22.02.21, 13:07Fot. via: Pixabay

Sondaż. 60 proc. badanych chce dymisji Episkopatu

Wedle sondażu United Surveys wykonanego dla „Wprost”, w związku z ujawnionymi skandalami pedofilskimi w polskim Kościele, 60 proc. badanych uważa, że polski Episkopat powinien podać się do dymisji.

W ostatnim czasie w Polsce ujawniono szereg skandali dot. przestępstw seksualnych popełnianych przez duchownych. W ub. tygodniu zmarł ks. Andrzej Dymer, który był oskarżony o molestowanie osób nieletnich, co mieli ignorować jego przełożeni.  

Po ujawnieniu sprawy ks. Andrzeja Dymera wielu domaga się odejścia biskupa szczecińsko-kamieńskiego. Pracownia United Surveys przeprowadziła badanie na zlecenie „Wprost”, w którym zapytano respondentów, czy w związku z kolejnymi skandalami do dymisji powinien podać się cały Episkopat.

Twierdząco na to pytanie odpowiedziało 58,7 proc. badanych. Przeciwnego zdania było 34 proc. Dymisji Episkopatu chcą częściej osoby niewierzące, niepraktykujące i deklarujące brak jakichkolwiek związków z Kościołem katolickim. Wśród osób wierzących (praktykujących regularnie i nieregularnie) odsetek zwolenników dymisji Episkopatu oscylował między 43 a 50 proc.

kak/wprost.pl, niezależna.pl

Komentarze

przemyśl-72021.02.23 16:48
A za czasów komuny w episkopacie ,mimo wszystko ,było miło i przytulnie.Episkopat zbiera owoce swego zaniechania , z TW się nie rozliczył .Od tego wszystko się zaczyna ,tam tkwi zgnilizna.
Jarek2021.02.23 8:25
Do: leszczyna i Beno. Poczytajcie może informacje na innych portalach niż Fronda, wykupcie dostęp do gazet w internecie. (nie myślę o GW), Oglądajcie też inne wiadomości niż na TVPPIS czy TV TRWAM ( nie mam na myśli TVN) Jedno jest pewne, Polska nie jest już krajem katolickim. EPISkopat i PIS (Czarnek) próbują siłą zatrzymać młodzież, skutek odwrotny w pos†ępie geometrycznym prawie. W Polsce będzie gorzej niż w Irlandii. I może dobrze.
leszczyna2021.02.23 11:27
Nie oglądam TVP i TV Trwam, ale z TVN nie mogę się dowiedzieć, w jaki sposób konkordat uniemożliwia polskim sądom karanie przestępstw duchownych katolickich. Ty też nie odpowiedziałeś, choć twierdziłeś, że "sądy powszechne są bezradne ze względu na umowę konkordatową". Nie słyszałam w żadnym medium, żeby konkordat blokował rozliczenie Kościoła z krycia różnych księży-dewiantów.
Polak2021.02.23 7:04
Nowość na frondelku, wreszcie przyznali że większość Polaków to osoby niewierzące.
konrad2021.02.23 8:29
Ależ tą diagnozę usłyszałem podczas kazania wygłoszonego w Rzeszowie przez Jana Pawła II który powiedział -nie bądźcie chrześcijanami byle jakimi.
Beno2021.02.22 18:35
Hierarchia kościelna pewnie nie zostanie zdymisjonowana, ale czas, by wśród hierarchów znaleźli się dobrzy, odważni i święci duszpasterze, którzy są blisko księży i blisko ludzi. Wielcy uczeni teologowie, nich sobie dadzą już spokój, lepiej niech już będą profesorami, niż biskupami, pasterzami, co nie mają zwykłym ludziom nic do powiedzenia i nie chcą prowadzić wiernych. Biskup to nie kariera, pierścienie i całowanie po rączkach, to przede wszystkim służba, odważne głoszenie słowa Bożego, sprawowanie sakramentów i obrona wiernych i wiary przed tymi, którzy chcą tę wiarę niszczyć. Tyle zawiłości, tyle ataków na kościół, tyle zamętu, a biskupi nie zabierają głosu, nie bronią, nie mają odwagi, a jak już czasami coś powiedzą, to zamiast umocnić wiarę, jeszcze bardziej ją osłabiają i wprowadzają jeszcze większy zamęt i zgorszenie.
