26.11.19, 14:00

Śledztwo ws. Grossa umorzone. Nie odpowie za obrazę narodu

Prokuratura Okręgowa w Katowicach umorzyła śledztwo ws. Jana Tomasza Grossa. Żydowskiemu historykowi zarzucono znieważenie polskiego narodu. Gross na łamach niemieckiego dziennika "Die Welt" stwierdził, że Polacy w czasie II wojny światowej "zabili więcej Żydów niż Niemców". Artykuł zawierający to twierdzenie ukazał się pt. "Europejczycy Wschodni nie mają wstydu".

Publikacja miała skutek w postaci m.in. 166 zawiadomień o możliwości popełnienia przestępstwa. Śledztwo prowadzono w kierunku znieważenia narodu polskiego. Prokuratura stwierdziła jednak, że sąd Grossa jest nieweryfikowalny, bo nie ma "jednoznacznych i przekonujących danych" dotyczących Niemców i Żydów zabitych przez Polaków w trakcie II wojny światowej.

Według prokuratury sprawa pozostaje w sferze badań naukowych. Prokuratura poprosiła o ekspertyzę m.in. dr. Piotra Gontarczyka. Ten wskazał, że nie istnieją badania, które potwierdzałyby teze Grossa, ale z drugiej strony nie można też wykazać mu błędu. Według Gontarczyka opinia Grossa jest uznawana przez świat nauki za "mieszczącą się w granicach debaty naukowej".

Prokuratura stwierdziła też, że Gross nie działał "w bezpośrednim zamiarze znieważenia Narodu Polskiego lub Rzeczypospolitej Polskiej". Uznano też, że cytowaną opinię Gross przedstawił jako naukowiec i celem wywołania debaty. Prokuratura przypomniała ponadto, że wolność wypowiedzi oznacza także wolność przedstawiania poglądów, które "obrażają, szokują, przeszkadzają lub wprowadzają niepokój". 

Komentarze

dowod2019.11.27 12:20
Umozenie tego sledztwa to dowod ze zydostwo rzadzi w Polsce, zakonczenie ekshumacji w Jedwabne to kolejny dowod ze zydostwo rzadzi w Polsce. Nie mamy szans jako narod jesli beda nami rzadzic krypto-zydzi.
taro2019.11.27 10:25
a jednak matka Pawlaka miala racje- sad sadem, a sprawiedliwosc jest po naszej stronie,dajac synowi dwie ,,zabawki,, dala rowniez do zrozumienia jakie kroki ma zrobic,jak bedzie wydany niesprawiedliwy wyrok.
Marek2019.11.27 9:03
czytajcie to tak: my sąd RP dajemy przyzwolenie wam żydom na bezkarne plucie na Polaków, i nie przejmujcie się tym, że was nie będą kochali za to. A ja wam mówię, my naród mamy Boga, honor, i coś czego nie da się wyplenić, to jest pamięć o tym wszystkim co było i co jest i jest to zbiorowa świadomość coraz szerzej funkcjonująca w dumnym narodzie Polaków. Żadne kalumnie czy żandarm, komuch, żyd czy Niemiec tego nie wyrugowali i nie są w stanie tego dokonać.
szkoda słów2019.11.26 23:18
Może policzyli te 150.000 Żydów w armii niemieckiej, wszystkich Ubeków, Enkawudzistów, członków Trzynastki na których państwo podziemne wydało wyrok? Może doliczyli Żydów wysłanych do obozów przez Żydów z polskim obywatelstwem? Takich jak Chaim "oddajcie mi dzieci" Rumkowski? Zacznijmy wreszcie wyliczać ilu Polaków zamordowali Żydzi. Zróbmy ekshumacje ofiar oddziału Bielskich. Policzmy ilu Polaków wpakowanych do pociągu przez żydowskich kolaborantów straciło życie na zsyłce? Ilu Polaków straciło majątki na skutek kolaboracji żydowskich sąsiadów? Wreszcie ile od państwa polskiego wyłudzili ludzie, którzy później znaleźli bezpieczną przystań w Izraelu (jak ten od Art-B). Dlaczego dyskusja zawsze toczy się o Polakach? Czas żeby to Żydzi zaczęli przepraszać za morderstwa na polskich obywatelach, za donosy, kradzieże majątków. My gardzimy naszymi zdrajcami. Oni chronią takich ludzi jak Salomon Morel. Co więcej, chronią pamięć o nich, nazywając krytykę antysemityzmem.
