09.12.19, 21:15zdj. screen Youtube/NATO News

Stoltenberg tłumaczy, dlaczego Unia Europejska nie zastąpi NATO

Sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg spotkał sie w poniedziałek z nowym szefem unijnej dyplomacji, Josepem Borrellem. Jest to ich pierwsze spotkanie, odkąd hiszpański polityk objął nową funkcję. W rozmowie z dziennikarzami Stoltenberg jednoznacznie podkreślił, że Unia Europejska nie jest w stanie zastąpić Sojuszu Północnoatlantyckiego w obronie Europy. 

"Po brexicie 80 proc. wydatków na obronność NATO będzie pochodziła z krajów spoza Unii Europejskiej, dlatego nie może ona zastąpić Sojuszu Północnoatlantyckiego w obronie Europy"-podkreślił szef NATO. 

Jens Stoltenberg przypomniał, że na ubiegłotygodniowym szczycie NATO w Londynie przywódcy zdecydowali o wzmocnieniu politycznego wymiaru Sojuszu. W ocenie polityka, to bardzo ważna sprawa dla Wspólnoty europejskiej. 

"Będę pracował na rzecz tego, aby NATO i UE współpracowały ze sobą, a nie konkurowały. Obecne wyzwania dotyczące bezpieczeństwa są zbyt kompleksowe, żeby mierzyć się z nimi samemu"-podkreślił sekretarz generalny NATO. 

Stoltenberg przekonywał, że współpraca będzie owocna dla obu organizacji. 

Z kolei nowy szef unijnej dyplomacji podkreślił, że Sojusz Paktu Północnoatlantyckiego to najsilniejsza organizacja militarna na świecie, dlatego też "jest i pozostanie wspólną podstawą europejskiej obrony, kamieniem węgielnym wspólnej obrony dla wielu państw członkowskich UE".

"Cieszę się, że przekaz z Londynu mówi o współpracy "-Wskazał Josep Borrell. Jak tłumaczył hiszpański polityk, współpraca między NATO a Unią Europejską ma znaczenie "fundamentalne" i tej sytuacji nic nie zmieni. 

"Musimy pracować razem, aby wzmacniać współpracę między państwami członkowskimi UE i budować prawdziwą europejską unię bezpieczeństwa, która nie jest alternatywą dla NATO, nie jest oddzielona od NATO, ale jest komplementarna. (...) Musimy być razem"-przekonywał Borrell. 

Przywódcy 29 państw członkowskich NATO podczas zakończonego w środę jubileuszowego szczytu z okazji 70-lecia powstania Sojuszu potwierdzili zobowiązanie do kolektywnej obrony i zwiększania wydatków na obronność, ale nie do końca przezwyciężyli widoczne przed szczytem podziały. Ze strony niektórych przywódców padły słowa co najmniej kontrowersyjne. Mowa tu oczywiście o prezydencie Francji, który stwierdził niedawno, że NATO znajduje się w stanie "śmierci mózgowej". Wypowiedź Emmanuela Macrona oburzyła takich przywódców, jak m.in. Donald Trump czy Angela Merkel. 

W deklaracji końcowej londyńskiego szczytu przywódcy państw sojuszniczych ogłosili, że potwierdzają "trwałą transatlantycką więź między Europą a Ameryką Północną, przestrzeganie celów i zasad Karty Narodów Zjednoczonych oraz zobowiązanie zapisane w art. 5. Traktatu Waszyngtońskiego, że atak na jednego sojusznika będzie uważany za atak na wszystkich".

