02.01.15, 10:31Katolicy z Warszawy nie powinni brać udziału w orszaku, jeśli organizatorzy nie wycofają zaproszenia dla Gronkiewicz-Waltz (fot. archiwum)

Stanisław Pięta dla Fronda.pl: Katolicy z Warszawy nie powinni brać udziału w orszaku, jeśli organizatorzy nie wycofają zaproszenia dla Gronkiewicz-Waltz

Portal Fronda.pl: Czy Pana oburza zaproszenie przez organizatorów Orszaku Trzech Króli Hanny Gronkiewicz-Waltz, by poszła na czele pochodu?

Stanisław Pięta, PiS: Mnie to nie tyle oburza, co śmieszy. Taka decyzja odbiera powagę pożytecznemu przedsięwzięciu. Wydaje się, że zaangażowanie Hanny Gronkiewicz-Waltz do pójścia w pochodzie nie tylko nie dodaje prestiżu inicjatywie, ale może jeszcze zniechęcić wielu potencjalnych uczestników.

Ze względu na panią prezydent, katolicy nie wezmą udziału w pochodzie?

Nie sądzę, by katolicy chcieli brać udział w marszu, co do którego będą istniały wątpliwości, czy jest szczerym przejawem zaangażowania religijnego, formą katolickiej ekspresji czy też nieszczerą formułą promocji prezydent Warszawy. Widzimy przecież, jak pani Gronkiewicz-Waltz finansuje antychrześcijańskie, lewackie stowarzyszenia, doprowadza do nieprzyjemnej sytuacji, w których katolicy są ordynarnie i ostentacyjnie obrażani przez instalację tęczy na pl. Zbawiciela. Ludzie, czczący Zbawiciela w pobliskim kościele muszą oglądać symbol lekceważenia i agresji, jakim jest przejęta przez organizacje homoseksualne i lewackie tęcza. Prezydent Warszawy wyrzuca z pracy prof. Bogdana Chazana. Zaproszenie jej do orszaku jest całkiem niewiarygodne, nieszczere. Na miejscu katolików z Warszawy poczułbym się zniesmaczony taką postawą. Moim zdaniem, organizatorzy powinni wycofać zaproszenie dla Gronkiewicz-Waltz, jeśli chcą, by to przedsięwzięcie nie było kpiną.

Z czego mogła wynikać kontrowersyjna decyzja organizatorów?

Trudno mi oceniać działanie organizatorów. Może przypuszczali, że rozgłos wokół sprawy pomoże spopularyzować inicjatywę i poprawi frekwencję? Może istnieją jakieś powiązania o charakterze politycznym? Nie mam pojęcia, co mogło skłonić organizatorów chrześcijańskiego marszu do zaproszenia Gronkiewicz-Waltz. Pani prezydent jest przecież wiceprzewodniczącą PO, czyli partii, która opowiada się za związkami partnerskimi, a której polityka edukacyjna uderza w fundamenty rodziny. Przecież list Episkopatu z początku ubiegłego roku o zagrożeniach wartości rodzinnych nie był skierowany przeciw SLD czy Twojemu Ruchowi. To był list przeciwko genderowej polityce PO. Jeśli dziś Platforma nadal uprawia taką politykę, a Gronkiewicz-Waltz w Warszawie całkowicie to akceptuje i w ramach swoich kompetencji również podejmuje takie inicjatywy, jak choćby wspomniana tęcza, to nie potrafię racjonalnie wytłumaczyć powodów takiej decyzji. Skutkiem takiego nieprzemyślanego działania będzie kompromitacja i ośmieszenie pochodu.

Katolicy w Warszawie nie powinni pójść na Orszak Trzech Króli, jeśli organizatorzy nie wycofają zaproszenia dla pani prezydent?

