25.04.21, 12:57Fot. screenshot - YouTube (Rzeczpospolita TV)

Skandal! Żukowska porównuje Żołnierzy Wyklętych do… band UPA

Niebywale skandaliczne słowa padły w programie „Woronicza 17” na antenie TVP Info z ust posłanki Lewicy Anny Marii Żukowskiej. Parlamentarzystka porównała Żołnierzy Wyklętych do ukraińskich nacjonalistów odpowiedzialnych za rzeź wołyńską.

Posłanka Lewicy Anna Maria Żukowska mówiła na antenie TVP Info o napiętych relacjach pomiędzy Polską a Ukrainą.

- „Mamy bardzo mocne napięcia historyczne Jest kwestia rzezi wołyńskiej, jest kwestia band UPA, które przez odpowiednik ukraińskiego IPN są gloryfikowane. Ale z drugiej strony my też gloryfikujemy Żołnierzy Wyklętych, którzy mniejszości białoruskie czy ukraińskie mordowali na ówczesnych Kresach”

- stwierdziła Żukowska.

Na jej wypowiedź natychmiast zareagował Marek Suski.

- „Skandaliczne słowa”

- powiedział poseł PiS.

- „W moim ugrupowaniu odróżniamy bandytów, jak Ogień czy Kuraś od tych, którzy szlachetnie walczyli”

- odpowiedziała parlamentarzystka Lewicy.

Znamienne, że wcześniej w programie posłanka dała popis swojej wiedzy historycznej stwierdzając, że w katastrofie gibraltarskiej zginął… gen. Sosnkowski.

