15.04.15, 14:34ZUS

Skompromitowany konkurs na prezesa ZUS

Konkurs na prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych miał gwarantować przejrzystość i wybór najbardziej kompetentnych osób. W praktyce wprowadzony model działa zupełnie inaczej. Nikt znany o niekwestionowanych kompetencjach się nie zgłosił, a wczorajsze przesłuchanie Katarzyny Kalaty, która była jedyną kandydatką, która przeszła przez etap pisemny, zakończyło się skandalem.

– Kandydatka nie ma bladego pojęcia o finansach ubezpieczeń społecznych. Jeśli wskazuje deficyt w funduszu chorobowym, mówi o milionach zamiast miliardach złotych i brnie tak przy innych funduszach. To tragedia. Na IT nie zna się kompletnie. Nie słyszała w kontekście ZUS o firmie Prokom, za to słyszała o Polkomtelu, ale myśli, że to to samo – relacjonowała portalowi forsal.pl przebieg rozmowy z Kalatą jedna z osób z resortu pracy.

Kalata była oceniana w ośmiu obszarach m.in. znajomości prawa i finansów systemu ubezpieczeń społecznych, znajomości organizacji systemu, problemów IT związanych z Zakładem.

Mimo wszystko Katarzyna Kalata odniosła sukces. Stała się znana, co pomoże na pewno jej firmie, która specjalizuje się w obsłudze przedsiębiorców.

Z punktu widzenia premier Kopacz, mianowanie Katarzyny Kalaty byłoby ryzykiem z dwóch powodów.

Po pierwsze, nikt nie wie, jak poradziłaby sobie jako szef tak dużej instytucji z ponad 40-tysięczną armią urzędników. Po drugie zbliżają się wybory i każda wpadka byłaby natychmiast odnotowywana przez media, ale szła na rachunek rządu.

Tak właśnie władza wydaje nasze pieniędze.

KZ/Forsal.pl

 

Komentarze

anonim2015.04.15 15:12
To stanowisko czeka na kogoś z kliki rządzącej. Jest to duża kasa i można jeszcze dużo ukraść, a w tym mafia PO/PSL bije wszelkie rekordy. Może więc zaproponować Bufetowej albo Krzysztofowi Bieleckiemu? Oni umieją jak mało kto wyjadać konfitury z górnej półki. Mieli kiedyś za nauczyciela samego Bolka, którego hasłem w Ameryce było "przyjeżdżajcie, bo na głupocie (Polaków - bo chyba ich miał na myśli) najłatwiej się wzbogacić", a w Polsce "ja się już nachapałem. Teraz wy przy mnie możecie się nachapać ". Zobaczymy co wykażą komisje sejmowe po odzyskaniu przez Polskę suwerenności.
anonim2015.04.15 15:34
@AMC "Zobaczymy co wykażą komisje sejmowe po odzyskaniu przez Polskę suwerenności." - czyli kiedy? Mam nadzieję że nie chodzi Ci o wygranie wyborów przez PiS (bo to naprawdę urocze jak fani PiSu wyzywają fanów PO od lemingów).
anonim2015.04.15 19:39
//ZUS to nie tylko 40 tysięczna armia urzędników (swoją drogą to mniej więcej tyle co panów w czarnych sukienkach, tyle że urzędnicy w ZUS coś jednak robią).// Na pewno robią...sobie na rękę. Ale odkrycie. ZUS zbiera przymusowe haracze dla mafii, a księża są szafarzami łask za dobrowolne datki, ale odkrycie tego wymaga jakiegoś ilorazu powyżej 40-stu.
anonim2015.04.15 19:48
@...eee, dodam tylko, że ZUS wypłaca emeryturę mojemu tacie i babci oraz rentę teściowej. Patrzaj i odkrywaj, że zabiera haracze, aby dać innym obywatelom. To chyba jaka instytucja janosikowa: bogatym zabiera i biednym co rzuci. :-D
anonim2015.04.16 6:26
Konkurs na prezesa ZUS jest absurdem, bi nikt przy zdrowych zmysłach na to "zaszczytne" stanowisko się nie pali. Niewykluczone, że szefa trzeba będzie z łapanki brać. :)