Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę zdecydowanym ich zwycięzcą byłaby rządząca koalicja Zjednoczonej Prawicy z 39 proc. poparciem oraz 13 proc. przewagi nad drugą na podium Koalicją Obywatelską - wynika z sondażu przeprowadzonego przez pracownię Social Changes na zlecenie portalu wpolityce.pl.

Jak dowiadujemy się z badania - Zjednoczona Prawica odnotowała jednoprocentowy wzrost poparcia i zbliżyła się na wyciągnięcie ręki do poziomu 40 proc. głosów, utrzymując jednocześnie wysoką i stabilną, 13 proc. przewagę nad główną formacją opozycyjną – Koalicją Obywatelską.

Wspomniana KO, podobnie jak koalicja rządząca, również odnotowała jednoprocentowy wzrost poparcia, które wynosi obecnie 26 proc.

Oddanie głosu na Koalicję Polską 2050 Szymona Hołowni deklaruje za to 13 proc. wyborców, co oznacza wzrost o 2 pkt. proc.

Tuż za wyborczym podium uplasowała się Konfederacja, która także odnotowała jednak jednoprocentowy wzrost poparcia i może się pochwalić elektoratem na poziomie 9 proc.

Na 7 proc. głosów może natomiast liczyć Lewica, co oznacza dla niej dwuprocentowy spadek ilości chętnych do wsparcia tej formacji przy urnie wyborczej.

Pozostałe partie, z PSL, które uzyskało 3 proc., na czele – znalazłyby się poza Sejmem.

Prognozowana frekwencja wyniosła w badaniu 55 proc.

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym w dniach od 8 do 11 kwietnia 2022 roku. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział N=1079 osób.

ren/wpolityce.pl