19.04.19, 09:14(fot. Tok FM/screen)

Skandaliczna wypowiedź Broniarza o poświęcaniu maturzystów. ,,Nauczyciele mają prawo nie klasyfikować uczniów''

- Nauczyciele mają prawo nie klasyfikować uczniów - stwierdził w TOK FM Sławomir Broniarz, szef Związku Nauczycielstwa Polskiego 

- We wtorek po świętach będziemy dyskutować o tym, co dalej ze strajkiem. Mamy trzy możliwości - mówił w Poranku Radia TOK FM Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. Dziś 12. dzień strajku nauczycieli.

- We wtorek będziemy dyskutować o tym, co dalej ze strajkiem. Mamy trzy możliwości. Kontynuowanie tego, co jest, zawieszenie, a trzecie to strajk rotacyjny w różnych szkołach - powiedział w Poranku Radia TOK FM Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

- Musimy zebrać dane z całej Polski. Nie mamy gwałtownego spadku (liczby protestujących nauczycieli/szkół red.). Ubytek jest na poziomie 1200 jednostek z prawie 16 tysięcy strajkujących. Natomiast musimy zobaczyć, jakie są nastroje, opinie i koszty materialne. Odnosimy się też do determinacji tych szkół, które chcą strajkować - tłumaczył szef ZNP.

Pytany o to, czy warto poświęcić tegorocznych maturzystów, mówił:

- Nie wiem, czy ten dylemat moralny będziemy w stanie rozstrzygnąć na czyjąkolwiek korzyść. Nauczyciele mają prawo nie klasyfikować uczniów. To będzie problem natury moralnej - odpowiadał Broniarz.

- To ogromny dylemat moralny, przed którym stoi każdy nauczyciel. O tym też będziemy rozmawiali we wtorek. Nie wiem, czy miałbym taką odwagę, by zablokować moim uczniom dostęp na studia. Zastanawiamy się, czy rząd będzie skłonny zmienić rekrutację na studia, czy przerzuci całą winę na nauczycieli. Mamy wrażenie, że rząd idzie na totalne zwarcie - ocenił szef ZNP.

- To nie jest tak, że się handryczymy o dwie godziny. 250 zł więcej przełożone na wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli, to daje brutto wzrost 150 zł. A to oznacza, że ktoś ma 8-9 godzin teraz, to zarobi więcej, niż proponuje ministerstwo - wyjaśniał.

- Dla pani premier Beaty Szydło najlepiej byłoby, gdyby nauczyciele się zrzucili, dołożyli do budżetu państwa i zrezygnowali z oczekiwań oraz wspierali altruistycznie budżet. My mamy coraz mniejsze oczekiwania. Zaproponowaliśmy mediatorów, wybitnych pedagogów, ale strona rządowa totalnie to odrzuciła - przekonywał Broniarz i dodawał: Nie eskalujemy żądań, schodzimy z nich.

Jednak okrągłego stołu nie chcą.

- Zapewne przedstawiciele ZNP będą na okrągłym stole premiera, żeby publiczne media nie oskarżały nas o obstrukcyjne działania. Proponowane tematy są ważne, ale nie w takim kształcie, takim anturażu. Sam pomysł wyjęcia debaty z Rady Dialogu Społecznego, przeniesienia go na prawie "circus maximus" - to brzmi niepoważnie - mówił Broniarz.

Jak dodawał, "nie jest w stanie ogarnąć toku rozumowania pana premiera". - Nie wiem, jaki jest sens debaty z udziałem kilkuset osób o przyszłości edukacji. Istotą strajku nie są same pieniądze, tylko to, jaka będzie szkoła za kilka lat. Przyszłość edukacji wymaga rzetelnej i powolnej debaty, a nie wiecu na stadionie. Tu mam bardzo sceptyczny stosunek do tego - podsumowywał szef ZNP.

