16.01.22, 18:02fot. yt/nato news/screen

Stoltenberg: Zdecydowaliśmy, że Ukraina i Gruzja będą członkami NATO

Ukraina i Gruzja zostaną członkami NATO, ale nie wiadomo jeszcze, kiedy to nastąpi – powiedział 13 stycznia w wywiadzie udzielonym La Repubblica sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
Dziennikarz zapytał, co by się stało, gdyby Ukraina poprosiła o członkostwo w NATO. Stoltenberg odpowiedział, że Ukraina już to zrobiła, a Sojusz zgodził się przyjąć ten kraj do NATO, ale bez sprecyzowania konkretnych dat.

Podjęliśmy decyzję na szczycie NATO w Bukareszcie w 2008 roku, że Ukraina i Gruzja zostaną członkami [Sojuszu]. Ale nic nie powiedzieliśmy, kiedy [to się stanie]” – oświadczył Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO.

Zaznaczył, że NATO wspiera Ukrainę w reformach i modernizacji armii tak, by spełniała standardy Sojuszu.

Daliśmy jasno do zrozumienia, że ​​drzwi NATO są otwarte. Zostało to odnotowane na wielu szczytach i spotkaniach NATO”
– dodał sekretarz generalny.

Przypomnijmy, amerykański dyplomata Kurt Volker zaproponował opcję przystąpienia Ukrainy do NATO, nie zważając na trwającą rosyjską agresję. O tym poinformował portal Segodnya.ua.

Rosja zajęła terytoria kilku sąsiednich krajów (Gruzji, Mołdawii i Ukrainy), aby uniemożliwić im przystąpienie do NATO, ale mimo to zachodni dyplomaci oferują rozwiązania, które pomogą tym krajom przystąpić do Sojuszu. Jedno z takich rozwiązań zaproponował Kurt Volker, były specjalny przedstawicielem USA ds. Ukrainy podczas dyskusji online na forum bezpieczeństwa w Kijowie.

Rosja chce uniemożliwić przystąpienie do Sojuszu takim krajom jak Ukraina, Gruzja, Mołdawia. W tym celu okupowała niektóre terytoria w tych krajach. Podejmiemy się zobowiązania nie używać siły, aby je zwrócić [terytoria okupowane], i wspierać jedynie pokojową reintegrację tych terytoriów oraz przywrócenie integralności krajów starających się o członkostwo w NATO. Powinno to pozbawić Rosję bodźców do kontynuowania okupacji tych terytoriów”
– powiedział Kurt Volker.

Volker jest przekonany, że każdy kraj europejski, który spełnia standardy demokracji, przestrzega praworządności i przyczynia się do wzmocnienia wspólnego bezpieczeństwa, może ubiegać się o pełne członkostwo w NATO.

Podobne pomysły Volker wyraził jeszcze dwa lata temu podczas debaty w waszyngtońskim think tanku Atlantic Council. Okupacja części Ukrainy i Gruzji nie jest przeszkodą dla członkostwa w NATO, powiedział wtedy ówczesny specjalny wysłannik Stanów Zjednoczonych ds. Ukrainy w październiku 2018 r.

Uważam, że w przypadku Gruzji i Ukrainy błędem byłoby zaakceptowanie polityki, iż jeśli Rosja zdecyduje o okupacji części suwerennego terytorium innego państwa, NATO nie będzie w to ingerowało, a kraj, który stał się ofiarą agresji nie może być członkiem NATO”
– powiedział wtedy Kurt Volker.

Myślę, że powinniśmy pokazać, iż jesteśmy gotowi do odpowiedzi na agresję, ale sami nie będziemy agresorami. Powinniśmy także jasno wskazać, że fakt okupacji terytorium przez Rosję nie jest przeszkodą dla członkostwa w NATO. Podkreślamy, że jeśli spełnione są kryteria wejścia do NATO, Ukraina może stać się członkiem sojuszu”
– oświadczył.

Zdaniem dyplomaty Rosja nie ma prawa do decydowania o losie innych państw, które same powinny wybierać własną drogę rozwoju. – Uważamy, że Gruzja i Ukraina powinny same decydować o swojej przyszłości, a my mamy im w tym pomóc. Widzimy tu fundamentalną różnicę między podejściem Zachodu i Rosji – podkreślił Kurt Volker.