Beno2021.02.22 18:24
"W ostatnim czasie w Polsce ujawniono szereg skandali dot. przestępstw seksualnych popełnianych przez duchownych." Takie stwierdzenie jest zwykłą, podłą manipulacją. Ile to jest ten "szereg skandali"? Proszę o faktyczne dane i tylko tych, którym te przestępstwa zostały udowodnione lub toczy się postępowanie sądowe? Proszę o fakty, a nie insynuację. A inna sprawa: dlaczego nie ujawnią faktycznie szereg skandali w innych środowiskach i w rodzinach? Szereg skandali wśród środowiska LGBT? Rzetelność dziennikarzy pozostawia bardzo dużo do życzenia.
Jarek2021.02.22 19:52
Bruno, chcesz przykładów? 12 lutego, cztery dni przed śmiercią ks. Andrzeja Dymera sąd kościelny orzekł prawomocnie, czy duchowny skrzywdził nieletnich. Rzecznik archidiecezji gdańskiej zapowiedział już, że Gdański Trybunał Metropolitalny nie upubliczni dokumentacji procesowej ks. Dymera i treści wydanego wyroku. Napisałeś mi, że kłamię, że nie Głódź się zajmował sprawą Dymery, a jednak to była prawda. Odwołany Janiak, pozbawiony godności Gulbinowicz. Jest więcej takich. Sądy kościelne działają opieszale, sądy powszechne są bezradne ze względu na umowę konkordatową i nie przekazywanie dokumentów przez kościół i ochronę sprawców przez ich przełożonych. Kiedy taki ks. Isakowicz-Zaleski dopomina się o oczyszczenie, stosując się do nauki Chrystusa - upomnienie braterskie: Mt 18. 15. To przełożeni zamykają mu usta. A tacy jak Ty tutaj plują na niego. To, co ujrzało światło dzienne, to wierzchołek góry lodowej. A Ty broń ich dalej, zasłużysz sobie na lożę w niebie.
leszczyna2021.02.23 0:36
W czym konkordat uniemożliwia polskim sądom wydawanie wyroków na duchownych?
Foster2021.02.22 20:36
Sypię jak z rękawa: Jankowski, Petz, Wesołowski, Gulbinowicz, Dymer i wielu pomniejszych - to mało ?. Profesor KUL w swojej pracy badawczej pisze, że 60 % księży katolickich w Polsce utrzymuje kontakty seksualne z kobietami - to też mało ?. Na to się nakłada postawa Glempa, Dziemgi i innych hierarchów bagatelizujących lub ukrywających przypadki zaistniałe w ich diecezjach - to tez mało ?
Beno2021.02.23 0:03
Ależ ich dużo wyliczył, cały szereg, 50? Jankowiski - po śmierci jak już się nie mógł bronić, a za życia nikt mu nic nie udowodnił. Petz, to nie pedofil, jeśli już to gej i też mu nikt nic do końca nie udwodnił, Wesołowski - nikt mu nic nie udowodnił, umarł w Watykanie jako biskup, Gulbinowicz, na łożu śmierci - niby że winny, a sprawa szyta grubymi nićmi, za życia bardzo szanowany, Dymer - nikt mu nic nie udowodnił. A teraz zajmij się tymi, którzy już siedzą w więzieniach i z jakich środowisk pochodzą i ilu ich jest? A jeśli potrafisz tak łatwo posądzać to według mnie też jesteś zbokiem, bo ciągle bronisz zboków, a pewnie i pedofilem, bo najczęściej złodzieje wołają "łapać złodzieja".
kaka2021.02.22 17:41
Zal mi odmuzdzonych chrzescijan ktorzy uwarzaja -ze jak usuniemy zbokow i szatanistow z episkopatu to Kosciol ucierpi.Ta cholota martwi sie o swoje pyski i tluste koperty.Najwieksza hanba dla nich jest posprzatanie domu swego Pana -dlatego gonai ludzi do sprzatania a sami zamiast sie modlic----licza koperty.