yenn/PAP, Fronda.pl

Komentarze

lady chapel2019.12.10 7:55
Cała nadzieja w TAKIEJ młodzieży polskiej: https://youtu.be/rr_P-pUTgu4
lady chapel2019.12.10 7:10
Tylko Zjednoczona Europa pod przewodnictwem Polski katolickiej ma rację bytu. My wiemy najlepiej co i jak należy robić by było dobrze - od wieków na własnym podwórku mamy przecież ład i porządek i od wieków mieszkańcom Polski katolickiej żyje się dostatnio i szczęśliwie.
anonim2019.12.10 5:50
Jak się sprzeniewieżają traktatom ta współczesna Targowica Europejska to niech im wyłoży ,, kawę na ławę " żeby im uświadomić że są miernotami dyplomatycznymi które chcą paktować z WILKIEM ze wschodu. Ku przestrodze żeby nie wystąpiła jakaś większa Europejska zadyma.Jak ktoś już to wypowiadał Niemców co 50 lat powinno się zresetować bo im ta hegemonia odbija. Ruskim też by to się przydało bo już minęło 100 lat.
żyd kremlowski udaje antysemitę - oksymoron2019.12.9 21:44
𝐋𝐞𝐜𝐡 𝐊𝐞𝐥𝐥𝐞𝐫 𝐊𝐫𝐚𝐰𝐜𝐳𝐲𝐤, Żyd i homoseksualista tutaj pozuje na "𝐨𝐟𝐢𝐜𝐞𝐫 𝐋𝐖𝐏". Żyda i homoseksualistę by w "LWP" - zayeebaliby śmiechem. Nawet jakby ukrywał, że jest obrzezany, tylko jak? Tam nie ma pryszniców osobnych, ale nawet gdyby mu się to udało - każdy "oficer LWP" musiał należeć do janczarów kremlowskich - PZPR. Czyli 𝐋𝐞𝐜𝐡 𝐊𝐞𝐥𝐥𝐞𝐫 𝐊𝐫𝐚𝐰𝐜𝐳𝐲𝐤, nie tylko Żyd, homoseksualista ale i PZPR-wiec. Co za qrwska kombinacja.!
oficer LWP2019.12.9 22:00
fałszywa żydowska flaga, dawno ujawniono twoje żydowsko-ubeckie pochodzenie, żyd krzyczy - on jest żydem,
Jarek2019.12.9 21:40
Chwaląc się zdjęciem „Strzał w plecy” Donalda Trumpa, Donald Tusk sięgnął szczytów kabotynizmu. To facet niedojrzały psychicznie, jak zwykły prostak kompromituje siebie, PO i Europejską Partię Ludową. Nie, nie Polskę, bo to Niemiec z krwi i kości, a urodzony tylko na terenie Polski ! Czemu to zrobił ? Czy po to, aby przypodobać się tym, którzy Trumpa nie lubią? Czy po prostu z głupoty?. Niebezpieczne w jego przypadku jest to, że prawdopodobnie nie zrobił tego poza kontrolą własnej świadomości. Prawdopodobnie postradał zmysły. Ten gest świadczy o psychicznej niedojrzałości lub chorobie Donalda Tuska. Stąd zrozumiała reakcja zszokowanej Angeli Merkel. Tusk, który na chwilę przybiera postać kabotyna, człowieka, który jest gotowy sięgnąć po marne sztuczki, tanie efekty, wyłącznie po to, żeby za wszelką cenę zaimponować innym. Po prostu kretyn i zajob !!!
oficer LWP2019.12.9 22:04
paranoika żoliborskiego tam nie zaprosili? aj waj , aj waj on tak nienawidzi Putina (w willi otrzymanej od komuchów mieszka już mu to nie przeszkadza), że to on tam powinien być na piedestale ale nikt kurdupla nie chce, jemu pozostało tylko oszczać mur i leżeć na ryju przed judesejskim panem
ktoś tam2019.12.10 7:48
Aj waj, to se ne wrati... No już nie płacz, nie płacz. I tak nic nie pomoże. Nawet obgryzanie pazurków... Nie to co leżeć plackiem przed Carycą Leonidą... To byli czasy... śloza się w oku krenci na samo wspomnienie...
ktoś tam2019.12.10 7:53
Ps Nawet tow. Stalin, co to "usta słodsze... od malin" tak nie całował jak Caryca...
Sariel2019.12.9 21:38
Stoltenberg, pan nie wytłumaczysz tego tym durniom z UE ! Jeden z tych durniów mówi o śmierci mózgu NATO. No to jak pan chcesz mu wytłumaczyć , że tak nie jest, że to nie śmierć mózgu NATO, tylko śmierć prezydenta Francji !!! A spróbuj pan wytłumaczyć to obecnemu przewodnicząsemu EPL ?! To wie pan co on zrobi ? Obejdzie pana od tyłu, z palców zrobi pistolet i będzie udawał, że do pana strzela ! Panie Stoltenberg, czy pan już kiedyś słyszał, że UE to to samo co kołchoz w Rosji ?!!!
oficer LWP2019.12.9 21:28
gdyby nie było NATO to PIS nie mógłby leżeć na ryju przed judesejskim panem
B522019.12.9 21:32
dywan kacapów po tobie jeszcze po tobie nie ostygł
Sariel2019.12.9 21:39
Co, znowu odezwały się geny po tatusiu ?! Naprawdę twój tatuś był debilem sowieckim ?!
oficer LWP2019.12.9 21:58
jeszcze jest i płodzi takich cymbałów jak ty
B522019.12.9 21:47
tak na spokojnie analizując twoje wpisy to ty jesteś sowieckim trolem biegłym w mowie i piśmie
oficer LWP2019.12.9 21:58
i w czynie
B522019.12.9 22:16
gdybyś czynił to byś nie gadał ty jesteś na poziomie raczej erotoman gawędziarz
ogicer LWP2019.12.10 10:29
ty zaś kim jesteś, głębie prezesowi już w żopu nie wejdziesz, zresztą nie ma tam już miejsca tylu was już tam się urządziło
B522019.12.9 21:26
unia ma większe problemy jak obronność 0 węgla +0 ropy+ 0 gazu = futro