21.10.14, 13:01fot. Morgue File

Senat zadecyduje o otwarciu furtki dla "małżeństw" homoseksualnych

Podczas jutrzejszego posiedzenia senacka Komisja ustawodawcza będzie rozpatrywać ustawę Prawo o aktach stanu cywilnego (druk senacki 729), która przewiduje wprowadzenie „zaświadczeń o stanie cywilnym" pozwalających na obejście polskiego prawa.

Jak już informowaliśmy, główną funkcją nowych „zaświadczeń” będzie umożliwienie zawierania związków małżeńskich i związków partnerskich sprzecznych z polskim porządkiem publicznym (zarówno homoseksualnych jak i poligamicznych). Stanowi to ustawową instytucjonalizację mechanizmu obejścia polskich unormowań konstytucyjnych poświadczających tożsamość małżeństwa jako związku jednej kobiety i jednego mężczyzny (art. 18 Konstytucji RP).

Jeśli proponowane rozwiązanie zostanie przyjęte, polskie sądy będą musiały zdecydować, jak traktować „małżeństwo” homoseksualne zawarte np. w Belgii na podstawie polskich dokumentów urzędowych. Odmawiając traktowania takich związków jak małżeństwa, Polska może narazić się na unijne sankcje za praktyki dyskryminacyjne w kontekście obowiązującej Polskę zasady swobodnego przepływu osób wewnątrz UE. W skrajnych sytuacjach może to prowadzić nawet do konieczności przyzwolenia na adopcję dzieci przez takie związki.

Prace nad ustawą przebiegają w niezwykle szybkim tempie. Sejm przyjął projekt na początku października, zupełnie ignorując kilkadziesiąt tysięcy głosów sprzeciwu wyrażonych przez obywateli. Posłowie odrzucili również poprawki, które miały na celu usunięcie z projektu ustawy przepisów wprowadzających nowe zaświadczenia pozwalające na obejście Konstytucji. Eksperci Instytutu Ordo Iuris chcieli podczas obrad sejmowej Komisji spraw wewnętrznych przedstawić merytoryczne argumenty przeciwko przyjęciu rozwiązań podważających konstytucyjnie poświadczoną tożsamość małżeństwa, ale bezpodstawnie odmówiono im uczestnictwa w posiedzeniu.

Rząd nie tylko spieszy się z wprowadzeniem ustawy, ale ukrywa przed społeczeństwem rzeczywisty cel wprowadzenia „zaświadczeń o stanie cywilnym”. Podczas debaty w sejmowej komisji przedstawiciel Ministerstwa Spraw Wewnętrznych dowodził, że wprowadzenie nowych zaświadczeń nie ułatwi obywatelom Polski zawierania „małżeństw" jednopłciowych i poligamicznych. Tymczasem jeszcze przed rokiem urzędnicy MSW zapewniali, że wprowadzenie „zaświadczeń o stanie cywilnym” pozwoli obywatelom Polski na zawieranie małżeństw jednopłciowych poza granicami kraju. Stanowisko to było przez MSW powtarzane wielokrotnie.

Teraz ustawą zajmie się senacka Komisja ustawodawcza, której posiedzenie zostało przyspieszone i odbędzie się już we środę 22 października.

Poprzez petycję internetową można zaapelować do senatorów aby przyjęli poprawkę do ustawy, która wyraźnie wyklucza możliwość posłużenia się „zaświadczeniem o stanie cywilnym” w celu obejścia art. 18 konstytucji zastrzegając, że nie może ono służyć zawarciu związku małżeńskiego lub innego związku cywilnego symulującego małżeństwo.