katolik2021.02.22 16:49
Na żło człowiek nie powinien i nie moze się zgadzać ALE Jest rózne zło- dlaczego przedmiotem debaty publicznej jest opowiadanie się za śmiercia eutanazja, aborcja,i to jako zło nie gorszy, dopuszcza sie ustawy, pseudopandemia i Holocaust, zakaz dojścia do lekarza jest śmiercia, dlaczego nie domagamy się dymisji rzadu zdrajców
kasikas2021.02.22 16:00
nie osądzajcie,,a nie będziecie sądzeni....dlaczego osądzacie?? ...popatrzcie na siebie....jacy jesteście dla bliźniego a wtedy czy rzucicie kamieniem?
Wow2021.02.22 16:32
Każdy będzie osądzony. Ale nie można się zgadzać na zło.
kaka2021.02.22 17:30
Zal mi ciebie bo nie masz mozliwosci analitycznych do opisu rzeczywistosci i konsekwencji-a uwazasz ze MOZESZ SIE NA TEN TEMAT WYPOWIADAC. Jesli do konca nie jestes glupcem to odpowiedz na pytanie sam sobie bo szkoda mi z toba gadac---JESLI ZLAPIESZ NA GORACYM UCZYNKU CZLOWIEKA ZE CI KRADNIE ROWER --TO CZY MOZESZ GO NAZWAC ZLODZIEJEM????????Jesli tak to -twoje mechaniczne stosowanie slow Jezusa zakonczy sie kleska podobnie jak NAJWIEKSZE ZBOKI PARALIZUJA CHRZESCIJAN SLOWEM --------TOLERANCJA ---ZYCZE ZDROWWIA PSYCHICZNEGO.
"Duchowni"2021.02.22 15:55
Arcybiskup podjął decyzję w sprawie księdza-skandalisty z Gryfic. Pijany duchowny oddawał mocz w miejscu publicznym i zaatakował policjantów. 21 lutego na mszy świętej w jego parafii odczytano list, w którym poinformowano parafian o odwołaniu księdza z funkcji proboszcza po 14 latach. Ciekawie gdzie go przeniosą?
Oko2021.02.22 16:51
Toć toż wiadomo, na inną parafię bardziej prominętną.
katolik2021.02.22 15:14
Żądam dymisji rządu i sejmu
FRANEK2021.02.23 16:01
zadac to mozesz icek dymisji knesetu
man.of.Stagira2021.02.22 14:38
Spoko. Stare Q od Heil Lempart! powymierają. Młode też. // Pochodzą trochę na protesty. Zakażą się KILKA razy. Nabiorą Sars-cov-2 do organizmów, BEZ MASECZEK (jak uczyli na fronda.pl). // Zobaczymy ich niedługo potem. // Wiecie co TAKI wirus robi z organizmem młodej osoby po 3-4 zakażeniach? // See you na OIOM'ie... chołoto przez 'ch' -bo bez wyroku JESZCZE.
Anonim2021.02.22 16:01
Raczej nie, bo dla prawiczkowych impotentów i stulejarzy jak ty jest oddzielny oddział. Normalnych tam nie wpuszczają.
Obudzony2021.02.22 14:34
Ujawnienie prawdy o istnieniu reinkarnacji zszokuje katolików. Jedno życie to bzdura!
kaka2021.02.22 17:34
Bardzo mi sie podoba twoj sposob myslenia NAPEWNO JEST REINKARNACJA---DLatego prosze cie pozycz mi 10000 zl ja w pszyszlym zyciu bede krolem to ci oddam.Jesli mi nie pozyczysz to znaczy ze nie wierzysz w rainkarnacje.
ala2021.02.22 14:17
Nagonka na KK w Polsce trwa a nawet przybiera na sile. Co jeszcze można zrobić aby KK zabić? Czego sobie życzy lewica POlska? Jakoś lewicy POlskiej nie przeszkadza pedofilia wśród świeckich celebrytów i innych, cisza.
