekaliśmy się oskarżeń wobec polityków PiS o sprowokowany ,,mord polityczny'' prezydenta Adamowicza. Jerzy Owsiak, na którego imprezie popełniono to morderstwo, w geście oburzenia zrzeka się (tymczasowo) prezesury w WOŚP… Dla portalu Fronda.pl sprawę komentuje europoseł Ryszard Czarnecki.

Luiza Dołęgowska, Fronda.pl: Polską wstrząsnęło zabójstwo prezydenta Adamowicza. To tragiczne wydarzenie wykorzystywane jest do obwiniania prawicy o ,,mowę nienawiści'', która rzekomo przyczyniła się do tej tragedii. Co Pan sądzi o takiej narracji?

Ryszard Czarnecki: Co do tragedii w Gdańsku, to przede wszystkim należy złożyć wyrazy współczucia rodzinie bo to, moim zdaniem, w tym momencie jest najważniejsze. Trzeba też podkreślić, analizując różnego rodzaju akty terrorystyczne i zamachy na świecie, że zabójstwo w Gdańsku bardziej przypomina zamach na Ronalda Reagana, w którym został on poważnie ranny czy zamach, w którym zamordowano szwedzką minister Annę Lind niż morderstwo prezydenta Gabriela Narutowicza.

Dlaczego Pan tak uważa?

Ponieważ w przypadku USA, Szwecji i Gdańska mamy do czynienia z ludźmi, którzy bądź zamordowali, bądź próbowali to zrobić - ale motywowani byli nie tyle poglądami politycznymi, co syndromem Herostratesa - starożytnego szewca, który podpalił świątynie po to, aby zapisać się w historii. Moim zdaniem wyraźnie widać, że to jest właśnie ten syndrom: popełnienie zbrodni po to, żeby o zbrodniarzu mówiono.

Zresztą potwierdzają to informacje, jakie pojawiły się niedawno w Polskiej Agencji Prasowej, że morderca z Gdańska próbował wcześniej zabić prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę, tylko nie był w stanie sforsować ogrodzenia przy Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Jest to więc sytuacja, która bardziej przypomina te z USA czy Skandynawii niż mord na prezydencie Narutowiczu czy zabójstwo działacza Prawa i Sprawiedliwości Marka Rosiaka w łódzkim biurze PiS-u 10 lat temu, gdy były członek PO Ryszard Cyba z premedytacją przyszedł tam, aby zabić kogoś z PIS-u.

O Ryszardzie Cybie i zabójstwie Marka Rosiaka opozycja milczy, ale krytykę i odmienną ocenę zdarzeń nazywa mową nienawiści – wracam do tego, bo sprawa staje się coraz bardziej aktualna... Za chwilę okaże się, że negatywne komentarze czy cytowanie treści z internetu też będzie karane i wolność słowa stanie się pojęciem teoretycznym...

Wstrzeliła się pani z tym pytaniem, bo w tej chwili w Parlamencie Europejskim cały czas toczy się batalia o regulacje, dotyczące praw autorskich i - na przykład – o uznanie, czy materiały prasowe będzie można kopiować czy nie. Artykuły ustawy - nr 11,12 i 13 są najbardziej kontrowersyjne, a ich przegłosowanie lub nie, będzie istotne z punktu widzenia rzeczywistej wolności rozpowszechniania różnych treści w Internecie. To jest tzw. ACTA 2, gdzie będzie podejmowana próba ustawienia daleko idącego „filtra" na Internet. Natomiast - żeby było jasne - w sposób zdecydowany jestem za tym, żeby Internet był forum wymiany myśli bez cenzury, bez tabu...

Ale kończy się wymiana myśli, jeśli ktoś wzywa do zabicia kogoś, życzy mu śmierci itd. W tym momencie zgadzam się ze ściganiem takich ludzi – mam własne doświadczenia, bo również i mnie grożono śmiercią w Internecie, jednak policja umorzyła śledztwo w tej sprawie z powodu niewykrycia sprawców. A teraz słyszę, że policja jest bardziej skuteczna i takich ludzi szybko identyfikuje.