Podobną opinię w wywiadzie dla Ukrinform wiosną 2019 r. wyraził inny wpływowy amerykański ekspert.

Konflikty terytorialne na Ukrainie, a mianowicie okupowany Krym i Donbas, nie staną się przeszkodą dla członkostwa Ukrainy w NATO, jeśli wszyscy członkowie Sojuszu zagłosują na taką decyzję – powiedział Michael Carpenter, dyrektor Centrum Analitycznego Bidena, były asystent sekretarza obrony USA ds. Ukrainy i Eurazji.

Może to być przeszkodą w tym sensie, że poszczególni sojusznicy uznają to [konflikty terytorialne] za przeszkodę, więc staje się to kwestią polityczną. Z praktycznego punktu widzenia nie ma przeszkód prawnych, aby dołączyć do NATO z istniejączm konfliktem terytorialnym”
– zaznaczył były asystent sekretarza obrony USA.

Precedens już się wydarzył, zaznaczył ekspert. Podał przykład: Niemcy Zachodnie miały konflikt terytorialny z NRD i zostały członkiem Sojuszu. „W konsekwencji taki precedens został ustalony” – podkreslił.

Ekspert przyznał jednak, że obecnie nie ma pełnego poparcia politycznego wśród państw członkowskich w sprawie członkostwa Ukrainy w NATO, ale ten fakt nie oznacza, że Ukraińcy powinni zrezygnować z aspiracji euroatlantyckich.

Moim zdaniem jest to realna perspektywa w przyszłości, w pewnym nieokreślonym czasie. I do tego czasu Ukraina musi osiągnąć gotowość, aby rzeczywiście mieć zdolności zgodne z NATO, zreformować wojska, zreformować strukturę dowodzenia”
– podsumował Carpenter.

Ukraina i Gruzja będą członkami NATO, chociaż obecnie nie ma jasnych ram czasowych na podjęcie decyzji o ich wejściu do Sojuszu – powiedział w grudniu ubiegłego roku Jens Stoltenberg, sekretarz Generalny NATO podczas konferencji NATO Engages, która odbywa się w ramach jubileuszowy szczytu Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w Londynie.

Na szczycie w Bukareszcie w 2008 r. NATO zdecydowało, że Ukraina i Gruzja będą członkami NATO. Ta decyzja pozostaje ważna, chociaż nie ma jasnego harmonogramu w sprawie przystąpienia. Teraz naszym zadaniem jest znalezienie sposobu, aby pomóc Ukrainie i Gruzji przygotować się do wstąpienia”
– podkreślił Stoltenberg.

Przypomnijmy, w 2018 roku ówczesny asystent sekretarza stanu USA ds. europejskich i euroazjatyckich Wess Mitchell podczas wystąpienia w amerykańskim think tanku Heritage Foundation powiedział, że:

Musimy patrzeć na Zachód jak na wspólnotę krajów demokratycznych, zjednoczonych przez historię, kulturę i wspólnie poniesione ofiary. Niektórzy członkowie tej wspólnoty to stare demokracje, niektórzy nie. Niektórzy są w Unii Europejskiej albo w NATO, inni nie. Niektórzy są słabi, niektórzy silni. Niektórzy są geograficznie na uboczu, niektórzy w centrum wydarzeń. Ukraina i Gruzja są członkami Zachodu zarówno historycznie, jak i poprzez dzisiejsze wybory ich narodów. Wielka Brytania pozostanie w sercu Zachodu i po Brexicie. Najważniejsze jest to, by istniały również inne niż instytucje czynniki, które nas łączą. Instytucje są narzędziem, nie zaś celem”.

Dodał też, że Ameryka jest zdecydowana stworzyć „długoterminowe bastiony na wschodniej flance od Bałtyku po Morze Czarne chroniące Zachód przed ingerencją ze strony Chin i Rosji” i zaznaczył, że poprawa stosunków z Rosją będzie możliwa dopiero po zaprzestaniu agresywnego zachowania Kremla.

Lata miękkiej polityki, która spowodowała rosyjską agresję, skończyły się”
– podkreślił Mitchell.