Klon2019.11.26 22:48
Opowiadanie bredni nie jest karalne. Mam nadzieję, że dotyczy to wszystkich. Np. twierdzenie, że nie było obozów koncentracyjnych jest również możliwe do wygłaszania i oczywiście nie karalne. "Brawo" sądy.
co, nieprawda? przecież mamy wolność wypowiedzi! 2019.11.26 21:42
Gross, ty potomku gestapowców, twoi przodkowie stali na bramie w Auschwitz na selekcji, wysyłali żydów do gazu a później wydzierali im złote zęby obcęgami!
kalinka2019.11.26 20:30
w Izraelu w 2016 roku Duda prezydent wszystkich żydów i PIS powiedział oficjalnie, że polska to Polin więc nie rozumiem o co ten zgiełk skoro w Talmudzie jest napisane, że żyd nigdy nie może przegrać z gojem w żydowskim sądzie, w tym przypadku w Polin
\207!!! 2019.11.26 21:47
zacytuj całe to przemówienie i podaj linki do tej wypowiedzi
kalinka2019.11.27 9:07
du*pe też co podetrzeć?
stan2019.11.26 19:54
Skandal! Jakim naukowcem jest Gross? Czy prokuratura sprawdziła to? Wczoraj w TVP był doskonały teatr telewizji wg. dramatu "Dzień gniewu" Romana Brandstaettera, pochodzenia żydowskiego. Kto oglądał? Dlaczego nie daje się wiary takim osobom, ale Grossom, znieważającym Polakow? Kto nie oglądał, niech przeczyta ten dramat, dowie się jakie zdanie miał żyd o zydach w czasie wojny i co zydzi wyprawiali ze swoimi.
Agnieszka2019.11.26 17:57
Debata naukowa to opluwanie kogoś, zarzucanie najgorszych zbrodni bez dowodów naukowych? No to super - podebatujemy tak naukowo o tej prokuraturze czy sądzie, który na tej podstawie umorzył postępowanie?
Beno2019.11.26 17:56
Dopóki nie będą płacić ogromnych odszkodowań za bezpodstawne kłamstwa, a my te kłamstwa będziemy tolerować, tak długi będą kłamać. Oszczerstwa i pomówienia tego kalibru muszą być karalne i kara egzekwowana, w stosunku do Grossa jest to możliwe, a i w stosunku dla wielu Zydów też, bo przecież chcą odwiedzać Auschwitz, więc trzeba wrogów Polski potraktować jako osoby "non grata" i nie wpuszczać na teren Polski, a ponadto stop z wielkodusznym przyznawaniem polskiego obywatelstwa. Prezydent i rząd niech się zaczną w końcu godnie zachowywać.
stan2019.11.26 20:14
Niestety, rząd się spietrał i szybciutko wycofał się z karania za pomówienia. Jeden 93-letni żyd Edward Mosberg stanął w obronie Polakow i zapowiedział, że jego noga nie stanie na ziemi izraelskiej, jeśli rząd Izraela, a konkretnie min. MSZ nie przeprosi Polakow za pomówienia . Niestety, takiego gestu i konsekwencji zabrakło ze strony naszego rządu. Gorszych sojuszników chyba nie mogliśmy znaleźć A czym się oni różnią od Rosji?
Beno2019.11.26 21:07
Brawo Stan - popieram. Takich jak Ty nam trzeba.
anonim2019.11.26 17:44
Dlaczego ten obrzydliwy zyd obraza nas w naszym kraju Izrael jego miejsce RABULISTA.
Foster2019.11.26 17:32
Już dawno to przewidziałem.
wacula2019.11.26 17:09
Jeśli nie ma wiarygodnych badań naukowych potwierdzających, iż Polacy zabili w czasie wojny więcej Żydów, niż Niemców , to takie twierdzenie nie jest żadną debatą , tylko szkalowaniem Polski. Co tu jest trudnego do rozsądzania?.