Politycy PO, którzy odcięli się od Pawła Adamowicza przed wyborami samorządowymi nie mogą się go teraz nachwalić. Innych jednak razi bizantyjski rozmach uroczystości żałobnych i pochówek w Bazylice Mariackiej.

Sądzę, że należy uszanować tajemnicę śmierci, a wszczynanie tej dyskusji osobiście uważam za niestosowne i niewłaściwe. Natomiast cieszę się, że państwo polskie potrafi zagwarantować godny pochówek prezydenta Gdańska i nie jest to kwestionowane, ani nie jest też przedmiotem obstrukcji - takiej, jaką wykazało państwo polskie za czasów Platformy i PSL-u, gdy nie było w stanie umożliwić godnego pochówku prezydenta Kaczyńskiego i jego małżonki bez żenujących dyskusji z udziałem osób publicznych czy Wawel pasuje czy nie oraz zagwarantować przestrzegania nastroju żałoby .Pamiętamy, jakie były protesty na Wawelu przeciwko temu, zresztą z inspiracji pracowników biura jednego z europosłów PO. Tutaj tę różnicę bardzo wyraźnie widać - widzimy jak państwo reaguje na sytuację po zamordowaniu prezydenta Gdańska i pamiętamy, jak państwo reagowało, a w zasadzie nie reagowało po tragicznej śmierci prezydenta Rzeczpospolitej, gdy nie potrafiono jej uszanować.

Faktycznie, przepaść jest tu ogromna, ale pytam o pewną przesadę i patos, co niektórzy czytelnicy naszego portalu i Twittera zauważają.

Nie chcę się na ten temat wypowiadać, bo zostało to uzgodnione na linii prezydent - rząd - rodzina zmarłego prezydenta. Była decyzja na temat pogrzebu prywatnego z elementami państwowego i myślę że nie ma sensu dyskutować o decyzji, która została wspólnie podjęta.

Czy Pana zdaniem Bazylika Mariacka w Gdańsku jest odpowiednim miejscem na wieczny spoczynek pana Adamowicza, który popierał gender, aborcję, islam?

Taka decyzja została podjęta przez władze kościelne i uważam, że należy ją uszanować i zaakceptować. Nie ma co o tym dyskutować, jest to decyzja Kościoła Katolickiego. Wiem, że było szereg wypowiedzi polityków oraz celebrytów przeciwnych pochowaniu prezydenta Lecha Kaczyńskiego na Wawelu... Nie odpłacajmy pięknym za nadobne. Wtedy niektórym politykom i artystom zabrakło klasy, więc ja bym tutaj w tej chwili nie wchodził w buty przeciwników pochówku prezydenta na Wawelu - i decyzje władz kościelnych i rodzin uszanował.