baz/ TOK FM


Komentarze

Edi2019.04.19 15:37
NAUCZYCIELE KTÓRZY WAŻĄ SIĘ NIE KLASYFIKOWAĆ UCZNIÓW - NATYCHMIASTOWA DYSCYPLINARKA I WYSOKIE KARY PIENIĘŻNE - ODSZKODOWANIA
Edi2019.04.19 15:34
Bezczelny Komunistyczny TYP - WON Z POLSKI KOMUCHU
Agnieszka2019.04.19 15:30
czyli przerwa świąteczna nie jest dla strajkujących nauczycieli - oni dalej strajkują. Ona jest dla pana Broniarza i spółki, którzy dopiero we wtorek po świętach będą dyskutować o tym, co dalej ze strajkiem. Jaki z tego morał? 1. Najgłupsza "kasta inteligencka" w Polsce, to nauczyciele, bo pójdą na wyniszczenie innych i siebie nawet za mamieniem Broniarzy.
Piastolina2019.04.19 16:20
nie ma czegoś takiego jak inteligencja - w sensie grupa czy kasta, to wymysł komunistów. inteligencja to cecha człowieka, zdolność uczenia się, której nie posiadasz, bo gdybyś Agnieszka ją miała, to byś wiedziała, że mówisz o swojej matce: pierwszej swojej nauczycielce i o Chrystusie, najważniejszym dla mnie nauczycielu ever. przemyśl wariant typu: Broniarz dogadał się z rządem, że muszą mieć strajk, żeby ukryć dosłownie kradzież miliardów z OFE jak Tusk to zrobił. nie wierz żadnemu rządowi, który niszczy kobiety - nauczycielki.
Kiwi2019.04.19 14:16
wszystko upolityczniacie, a przecież po 89 roku nie było dekomunizacji i lustracji, dlatego można powiedzieć, że wciąż rządzą ci sami partyjni kolesie znający się o pół wieku. rozgrywają nas wszystkich jak chcą i robią to dla mamony. zauważcie, że dawniej radny czy poseł różnił się od obywatela tym, że być może podwozili go do domu autem, ale mieszkał w bloku i żył wśród ludu. teraz polityk od razu przeskakuje do najwyższej półki podatków, buduje kilka domów a w ciągu jednej kadencji staje się milionerem. potem głośno krzyczy jak Bieńkowska, że za 6 tysi do rączki w POlandii to tylko głupi by pracował... ręce i nogi się uginają. politycy to z kraju dojną krowę robią a nauczycielom zabierają 150 zł, żeby oficjalnie dać 130. no takich partyzantów, co rozsadzają system dawno nie było.
Magda Lenka2019.04.19 13:11
Nie można nazywać strajkiem protestu nauczycieli, gdzie krzywdzeni są rodzice i uczniowie, którzy nie są pracodawcami dla nauczycieli. Strajk jest wtedy strajkiem, jeśli protest skierowany jest wyłącznie do pracodawcy i nie ma ludzi (w tym przypadku uczniów i ich rodziców), którzy są krzywdzeni, bo taki protest to jest PUCZ a nie strajk, i w takim przypadku powinny wkroczyć służby porządkowe - policja.
JR2019.04.19 13:18
Ja wypowiadam się w podobnym tonie już od dawna! Dodam, że nauczyciele, którzy nie podpisali listy są szykanowani przez tych pseudonauczycieli, którzy taki podpis złożyli. To też policja powinna sprawdzić. Jest to do udowodnienia! Rodzice powinni przygotować taczki i do łopaty!
Maria Błaszczyk2019.04.19 16:40
Ja jestem z Warszawy. Liczba moich krzywd spowodowanych przez różne protesty jest bardzo długa (zwłaszcza, że mieszkałam w pobliżu Belwederskiej). Liczba spóźnień na różne ważne spotkania czy do zobowiązań, długiego obchodzenia protestów również w złą pogodę, nawdychanego dymu z opon i petard... A nie jestem pracodawcą górników czy innych pracowników przemysłu zbrojeniowego. I co? I nic.
JR2019.04.19 13:09
Broniarz to jest po prostu oszust ponieważ jest realizuje cele dawnego układu! Dziwie się natomiast nauczycielom, którzy sali się w to wrobić! Gdyby mu zależało na nauczycielach to po pierwsze robiłby to w okresie kiedy władzę sprawowała koalicja PO-PSL, kiedy to nie było żadnych podwyżek. Po drugie to ten drań i oszust zażądał takiej kwoty wiedząc, że nie jest ona możliwa do wyegzekwowania! Dziwię się też organom wymiaru sprawiedliwości, które nie reagują na łamanie konstytucyjnego prawa do nauki. W kraju prawa jednostka paraliżuje oświatę! Dokąd tego będzie? Przecież ten szmaciarz nie ma żadnego immunitetu. Szkoły, w których nie odbywają się zajęcia powinny mieć postawione pozwy sądowe! A już grożenie nieklasyfikowaniem jest dyskwalifikacją tych, którzy takie idiotyczne i bezprawne pomysły mają. Jak ta granda pseudonauczycieli pokaże się uczniom? Rodzicom? Dla mnie jest to totalna kompromitacja! Zawód nauczyciela zszedł na psy!