 

Jagiellonia.org

Komentarze

RobertCom2022.01.16 23:20
Ale tu ruskiego gówna się zebrało i "komentuje" Co tam Iwany w Moskwie? Dalej wpieprzacie walonki?
[][]][2022.01.16 22:38
ta decyzja może oznaczać, że rosyjskie dywizje mogą przeorać teren nie tylko ukrainy, ale także polski, a w Brukseli zrobią sobie dzienny postój....
Pilne!!!2022.01.16 21:13
tvPIS podało termin przyjęcia Ukrainy do NATO, będzie to dzień pisowskiej świętej Nigdy
DADADA2022.01.16 20:42
Rosja ma 1 lotniskowiec.
6662022.01.16 20:49
i 9 tys głowic jądrowych, ty polaczku nie masz nic
Anonim2022.01.16 21:15
I dlatego Rosjanie mają kompleksy w stosunku do Polski - taka niby kurica, co nie ma głowic, a może porządznie przytentegować, co już nie raz przerabiali.
6662022.01.16 21:27
szczególnie jak w geście upokorzenia Rosji zamiast płacenia bandyckiej stawki 500 dolarów za 1 tys. metrów sześciennych gazu płaci im teraz ponad 1 tys. dolarów za tysiąc metrów sześciennych, Rosja nie spodziewała się takiego ciosu ze strony PIS i Polacy też nie spodziewali się takiego ciosu ze strony PIS, i to wszystko wina Tuska i Putna, nie wiem co by to było gdyby Polska nie miała Jarosława Zbawiciela wiceministra d/s bezpieczeństwa, pod którego okiem wyciekły emajle Dworczyka i dane materiałowe WP, przy takim zbawicielu czuję się bezpiecznie, moje bezpieczeństwo gwarantuje też pisowskie tvPIS gdzie kłamstwo leje się z ekranu tak jak szczyny po ścianach w miejskich szaletach
niedoceniasz PIS-u2022.01.16 21:16
Błaszczak ma 300 niezwyciężonych mobilnych ołtarzów bojowych, przed którymi drży cały świat a Rosja w szczególności
Anonim2022.01.16 21:26
Pani Kohytkowa miała 3 nocniki .Złoty, srebrny i platynowy .Jak przyszło co do czego to....wiadomo co sie stało
droma2022.01.16 20:38
carowi nie pomoże botox ,będzie dydu, dydu cara , nie charaszo ...
chartas2022.01.16 20:54
co wstrzykujecie Kaczyńskiemu? silikon
rzygam już zażydzonym pisem2022.01.16 21:00
to ile mu teraz płacisz za gaz? ponad 1 tys. dolarów za tysiąc metrów sześciennych? bo za Tuska płaciłeś 450 dolarów i dlaczego tysiąc dolarów pisowskich to jest mniej niż 450 tuskowych? możesz to nowe matematyczne pisowskie prawo wytłumaczyć? możesz też wytłumaczyć dlaczego twoi ukraińscy banderowscy przyjaciele co roku podnosili pisowi opłaty za tranzyt gazu? masz pisiorze taką odwagę aby odpowiedzieć czy zwyczajnie jesteś przygłupem i nie wiesz?
SZOK!!! ORKA!!!2022.01.16 20:31
- Wolna Polska! Będziesz siedział! Wynocha! - takimi okrzykami zgromadzeni pod starachowickim kościołem, w którym odbywała się msza w intencji matki Jarosława Kaczyńskiego, przywitali prezesa PiS.
Anonim2022.01.16 20:51
POwcy krzyczeli: "będziesz siedział", "będziesz siedział", a Polacy odpowiadali: "na tronie", "na tronie".
krochmal2022.01.16 21:10
nie Polacy tylko pisowcy, nie myl gówna z perfumerią, za gówno robi PIS i ty
idiocie ad rem :2022.01.16 22:35
Wygrajcie wybory , półgłówki !
covidian2022.01.16 21:37
na "tronie"? czyli na kiblu
klecha przyjmie każdy pieniądz2022.01.16 20:52
za kilka miliardów zł rocznie każdy klecha odprawi mszę, biznes to biznes wszak Kaczyński płaci nie ze swoich tylko z pieniędzy swoich wyznawców
WSPANIALE!!! BRAWO!!!2022.01.16 20:26
