Małgorzata Kidawa-Błońska, a także szef Soku z Buraka Marcin Mycielski, są spokrewnieni z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.


Jak powiedział w rozmowie z "Rzeczpospolitą" dr Marek Jerzy Minakowski, autor bazy potomków Sejmu Wielkiego, Kaczyński jest ciotecznym dziadkiem Mycielskiego.


"Ich najbliższym wspólnym przodkiem jest Stanisław Olszowski, zmarły w 1736 roku. Dla Kaczyńskiego jest dziadkiem z sześć razy dodanym przedrostkiem „pra". W przypadku Marcina Mycielskiego przedrostek trzeba by pomnożyć osiem razy. Prezes PiS jest więc dla Mycielskiego kimś w rodzaju ciotecznego dziadka. Genealogicznie ich pokrewieństwo jest dość bliskie" - powiedział dr Minakowski.


Kaczyński jest też spokrewniony z kandydatką na prezydenta KO, Małgorzatą Kidawą-Błońską.


"Ich wspólnym przodkiem jest kasztelan rozpierski Jan Kobylański herbu Grzymała, który żył na przełomie XV i XVI wieku, czyli w czasach Mikołaja Kopernika" - powiedział genealog.


Sama Kidawa-Błońsk jest zarazem potomkinią dynastii Piastów. Ma wśród przodków Henryka V Żelaznego, Piasta głogowsko-żagańskiego żyjącego w XIV wieków. Żelazny jest jej przodkiem w linii prostej i to "na siedem różnych sposobów", jak mówi Minakowski.


Ale z Piastami spokrewniony jest też Jarosław Kaczyński, o czym Minakowski poinformował już w 2009 roku. Prezes PiS jest potomkiem Dobiesława Odrowąża, kasztelana wiślickiego z XIII wieku.

bsw/rzeczpospolita.pl