kak/TVP Info, wPolityce.pl

Komentarze

Bolszewicka2021.04.25 21:46
menda z czerwonej bandy. Myśli, że wszyscy tacy sami.
wiadomo2021.04.25 19:24
bolszewicki krzywy ryj
rychu2021.04.25 17:59
Wydawali wyroki na żydoskich zdrajcow i żydoskich mordercow z UB
Anonim2021.04.25 18:40
rychu - Te biedne dzieci też były "żydoskimi zdrajcami i żydoskimi mordercami z UB" (7-dniowe dziecko, 6-miesięczne, 2 i 3-latnie). Jesteś bardzo dumny z tych "bohaterów"?
Viktor Budapestről2021.04.25 17:50
https://pl.wikipedia.org/wiki/Zbrodnia_w_Zaleszanach
Jawny2021.04.25 17:53
W ustaleniach końcowych śledztwa IPN stwierdzono, że przeprowadzone czynności procesowe nie dają podstaw do uznania, iż w rzeczywistości mieszkańcy pacyfikowanych wsi szczególnie sprzyjali władzy ludowej, zwłaszcza że życia pozbawiono również starców i dzieci. Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Białymstoku uznała, że teza o sprzyjaniu komunistom opierała się na ogólnym i upowszechnionym wówczas stereotypie, iż osoby deklarujące swoją narodowość jako białoruską mają przekonania komunistyczne, częściej w odróżnieniu od Polaków zapisują się do PPR i pełnią służbę w organach bezpieczeństwa. Komisja stwierdziła, że „takie rozumowanie funkcjonowało bez wątpienia u „Burego” i jego żołnierzy i przyczyniło się do podjęcia i wykonania zbrodniczych zamiarów”.
prawy2021.04.25 17:49
B A N D A byli i są tępiacy żołnierzy wylkętych !!!!lewactwo wczoraj,dzis i zawsze!!!!! w ktorych kregu sie dzialaczka znajduje !!!! co mozna sie po tych ludziach spodziewac kłamstwa,podpuszczanie jeden na drugiego walka z wartosciami itp to wrogowie DOBRA NA ZIEMI I LUDZI !!!!
Polak2021.04.25 17:45
Co do Żołnierzy Wyklętych nadal przemilczane są 2 sprawy. 1. Zostali oficjalnie potępieni przez kard Wyszyńskiego 2. Jednym z podstawowych ich postulatów było zatrzymanie reformy rolnej, czyli komunistyczne rozdawanie pańskiej ziemi chłopom. Dziś ta ziemia od komunistów nazywana bywa "świętą własnością"
pusak2021.04.25 18:02
Zacytuj słowa Wyszyńskiego potępiające Żołnierzy Niezłomnych? Podaj źródła. Zanim wypuścisz gówno z goownianego ryja to poczytaj trochę i kreuj nieprawdziwych tez tępaku.
Polak2021.04.25 23:25
Pańska percepcja jest widać ograniczona w zakresie, jaki ukazuje Pański język, ale przytoczę. Poprawiam też skrót "potępił żołnierzy", bo Kościół NIKOGO nie potępia, potępia określone czyny, określonych osób: 14 kwietnia 1950 roku: "8. Kościół katolicki, potępiając zgodnie ze swymi założeniami każdą zbrodnię, zwalczać będzie również zbrodniczą działalność band podziemia oraz będzie piętnował i karał konsekwencjami kanonicznymi duchownych, winnych udziału w jakiejkolwiek akcji podziemnej i antypaństwowej."
czekista2021.04.26 8:48
Bandy podziemia to sa oddzialy przedewszystkilm AL, GL, partyzantki zydowskiej .....
Polak2021.04.27 21:47
Doprawdy? AL i GL walczyły we wczesnym PRL-u z władzą ludową?
Prawdziwy Filip2021.04.25 17:44
Prawo powinno być takie samo dla wszystkich. Dlaczego dyskutuje się tylko o przedawnieniu zbrodni komunistycznych, przecież nie tylko komuniści dokonywali zbrodni. Na przełomie stycznia i lutego 1946 roku oddział Romualda Rajsa "Burego" spacyfikował pięć wsi na Podlasiu zamieszkałych przez prawosławnych pochodzenia białoruskiego. Zamordowano 79 niewinnych mieszkanców, w tym małe dzieci, kobiety w ciąży, a nawet uczestnika kampanii wrześniowej w Wojsku Polskich. Niektórych spalono żywcem, innych zarąbano siekierami, a pozostałych zastrzelono. Takich przypadków było więcej. Dlaczego w Hajnówce, co roku w dniu 24 lutego organizacje nacjonalistyczne organizują marsze ku jego pamięci? To nie była zbrodnia komunistyczna, a więc w niektórych środowiskach takie zbrodnie są usprawiedliwiane, a nawet popierane.