Głupiutka2021.02.22 16:39
alu, prokuraturą rządzi największy z "prawych" - czemu ich nie skazuje? Czemu TVPIS ich nie ujawnia? Czyżby nie było? Pedofilia to ohydna zbrodnia i karę powinien ponieść każdy, który jest temu winien. 12 lutego, cztery dni przed śmiercią ks. Andrzeja Dymera sąd kościelny orzekł prawomocnie, czy duchowny skrzywdził nieletnich. Rzecznik archidiecezji gdańskiej zapowiedział już, że Gdański Trybunał Metropolitalny nie upubliczni dokumentacji procesowej ks. Dymera i treści wydanego wyroku.
mlody2021.02.23 16:05
ta opozycja to nie polska to v kolumna niemiec ,rosji i diaspory zydowskiej
man.of.Stagira2021.02.22 14:05
WŁAŚNIE wybrano pedofila na Prezydenta Stanów Zjednoczonych, katolika. // What is your problem gay people with pedophile lobby? // ...xD
ateusz2021.02.22 14:10
Podeślij link do wyroku skazującego
B.2021.02.22 14:11
Taki on katolik, jak z ciebie, man of stagira, - baletnica.
man.of.Stagira2021.02.22 14:14
JESTEŚCIE zakłamaną chołotą, NIE jakimś 'ruchem społecznym. // Internet PEŁEN jest filmów pokazujących zachowanie tego "gościa" // Rozumiem, że jak ktoś jest pedofilem to jedynie po wyroku?...GAY i homosexual też jedynie po WYROKU!? Wy Imbecyle!...
ateusz2021.02.22 14:25
Po pierwsze ja na tych filmach nie widzę skłonności pedofilskich. Facet ma wnuki, może lubić dzieci bez żadnego podtekstu erotycznego, jeżeli tobie to się kojarzy z pedofilią to chyba z tobą jest coś nie w porządku, a nie z nim. Po drugie pisze się "hołota", panie Stagiryjczyku.
Anonim2021.02.22 14:27
Naucz się najpierw ortografii, zanim zaczniesz wymyślać innym. To ty właśnie należysz do hołoty niedouczonych ignorantów i prymitywów, a obrażasz niewinnych ludzi. Niech Amerykanie martwią się z powodu swojego prezydenta, nasz prezydent-katolik i premier-katolik na pewno nie są pedofilami.
man.of.Stagira2021.02.22 14:33
GAY i homosexual też jedynie po WYROKU!? Wy Imbecyle! // HOŁOTA to dopiero po wyroku! // Wy nie jesteście HOŁOTĄ. Wy jesteście tylko CHOŁOTĄ. Szmaciarze z rynsztoka.
ateusz2021.02.22 14:38
Polecam wizytę u specjalisty jeśli zachowanie Bidena kojarzy ci się z pedofilią. Coś może być nie tak z twoimi własnymi preferencjami.
man.of.Stagira2021.02.22 14:40
Are you talking to me..chołoto przez 'ch'?..
ateusz2021.02.22 14:51
Wiedziałem, że jedyne na co cię stać to inwektywy i insynuacje. Szkoda.
man.of.Stagira2021.02.22 15:00
Won!..
Grizzly2021.02.22 14:40
man of stagira to zwykły debil
man.of.Stagira2021.02.22 14:41
Are you talking to me..chołoto przez 'ch'?..bez WYROKU jeszcze?
Grizzly2021.02.22 14:02
Czym się różni frondokatolik od wiaderka z gównem? Wiaderko z gównem nie jest skur wysynem i mendą ludzką
Anonim2021.02.22 14:17
Znawca gówna się odezwał. Uważaj, bo skatologia łatwo przechodzi w paranoję.
ateusz2021.02.22 13:59
Trudno się dziwić, że księża stanowią znikomy procent skazanych za pedofilię, skoro ich przełożeni robią wszystko żeby ich czyny ukryć, a w razie ujawnienia przeciągają sprawę aż do śmierci podejrzanego, co z automatu kończy śledztwo.