A tymczasem - Polska - skłócona i podzielona wewnętrznie - skłócona z sąsiadami tymi z dalsza i bliższa - z USA też.
polecam2022.01.16 20:20
Najnowszy Komentarz Tygodnia https://www.youtube.com/watch?v=Mpnlpw4rDjA
chrząszcz2022.01.16 20:03
Ale sobaki moskiewskie już szczekają zajadle ! I dobrze !
raczej skrzypią na dachu2022.01.16 20:20
udając Paljaka
Skrzypek na dachu2022.01.16 19:56
Kiedy smutnym brudnym moskalom suszy , to wchodza na podworko sasiada aby cos zajumac .
PIS=chazar bandyta2022.01.16 20:29
mnie żyd Morawiecki z żydem Kaczyńskim i ich żydowskim pachołem Dudą w ramach pisowskiego bandyckiego złodziejstwa zwanego "polskim ładem" (tak się teraz nazywa złodziejstwo) razem z takim złodziejem jak ty ukradli rocznie 23 tys. zł, dlaczego jesteś dumny z tego, że jesteś złodziejem takim jakimi byli żydowscy bolszewicy
oficer LWP2022.01.16 21:05
bo to pisowskie bydło jest, dzisiaj jak się żyje w gnoju to jest to powód do dumy
Skrzypek na dachu2022.01.16 19:46
Smutne glodne brudne moskale straszy sasiadow bo chce cos zajumac .
PILNE !!!!!!!!!2022.01.16 20:05
dalej pier**isz te smutne pisowskie kawałki taki podły etat na Frondzie), milioner ze spółki Srebrna Kaczyński na takich jak ty przygłupów leje ciepłym moczem i pozwala żreć swoje gooowno, które takim przygłupom smakuje bardziej niż czekolada
tatu2022.01.16 20:07
pisz po polsku Chazarze
oficer LWP2022.01.16 19:44
jagiellonia i Iszczuk, nie ma po co tego banderowskiego łajna dla pisowców czytać
LWP ?2022.01.16 20:03
LWP to formacja przestępcza !
oficer LWP2022.01.16 20:46
na takim samym poziomie jak PZPR, których "członków" Kaczyński przująŁ do PIS kilkanaście tysięcy , LWP podlegało pod PZPR, jak teraz wytłumaczysz tysiące działaczy PZPR w PIS, jak wytłumaczysz setki donosicieli i tajnych agentów SB, których w PIS dziesiątki a jeden z nich był osobistym doradcą Kaczyńskiego w spółce Srebrna a jednego kapusia Kaczyński zrobił ambasadorem w Berlinie a jednego nawet wiceminister, to który ubek, esbek, kacyk PZPR czy żołnierz z LWP są dobrzy,, którzy nie? dobrzy są ci co obciągają Kaczyńskiemu i zjadają pisowskie gówno czy ci, którym osobiście obciągasz ty lub Kaczyński? która wersja jest prawdziwa i dzisiaj obowiązująca? stać ciebie pisowcu na odpowiedź?
bolszewikz PIS-u2022.01.16 21:08
nie dyskutuj z gównem, jedynym efektem będzie pisowski smród jakim przesiąkniesz
Anonim2022.01.16 19:42
Raczej na swietego dygdy. Czyli nigdy. Dosyc jest problemow z dzikusami ze wschodu. Nie trzeba wiecej ich w cywilizowanych instytucjach.
B 522022.01.16 19:59
Co ty powiesz , kacapie !
man.of.Stagira2022.01.16 19:39
GDYBY do tego doszło byłoby to największe, pośmiertne, zwycięstwo LECHA KACZYŃSKIEGO.// Lekcja 'Smoleńsk' zostałaby wreszcie przez Zachód odrobiona.
bolszewik z PIS-u2022.01.16 19:49
Kaczyński to ten zdrajca co podpisał Traktat Lizboński pozbawiając polski suwerenności, który poniósł zasłużona karę pod Smoleńskiem?
ptyś2022.01.16 20:09
tak to ten Chazar
Europa2022.01.16 19:37
UISRAEL TYM SKAZAŁ UPADLINĘ NA ŚMIERĆ !!!!
Putin podskakiwał i gówno wskórał!2022.01.16 19:13