Ordo Iuris

Komentarze

anonim2014.10.21 13:07
Proszę najpierw zmienić Konstytucję RP a później otwierajcie sobie furtki. W przeciwnym razie łamie się Konstytucję. Art. 18. Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej. http://www.sejm.gov.pl/prawo/konst/polski/1.htm
anonim2014.10.21 13:09
Po co im stwarzać złudne wrażenie, że mogą tworzyć normalną rodzinę?
anonim2014.10.21 13:19
Nie ważne czy można, gdzie można itd., ważne że ciemnota uważa to coś za normalne
anonim2014.10.21 13:19
Jak na razie zmierzamy tą samą drogą co kraje, które ze stabilnych a jednocześnie dobrze prosperujących stały się gnijącymi obiektami islamskiej konkwisty. Już niebawem islamscy radykałowie wyzwolą "oświeconych" debili, zboków itp z "niewoli" chrześcijańskiej ...
anonim2014.10.21 13:32
@Saral, głupoty piszesz. Poczytaj więcej, porozmawiaj np. z Francuzami i powiedz mi co za młodzież podpala auta podczas ulicznych burd we Francji
anonim2014.10.21 13:32
pedałów należy leczyć
anonim2014.10.21 13:37
...nawet A.Merkel stwierdziła, że asymilacja to mrzonka i pobożne życzenie. Nie wydurniaj się więc Saral..
anonim2014.10.21 13:40
To nie mozliwe, aby UE mogło nam narzucić homozwiązki i adopcje dzieci! Przecież nasi patriotyczni biskupi przy okazji referendum akcesyjnego/aneksyjnego wyraźnie nam przyrzekli, że UE nie ma możności ani zamiaru ingerowania w kwestie kulturowe i obyczajowe Polaków! Może by się ich zapytać jak to naprawdę było?
anonim2014.10.21 14:05
@Saral, nie wiesz co piszesz używając wobec chrześcijan słowa fanatyk. Również liberalizm jest przez ciebie źle odczytywany, bo to nic innego jak brak poglądów. Mieszkasz we Francji i piszesz takie głupoty o asymilacji arabów ze społeczeństwem francuskim?! Nie wciskaj ludziom kitu "mieszkanko Francji"
anonim2014.10.21 14:09
@SaraL Czy filmy, zdjęcia, relacje z wielodniowych zamieszek na tle religijno-rasowych to fałsz? "Terror" chrześcijański - to chyba jakiś ponury żart? Terror demoliberalny - lata więzienia za modlitwę i pomoc kobietom zagrożonym aborcją, zabijanie za zacytowanie tez niepodobającym się Żydom czy jak to u nas ostatnio coraz to częściej bywa - seryjni "samobójcy" ...
anonim2014.10.21 14:18
Psychotyczny semito za "wkraczanie", modlitwę i pomoc kobietom w potrzebie -lata więzienia - to w/g waszej semickiej "sprawiedliwości" jest koszer ?
anonim2014.10.21 14:40
@existenZ Od kiedy to Polska Konstytucja ma być ważna za granicą. Ważne że w Polsce Konstytucja nie uznaje małżeństwa jednej płci. Za granicą możecie mieć złudę małżeństwa. Proponuję wyjedzcie za granicę i będziecie "małżeństwem jednej płci" @Mniemanologia Napisałaś "... drugi może być prawnie traktowany jako jego małżonek" Nie może zgodnie z prawem Polskim. W Polsce obowiązuje polskie prawo. Napisałaś "Albo mogą w parze wnioskować o kredyt" Sprawę można załatwić po przez zmianę prawa a nie przez "pseudo ślub" Podajesz argumenty łatwe do obalenia i mówisz że "Nijak nie łamie to zapisu, na który się powołujesz". Co byś nie pisała i argumentowała, prawo jest prawem.
anonim2014.10.21 14:47
existenz Kłamco semicki czy negowałem fakt "wkraczania" czyli po prostu wejścia do kliniki ? Zwróciłem uwagę na to iż wbrew perfidnym sugestiom "wkroczenie" nie wiązało się z rozwaleniem drzwi, pobiciem etc (jak się potocznie kojarzy) tylko z modlitwą i pomocą zagubionym, często zrozpaczonym kobietom.