Marian2019.04.19 13:07
Głupota Schetyny i Broniarza budzi śmiech. Jeśli ci uczniowie nie przystąpią do matur, które decydują o ich przyszłości, to ci "wybitni" politycy powinni wiedzieć, że ta młodzież jesienią będzie miała prawa wyborcze i przy urnach się z nimi rozliczy. Ja im o tym przypomnę.
JR2019.04.19 13:13
Brawo! Polacy powinni wykosić tych złodziei i idiotów. Ich miejsce w oborze lub chlewie!
Maria Błaszczyk2019.04.19 16:42
Co do zasady maturę da się przełożyć. Jak w 1993 roku matury się nie odbyły (wówczas strajkowała Solidarność), to odbyły się trochę później. Nie oznaczało to pogrzebania przyszłości maturzystów z 1993 roku.
Hanys2019.04.19 13:01
Ten czerwony perwers jest mokry na sam dźwięk słowa "strajk". Na dźwięk słów "strajk nauczycieli" popuszcza w gacie. Zaś zwrot "maturzysta bez klasyfikacji" powoduje u niego wzwód i omdlenie.
Ilona2019.04.19 12:41
schetynowy osraniec ha ha ha !! w dupi..mam ciebie złodzieju z poPO-PZPRu
Celestyn2019.04.19 12:12
Kiedyś za takie wypowiedzi Broniarz zostałby poddany "kręceniu woda". Po maturach do wakacji zapomnijmy o nauczycielach, niech strajkują - będą oszczędności dla budżetu, a dzieci ucieszą się z dłuższych wakacji........
OZ2019.04.19 11:43
Broniarz mniej dyskusji, a do roboty - zanim wywiozą cię na taczkach.
Co ty na to?2019.04.19 11:28
To jest łamanie konstytucji RP przez tego gościa! Co na to OTUA?
marc2019.04.19 11:28
Najgorsze ,że przez tego politycznego aparatczyka środowisko nauczycielskie straciło w oczach Polaków resztkę godności i szacunku. Jest to strata , którą można odbudować tylko po dużej reformie edukacji, selekcji kadry, jest to długotrwały proces. Broniarz jest jak Pavulon dla środowiska ratowników medycznych w Łodzi.
Maria Błaszczyk2019.04.19 16:32
Poważnie? Na tym koncercie wczoraj było widać zupełnie coś innego. Miliony na koncie Funduszu Strajkowego też na co innego wskazują.
katolik2019.04.19 11:17
To nie jest dylemat moralny tylko albo dla kasy wybierasz grzech i robisz krzywdę niewinnym ludziom, albo nie. Nauczyciele, którzy uniemożliwiacie klasyfikację - idąc teraz do komunii popełniacie świętokradztwo. A spowiedź zakłada nawrócenie.
Jam2019.04.19 11:06
I oto degenerat Broniarz odkrył dno swej nikczemności. Ponad losy tysięcy młodych ludzi przedkłada partykularny interes. Czy można być jeszcze bardziej wynaturzonym?
Maciek Arczyński2019.04.19 11:52
Tako rzecze menda: "To ogromny dylemat moralny, przed którym stoi każdy nauczyciel. O tym też będziemy rozmawiali we wtorek. Nie wiem, czy miałbym taką odwagę, by zablokować moim uczniom dostęp na studia."
Maria Błaszczyk2019.04.19 16:27
A jak w 1993 roku strajk organizowała Solidarność i wiele matur się nie odbyło - też się tak oburzałeś? Czy jak "wasi" nie dopuszczają do matur, to jest OK, a jak ci "obcy" - to mamy do czynienia z wynaturzonymi nikczemnymi degeneratami.
Toni2019.04.19 10:32
Ma szczęście ta kanalia Wroniarz,że mieszka w Polsce ,a nie w USA, tam by już dawno jakiś uczeń by się nim zajął, bo by nie zdzierżył jego wypowiedzi i poniżanie uczniów.
tadek2019.04.19 10:31
Powinien Rzad jak najszybciej rozwiazac umowy o prace ze wszystkimi strajkujacymi nauczycielami, bo porzucili prace, oraz zaczac przyjmowac na nowo, ale na innych warunkach niz poprzednio, to jest z najnizsza stawka!
Anna Barbara2019.04.19 11:19
Jest sporo młodych ludzi, którzy skończyli studia i nie mogą dostać pracy w szkołach. Kuratoria mają sporo ofert. Tych, którzy odmówią klasyfikacji, trzeba natychmiast ze szkoły wyrzucić. Agresywna hołota bez zasad, nastawiona tylko na kasę, nie powinna przekroczyć progu szkoły.
Maciek Arczyński2019.04.19 11:42