Szczerze mówiąc, gdybym mieszkał w Warszawie, nie wybrałbym się na ten pochód. Takie działania doprowadzą do sytuacji, która znamy z 11 listopada. W marszu idzie prezydent Komorowski, kilkuset urzędników, aktywistów PO i funkcjonariusze BOR. I to jest „wielki” marsz dla Niepodległej. Jeśli organizatorzy chcą się skompromitować, to zaproszenie znanej z lekceważenia katolików i wartości chrześcijańskich pani Gronkiewicz-Waltz jest właściwą do tego drogą.

Rozm. MaR

Komentarze

anonim2015.01.2 10:43
I w procesjach w Boże Ciało też.
anonim2015.01.2 11:00
Dobra i konkretna wypowiedź, to jakby diabeł ubrał się w ornat i na Mszę dzwonił... oj HGW załóż wór zgrzebny i czyń pokutę, czasu mało zostało !!!
anonim2015.01.2 11:02
piogal nie mam katotalibów i katolików, jak nie ma katolewicy czy katoprawicy, takie podziały to robią tacy kretyni jak ty by zniszczyć Kościół ... baran
anonim2015.01.2 11:03
A może wręcz odwrotnie? Bo tegoroczny Orszak jakby przypomina ciut pierwowzór gdzie Mędrcy pytali H_eroda władcy G_alilei W_ielkiego o wskazówki aby odnaleźć Króla i otrzymali je mimo że HGW potem zgotował rzeź niewiniatek A tu Orszak poprowadzi współczesna HGW co do kótrej pamietamy np. sprawe prof. Chazana Może damy temu publiczny wyraz? Szczególnie, że wiemy jak skończył Herod; na nawrócenie nigdy nie jest za późno!!!!
anonim2015.01.2 11:15
Zbyszek_katolik i hucpa to idioci . Z nich nie są żadni katolicy a to farbowane lisy. Bog i tak was nie zna. i pewnie żałuje że takich idiotów stworzył :)
anonim2015.01.2 11:17
@ hucpa na taką wstrętną morde jak twoja to szkoda ręki
anonim2015.01.2 11:18
a kim czy może czym, jest fila ?
anonim2015.01.2 11:21
już wiem fila to agent mosadu połączonego z kgb :)
anonim2015.01.2 11:32
Każdy Katolik słucha nauczania Kościoła które wyrasta z Pisma Świętego, Tradycji i słucha Magisterium Kościoła które interpretuję i podaje wiernym do wypełnienia, a nam trzeba być posłusznym w wypełnianiu tego czego uczy Kościół Katolicki, a by się tego dowiedzieć polecam Studia Teologiczne, są dostępne dla wszystkich chętnych i pragnących poznać całe bogactwo 2000 lat Chrześcijaństwa.
anonim2015.01.2 12:54
A od kiedy to poseł PiS ma prawo zakazywać czegoś katolikom? Katechizm mówi jasno - nie ma partii katolickich sensu stricto
anonim2015.01.2 13:11
Piogal ; jeszcze tu tworzysz , ty smutny , żałosny człowieczku?
anonim2015.01.2 13:14
Piogak; ... tego prostaka, Pana Terlikowskiego..." a może tak podasz swoje nazwisko intelektualisto, bo "prostaka"znamy i po nazwisku i imieniu a ty nedzo chowasz się pod pseudonimem, to kto tu jest prostakiem a właściwie tchórzem?
anonim2015.01.2 14:02
@Wiesiekadam- Nie warto się przejmować wypocinami tego kretyna Piogala.
anonim2015.01.2 14:03
@Fila- Zaprzeczasz sam/a sobie w tej wypowiedzi.
anonim2015.01.2 14:29
Czy to ma znaczenie jak sie cos czyni na chwałe Pana? Co za różnica kto z kim pójdzie, przecież nie o to chodzi, a rzeczywiste powody niech każdy przegląda we własnym sumieniu.
anonim2015.01.2 14:36
Ciekawe gdzie Walzowa chodzi do kościoła i czy udziela sie jej Komunii Sw, ????? Tak z ciekawości.I jeszcze co na to kard,Nycz,który jest podobno arcypasterzem Warszay.