Stańczyk2019.11.27 0:49
Problem w tym (czego wielu komentujących najwyraźniej nie zrozumiało), że jak prokuratura umorzy ŚLEDZTWO to sprawa nie jest przekazywana do sądu i nie dochodzi do żadnego "sądzenia". W ten sposób można ukręcić łeb sprawie i nie dopuścić do procesu jak się ma kontrolę nad prokuraturą.
cieakwy Polak2019.11.26 16:48
Czy nieprawdą jest, że z rąk żydowskich siepaczy w MBP w okresie powojennym zginęło więcej Polaków niż z rąk hitlerowców w czasie całej II wojny światowej?
alzara2019.11.26 16:33
Nie czytałam książek Grossa i nie wiem co on tam powiedział..... Zastanawiam się jednak , czy on policzył ilu Niemców i ile Żydów zamordowali Polacy i gdzie.
Urszula2019.11.26 15:51
A dlaczego mają go karać. To tylko happening. Tak jak ten: Powiesili zdjęcia europosłów na szubienicach. Prokuratura umarza i dodaje: "To był happening"
stan2019.11.26 19:57
Doprawdy, nie-Polak nigdy chyba nie zrozumie Polaka.
vladek2019.11.26 15:48
Żydzi są odpowiedzialni za 99,9% zła na świecie. Są mordercami, kłamcami, złodziejami, sutenerami, pedofilami itd. Ktoś mi udowodni, że to kłamstwo? To przecież naukowa debata z mnóstwem dowodów i przykładów.
AS2019.11.26 15:47
Dyskusje to można wywoływać na różne tematy ale żeby oskarżać kogoś o morderstwo na taką skalę to chyba trzeba mieć jakieś podstawy. Niemcy zwozili tych żydów ( również Polaków) całymi transportami pociągów, rozkręcili wielki przemysł bestialskiego mordowania na niebywałą w dziejach skalę, wybudowali piece, krematoria..., napadli, bombardowali miasta, strzelali do dzieci jak do kaczek... jak można tak sobie lekką ręką powiedzieć że Polacy jeszcze więcej? Przecież on propaguje fałsz, antypolonizm, obraża, posądza o zbrodnie ofiary wojny
stan2019.11.26 20:06
I w dodatku niemiłosiernie grabili - dzieła sztuki, futra, biżuterię, wycinali lasy i drewnowywozili do Niemiec, ludzie mieli nalozone kontyngenty i obowiązek pracy "na zawołanie" I Niemcy są dobrzy, pomimo komór gazowych i masowych morderstw. Nie da się tego inaczej wytłumaczyć niż tym, że żydzi również mają bardzo dużo na sumieniu. To zydzi zorganizowali bolszewicki holokaust milionom ludzi.
Alojzy Cedzidło 2019.11.26 15:43
Cięzko ten ,,krok " prokuratury zrozumieć.To tak jak by uniewinnić złodzieja , który zajumał cenne eksponaty z biblioteki (np) . Umorzyli bo ukradł do celów naukowych , badawczych .a nawet nie sprawdzili komu je opchnął .Podziwiam dr. Gontarczyka . Bronił Grossa jak Giertych Tuska . Co by tez powiedział , gdyby Gros opluł np. Jego matkę lub ojca .a Prokuratura powiedziała : to było w celach naukowych . Badanie czy nie zardzewieją .
wolność słowa 2019.11.26 15:36
A my twierdzimy że największymi mordercami w historii świata byli Żydzi - Marks i Lenin (lekko licząc 200 mln zamordowanych), oraz ich pachołkowie Beria, Jeżow, Trocki, ale także Hitler, którego dziadek ze strony ojca był Żydem. A u nas trzeba przypomnieć takich zbrodniarzy jak Berman, Różański, Bierut, Morel, Wolińska, Michnik Stefan(vel Szechter) czy Urban Jerzy. Nie wszyscy z nich latali z giwerą i strzelali ale są odpowiedzialni za śmierć milinów ludzi, a w przypadku "polskich" gagatków, co najmniej z tysiącami zabitych i zamęczonych, zrujnowanych. Wszyscy oni byli/są żydami, a precyzyjniej - chazarami, i patologicznie nienawidzą Polski i Polaków
.2019.11.26 15:53
łącznie z GroSSem, tzw. Kosińskim, Engelking, 'prof' śpiewakiem itp. polakożercami
skuter2019.11.26 19:39
Dodaj do tych nazwisk króla Leopolda z Belgii 10 mln zabitych w Kongo
złoty żniwiarz 2.02019.11.26 15:33
- Pana pierwsza żona miała złotą koronkę? - Miała. Złoty ząb, o tu o, na przodzie. Ale potem zrzuciła, bo ten pod spodem zaczął się psuć. Ja nie pytał, skąd go miała. Jak żeśmy się żenili, to już był. Tyle co osiemnaście lat skończyła, ja sześć więcej miałem. No na pewno to z kozielska było zdybane. Dentysta przerobił. No bo skąd by kupowali? - A po co młodej dziewczynie na wsi taki ząb? - Na paradę, taki ładny, żółciutki się świecił.
