27.08.19, 12:45Gra "Minecraft". Fot. via Pixabay, CC 0

Samobójstwo nastolatki. W grze komputerowej stworzyła swój wirtualny grób

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy o wstrząsającej śmierci 13-letniej Emilki, która w swoim domu w Lipnicy Dolnej na Podkarpaciu popełniła samobójstwo wieszając się w nocy na skakance. „Fakt” dotarł do szokujących ustaleń w tej sprawie.

Na portalu Fakt24 czytamy, że dziewczynka żyła w dwóch światach – rzeczywistym i wirtualnym, w grze Minecraft. „To tam zaplanowała swoją śmierć. Stworzyła wirtualny grób z datą narodzin i zgonu” - pisze Fakt.

Dziewczynka zostawiła też dla wtajemniczonych listy pożegnalne, które odkryli jej przyjaciele z gry.

Matka dziewczynki twierdzi, że jej córka nie miała żadnych powodów, aby to zrobić. Tymczasem po tym, jak sprawę opisał "Fakt", nastolatkowie będący przyjaciółmi dziewczynki w grze zgłosili się ze wstrząsającymi informacjami. Korespondowali z nią tylko przez internet, nie znali się osobiście.

W grze znaleźli, już po śmierci Emilki, jej grób. W środku znajdowały się listy w formie opowiadania. Michał i Maja opowiadają:

Emi pisała, że czuła się samotna, nie miała przyjaciół, że nie widzi sensu życia. Wcześniej w naszych rozmowach czasami tylko wspominała, że nie ma wspólnego języka z rówieśnikami ze szkoły, ale zawsze po chwili, rzucała coś zabawnego. Z nami bardzo dobrze się rozumiała”.

Rodzice dziewczynki są wstrząśnięci, gdyż jak twierdzą – nigdy nie zauważyli żadnych niepokojących objawów.

WAŻNE!

Potrzebujesz pomocy? Masz myśli samobójcze? A może dostrzegasz niepokojące zachowania u bliskiej Ci osoby, np. dziecka?

GDZIE SZUKAĆ POMOCY?

1. Zgłoś się do Ośrodka Interwencji Kryzysowej (OIK). Znajdziesz je w każdym większym mieście. OIK-i oferują pomoc psychologiczną, prawną, materialną. Część tego typu placówek jest czynna całą dobę. Z pomocy możesz skorzystać BEZPŁATNIE, również wtedy, gdy nie masz ubezpieczenia.

2. W przypadku myśli samobójczych niezwłocznie zgłoś się do najbliższego szpitala psychiatrycznego. Pamiętaj, że jeśli zaznaczysz, że sprawa jest pilna (np. silne, uporczywe myśli samobójcze), lekarz ma obowiązek przyjąć Cię tego samego dnia- również bez ubezpieczenia.

3. Nie wahaj się skorzystać z bezpłatnego telefonu zaufania dla młodzieży: 116 111 (czynny codziennie, w godzinach 12:00-02:00) lub całodobowego Centrum Wsparcia dla osób dorosłych, pod numerem 800 70 22 22 oraz na stronie >>>liniawsparcia.pl<<<.

4. Listę organizacji pomocowych znajdziesz na stronie www.samobojstwo.pl.

 

