07.01.19, 09:30

Sondaż: PiS zyskuje, PO traci, Nowoczesna nie istnieje

Według najnowszego sondażu przeprowadzonego przez ,,IBRiS'' na zlecenie ,,Rzeczpospolitej'', wybory parlamentarne zwyciężyłoby dziś niezwykle jednoznacznie Prawo i Sprawiedliwość. Platforma notuje spadki.

Na partię Jarosława Kaczyńskiego chciałoby według ,,IBRiS'' głosować 39,1 proc. Polaków. Platforma Obywatelska jest wprawdzie na drugim miejscu, ale jej wynik jest wyraźnie niższy - to 26,3 proc. głosów. Między tymi a pozostałymi ugrupowaniami jest przepaść. Do Sejmu dostałyby się jeszcze trzy partie: PSL (6,7 proc.), Kukiz'15 (5,5 proc.) oraz SLD (5 proc.). Poniżej progu wyborczego sytuują się Wolność Janusza Korwin-Mikkego (2,8 proc.), lewacka partia Razem (1,4 proc.), upadła Nowoczesna Katarzyny Lubnauer (0,9 proc.) oraz Teraz! Ryszarda Petru (0,5 proc.).

To oznacza, że PiS zyskało 1,9 proc. względem badania z początku grudnia, a Platforma straciła aż 5 procent. Nowoczesna odnotowała totalny upadek - w poprzednim sondażu miała jeszcze 4 proc. poparcia.

Zarazem wielu jest niezdecydowanych. O ile w grudniu tylko 6,4 proc. ankietowanych nie wiedziało, na kogo głosować, dzisiaj to już 11,9 proc. Jak widać wyborcy, którzy opuścili Platformę i Nowoczesną, są w stanie pewnego zawieszenia.

bb/rzeczpospolita.pl