Cool2019.11.26 18:27
Sam z dumą mówił, że stworzył warunki "gorsze niż w Auschwitz". W obozach, którymi zarządzał ludzie umierali z głodu i wycieńczenia spowodowanego katorżniczą pracą, obfite żniwo zbierały sztucznie wywoływane epidemie. Salomon Morel - który był wyjątkowym zwyrodnialcem nawet na komunistyczne standardy - do końca życia nie miał sobie jednak nic do zarzucenia. Twierdził, że tępił "faszystów" W rzeczywistości w jego łapska trafiali zwykli Polacy, Niemcy, Ślązacy oraz Ukraińcy. Między innymi żołnierze Polskiego Podziemia Niepodległościowego. Salomon Morel nigdy nie poniósł kary za swoje zbrodnie. Gdy polska prokuratura wszczęła przeciwko niemu śledztwo, uciekł do Izraela. Tam zmarł w 2007 r. Był jednym z dziesiątek tysięcy komunistycznych morderców, którzy spokojnie dożyli swoich dni. Brak rozliczenia tego ludobójczego systemu jest największą hańbą naszej epoki.
OK2019.11.26 15:13
Takiego gniota to to nie powinni więcej do kraju puścić Pogonić łobuza jak burą sukę Urodził się w Polsce i pluje
Polak Ateista Dumny Gej 2019.11.26 15:03
groSS to żydokomunistyczny JUH i Q----as
Cool2019.11.26 15:01
cyt; "... Uznano też, że cytowaną opinię Gross przedstawił jako naukowiec i celem wywołania debaty. Prokuratura przypomniała ponadto, że wolność wypowiedzi oznacza także wolność przedstawiania poglądów, które "obrażają, szokują, przeszkadzają lub wprowadzają niepokój". Skoro prawem naukowca jest wykorzystywanie naukowego autorytetu by obrażać, szokować, przeszkadzać lub wprowadzać niepokój ... no to im się udało ... ... bo ten tekst tylko utwierdził mnie w NIEPOKOJU!!! ... że nauka już dawno rozjechała się z faktami i rzetelną wiedza.
.2019.11.26 15:48
bo to jest 'płynna ponowoczesność' w nauce, cytując tzw. filozofa Baumana
filosemita antysyjonista 2019.11.26 14:59
Żydokomuna umarza żydokomunę. W sądach, w prokuraturach dalej moc sprawczą ma zydokomuna, to są już funkcje rodowe, z dziada przywiezionego na ruskim czołgu w 1944, do dzisiejszych "niezależnych, niezawisłych". Trzeba będzie dziesięcioleci żeby to oczyścić
Złoty Żniwiarz 2.02019.11.26 14:46
Ona: - Czy chodzenie tam to był grzech? Jak one już były martwe a tu bida była, to nie jest grzech. Tak se myślę. A pan myśli, że to był grzech, rąbać te ciała, szukać tam grosza jakiegoś? Ja: - To ludzie byli. Ona: - Ale nieżywe.
ŻYDZI MORDOWALI ŻYDÓW - LEKCJA HISTORII2019.11.26 15:58
(...)Ta kolaboracja części Żydów z Niemcami była tym bardziej szokująca i wstydliwa ze względu na społeczny charakter jej uczestników. W przeciwieństwie bowiem do Polaków, wśród których z Niemcami godzili się na ogół kolaborować głównie ludzie z marginesu społecznego, męty, wśród Żydów na kolaborację poszła duża część elit z tzw. Judenratów (rad żydowskich). Przypomnijmy tu, z jak ostrym potępieniem tej kolaboracji wystąpiła najsłynniejsza żydowska myślicielka XX wieku Hannah Arendt w książce "Eichmann w Jerozolimie" (Kraków 1987). Napisała tam m.in. (s. 151): "Dla Żydów rola, jaką przywódcy żydowscy odegrali w unicestwieniu własnego narodu, stanowi niewątpliwie najczarniejszy rozdział całej historii". Uległość Judenratów wobec nazistów oznaczała skrajną kompromitację żydowskich elit w państwach okupowanych przez III Rzeszę Niemiecką. Arend stwierdziła wprost: "O ile jednak członkowie rządów typu quislingowskiego pochodzili zazwyczaj z partii opozycyjnych, członkami rad żydowskich byli z reguły cieszący się uznaniem miejscowi przywódcy żydowscy, którym naziści nadawali ogromną władzę do chwili, gdy ich także deportowano" (tamże, s. 151). Arendt pisała, że bez pomocy Judenratów w zarejestrowaniu Żydów, zebraniu ich w gettach, a potem pomocy w skierowaniu do obozów zagłady zginęłoby dużo mniej Żydów. Niemcy mieliby bowiem dużo więcej kłopotów ze spisaniem i wyszukaniem Żydów. Na podstawie prac i wspomnień: Hannah Arendt, Baruch Milch, Emanuel Ringelblum, Baruch Goldstein, Klara Mirska, Chaim A. Kaplan.