anonim2015.01.2 14:52
Ciekawe kiedy nauczymy sie oddzielac polityke od wiary - zycie byloby prostsze....
anonim2015.01.2 16:22
@Piogal Z tego co widze to na Frondzie jest wielu sedziow - czytaj "bogow". Sadza na prawo i na lewo. Czasami odnosze wrazenie, ze chcieliby tzw. "islamizacji" w Polsce, czytaj "katolicyzacji". Ja z mojego skormnego doswiadczenia wiem, ze narzucanie wiary i pogladow konczy sie zle, czytaj "rewolucja". Tylko jezeli doswiadczamy Milosci Bozej przemienia sie nasze zycie. Niestety czesto popadamy w ten sam blad. Poprzez instytucje narzucamy nasze normy religijne co przynosi katastrofalne skutki - serca ludzkie sie nie przemieniaja a wzrasta zdeformowany obraz Boga. Poza tym sam Kosciol naucza, ze jednyny, ktory nas bedzie sadzil to Bog i ze ten sad dokona sie wedlug naszego sumienia mniej lub bardziej uformowanego w roznych okolicznosciach naszego zycia. Powtarzam Bog, ktory nas zna lepiej niz ktokolwiek inny. Mysle, ze czas Kosciola, ktory walczy politycznie powinien sie zakonczyc, niestety jak sam mozesz zauwazyc jest tu wielu ludzi, ktorzy z utesknienim oczekuja papieza "krola", ktory bedzie wymachiwal szabelka - stad moje stwierdzenia o "katolicyzaji - islamiazaji" kraju i calego swiata.
anonim2015.01.3 0:42
haha :) czytam i zaśmiewam się do rozpuku jak jedni katolicy bardziej katoliccy od drugich obrzucają się mięsem i zioną agresją jak kibole dwóch drużyn :) paradne, wszystko to pod artykułem relacjonującym bredzenie jakiegoś kretyna, który nigdy nieczym sensownym się w sejmie nie zajmował, tylko pierniczeniem takich głupot żeby te 3000 warszawskich dewotek na niego zagłosowało i żeby się dostał z 6 8 albo 12 miejsca na liście PiS do koryta na kolejną kadencję.
anonim2015.01.3 6:46
A ja myślałem, że katolicy miłują wszystkich bliźnich nawet tych o odmiennych poglądach na pewne sprawy? Byłem w błędzie?
anonim2015.01.3 18:03
che ch e troszkę słów prawdy!
anonim2015.01.3 21:44
"Nie można służyć Bogu i mamonie" HGW próbuje służyć dwóm panom. A tak nie można. Ona próbuje "zjeść ciastko i mieć ciastko". Gdy przyjdzie na nią kolej, może już być za późno...
anonim2015.01.4 13:38
a jak byłem dzisiaj na Mszy, to w ogłoszeniach ksiądz zapraszał... i kogo tu słuchać... jak żyć? jak żyć???
anonim2015.01.4 15:05
Wlasnie otrzymalem informację ze sztabu organizacyjnego, ze nikt nie zapraszal HG-W do przewodzenia Orszakowi. Jak co roku natomiast prezydent miasta obejmuje orszak honorowym patronatem. Choc to drugie mnie razi, to nie jest jednak to samo, co maszerowanie obok kard. Nycza, czy przewodzeniu Orszakowi. Myslę, że Fronda zrobilaby dobrze, gdyby tę sprawę wyjasniła. Komu w koncu mamy ufać, jesli nie prawicowym mediom? Roznica stanowisk organizatorow orszaku i Frondy winna byc przedstawiona rzetelnie, a nie sprowadzala sie do jednostronnego obrazu.
anonim2015.01.4 19:08
prezydent wawy nigdy w orszaku udzialu nie brala, ale zawsze byla wymieniana jako patron honorowy. bardziej chodzi tu chyba o kurtuazje, ze nie robi problemow organizacyjnych (zamkniecie ulic, sluzby miejskie itd). Z drugiej strony - mamy zabraniać jej popierania dobrych inicjatyw??