Dziękuję za rozmowę

Komentarze

Jan Radziszewski2019.01.23 19:40
ak można pochować wroga Boga w Kościele a tym bardziej w Bazylice - Pouczenia Pana Jezusa i Orędzia dla Polski, Kościoła, świata wtorek, 15 stycznia 2019 15 i 16 I (po północy) 2018 Pewne upomnienie dla S. i M. Krajskich i innych/ - Tak dziecko, to kolejna inscenizacja. Prezydent Adamowicz nie został zabity. Pouczenia Pana Jezusa i Orędzia dla Polski, Kościoła, świata czwartek, 17 stycznia 2019 16 I dokończenie - Zmyłka złego, 17 I 2019 Jeszcze o inscenizacji śmierci Adamowicza i rzeczach związanych. Chandra. Pan "Lecz tego nie robią. Trumna ma być zamknięta aby społeczeństwo przyzwyczaiło się do kłamstwa i wiele nie żądało. Lecz czas jest krótki. Krótki dla tych, którzy walczą z Bogiem. A Adamowicz walczył z Bogiem. Ja każdemu chcę podać rękę. Lecz musi uznać swe winy i przyjąć pokutę. - To wygląda jednak, Panie Jezu, na walkę agentur. Oto tzw. stronnictwo pruskie uruchomiło swoją agenturę, aby wracać do władzy kontra PiS. Pouczenia Pana Jezusa i Orędzia dla Polski, Kościoła, świata niedziela, 20 stycznia 2019 18- 21 ( po północy) I 2019 Tak dziecko, to był mord satanistyczny [ śmierć dziewczynek w Koszalinie], który niewinną krwią miał podlać operację fałszywej flagi, fikcyjny zamach na prezydenta Gdańska – Adamowicza Piątek, 18 stycznia - Podtrzymujesz swoje zdanie w sprawie dziewczynek z Koszalina? (: smutny uśmiech Pana Jezusa). - Tak Panie Jezu. Podtrzymuję. - Tak dziecko, to był mord satanistyczny, który niewinną krwią miał podlać operację fałszywej flagi, fikcyjny zamach na prezydenta Gdańska – Adamowicza. - Dziękuję, Panie Jezu. Myśmy nie zasłużyli na Twoje Słowa. - Nie obrażaj się na społeczeństwo, dziecko. - Tak Panie. - To kolejni polscy męczennicy. Wstawiają się za wami a ich modlitwa ma szczególną rangę. Biada zabójcom. Po trzykroć biada.
Jan Radziszewski2019.01.23 19:25
jak można pochować wroga Boga w Kościele a tym bardziej w Bazylice - Pouczenia Pana Jezusa i Orędzia dla Polski, Kościoła, świata wtorek, 15 stycznia 2019 15 i 16 I (po północy) 2018 Pewne upomnienie dla S. i M. Krajskich i innych/ - Tak dziecko, to kolejna inscenizacja. Prezydent Adamowicz nie został zabity. Pouczenia Pana Jezusa i Orędzia dla Polski, Kościoła, świata czwartek, 17 stycznia 2019 16 I dokończenie - Zmyłka złego, 17 I 2019 Jeszcze o inscenizacji śmierci Adamowicza i rzeczach związanych. Chandra. Pan "Lecz tego nie robią. Trumna ma być zamknięta aby społeczeństwo przyzwyczaiło się do kłamstwa i wiele nie żądało. Lecz czas jest krótki. Krótki dla tych, którzy walczą z Bogiem. A Adamowicz walczył z Bogiem. Ja każdemu chcę podać rękę. Lecz musi uznać swe winy i przyjąć pokutę. - To wygląda jednak, Panie Jezu, na walkę agentur. Oto tzw. stronnictwo pruskie uruchomiło swoją agenturę, aby wracać do władzy kontra PiS. Pouczenia Pana Jezusa i Orędzia dla Polski, Kościoła, świata niedziela, 20 stycznia 2019 18- 21 ( po północy) I 2019 Tak dziecko, to był mord satanistyczny [ śmierć dziewczynek w Koszalinie], który niewinną krwią miał podlać operację fałszywej flagi, fikcyjny zamach na prezydenta Gdańska – Adamowicza Piątek, 18 stycznia - Podtrzymujesz swoje zdanie w sprawie dziewczynek z Koszalina? (: smutny uśmiech Pana Jezusa). - Tak Panie Jezu. Podtrzymuję. - Tak dziecko, to był mord satanistyczny, który niewinną krwią miał podlać operację fałszywej flagi, fikcyjny zamach na prezydenta Gdańska – Adamowicza. - Dziękuję, Panie Jezu. Myśmy nie zasłużyli na Twoje Słowa. - Nie obrażaj się na społeczeństwo, dziecko. - Tak Panie. - To kolejni polscy męczennicy. Wstawiają się za wami a ich modlitwa ma szczególną rangę. Biada zabójcom. Po trzykroć biada.