anonim2014.10.21 15:01
@existenZ W którym miejscu miałem tak napisać, wskaz mi. Napisałem Proszę najpierw zmienić Konstytucję RP a później otwierajcie sobie furtki. W przeciwnym razie łamie się Konstytucję. Art. 18. Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej. http://www.sejm.gov.pl/prawo/konst/polski/1.htm Kolego masz problem, czytasz nie rozumiejąc co czytasz.
anonim2014.10.21 15:02
existenz Oślizgły semito i kłamco. Twierdziłem i twierdzę, że dwa lata więzienia zasądzono za modlitwę i pomoc a nie za wyłamanie drzwi czy pobicie. To, że działo się na terenie klinik aborcyjnych to dodatkowy element i pretekst (dajcie mi człowieka a paragraf zawsze się znajdzie). Zamiast wić się i wykręcać niczym robal przyciśnięty butem odpowiedz wreszcie czy tego typu wyroki są koszer ?
anonim2014.10.21 15:19
Niepojęte jest jedynie to, że do tej pory organy administracji uchylały się od poświadczenia na wniosek osoby zainteresowanej, aktualnego stanu faktycznego.
anonim2014.10.21 15:25
existenz Oślizgły semito seryjny perfidny kłamco tacy jak ty maja problem z oceną zasadności wyroku dwóch lat więzienia za modlitwę (pretekstem było to, że "przestępstwo" to popełniono w niewłaściwym miejscu). I co gorsza nie jest to tylko wynik twojej choroby psychicznej oraz umysłowej ociężałości ale także szczególny rys wiadomej syfilizacji.
anonim2014.10.21 15:43
@Mniemanologia -->Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny,<-- rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej. Jeżeli są mężczyzną i kobietą to nie łamią art.18 nie istnieje inny model małżeństwa w Polskim prawie. Mam wrażenie że z braku argumentów, naszą dyskusję chcesz doprowadzić do absurdu.
anonim2014.10.21 15:44
@SaraL Moi znajomi mieszkający we Francji mówią coś zgoła odmiennego. Przyjezdni na początku często nawet ciężko pracują. Kolejne pokolenia zdemoralizowane socjalem oraz islamskimi ideałami z jednej strony (m.in.pogarda dla "niewiernych") a demoliberalnymi z drugiej strony (rasizm białych - zły - i słusznie, rasizm kolorowych - ok) są głównymi sprawcami coraz to częstszych i coraz to bardziej radykalnych zamieszek. Co do modlitwy "obrażającej" osoby, za które się modlimy to przyznam iz mnie to nieco zaskakuje. Pytasz mnie jakbym się czuł. Tak jak wcześniej pisałem system demoliberalny karze za modlitwę (pretekstem jest to, ze odbywa się w nieodpowiednim miejscu) a jednocześnie na osoby o niepoprawnych poglądach nasyła policję, ciąga po sądach, pozbawia pracy czy wręcz nasyła seryjnego samobójcę. Nie wiem czy usatysfakcjonuję Cię taka odpowiedź ale wolałbym zamiast wyżej opisanych represji "dotknęła" mnie modlitwa innych. Nie zgadzam sie z tym, że modlitwa jest oceną człowieka. Z resztą w ogóle katolicy oceniają czyny, postawę a nie człowieka. Co do systemu etycznego to dana społeczność musi kierować się wypracowanym takowym. Gdyby każdy postępował w/g np asatryjskiego, satanistycznego, nazistowskiego, komunistycznego itp - co się komu żywnie podoba to byłaby to katastrofa cywilizacyjna gorsza od tej jaka dotyka cywilizację zachodnią. I podkopywanie fundamentów cywilizacyjnych - także poprzez ofensywę dewiacji uważam za jeden z głównych problemów i przyczyn gnicia Zachodu ...