dam/fakt.pl,Fronda.pl

Komentarze

Jan Skurwysyn II2019.08.28 8:28
dobrze ze zdechla
vivi2019.08.27 23:50
A przed naszą ambasadą w USA wdzięczny gracz wywiesił plakat z podziękowaniami dla Polski za Wiedźmina, który pomógł mu podczas wychodzenia z choroby nowotworowej. https://twitter.com/PolishEmbassyUS/status/1166036207601627136
A szkoda gadać2019.08.27 22:14
Jej samobójstwo nie było spowodowane grą, a wręcz przeciwnie, gra była dla niej "azylem", a nawet dzięki niej poznała ludzi których uważała za przyjaciół, to problemu w prawdziwym życiu takie jak nieakceptacja przez kolegów w szkole i słaby kontakt z rodzicami ją do tego doprowadziły. Nie rozumiem więc dlaczego wielu ludzi po przeczytaniu artykułu obwinia grę. Minecraft to nie Niebieski Wieloryb (który zresztą nie istniał, a jedynie został wymyślony przez media w celu wzbudzenia kontrowersji)
Kacper2019.11.13 13:55
dlaczego tak napisali ja gram tom minecraft 7 lat nic nie stało moim życiu
Mirosław Wykopiec2019.08.27 21:31
Gra Minecraft została stworzona przez Markusa Perssona - konserwatywnego katolika, który nie raz przeciwstawiał się chorej ideologii gender i lobby lgbt za co jest ciągle szkalowany przez lewice. Zanim zaczniecie winić grę może lepiej spojrzeć na zaniedbania ze strony rodziców.
Mirabelka Siano2019.08.27 21:33
Warto również nadmienić iż w grzę występują kościoły z krzyżem
mlody2019.08.27 21:04
"lekarz ma obowiązek przyjąć Cię tego samego dnia- również bez ubezpieczenia" w jakim Wy kraju żyjecie? opieka psychiatryczna w Polsce jest skrajnie niedofinansowana i poniżej poziomu dna, zajmą się Tobą dopiero po próbie samobójczej. tak, lekarz ma obowiązek. ale lekarzy nie ma.
Donek2019.08.27 13:57
Zabawne, ze gdyby urodzila sie lesbijka juz byscie myli raczki i zakladali biale rekawiczki. Mordercy.
Mateusz2019.08.27 13:29
Oho zaczyna się, zaraz zaczną pieprzyć, że przez gry ludzie popełniają samobójstwa. Jeśli wasze idiotyczne myślenie miałoby coś wspólnego z prawdą, to nie pisałbym już tego komentarza.
marek2019.08.27 13:43
No cóż nie każdy jest durniem twojego pokroju. Są ludzie bardziej wrażliwi od ciebie. I takim ludziom gry i wirtualny świat na pewno szkodzi.
Mateusz2019.08.27 15:39
Jedyne czego twój komentarz dowodzi, to nieświadomej hipokryzji. Wytłumaczę ci to, bo twój światły umysł nie ogarnie tak ciężkiej sugestii. Wyzywasz mnie od durniów, jednocześnie sam pisząc jak dureń. Z iloma grami miałeś styczność januszu?, łykasz to co ci powiedzą w telewizji, dyskusja z pajacami ''twojego pokroju'' nie ma najmniejszego sensu. Żegnam ozięble.
Urszula2019.08.27 13:18
Kontrolować co dziecko robi i dużo rozmawiać o zagrożeniach w świecie realnym i fikcyjnym. Rodzice nie powinni zapominać o częstym powtarzaniu dziecku, że jest kochane i bardzo potrzebne. Możecie mi wierzyć, że fantastyczną sprawą jest usłyszeć od dorosłego już syna: "mamo, dałaś mi dużo miłości. Kiedy ja cierpiałem, ty cierpiałaś razem ze mną, jesteś jedyną osobą na której się nigdy nie zawiodłem". Poczucie bezpieczeństwa jest bardzo ważne.
marek2019.08.27 13:42
Nic dodać nic ująć... Brawo!
Ja2019.08.29 20:13
Bardzo mądrze, poznałem osobę w depresji, która próbowała się zabić. Też wydaje mi się to niezwykle ważne, akceptacja rodziców, pomoc w akceptacji siebie w ogóle, jak poradzić sobie z odrzuceniem przez ludzi, rozmawiać o problemach i nie dawać dziecku mieć takich myśli że jest problemem. Nie jestem taki przekonany że rodzice sto procent niewinni, niby nie mogę tego wiedzieć i na pewno oni też mają swoje zmartwienia i stres, ale często to się właśnie przekłada na dziecko, jakieś takie proste rzeczy krzyki w domu nawet, a jakieś mocniejsze rzeczy bezpośrednio skierowane na dziecko to już ryją psychike no i musi być ta miłość, bo jak w domu tego nie ma to nie ma nadziei żeby jakoś się zdystansować do nienawiści ze świata(szkoła oj tak). Nie oceniam ale raczej nie stać nas już na ignorowanie tego że dziecko ma problem albo daje jakieś oznaki problemów psychicznych. Statystycznie nawet mamy z roku na rok więcej przypadków depresji i prób samobójczych pewnie też. O tym wszystkim powinno się rozmawiać teraz, a nie o tym że dziewczynka grała w grę,albo nie rozróżniała światów, mam totalnie gdzieś że gry mogą być szkalowane, bo to jest myślenie dzieciaka który nigdy z problemem się nie spotkał. Ale minecraft to są klocki, tam miała ludzi z którymi chociaż pomyślała że się pożegna, bo być może to było jedyne miejsce gdzie jeszcze był spokój problemy mogły na chwilę zniknąć, się nie pożegnała z rodzicami tylko z jakimiś nieznanymi osobami, więc to też może o czymś świadczyć, należy pytać o powody. Mnie przynajmniej gry też pozwoliły w ciężkiej sytuacji w szkole stres rozładować, bo tam spotykałem ludzi którzy mnie nie lekceważyli, nie nienawidzili, a teraz sam się o kogoś kto ma większy problem próbuję troszczyć, bo wiem że jakiś wpływ na młode osoby w sieci mamy i nie wolno niczego lekceważyć bo to internet. Przeciwnie, powinni być ludzie specjalizujący się w tym żeby takie osoby odnajdywać właśnie dzięki internetowi.Tutaj nie ma barier tutaj osoby mające problemy szczerze o tym opowiadają, tutaj czasami szukają zrozumienia.
edi2019.08.27 13:11
a czym gra się różni od wyimaginowanego nieba i piekła stworzonego przez kościół dla swoich celów
vvv2019.08.27 14:28
Tym, że autentycznie wierzący nie popełniają samobójstwa, bo wiedzą, że życie jest darem Boga. Post scriptum: mózg ci doszczętnie wyżarła ta mucha tse- tse, że tego nie widzisz.
karpa2019.08.28 3:37
A co z judaszem?
lolek kremowka2019.08.27 12:55
Oglądała, czytała i grała w polską grę stworzoną na podstawie polskiej książki, polskiego autora WIEDŹMIN???
bezlitosny internauta2019.08.27 12:53
Wnioski frondelki? Zakazać Minecrafta czy komputerów w ogólności?
Matka Polka2019.08.27 13:08
A masz dzieci? Czy tylko tak sobie nawijasz? Nie da się zakazać, ale można ograniczyć.
bezlitosny internauta2019.08.27 14:26
Ograniczać, ale nie poprzez odgórne państwowe zakazy. Od tego są rodzice.
Jahu2019.08.27 15:49
Zapytaj Hartmana on jest "specjalistą" od zakazów i usuwania.
Kacper2019.11.13 13:56
TAK