NATO jest paktem obronnym i NIE MA w swoim statucie założycielskim ataku jako pierwszy. Nawet prewencyjnego. To ten Putina Szojgu czy Szajbu odgrażał się małej Danii atakiem nuklearnym a także Szwecji i Norwegii. Nie jeden raz, i to jest bez różnicy, czy na Kremlu był Stalin, Chruszczow, Breżniew czy jest Putin zawsze się obrażali nuklearnym atakiem. Został Putinowi NS 2. Nie dostanie tego co chce, zaatakuje Ukrainę. To tylko na początek. . . . . . . . . . . . . . . . . A wy w Polszu jewreje bram powitalnych nie budujcie.
TW Balbina2022.01.16 19:38
wy pisowcy urodziliście się głupkami i taki będzie wasz koniec ku chwale TW Balbiny milionera ze spółki Srebrna, który na was leje ciepłym moczem i się śmieje jak sobie do gardeł skaczecie,
"wy pisowcy" czekisto2022.01.16 19:44
Pieprzysz trzy po trzy, jak typowy czekista, wiesz kto, kim jest i pod ścianę, nudzisz o rzeczach, o których JA nie mam pojęcia i oczywiście wiesz o laniu moczem. To pewnie ty jesteś tym który załatwia się po bramach, pod sklepem GS-u itp.
TW Balbina2022.01.16 21:34
głupi jesteś to nie masz pojęcia, to nie jest powód do wstydu, to jest pisowski powód do dumy, im głupszy jest pisowiec tym prawdziwszym jest pisowcem
Peace2022.01.16 21:28
No oczywiście jak napadli Irak Libię itd Wietnam Afganistan Kambodże itd
NATO kona2022.01.16 18:43
tłumaczę na język pisowski, będziemy okrążać Rosję i co nam zrobicie? ja się zastanawiam co to będzie jak Rosja z Chinami zawrą jeszcze bardziej ścisły pakt obronny
A2022.01.16 18:50
Rosja jako niepasująca do normalnej społeczności powinna przystąpić do LGBTQ - będzie LGBTQR
NATO kona2022.01.16 19:04
w Rosji na 90 lat zakazano działalności dewiantów z pod tęczowej szmaty i jako pierwszy w obronie tego ludzkiego odpadu protestował PIS i Duda, ciekawe dlaczego tak oni lubią to ludzkie łajno? wiesz?
trojka2022.01.16 20:23
bo Kaczyński to dewiant
proroctwo2022.01.16 18:39
już widzę jak w odwecie Rosja dostarcza technologię i rakiety do Iranu, żydki natychmiast postawią jankesów do pionu i wybijają im z głowy takie pomysły
O tym nie dowiesz się z Frondy2022.01.16 18:32
Nie żyje radna sejmiku śląskiego Małgorzata Zarychta-Surówka. Polityczka zmarła w wieku 57 lat z powodu COVID-19.
dr Wilczur2022.01.16 18:36
a gdzie informacja, że niewyszczepiona? nie ma? więc wyszczep
Dr Hau Hau2022.01.16 19:15
Oczywiście, że NIEzaszczepiona!
dr Wilczur2022.01.16 19:46
zawsze zrównujesz się do poziomu zwierzęcia czy nim jesteś na co dzień?
Skrzypek na dachu2022.01.16 19:52
Zastrzyk Pfajzera to eksperymentalna biotoksyna mRNA retrowirusowa .
szczepan2022.01.16 21:42
ile dawek już wziąłeś bo odje**ało ci totalnie?
matis892022.01.16 18:31
Spełnia się proroctwo o inwazji Chin i Rosji na UE. Stanie się to wtedy gdy UE się podniesie, aby podporządkować sobie swoje od dawna cierpiące, niewinne narody. Właśnie dyktaturę UE zapowiada już oficjalnie Niedzielski i lewacki PIS. Niemcy i Francja robią wszystko by Chiny i Rosja podbiły UE i tak się stanie bo Bóg to przepowiedział w 2012 roku.