miki2021.04.25 19:35
Z jednej strony nie pochwalam tego co zrobił Bury ... ale nie znam zbyt dokładnie tematu aby oceny wydawać.. nie mniej z tego co wiem (program Pospieszalskiego) nie spacyfikował tych wsi ino podpalił domostwa i najprostszym dowodem jest twój wpis.. : jeżeli na pięć wsi (podpalonych) by się uratował 75 osób to jak najbardziej była by to pacyfikacja i ludobójstwo... 5 wsi to jakieś od 1,5 tysiąca do 3 tysięcy ludzi ... zginęło tylko 75 z czego spora część przypadkowo bo nie posłuchali rozkazu wyjścia z chaty .. i się tam po prostu spalili ..część tych ofiar to faktycznie wyroki ..czy słuszne to nie wiem ..ale w tamtym czasie takie były czasy .. jak najbardziej i ofiarom przypadkowym i tych z wyrokiem jakieś uczenie się należy i jest w formie pomnika ale nie nadużywaj pojęć ...pacyfikacja to była na Wołyniu wykonana przez UPA gdzie z jednej wsi "PRZEZYŁO" kilka osób z np. 300 osób i dzięki pomocy innych Ukraińców (tych normalnych) jakoś przeżyło ... wojnę .. wytłumaczę to ci inaczej z dzisiejszych map wyborczych wynika że te wioski w 90% głosują na lewice co udowadnia że domniemania Burego co do egzekucji mogły być słuszne ..ale nie oto mi chodzi .. Lewica ? Lewica jest za aborcją czy z tych wiosek słyszycie krzyk dzisiaj abortowanych dzieci z powodu decyzji Lewicy ? i to jest "klu" problemu oczywiście Lewica przynisła wiele też innego zła i w Polsce i w Rosji ..czy słyszycie ten krzyk dziesiątków milionów ofiar Stalinowskich w łagrach bo głosując na lewice ogłaszacie światu że kochacie tego zbrodniarza Stalina i wtedy oto toczyła się walka ..czy metody Burego były słuszne ? nie wiem , nie mnie to oceniać , ale wasze przeszłe i dzisiejsze wybory to pochwała i poparcie o wiele większych i potworniejszych zbrodnie Stalinowski (przeszłych ) i aborcyjnych dzisiejszych.. wciąż krzyczycie o uwolnienie przestępcy Barabasza.. i to jest "klu" waszego .. twojego problemu a te 75 ofiar nie stanie się niestety "listkiem figowym" (usprawiedliwieniem) ciągłego wybierania czerwonego zła .... nie chcesz miec własnej ziemie w Polsce ? jedź do kołchozu do Łukaszenki ? tam ci będzie lepiej ? i przeciw temu walczył Bury żebyś tu w Polsce miał swoją ziemie i godność a nie kołchoz i pańszczyźniane poniżenie .. może co do metod się pomylił ale intencje miał słuszne w przeciwieństwie do czerwonych co głosowali i głosują na czerwonych ... czy teraz rozumiesz swój problem ? tak wię nie naginaj problemu ... bo tym nie usprawiedliwisz sprzedania duszy czerwonemu złu...
Prawdziwy Filip2021.04.26 7:45
Jeśli chodzi o przebieg zbrodni w pięciu wsiach na Podlasiu, to w twoim wpisie jest wiele przekłamań. Romuald Rajs "Bury" nakazał mieszkańcom, w tym małym dzieciom i kobietom w ciąży wchodzić do pomieszczeń, następnie jego żołnierze przybijali gwoździami drzwi i je podpalali. Bury kazał mieszkańcom się przeżegnać, po tym odróżniał katolików od prawosławnych. Prawosławnych zabijał tylko za przynależność do tego kościoła.
miki2021.04.26 9:58
