09.11.21, 11:48Fot: Screenshot Youtube, obiektyw podlaskie24.pl

Sondaż: Polacy popierają działanie humanitarne, ale migrantów nie chcą

Polacy popierają działalnie humanitarne, ale nie chcą migrantów w swoim kraju - wynika z sondażu przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie Rzeczpospolitej.

Sondaż zawierał szereg pytań związanych z obecną sytuacją na granicy z Białorusią oraz możliwościami jej rozwiązania.

Aż 82 proc. badanych sądzi, że Polska "powinna się zwrócić o pomoc do Unii Europejskiej w sprawie rozwiązania kryzysu na granicy polsko-białoruskiej". Przeciwnego zdania jest niecałe 15 proc. badanych. Jedynie 3,2 proc. badanych nie ma w tej sprawie zdania.

- Z jednej strony badani chcieliby się podzielić z UE odpowiedzialnością za moralny wymiar kryzysu. Ale naszym mitem narodowym jest mit Polski będącej przedmurzem chrześcijaństwa i europejskiej kultury, więc musimy sami, jak Ordon oparty o armatę, wytrwać na placówce - skomentował te dane szef IBRiS Marcin Duma. 

Drugie z zadanych pytań dotyczyło tzw strategii push-back, polegającej na wypchnięciu nielegalnych migrantów poza granice kraju. Push-back jest uznawany na praktykę nielegalną, co jednak w ostatnich tygodniach zostało zakwestionowane przez społeczność międzynarodową. Pojawiły się głosy, że niekiedy push-back jest legalny i wskazany.

Push-back popiera 54,5 proc. ankietowanych. Przeciwnego zdania jest 33,2 proc., a 12,2 nie ma na ten temat wyrobionej opinii.

Ponad 60 proc. badanych uważa jednak, że po legalnym przekroczeniu granicy migranci powinni zostać poddani procedurom azylowym, co umożliwiłoby im pozostanie na terytorium Polski. Nie ulega jednak wątpliwości, że ogromna większość migrantów zmierza do Niemiec, traktując Polskę jedynie jako obszar tranzytowy.

Ponadto badani opowiedzieli się za udzieleniem pomocy humanitarnej migrantom, jednak nie życzą sobie ich trwałej obecności na polskim terytorium.

jkg/rp

Komentarze

ręce opadają2021.11.9 12:53
33,2 proc. ćwierćinteligentów wszelkiej płci. Czyżby wyborcy PO-Nowoczesnej-SLD ?
Anonim2021.11.9 12:55
Te 33,2% zna martyrologie narodu polskiego
Victoria2021.11.9 16:16
"Te 33,2% zna martyrologie narodu polskiego" narodu ktory nie umial sie obronic BEZ BRONI czy ktoremu zaborcy zabrali bron do obrony , co trwa do dzis. Te kalekie 33.2 procent w koncu MUSI sie obudzic do wolnosci i zapisac Bronke w Konstytucji . A pozniej sami moga wybierac kogo chca przyjac a kogo nie. Lukaszenko z putasem nie musza nam wybierac kogo mamy przyjmowac
Victoria2021.11.9 16:22
"Te 33,2% zna martyrologie narodu polskiego" narodu przypomnijmy, ktory starcil wolnosc z powodu braku Bronki i Bronka, a szcegolnie pod zaborami . Ta Bronka z Bronkiem zapisana w Konnstytucji uchroni nas przed wyborami ukaszenki i putasa kogo nam zalesic-da nam wolnosc wyboru. Dosc tej martylorogii narodu na wlasne zyczenie , ktory UZBROJONY trzasl polowa Europy w 17 wieku i bronil pod Wiedniem calej Europy
"biedni migranci", "głodujący uchodźcy"2021.11.9 12:37
Świetnie mówią po ruSSku, mają ciuchy za grube tysiące, ocieplane namioty, puchowe śpiwory i narzędzia... oczywiście drogie smartfony... Zupełnie jakby wzięli żołd z KGB za kilka miesięcy służby... z góry.
Anonim2021.11.9 12:58
Zazdrościsz, że są mają większą zamożność od ciebie, idz do pracy też tak będziesz mieć
To nawet nie migranci2021.11.9 12:22
To terroryści wyprodukowani przez KGB
niech te 33% ankietowanych2021.11.9 12:00
pomaga, ale nie cudzym kosztem