13.11.19, 15:00

Sąd Najwyższy Australii rozpatrzy apelację kard. George'a Pella

Kard. George Pell ma szansę na uniewinnienie. Sąd Najwyższy Australii ogłosił dziś rano, że rozpatrzy jego apelację. Nie podano jednak, kiedy to nastąpi. Sprawa byłego prefekta watykańskiego Sekretariatu ds. Ekonomii budzi poważne wątpliwości co do stanu praworządności w Australii.

Przypomnijmy, że w grudniu ub.r. kard. Pell został skazany na karę 6 lat pozbawienia wolności za rzekome molestowanie dwóch nastoletnich chórzystów w 1996 r. Wyrok zapadł wyłącznie na podstawie zeznań jednej z domniemanych ofiar. Nie wzięto natomiast pod uwagę zeznań świadków obrony, którzy twierdzą, że towarzyszyli kard. Pellowi w czasie, gdy miało dojść do przestępstwa. Za niewinnością kard. Pella przemawia również fakt, że do molestowania miało dojść po niedzielnej sumie w zakrystii, w której w tym czasie znajduje się wiele osób. Ponadto jedna z domniemanych ofiar, zmarła przedwcześnie w 2014 r. zeznała przed śmiercią, że nigdy nie była molestowana.

Obrońcy, którzy prowadzą sprawę kard. Pella przed Sądem Najwyższym zauważają, że w sądzie apelacyjnym stanu Wiktoria jeden z trzech członków kolegium sędziowskiego opowiedział się za uznaniem odwołania, ponieważ nie można stwierdzić, że zeznania na podstawie, których został skazany kard. Pell, nie budzą uzasadnionych wątpliwości.

78-letni kard. Pell od lutego jest przetrzymywany w więzieniu w Melbourne. Jak podaje lokalna prasa, nie może sprawować Eucharystii, dwa razy w tygodniu pracuje jako więzienny ogrodnik. Wcześniej był arcybiskupem w Melbourne, a następnie w Sydney, gdzie w 2008 r. zorganizował Światowe Dni Młodzieży. W 2013 r. Papież Franciszek zlecił mu uzdrowienie watykańskich finansów. Kiedy dzieło reformy było w pełnym toku, kard. Pella oskarżono o molestowanie nieletnich. Urząd prefekta Sekretariatu ds. Ekonomii pozostaje nieobsadzony.

bsw/Vaticannews.va, Krzysztof Bronk

Komentarze

andrzejhahn32019.11.13 19:26
a katole jeszcze tego bydlaka bronia
Anarchosyndykalistyczna Internetowa Partyzantka2019.11.13 19:44
Katolicyzm powinien w przyszłości zostać uznany za czyn kryminalny. Nic dziwnego, że przestępcy bronią przestępcy.
Patriota2019.11.13 16:45
JUŻ SIĘ ZACZYNA PLUCIE PISIORÓW ŻE OFIARY KŁAMAŁY ZA PIENIĄDZE, ŻE SIĘ NIBY KTOŚ PRZYZNAŁ. TYLKO DLACZEGO DROGIE PISIORY SĄD NIE WZIĄŁ TEGO NIGDY POD UWAGĘ? A no tak, bo to się nigdy nie wydarzyło.
KleroPedofilówWysyłaćDoCelANieNaMisjeIUrlopy2019.11.13 16:39
Cokolwiek postanowią, jedno jest piękne: stary kato-arcy-zbok SIEDZI W WIĘZIENIU. Stamtąd wysłał apelację. Nie ze złotego pałacu. Nie z Sali Kolumnowej w Skrzydle Zachodnim. Nie zza trzytonowego biurka z tysiącletniej dębiny. Nie w towarzystwie klęczącego ministra sprawiedliwości, generała policji i hordy zdewociałych jurystów. Z CELI z pryczą, stolikiem z laminatu i jednym taboretem na łeb.
Anarchosyndykalistyczna Internetowa Partyzantka2019.11.13 17:03
Mam nadzieję, że Pell nie żre przy tym stole, lecz w kiblu.
kto stoi za tymi fałszywymi oskarżeniami2019.11.13 16:34
Przed śmiercia jedna z "ofiar" przyznała ,że kłamał. Oto diabelskie scenariusze współczesnej lewicy.Stąd wysyp rzekomo molestowanych przez księży.
olaboga2019.11.13 19:13
Powiedzial to, czyli sklamal, zeby dostac sie do nieba.
Joanna2019.12.3 5:44
Jestem katoliczka ale kiedy slysze argumenty w rodzaju "to robota wspolczesnej lewicy" i zwykle oszczerstwa, wstyd mi za ten slepy upor i ignorancje pewnych katolikow. Falszywe zeznania domniemanych swiadkow Kardynala Pella potwierdzaja tylko jego arogancje, pyche i nieposzanowanie godnosci drugiego czlowieka.
Anarchosyndykalistyczna Internetowa Partyzantka2019.11.13 15:24
Mam nadzieję, że cwel Pell siedzi w celi z recydywą, która dobrze wie jak resocjalizować ich jak on. Najlepiej za pomocą kija od miotły :D
Jarek2019.11.13 15:21
No tak, dla frodokatolików, to wzór cnót wszelakich, podobnie jak Głódź, Rydzyk, Dziwisz, Jędraszewski, Hoser, Paetz. Brawo Australia, jeszcze za zasłanianie się tajemnicą spowiedzi będą karać i dobrze. Chronienie sprawców, to współudział.
Ben2019.11.13 17:35
Jeszcze Oko jest wzorem cnót wszelakich.
Joanna2019.12.3 5:41
Absolutnie popieram ten komentarz. Jestem katoliczka ale kiedy slysze argumenty w rodzaju "to robota wspolczesnej lewicy" i zwykle oszczerstwa, wstyd mi za ten slepy upor i ignorancje pewnych katolikow. Falszywe zeznania domniemanych swiadkow Kardynala Pella potwierdzaja tylko jego arogancje, pyche i nieposzanowanie godnosci drugiego czlowieka.
JONASIK2019.11.13 15:06
Każdy ma prawo złożyć apelację. Rozpatrzenie apelacji nie oznacza szansy na uniewinnienie. Tylko niewinność daje takie prawo, taką szansę.