to ty manipulujesz czy w w pięciu wsiach mieszkało 75 osób tylko ? co stanowił 100% stanu osobowego 5 wsi ? ta liczba mówi sama za siebie ... bo te 75 osób to ledwie 2%do 4% procent stanu osobowego jak odliczymy faktycznie egzekucje (nikt się tego nie wypiera ) to pewnie ilość spadnie od 1% do 2 % ofiar przypadkowych .. czy ty umiesz liczyć do czterech ? bo mam wątpliwości .. Bury kazał wyjść z chat i przejść do szkoły kto posłuchał włos mu z głowy nie spadł in faktycznie chałupa poszła z dymem ..w jednej wiosce gdzie nie było Burego faktycznie co nieco sytuacja wymsknęła się z pod kontroli nie mniej tych liczb nie oszukasz ... 75 osób z 5 wiosek , jak wyżej nie oceniam kto miał rację bo mam za mało danych ... ale głosowanie na Lewice (komunistów) to popieranie tysiąc - sto tysięcy itp. razy większych zbrodni ... i tak jest do dzisiaj w tych rejonach .. ino zadałem proste pytanie no to czego siedzą w tej złej Polsce ? a nie pojadą do cudownego wujka Stalina ? ? ? tam tyle zimie ..
miki2021.04.26 10:04
P.S w oddziale Burego też byli prawosławni wiec twoje wypowiedzi to po prostu kłamstwo tam dominowało (dominuje ?) nie wiem Prawosławie to jak by to było prawdą co piszesz to by nie zginęło 75 osób tylko 2750 osób.. na przykład liczb nie oszukasz...
Anonim2021.04.25 17:30
Na Ukrainie oddziały UPA są traktowane dokładnie tak jak w Polsce Żołnierze Wyklęci.
Werner2021.04.25 16:43
Dla zydow Polacy walczacy o wolnosc byli zawsze problemem .
Playing error2021.04.25 17:34
Nie stać cię na system z klawiaturą PL?
JanP2021.04.25 16:21
Żukowska powiedziała tylko, jak było a nie jak powinno być. Bandyta, to bandyta i nieważne kto nim jest. Prawdy się nie zakrzyczy, ona zawsze na wierzch wypłynie. Ogień, Bury czy Łupaszka, to najgorsze ludzkie odpadki. Cześć i chwała ofiarom tych podludzi.
Anonim2021.04.25 16:25
znowu jakiś nazista zwolennik białej rasy ,, czysty aryjczyk typ nordycki " !!!! Cały szwab !!!!
orgii2021.04.25 17:09
jak nazwiesz julie brystygier , wolińską .....janie P ?
rychu2021.04.25 16:02
Toż to żydowka to co ma mówic
Anonim2021.04.25 16:22
a na dodatek życie miało smaczek raz dziewczynka raz chłopaczek !!!!
Hannah Żydówka2021.04.25 15:46
no przecież według lewactwa wspierającego Ukraińców - UPA to ukraińscy patrioci !! więc jak można Żołnierzy Wyklętych porównywać do ukraińskiej UPA !?
A jak nie2021.04.25 15:15
Roznica polega na tym, ze jedni mordowali obcych, a drudzy swoich.
Filip2021.04.25 15:04
Prawo powinno być takie samo dla wszystkich. Dlaczego dyskutuje się tylko o przedawnieniu zbrodni komunistycznych. Na przełomie stycznia i lutego 1946 roku oddziały NKWD spacyfikowały wiele wsi na Podlasiu zamieszkałych przez prawosławnych pochodzenia białoruskiego. NKWD zamordowało 79 niewinnych mieszkańców, w tym małe dzieci, kobiety w ciąży, a nawet uczestnika kampanii wrześniowej w Wojsku Polskich. Niektórych spalono żywcem, innych zarąbano siekierami, a pozostałych zastrzelono. Takich przypadków było więcej. Dlaczego na Białorusi, co roku hołduje się NKWD organizując marsze ku tych zbrodniarzy pamięci? To była typowa zbrodnia komunistyczna, a więc w niektórych środowiskach takie zbrodnie są usprawiedliwiane, a nawet popierane.
Prawdziwy Filip2021.04.25 17:06
Ktoś posługuje się moim nickiem i pisze sami kłamstwa. NKWD nie miało nic wspólnego ze zbrodniami dokonanymi na przełomie stycznia i lutego 1946 roku na Podlasiu. Oddział Romualda Rajsa "Burego" zamordował 79 niewinnych mieszkanców pięciu wsi. To nazywa się przekłamywanie historii. Zbrodnie dokonane przez wyklętych zwala się na NKWD. To jest bezczelność. Mieszkancy tych wsi wiedzą kto mordował ich rodziny!!!
GFR2021.04.25 15:00
Ta Pani to Lewica. Elyty.
Stef2021.04.25 14:39
A po co się przejmować bełkotem jakiegoś debilnego babska? Wszyscy wiedzą, że ta żukowska to intelektualny debil
PO +++++2021.04.25 14:33
a czego można się sPOdziewać Po głupiej du...e z kompletnie pustym czerepem ....
Dominik pomocnik egzorcysty2021.04.25 14:30
jak widać bandytów nikt nie szanuje
Troll2021.04.25 14:17
Poza krzyczyniem, ze to skandal, moze by tak merytorycznie wyjasnic w czym ona sie myli? Jesli sie myli...