matis892021.02.22 13:50
Dymisja Episkopatu, ale nie za pedofilię którą obecnie lewactwo legalizuje. Dymisja za oficjalne poparcie dla szczepionek wyprodukowanych na bazie dzieci zamordowanych w aborcji. Dymisja za poparcie kultu demona Pachamamy w Watykanie i wprowadzenie demona do KK. Dymisja za ciche wspieranie wszelkich lewackich projektów w walce z którymi Episkopat zostawił katolików samych w walce. Dymisja Episkopatu za prześladowanie pozostałej małej garstki kapłanów którzy mają odwagę mówić o obecnych znakach antychrysta i głosić prawdziwą Ewangelię. Dymisja episkopatu za wspieranie coraz większej grupy lewaków, masonów i szatanistów w sutannach, wilków w owczej skórze...............
ZERRO2021.02.22 13:48
Kto by tą Sodomę i Gomorę miał zastąpić jeśli pustki są w Seminariach.
ladychapel2021.02.22 13:34
SZOK! ZAORANIE!! ZMIAŻDŻENIE!!! SAMOZABRONOWANIE!!!!
.:.2021.02.22 13:32
Usunąć K.Kat. z obszaru RP.
gośc2021.02.22 14:21
A może Ciebie usunąć z przestrzeni tego forum?
konrad2021.02.22 13:31
Wola Ludu wolą Nieba z nią się zawsze zgodzić trzeba .Można się nie cieszyć a nawet ubolewać ale do dymisji się podać nakazuje honor i zwykła przyzwoitość.
Jawny2021.02.22 13:28
Jazgoczące kundelki szatana (Anonim, ladychapel, Po 11..., AAAtomek, kretynizacja i spółka) już się zbudziły. Zrobiły kupy, obsikały i zaznaczyły teren, zżarły po misce koszernych ochłapów i teraz poszczekują. Ale skutek tego żaden. Niech sobie wyją do księżyca. Ich prawo. To jest wolny kraj. Gdzieindziej dostałyby kagańce na mordy i do mamra. A my mamy dzięki nim nieustanny ubaw (oni pozują na erudytów i mówią: LOLcontent).
RobotniczaKrew2021.02.22 13:22
KK = SZAMBO!!!
Darek2021.02.22 13:45
Szambo przynajmniej jest potrzebne.
gośc2021.02.22 14:22
Największym szambem na tym forum to ty jesteś!!!
Po 11 ...2021.02.22 13:18
Tak naprawdę to biskupi powinni sami ustąpić. Gdzie ich honor? Są osobami duchownymi, skąd u nich takie próżne trzymanie się ziemskich stołków?
Anonim2021.02.22 13:23
Honor, u kleruchów? Zwariowałeś?
AAAtomek2021.02.22 13:16
Nie zgadzam się na żadne dymisje!!! Ma być po staremu, wtedy szybciej pozbędziemy się tego czarnego okupanta z Polski!
Kinol2021.02.22 13:15
A ja zrobiłem sondaż i wyszło mi, że 75% ludzi chce likwidacji obcych mediów.
Anonim2021.02.22 13:22
watykańska agentura jak najbardziej pasuje.
ala2021.02.22 14:23
Bo jak można pozwalać na 90% obcych i wrogich Polsce wpływów. Kiedy wreszcie prawo o dekoncentracji mediów i zakazie obcego kapitału w udziale na rynku powyżej 20%? Ciekawy jestem, co by powiedział Niemiec, gdyby rano się obudził i ktoś mu powiedział, że 90% mediów jest w rękach Polaków?
Polak2021.02.22 13:14
Czy głosowali ateiści? Jeśli tak to ich głos jest nieważny.
konrad2021.02.22 13:41
A oddasz im kasę którą jako podatnicy na luksusy biskupie łożyć muszą . A fundusz kościelny a kapelani etatowi nawet przy niewielkich przedsiębiorstwach a etaty szkolne i pokropki nawet nowo zbudowanego szaletu czy ścieżki rowerowej .
Anonim2021.02.22 13:13
Dymisja Epidiaskopu, a najlepiej wynocha z polski czarna agenturo.
Paszol2021.02.22 17:36
Sam sie wynos z Polski ubecki eunuchu !!