KO442019.01.22 23:01
Pierwszy błazen Polski.
0lo2019.01.22 19:57
prawiczki wasza telewizja to propaganda i disco polo.
Bolek policz 2019.01.22 19:36
Tusk zostawił szczura w Gdańsku by czyścił jemu teren na powrót do władzy jako namiestnik ,tylko jeszcze jest mało policzonych głosów .
Lorneta2019.01.22 17:26
linia obrony plastusi ze to satyra , a ta nie moze obrażać nikogo jest zapożyczona od Urbana którego nie raz już skarżono,czy Pani Krystyny obrażonej na ucha prezesa. Odpowiedzcie satyra moze obrażać czy nie?
Mistuś-Pasiflorek2019.01.22 16:53
Cała prawda nic dodać nic ująć, poseł ma 100% racji, prawda lewactwo boli dlatego mówią o nienawiści a swojego języka jaki używają gdzie wylewa się szambo to ma być mowa miłości ? już pierwszy jest to gościu co przedstawia się jako nikt, czekamy na Nowaka P. na Szadowską M i na pohybel inni też dołączą :)
TS4PiS2019.01.22 17:20
Nie utop się we własnym jadzien, człowieku.
na pohybel!2019.01.22 16:46
Oczywiście, że pokazał Prawacka kanalia z PiS-u świętuje morderstwo prezydenta Gdańska https://natemat.pl/261545,radny-pis-z-koscierzyny-dariusz-janta-oblewal-smierc-pawla-adamowicza Nigdy wcześniej nikt się w ten sposób o zmarłym polityku nie wypowiadał spod własnego imienia i nazwiska publicznie w mediach społecznościowych. PiS jak zwykle pionierem w przekraczaniu kolejnych granic mowy nienawiści.
Quec.2019.01.22 17:09
Czyli co: Zam takie powiedzenie: diabłu na pohybel! Czytałem tu już parę razy te Twoje czuło-ugodowe wyPOwiedzi! Wygląda mi na to, że spod Twojej mycki nic dobrego dla Polaka nie wyjdzie. Proponuję wejdz na niezalezna.pl
nikt2019.01.22 16:34
Daj sobie człowieku spokój z tymi dywagacjami pseudo inteligentnymi . Masz wypisane na twarzy to ,kim jesteś .
Skorpion2019.01.22 16:47
Przecież wy ludzie lewicy nie wiecie co to demokracja i wolność słowa. Przez całe dekady ludzie , to znaczy wyznawcy religii komunistycznej na czele ze wszystkimi bolszewickimi przywódcami niszczyliście demokrację i wolność słowa. Teraz jak straciliście władzę to wydzieracie się o to co sami zabieraliście ludziom walczącym o wolność. Tak plugawych ludzi jak lewactwo to nie ma. Wcale nie chodzi wam bolszewikom o demokrację i walkę z mową nienawiści ze strony prawdziwych Polaków. Wam chodzi o straconą w demokratycznych wyborach władzę. O stanowiska , apanaże , parcie na szkło i dalsze obdzieranie Polski z tego co jej zostało. Nic wam nie pasuje bo jesteście kastą. Kastą ludzi zdrajców i sprzedawczyków. Ci sami co sprzedawali Polskę i Polaków Moskwie dziś sprzedają lewackim Niemcom i zapijaczonym samozwańczym władcom Brukseli.
Jan2019.01.22 17:02
Drogi Skorpionie. To, że ktoś uważa się za prawicowca, a sąsiada za lewicowca nie oznacza, że tak jest w rzeczywistości. Ta próba podziału społeczeństwa na prawicę i lewicę jest sztuczna i chętnie podnoszona przez AKTUALNIE rządzących. Czy teraz, czy w przeszłości. Zazwyczaj jest tak, że szuja, to szuja i tyle. A że się do tego nie przyznaje, to chętnie szuka jakiegoś taniego usprawiedliwienia swojego postępowania. Czym bardziej ktoś jest prymitywny ( w tym nie najgorszym sensie ), tym chętniej swoje porażki przerzuca na spiski, komuchów, prawaków, cyklistów czy wegan. Mój podeszły wiek nauczył mnie jednego. Jak ktoś krzyczy, że jest PRAWDZIWYM POLAKIEM, to grzecznie mu gratuluję i idę w swoją stronę, bo wiem, że w większości przypadków mam do czynienia z osobą mało wartą. Krowa która dużo muczy mało mleka daje.