Albert2021.04.25 14:06
Żukowska ma 100% racji, a wycie katoprawactwa rzeczywistości nie zmieni.
stop zarazie antypolskiej !2021.04.25 13:49
Żukowska to stalinistka . .
Rosyjska deratyzacja Polski2021.04.25 13:44
Z jednej strony Sowieciarnia,z drugiej faszystowscy nacjonalisci antykatoliccy. A goscincem idzie Wolna Niepodlegla Polska i walczy o Nasza i Wasza Wolnosc.
ala2021.04.25 13:42
Dobrze by było, żeby Anna Maria Żukowska, Klaudia Jachira, Łukasz Kohut, Małgorzata Tracz, Urszula Zielińska, Maciej Kopiec, Franek Sterczewski i Monika Rosa chociaż trochę znali historię i nie wygadywali głupstw, bo się ciągle kompromitują.
Bury2021.04.25 13:47
Niestety posłanka ma rację : Zbrodnie tylko jednego oddziału dowodzonego przez Romualda Rajsa ps. „Bury” (za IPN) - Zbrodnia w Zaleszanach − mord dokonany 29 stycznia 1946 na cywilnych mieszkańcach wsi,zginęło 16 osób. Mord w Puchałach Starych – mord 30 prawosławnych chłopów białoruskich dokonany 31 stycznia 1946. Pacyfikacja wsi Zanie, Szpaki i Końcowizna (1–2 lutego 1946) – noszące znamiona ludobójstwa, zginęło 31 osób cywilnych.
Anonim2021.04.25 15:04
konfidenci
ble2021.04.25 13:49
mordowanie dzieci to jest dopiero kompromitacja
Bury2021.04.25 13:56
„Bury” i jego ludzie nie oszczędzili nawet najmłodszych: „Spaleniu uległa córka Bazyla i Tatiany Leończuków – nieochrzczone, 7-dniowe dziecko. Podczas ucieczki ze swojego płonącego domu został zastrzelony Grzegorz Leończuk wraz z dwójką małych dzieci: Konstantym w wieku 3 lat i 6-miesięcznym Sergiuszem”.
Łupaszko2021.04.25 14:10
Jeden przykład "działalności" oddziału Zygmunta Edwarda Szendzielorza ps. „Łupaszko” „Żołnierze otoczyli dom i wyłamywali drzwi. Znalazłszy śpiącą rodzinę Rinkewiciusa, zastrzelili mężczyznę, potem puścili serię do kobiety z dzieckiem w wieku dwóch lat. Kule zniosły kobiecie połowę głowy, potem ją i dziecko ze złością kłuli bagnetami”.
Anonim2021.04.25 14:57
Rozumiem, że ci co minusu-ją przykłady niechlubnej działalności Żołnierzy Wyklętych, morderstwa cywili i dzieci - całym sercem popierają ich "bohaterską" działalność i są z niej dumni ?
Anonim2021.04.25 15:02
Chwała Bohaterom?
wers2021.04.25 13:35
Towarzyszko Żukowska, jesteście młodą kobietą, chcącą zaistnieć na scenie politycznej w Polsce, zwłaszcza po tej lewej stronie, ale niestety, jesteście niedouczoną kobietą. Na głupocie kariery nie zrobicie, co najwyżej będziecie jakąś tam "posłanką" lewicową. Proponuję poczytać dostępne źródła nt. Kurasia. A żołnierzom podziemia niepodległościowego z AK, NOW, NZW, ZSZ oraz innym, którzy walczyli za Polskę niepodległą i suwerenną z okupantem sowieckim i ich ludowymi pomagierami: CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM.
ble2021.04.25 13:39
A ja proponuje posłuchać co na temat kurasia łognia mówią starsi ludzie z Gorców . Tak cześć i chwała prawdziwym bohaterom ,nie kolaborantom i mordercom.
ble2021.04.25 13:35
a jak nazwać kurasia ps.major czy tego bohatera walk z dziećmi spod Hajnówki
Anonim2021.04.25 13:30
Takich tumanów wypuściła w Polskę żydokomuna z naszych uniwersytetów? tacy tumani rwą się do polityki? Są gorszymi szkodnikami Polski, jak ich bolszewiccy ż nauczyciele? Trzeba odbić naukę i uniwersytety z rąk żydokomuny?
YORK2021.04.25 13:18
Chyba dziadek milicjant dostal czape od niezlomnych ze tak bluzni czerwona swolocz.
𓀐2021.04.25 13:32
𓀐
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.04.25 13:18
wśród żołnierzy przeklętych też byli mordercy i rabusie tak jak wśród klechów roi się od pedofilów i złodziejów!
­2021.04.25 13:14
Dobrze wypunktowała posłanka.