22.03.19, 16:11Zdj. Grzegorz Jakubowski, Kancelaria Prezydenta, edytowane

Spotkanie prezydentów Polski i Węgier. Rozmawiali o Trójmorzu, V4 i NATO

W piątek w Kielcach spotkali się prezydenci Polski i Węgier. Dziś rozpoczynają się bowiem obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, które potrwają do niedzieli. 

Po ceremonii powitania na Placu im. Marszałka Józefa Piłsudskiego pary prezydenckie udały się do Wojewódzkiego Domu Kultury na spotkanie „w cztery oczy” oraz rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem Andrzeja Dudy i Janosa Adera. Po rozmowach odbyła się konferencja prasowa obu prezydentów. 

"Współpraca w ramach Grupy Wyszehradzkiej i Trójmorza dot. rozwoju infrastruktury energetycznej i drogowej, wybory do PE, przyszłość UE, w tym brexit oraz współpraca z USA były tematami rozmowy z prezydentem Węgier Janosem Aderem"-powiedział Andrzej Duda po spotkaniu z Janosem Aderem. 

Polski prezydent poinformował, że wraz z węgierskim przywódcą poruszył również temat wyborów do Parlamentu Europejskiego, przyszłości obu krajów w Unii Europejskiej oraz przyszłości samej Wspólnoty. Duda rozmawiał z Aderem również o współpracy z USA w ramach Trójmorza i w ramach NATO, w tym o „planowanych zakupów służących modernizacji naszych armii”.

"Polska to dziś dynamicznie rozwijający się kraj; ma stabilny wzrost PKB, niską inflację i bezrobocie; widać to również w obustronnych stosunkach gospodarczych; Polska to czwarty największy partner gospodarczy Węgier"-podkreślił z kolei Janos Ader. 

"Warto pogratulować Polsce wyczynu, którego dokonała po 1990 roku jeżeli chodzi o rozwój gospodarczy (…) Dzisiaj jest to dynamicznie rozwijający się kraj; ma stabilny wzrost PKB, niską inflację, zadłużenie poniżej 50 proc., a bezrobocie jest prawie niewidoczne"-wskazał węgierski prezydent. Ader zwrócił uwagę, że Polska to czwarty największy partner gospodarczy Niemiec. 

Węgierski przywódca poinformował również, że w rozmowach z prezydentem Andrzejem Dudą poruszony został także temat inicjatywy Trójmorza oraz współpracy w ramach V4. Janos Ader podkreślił przy tym konieczność dalszego rozwoju i integracji infrastruktury państw należących do tych formatów.

Prezydent Węgier poinformował ponadto, że do 2022 r. gotowy będzie węgierski odcinek trasy Via Carpatia, który na Węgrzech będzie „albo autostradą albo drogą szybkiego ruchu”.

yenn/PAP, Fronda.pl

Komentarze

michu2019.03.22 17:47
Gratulacje z okazji dokonania wyczynu w 1990 r. to przejaw, albo dezinformacji albo wyjątkowego cynizmu. Poza tym z tego komunikatu nie wynika nic, żadnych konkretów, poza ogólnikami, które mogliby wypowiedzieć np wiceministrowie jakichś resortów ;).
Auferetur Inferunt Insaniam2019.03.22 17:01
Fajny ten węgierski prezydent. Pasuje do Dudy. Taki Borat z Maliniakiem.