Mistuś-Pasiflorek2019.01.22 17:10
Nie mydl oczu ludziom !!! typowa wypowiedź mięczaka.
Jan2019.01.22 18:02
Mistuś. Nie bądź radykałem. Posiadanie własnego zdania odmiennego od skrajnych poglądów nie zawsze jest oznaką słabości. Wbrew temu, co obecnie się lansuje. Czy jestem mięczakiem? Tego nigdy się nie dowiesz ;) I niech tak zostanie. Pozdrawiam
Skorpion2019.01.22 17:22
Ja też mam swoje lata. Doświadczenie i naukę z lat przeżytych. Polskę podzielono w 45 roku przy pomocy bolszewickich bagnetów i armat. Ten podział istniał zawsze i najbardziej uwidocznił się w latach 70 i 80. Mamy konflikt i podział na linii dawny pzpr i właśnie tych prawdziwych Polaków , którym pan gratuluje i odchodzi w swoją stronę. Po 89 roku nie usunięto bolszewickich aparatczyków. Dzięki okrągłemu stołowi gdzie zdradzono tych którzy walczyli o Polskę , których pan odżegnuje od prawdziwej polskości zdradzono. Po połączeniu obu państw niemieckich z sądownictwa Niemcy usunęli praktycznie wszystkich sędziów enerdowskich. Pozostało czterech. A u nas zero. I mamy kastę sędziowską. To nie obecni rządzący tworzą podziały . Podziały są i będą tak długo jak długo tzw czerwona kasta będzie narzucała swoją lewacką wolę tym prawdziwym Polakom którymi pan gardzi.
Jan2019.01.22 17:53
Drogi Skorpionie. Jak bardziej spokojnie podejść do tematu, to często się jednak okazuje, że obecni najwięksi patrioci, to byli członkowie pzpr ( z małej litery ). Jak wiesz, od wolnych wyborów minęło już 27 lat. Mało jest osób pozostających na swoich stanowiskach z tamtego okresu, bo najzwyczajniej wielu tych stanowisk już nie ma. Zmienił się cały układ kraju. Oczywiście może pewnie są nauczyciele z ponad 27 letnim stażem, ale nie sądzę, żeby mogli do dzisiaj uczyć według swoich jawnie komunistycznych przekonań. Oczywiście jest temat sędziów. Ale prawda jest taka, że statystycznie wiek sędziego to 40 lat. W wieku ok 60 lat, czyli wieku w którym musieli rozpoczynać pracę przed 1991 r. są przeważnie sędziowie sądów apelacyjnych, czyli nakazujących lub nie powtórzenie danego procesu ( czyli nie wydający wyroków w sprawach, a badający, czy sędzia wydający wyrok nie popełnił błędu ). Zresztą starsi sędziowie też nie mogli zostać sędziami mając 25 lat. Jeżeli wiesz Skorpionie kto jest tą czerwoną kastą, to podaj te nazwiska. Przecież za to Cię nikt nie pociągnie do odpowiedzialności, bo będziesz miał to przecież udokumentowane. W tej chwili wymienia się wyłącznie sędziów na podstawie służalczości. Natomiast prawdziwa reforma sądownictwa nawet nie została rozpoczęta. Bo nikomu to nie jest potrzebne. Ważne, żeby sędzia był nasz i kropka. Kiedyś się przyda. To mi niestety bardzo przypomina właśnie te minione czasy. Tak nie powinno być bez względu na to, czy u władzy są czerwoni, czarni, zieloni, brunatni czy seledynowi. Świat nie jest jednak czarno-biały. Nawet jak ktoś tak mówi, to jednak proszę traktuj to z lekkim niedowierzaniem. Dziękuję Ci za Twoje uwagi, chociaż widzę, że mamy zupełnie inne spojrzenie na Polskę. Dla mnie są jednak bardzo cenne. Pozdrawiam
Skorpion2019.01.22 18:32