Może i agresywna, ale jak utalentowana artystycznie... No, nadaje się na konkurs piosenki burdelowej...
Maciek Arczyński2019.04.19 12:11
Te minusiński, a nie słyszałeś tych tekstów o prąciu?
x2019.04.19 10:29
dlaczego ten komunista jeszcze nie został aresztowany?
bogdanus2019.04.19 10:17
Na czym polega polityczność tego strajku. Broniarz z ZNP świadomie wybrał czas egzaminów, by wywrzeć jak największą presję na rządzie. Sprawy finansowe nauczycieli są zasadne ale nie z takimi podwyżkami. Wykorzystuje się tą grupę społeczną z jej wielkim potencjałem do polityki. Niektórzy nauczyciele zapatrzeni tylko na podwyżkę nie wiedzą, że przy okazji są wykorzystywani do polityki. A że jest to czas wyborczy, to trzeba zbuntować nauczycieli (wyborców) przeciw rządzącym. Jak zbuntować, odebrać wyborców partii rządzącej, podam przykład; porywacz obwinia rodziców za cierpienie dziecka, bo rodzice nie dają okupu za dziecko. Im więcej trudności, stresu, cierpienia u młodzieży wytworzonych przez ZNP tym lepiej. Mają one być przypisane rządzącym i wmawia to się rodzicom (wyborcą). Rodzice, społeczeństwo poddane są manipulacji. Inaczej mówiąc, masz wybrać tak jak inni chcą żebyś tak wybrał. Na tym polega nowoczesna socjotechnika społeczna zastosowana na obywatelach, którzy zaganiani w trudach codziennego życia są nieświadomi manipulacji.
Anna Barbara2019.04.19 11:14
Świetny przykład z porywaczem!!! Broniarz i psedonauczyciele też wzięli na zakładników młodzież i obwiniają rząd za zniszczenie ich przyszłości, bo ten nie chce dać pseudonauczycielom kolosalnych podwyżek.. To moralne dno, do jakiego są zdolni tylko sowieccy ludzie.
BroneK2019.04.19 12:50
broniasz to tylko cyngiel totalnych i podobnych im pospolitych chuliganów.
Maria Błaszczyk2019.04.19 16:25
"nie z takimi podwyżkami"??? Tzn. podwyżki w skali pozwalającej najdłużej pracującym nauczycielom uzyskać 90% średniej pensji w kraju, a nauczycielowi początkującemu 66% średniej pensji to jest "taka podwyżka"? Poważnie? Prawie wyrównanie pensji z pensjami na kasie w "Biedronce"??? A my tu nie mówimy o sytuacji porywacza co obwinia rodziców. Mówimy o ludziach, których traktuje się z buta, odmawia prawa do zarobków pozwalających na przeżycie (w wielu miejscach), obraża i opowiada o nich kłamstwa (za publiczne pieniądze, które można by przeznaczyć na ich pensje), a z drugiej strony nie ma kochających rodziców, tylko rząd, który kompletnie zdeformował system edukacji. We wrześniu będzie dramat, gdy w pierwszych klasach trzeba będzie pomieścić 730 tys. uczniów na 350 tys. miejsc. Wprowadzono programy nauczania, które do niczego się nie nadają, krytykuje je nawet ten rząd. Odebrano dzieciom z indywidualnym nauczaniem prawo do nauki w szkołach. I ci nauczyciele od trzech lat ten bajzel naprawiają, upychają te dzieci. A to wszystko finansują samorządy - ten cały system dźwiga debilizm tej władzy - a Ty porównujesz go do zbrodniarzy?
pors2019.04.23 22:31
90 % średniej pensji przy tym samym wymiarze godzinowym? To chyba żyjemy w innych krajach... . Żadnych ludzi nie potraktowano z buta - propozycja podwyżek i próby rozmów to już z definicji zaprzeczenie 'traktowania z buta' A swoją drogą co za język, pani może nauczycielka? Mam nadzieję że przynajmniej część rodziców wpadnie na pomysł strajku absencyjnego na zebraniach nie wspomną o klasowych itp.
pedagog2019.04.19 10:09
Broniarek!!! ja i moja zona jestesmy juz stratni dalej nie bedziemy cię popierać wracamy do pracy!Cham zarabia 12000 zł na miesiąc i robi w bambuko nauczycieli !!!Co robiłeś ty czopku Schetyny dla nauczycieli jak Tuskodebil rzadził i jego zakłamana i złodziejska ferajna?
Really?2019.04.19 11:10
Taki z ciebie pedagog jak z koziej doopy trębacz.
Murzynek Bambo2019.04.20 11:48
Pedagogu. Nikt cię do strajku nie zmusza , masz wybór ty i nikt inny . To nie pieprz Piotrze mięsa pieprzem bo przepieprzysz mięso pieprzem.