AS2019.11.26 16:05
Różne rzeczy dzieją się z ludźmi gdy jest zawierucha wojenna, wkoło ściele się trup, giną najbliżsi, jest strach, zimno i głód, można zwariować, nawet kanibalizm się zdarzał. Nie każdy potrafi być człowiekiem gdy jest traktowany gorzej niż zwierze
Cool2019.11.26 16:51
cyt: "...Żydzi budują swoją politykę historyczną. Robią to przez całe dziesięciolecia, podkreślając własne krzywdy i ukrywając lub zakłamując swój własny udział w zbrodniach II Wojny Światowej. Tę metodę działania dość trafnie ujął noblista Eli Wiesel, który przez wiele lat głosił, że powadzenie badań nad Zagładą Żydów oznacza unicestwienie historii, wiedzie ku ciemności, a tajemnica prawdy ( o Zagładzie) polega na milczeniu. Innymi słowy najbardziej wpływowe środowiska żydowskie uważają, że wszechstronne badanie Zagłady Żydów nie powinno mieć miejsca. Oni już wyznaczyli kierunek badań i koniec. Każdy inny ich zdaniem nie ma prawa zaistnieć, ot, choćby kwestia kolaboracji Żydów z Sowietami na ziemiach polskich okupowanych przez ZSRS. Zachowało się dziesiątki relacji o tym, jak Żydzi przyprowadzali do domów Polaków służby NKWD doprowadzając do aresztowań i wywózek, po czym zajmowali domy wywiezionych, ale o tym nie tylko świat nie wie lecz nawet w Polsce nie wolno mówić. Chyba, że komuś zależy na łatce "antysemity".
Agnieszka2019.11.26 18:05
W Jedwabnem pozostały kosztowności przy ciałach ofiar. Gdy archeolodzy to zaczynali odkrywać, to wkraczali Żydzi, by ich prace przerwać. I dlatego ekshumacje się blokuje, by kłamstw Grossa nie obalać.
Cool2019.11.26 18:33
Znaleźli przede wszystkim łuski i pociski, co wykluczało udział Polaków jako sprawców. ... ciekawsze jednak jest to, że badania wstrzymał Lech Kaczyński ... a Jarosław nie ma najmniejszego zamiaru ich wznawiać. Badania takie, przy udziale międzynarodowej komisji, załatwiłyby sprawe raz na zawsze.
Ura-Bura - syn Baby Jagi2019.11.26 14:40
Wypowiedź Grossa nie jest prawdą. W czasie wojny Polacy zabijali tylko Niemców a Niemcy Polaków. Holokaust - czyli mordowanie Żydów miało miejsce w czasie okupacji - kiedy to Niemcy byli zabijani sporadycznie. //oczywiście można się spierać o terminologię - bo formalnie wojna zakończyła się po podpisaniu przez Niemcy aktu kapitulacji - ale to już inna bajka.//
kollo2019.11.26 14:39
Brawo PiS!!! Tak działa prokuratura Ziobry! Słowiańskie bydło idzie do rezerwatu... .
Ryszard Olejniczak2019.11.26 14:38
Oni są nieodpowiedzialni.
lelon2019.11.26 14:25
,,Powrót do Jedwabnego " weryfikuje tezy Grossa
Michał Pasierb 2019.11.26 14:18
Ja się pytam, dlaczego w Katowicach??Gdy kilka lat temu chcieli "osądzić" niewygodnego prawego, polityka PIS-u to, ni z gruszki ni z pietruszki, sprawa toczyła się przed sądem w Rzeszowie....