anonim2014.10.21 15:53
existenz Perfidny, namolny(jak to jest, ze wcale mnie nie taki ociężały umysłowo osobnik sam się "przypierwiastkował" a teraz mi zarzuca "namolność"), oślizgły semito i seryjny kłamco chciałbyś żebyście z tymi co sie wam nie podobają mogli postępować jak za czasów bermana? Chociaż nawet wtedy nie przywiązywali łańcuchem do budy (to tak apropos plugawego "żarciku" jakże typowego dla przedstawicieli wiadomej syfilizacji) ...
anonim2014.10.21 15:54
existenz Perfidny, namolny(jak to jest, ze wcale mnie nie dziwi,że taki ociężały umysłowo osobnik sam się "przypierwiastkował" a teraz mi zarzuca "namolność"), oślizgły semito i seryjny kłamco chciałbyś żebyście z tymi co sie wam nie podobają mogli postępować jak za czasów bermana? Chociaż nawet wtedy nie przywiązywali łańcuchem do budy (to tak apropos plugawego "żarciku" jakże typowego dla przedstawicieli wiadomej syfilizacji) ...
anonim2014.10.21 16:16
@existenZ Tak bardzo nienawidzisz ludzi mających inne zdanie. Jaki ty jesteś biedny. Jako osoba religijna w którym miejscu lamię prawo. Masz prawo do swojego sposobu życia, nikt ci tego nie zabrania. Wyluzuj.
anonim2014.10.21 17:46
@Mniemanologia Tworzysz bzdury i absurdy. Pozdrawiam
anonim2014.10.21 18:32
Artykuł 18 konstytucji nie definiuje jedynego dopuszczalnego modelu małżeństwa, jednak definiuje a wszystko ponadto jest próbą zakłamania artykułu 18-go. http://www.pch24.pl/-art--18-konstytucji-ma-zapobiegac-regulacji-zwiazkow-jednoplciowych-podobnej-do-malzenstwa-,12047,i.html Prawnik zwraca uwagę, że zgodnie z art. 18 Konstytucji związek dwóch lub więcej osób tej samej płci pozostających we wspólnym pożyciu nie jest małżeństwem, a połączone tym związkiem osoby nie stanowią rodziny. Artykuł 18 wyklucza też możliwość przyznania takiemu związkowi ochrony i opieki przysługującej małżeństwu. Taka interpretacja art. 18. nie może być podważana za pomocą argumentacji odwołującej się do innych przepisów Konstytucji, wyrażających zasady dotyczące godności (art. 30), wolności (art. 31, ust.1) oraz równości. W świetle tych zasad – twierdzi b. sędzia Trybunału – niedopuszczalne byłoby wprowadzenie zakazu pożycia osób nie będących małżonkami, nie wynika z nich natomiast nakaz objęcia takiego pożycia regulacją prawną. Skoro zatem z Konstytucji nie wynika prawo do domagania się instytucjonalizacji takich związków, to nieporozumieniem jest teza, jakoby brak takiej instytucjonalizacji wymagał uzasadnienia opartego na art. 31 ust. 3 Konstytucji – podkreśla prof. Mączyński. Read more: http://www.pch24.pl/-art--18-konstytucji-ma-zapobiegac-regulacji-zwiazkow-jednoplciowych-podobnej-do-malzenstwa-,12047,i.html#ixzz3Go1P03lW
anonim2014.10.21 22:39
@AirWolf Jeżeli niema w Konstytucji, to niema innego małżeństwa jak kobieta-mężczyzna. Idąc twoim zakłamanym tokiem rozumowania, małżeństwem możne być; kobieta-kobieta, mężczyzna-mężczyzna, kobieta-zwierze, mężczyzna-zwierze. Przecież w Konstytucji nie jest wymienione że nie może być a wiec może. Konstytucja jasno określa model małżeństwa bez żadnej innej interpretacji.
anonim2014.10.22 4:47
@Spirit Jakby tak było jak piszesz, inne modele małżeństwa tez by były uwzględnione a nie są, Wszystko ponadto, to jest manipulacja jak obejść Konstytucję.