20.05.14, 09:56Prof. Irena Lipowicz (fot. Wikipedia)

Stanisław Pięta dla Fronda.pl: Po wyborach złożymy wniosek o odwołanie prof. Lipowicz

Portal Fronda.pl: Rzecznik praw obywatelskich w piśmie do minister edukacji odniosła się do programu „Równościowe przedszkole”. Powołując się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego wskazała, że „konstytucja nie może gwarantować i nie gwarantuje, że wiedza przekazana w szkole będzie zgodna z przekonaniami rodziców". Czy po takich słowach prof. Irena Lipowicz może nadal pełnić funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich?

Stanisław Pięta:Pani prof. Irena Lipowicz straciła zdolność do dalszego pełnienia swojej funkcji. Ustawa o Rzeczniku Praw Obywatelskich art. 1 par. 2 wyraźnie wskazuje, że "rzecznik stoi na straży wolności i praw człowieka i obywatela". Genderowe programy są drastycznie niezgodne z prawem rodziców do wychowywania dzieci zgodnie z wyznawanymi przez nich wartościami. Przymusowa ideologiczna edukacja, wdrażanie programów genderowych łamie wolność i prawo rodziców do wychowania dzieci, narusza wolność i godność samych dzieci. Moim zdaniem, prof. Lipowicz sprzeniewierzyła się ślubowaniu, którego treść możemy poznać, czytając art. 4 ustawy o Rzeczniku Praw Obywatelskich, w którym podkreślono, że Rzecznik Praw Obywatelskich zobowiązuje się do stania na straży wolności i praw człowieka i obywatela, kierując się przepisami prawa oraz zasadami współżycia społecznego i sprawiedliwości. Polityka ministerstwa edukacji, którą poparła prof. Lipowicz jest całkowicie sprzeczna z tymi zasadami. Wydaje się, że w tej sytuacji zebranie grupy 35 osób, którzy wystąpią do marszałek Sejmu z wnioskiem o odwołanie prof. Lipowicz z funkcji RPO nie będzie stanowiło problemu. Brak reakcji na taką postawę urzędnika państwowego, którego zadaniem jest obrona praw obywatelskich, w tym także praw rodziców do właściwego wychowania dzieci może być zachętą dla innych działań, naruszających prawa rodziców do właściwego wychowania dzieci. Moim zdaniem, stanowisko pani prof. Lipowicz jest drastycznym złamaniem obowiązków i sprzeniewierzeniem się ślubowaniu. 

 

Kto taki wniosek miałby złożyć? Także Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców podnosi postulat zdymisjonowania prof. Lipowicz. Czy posłowie PiS zamierzają w najbliższym czasie podjąć taką interwencję?

Myślę, że temat musi poczekać do niedzieli. Przed wyborami nie będziemy podejmowali żadnych dodatkowych działań, bo jesteśmy skoncentrowani na kampanii wyborczej. Ale zapewniam, że już na pierwszym posiedzeniu Sejmu po wyborach będę podnosił ten temat na forum klubu Prawa i Sprawiedliwości.

Rozm. MaR 

Komentarze

anonim2014.05.20 10:33
Tak, zlozcie wniosek o odwalanie prof. Lipowicz z funkcji RPO - skladaliscie przeciez juz wiele tego typu wnioskow, z ktorych nic nie wyniklo, wiec ten jeszcze jeden na pewno takze nie zaszkodzi, lecz teraz bardzo dobrze wyglada, jako "kielbasa wyborcza" dla idiotow glosujacych na PiS :-)