Drogi panie Janie . To trochę nie tak . Ciągłość ludzi władzy komunistycznej jest jeszcze sprzed trzydziestego dziewiątego roku. Wystarczy zajrzeć do książek Resortowe dzieci Media, Resortowe dzieci Politycy Resortowe togi. Są osoby których dziadkowie bardzo źle i wybitnie źle zasłużyli się Polsce jeszcze przed wojną. Nie muszę panu podawać nazwisk . Są dostępne. Trzeba tylko się tym zainteresować. O takich nazwiskach jak Tuleja , Lis , młody Cimoszewicz czy Śedzińska Katarasińska pan słyszał. Ta ostatnia to szczególny typ. W 68 roku pisała niezwykle nieludzkie artykuły o demonstrujących studentach a w szczególności narodowości żydowskiej. Tak już jest ,że czym skorupka za młodu nasiąknie tym jest. Jest pan zbyt trzeźwo myślący aby pan nie wiedział o powiązaniach wszystkich dawnych towarzyszy ze sobą. To jest czerwone lobby. A kto zakładał PO. Wie pan . Jeśli nie to przypomnę . Tusk TW Oskar, Rokita , Płażyński , Olechowski TW Carex .I jeszcze jeden . Generał. Może pan poszukać łatwo znaleźć. Rokitę i Płażyńskiego szybko usunięto. Olechowski musiał odejść. To co napisałem poprzednio przypomina panu dawne czasy. One się nie zmieniły. Ci ludzie mają niezwykle duży negatywny wpływ na to co się dzieje w Polsce. Każda chęć zmiany uruchamia tych ludzi o których wspominałem. Robią to świetnie z wybitną pomocą zbieraniny w Brukseli. Ich dzieci, wnuki ,rodziny i całe zastępy ludzi służb i tych którym wg mnie słusznie zabrano emerytury bo na nie odkładali składek emerytalnych. To prawda , że mamy inne spojrzenie na to co dzieje się w Polsce. Może mamy inne doświadczenia? A moje prowadzą mnie do tego co opisuję.
Jan2019.01.22 18:48
"Nazwiska" są po obu stronach. Nie chcę do znudzenia przytaczać nazwiska Piotrowicz, czy Krzyże, bo to już na nikim nie robi wrażenia. Nie mam doświadczeń w sprawach sądownictwa, to kończę ten temat. Dziękuję za wymianę poglądów. Pozdrawiam
nikt2019.01.22 23:49
Nie rozumiem tego podziału na " prawicę " i "lewicę " . Jestem nikt . Ani prawica , ani lewica .Komuch też nie , gdyż nigdy nie należałam do PZPR w przeciwieństwie do wielu z elit PiS .Przypadkiem brałam czynny udział w niebezpiecznych akcjach Walczącej Solidarności w przeciwieństwie do braci Kaczyńskich . A więc chyba jestem prawica . Walczyłam o dostęp do wiedzy podczas gdy ( jak się później okazało ) walczyli o stołki i majątki . Prawica czy Lewica ? Od początku głośno krytykowałam rozkradanie majątku narodowego przez ludzi Komuny połączonych wspólnym celem z ludźmi z Solidarności . Prawica czy lewica ? Widziałam złe i szkodliwe dla Polski działania kolejnych rządów i dalsze rozkradanie majątku narodowego . Prawica czy lewica ? Widziałam lenistwo i wiele szkód wyrządzonych Polsce przez PO i byłam przeciwna uległości Polski wobec UE . Widziałam szkody wyrządzone przez to polskiej gospodarce . Jej ograbianie przez obcy kapitał i głośno o tym krzyczałam . Nikt nie słuchał , gdyż wszyscy byli zachwyceni UE . Prawica czy Lewica . Teraz przyglądam się rządom PiS .Jestem przeciwna sojuszowi z USA a za sojuszem z Rosją . Prawica czy Lewica ? To jestem JA ......czyli " nikt ".
Quec.2019.01.22 18:22
No taak. Ma wypisane na twarzy, że to Polak a ja ciebie, choć nie widzę, to pewny jestem, żeś w czepku urodzony i duuużo widzisz, daleko i głęboko. Ten czepek do dzisiaj nosisz choć pewnie ukrywasz przed polakami! Podobnie jak "polak" np. Michnik!.
nikt2019.01.22 23:18
Do Quec Kochany.........ród słowiański i na ziemiach polskich od 34 pokoleń . Dlatego mam prawo wypowiadać się na temat tego , co nie podoba mi się na MOJEJ ziemi . A pokrętny imć . Czarnecki z wielu względów nad wyraz mi się nie podoba .