18.11.20, 18:05Fot. via: Wikimedia (domena publiczna)

Sąd zadecydował. TVN musi przeprosić Ordo Iuris

Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wyrok w sprawie przeciwko redaktorowi naczelnemu TVN. Stacja będzie musiała zamieścić sprostowanie artykułu opublikowanego na jej stronie internetowej, zawierającego nieprawdziwe informacje na temat Instytutu Ordo Iuris. TVN zarzucał Fundacji rzekome forsowanie „zakazu antykoncepcji, rozwodów, edukacji seksualnej i praktyk homoseksualnych”. Redaktor został także obciążony kosztami procesowymi.

Najpierw Instytut zgłosił się z wnioskiem o zamieszczenie sprostowania do redaktora naczelnego TVN. Po odpowiedzi odmownej, sprawa trafiła do sądu. Prawnicy Ordo Iuris wskazywali, że w artykule znajdują się nieprawdziwe informacje, stawiające Instytut w negatywnym świetle. Udowadniali, że Ordo Iuris nigdy nie postulował zakazu czy też delegalizacji rozwodów, a jedynie dąży do wzmocnienia instytucji małżeństwa, poprzez przygotowanie projektów rozwiązań legislacyjnych na ten temat.

Nieprawdą jest też, że Instytut miałby domagać się zakazu korzystania ze środków antykoncepcyjnych. Fundacja opublikowała za to analizę pt. „Konstytucyjne prawo lekarza do odmowy wypisania recepty na środki antykoncepcyjne lub wczesnoporonne”, w której wskazała na konstytucyjne prawo do wolności sumienia. Prawnicy podkreślili również, że Ordo Iuris nie postuluje wprowadzenia zakazu „praktyk homoseksualnych”. Tłumaczyli, iż Instytut nie kwestionuje równych praw ludzi, w tym tych utożsamiających się z ruchem politycznym LGBT. Nieprawdziwy jest również zarzut domniemanego postulowania przez Ordo Iuris zakazu edukacji seksualnej. Instytut sprzeciwia się jedynie wulgarnemu modelowi edukacji seksualnej opartemu na standardach WHO.

Sąd oddalił argumentację telewizji TVN wskazującą, że kwestionowany fragment artykułu miałby być tylko opinią jego autora. Informacja ta została przedstawiona tak, aby przez czytelnika była uznana za fakt. Stacja musi teraz zamieścić pod tekstem sprostowanie według treści zaproponowanej przez Instytut. Telewizja została też zobligowana do zapłaty kosztów procesowych.

"Każda nieprawdziwa czy nieścisła informacja opublikowana w mediach o zasięgu ogólnopolskim zawsze uderza w renomę i dobre imię, dlatego powinna być niezwłocznie prostowana, jak w tym przypadku. Cieszy podzielenie przez sąd przedstawionej w pozwie argumentacji, że użyte sformułowania były wypowiedziami o faktach, a nie jedynie opiniami jak próbował wykazać pozwany" – podkreślił adw. Filip Wołoszczak z Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris.

Ordo Iuris – informacja prasowa

Komentarze

buli2020.11.20 18:34
Część komentarzy to perełki. Potwierdzają, że wspieranie Ordo Iuris ma sens. Świadczy o tym piana która rzyga z lewackich mord. Tak trzymać.
głupi buli2020.11.25 18:13
A zainteresuj ty się kto finansuje tę organizację lub z kim ma ona konszachty i powiązania. Bardzo sie zdziwisz. wymoczku.
Torchwood2020.11.19 13:55
A wyrok to już prawomocny - bo sąd okręgowy sugeruje, że jeszcze nie? Więc TVN nic aktualnie nie musi, przynajmniej nie do wyroku sądu apelacyjnego.
Anonim2020.11.19 8:40
To ta organizacja, o której nie można pisać, że to finansowani przez Kreml fundamentaliści?
Natalja Siwiec2020.11.19 9:21
To ta organizacja, o której nie wolno też pisać, że są czymś w rodzaju sekty. Polecam na YT reportaż Tomasz Piątek o Ordo Iuris.
cam2020.11.18 19:02
Ordo Iuris to fundamentalistyczna sekta dążąca do wprowadzenia kato-szariatu. Zasrani i obłudni katoliccy łgarze na własnej stronie publikują opis własnej konferencji z 2017 na której dyskutowana o zmianach prawnych, których wprowadzenie oznaczałoby praktyczny zakaz rozwodów...
***2020.11.18 21:24
....no, żebyś się nie posrał!!! Też chcesz dostać działę jak TVN?
cam2020.11.18 21:49
Nie strasz nie strasz, bo się objarosławisz mateuszemi będziesz musiał andrzeja umyć...
Olo2020.11.19 9:09
Taki odważny jesteś to podaj swoje dane, napisz to pod nazwiskiem, pozew będzie łatwiejszy, nie zrobisz tego bo jesteś zakłamanym lewackim szczurem.
cam2020.11.19 9:50
Dobre. Pozew za FAKTY? Poczytaj sobie stronkę katotalibów z Ordo Iuris. Ich marzenie to Republika Gilead wyjęta żywcem z Opowieści Podręcznej.
jednorożec2020.11.18 18:45
Brawo
Świetnie ale2020.11.18 18:43
czy UBecja przeprosi ??
cam2020.11.18 20:06
Tak jak mściwy i socjopatyczny Ziobro? W świetle kamer na specjalnej konferencji oskarżał bezpodstawnie lekarza, że ten już więcej nie będzie zabijał. Gdy przegrał z nim we wszystkich instancjach, chciał się odwoływać do Strasburga. Płakał, że nie powiedział tego co powiedział, a zmuszony przez sąd umieścił w telewizji 10 sekundową planszę małą nieczytelną zieloną czcionką na brązowym tle. Takie to właśnie prawicowiec bez krzty honoru, godności i odwagi cywilnej.
Szybka Randka2020.11.18 18:33
Szukam mężczyzny na namiętne spotkania. Mam 72 lat ale zgrabne ciało, moje nagie zdjęcia i kontakt na stronie: ---- https://tinyurl.com/y5rd2uvc ---- Wyszukaj mnie tu: [email protected] napisz do mnie lub zadzwoń o każdej porze, odpisuje zazwyczaj do 5 minut, czekam. Nie pozwól mi się onanizować samemu.