------------------------------------- Orędzia Ostrzeżenie 19 lutego 2012 : ,,Dwóch sojuszników, Rosja i Chiny, połączy siły. Stanie się tak, kiedy bestia z dziesięcioma rogami się podniesie, aby podporządkować sobie swoje od dawna cierpiące, niewinne narody. Moja córko, bestią z dziesięcioma rogami jest Unia Europejska — zwana w Apokalipsie św. Jana Babilonem. Babilon upadnie i zostanie zdominowany przez wielkiego czerwonego smoka, Chiny, i jego sojusznika niedźwiedzia, Rosję. Kiedy to nastąpi, zapanuje komunizm, i biada temu, kto zostanie przyuważony na tym, że praktykuje swoją religię w ich obecności. Wszystkie religie zostaną zakazane, ale chrześcijanie będą cierpieć największe prześladowania. Rzymscy katolicy nie będą w ogóle tolerowani i będą musieli odprawiać Msze w tajemnicy... Wasz Ukochany Zbawiciel Odkupiciel ludzkości Jezus Chrystus''
Anonim2022.01.16 18:42
Spowiadasz się z hejtu czy olewasz spowiedź?
Skrzypek na dachu2022.01.16 18:28
Brawo NATO . Smutne moskale wchodza na podworko sasiada i mowia ze sa glodni , ale naprawde chce im sie pic ile wlezie .
PIS wielbiciel przestepców2022.01.16 18:48
w pociągu chciał mnie okraść pijak polak, i co ty na to pisowska patologio? mówił, że jak Czarnecki z PIS ukradł 100 tys euro to on też może sobie coś ukraść, mówił, że się nie boi bo jako wyznawcę PIS natychmiast go ułaskawi długoPIS Duda tak jak ułaskawił dwóch pisowskich przestępców Kamińskiego i Wąsika i może za to, że będzie przestępcą dostanie jakiś fotel wiceministra sportu jak twarz tego pisowskiego reżimu Mejza
katolcka deratyzacja Polsk2022.01.16 18:25
Putin rozpoczal wojne i juz ja przegral. Russia is going down,i setki zniewolonych narodow na terytorium tzw.Federacji Rosyjskiej odzyska niebawem wolnosc.
Yarosław2022.01.16 18:50
już Macierewicz na wychudłej białej chabecie z upadającej stadniny w Janowie wjechał do Moskwy? w tvPIS jeszcze tego sukcesu nie ogłosili
man.of.Stagira2022.01.16 18:12
GDYBY do tego doszło byłoby to największe, pośmiertne, zwycięstwo LECHA KACZYŃSKIEGO.// Lekcja Smoleńsk zostałaby wreszcie przez Zachód odrobiona.
kacap z PIS2022.01.16 18:35
zapewne nic NATO a w szczególności USA nie będzie miało nic przeciwko temu aby Wenezuela przystąpiła do WNP i podpisało układ obronny z Rosją pozwalając im na instalację rakiet na swoim terytorium, to samo może zrobić Kuba wszak 2 tygodnie temu ten przypał powiedział (Fronda publikowała), że KAŻDE państwo może sobie przystępować do organizacji i układów jakich chce, co niektórzy jeszcze nie wyszli z piaskownicy i dalej wierzą, że kij ma tylko jeden koniec
Skrzypek na dachu2022.01.16 18:37
Brawo NATO . Kolej tez na Bialorus Kazachstan , Armenie i Tatarstan do NATO tez .
pytam2022.01.16 19:08
jak już wszystkie państwa będą w NATO to gdzie poszukacie sobie nowego wroga
Skrzypek na dachu2022.01.16 19:42
Panowie Soros i Wroty chca zniszczyc wszystkich gojow , dlatego w Marcu uniewaznione sa wszystkie szczepionki dotychczasowe i wchodzi nowy obowiazkowy zastrzyk Pfajzera eksperymentalna biotoksyna wzmocniona mRNA retrowirusowa czterodawkowa .
jak goj polski wielbie swojego oprawcę żyda2022.01.16 19:58
wtedy będą patrzeć jaki jest procentowy udział żydów w rządach państw NATO, bezsprzecznym liderem będzie Polska (to jest kryptonim operacyjny , naprawdę nazywa się Polin bo tak w pałacu prezydenckim pachoł żydostwa z ramienia PIS Duda witał rabinów , nie w Polsce a w Polin) ale pisowcom to bez różnicy, dla nich liczy sie to czy im polskim gojom zażydzony PIS wypłaca 500+,które Kaczyński przed wyborami w 2023 zrewaloryzuje na 800+