02.04.19, 19:49zdj. screen Youtube, P.Tracz, Flickr, CC0 (edytowane)

Strajk nauczycieli: Porozumienie coraz bliżej?

- "Solidarność" jest gotowa do podpisania porozumienia z rządem, ale chcemy porozumienia ze wszystkimi centralami związkowymi - poinformowała wicepremier Beata Szydło po kolejnej rundzie rozmów. Przekazała, że negocjacje z oświatowymi związkami zawodowymi będą wznowione w środę o godz. 13.00.

Wcześniej - po porannej turze rozmów - polityk zaznaczyła, że zauważa wolę i oczekiwanie, żeby podpisać porozumienia ze strony Związku Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych. Beata Szydło przedstawiła kolejną propozycję rządu, według której nauczyciele od września mieliby dostać 9 proc. podwyżki. - Na zasadzie zmiany w rozdysponowaniu dodatków. Czyli ten wzrost wynagrodzeń w tej samej puli, która jest przeznaczona w tej chwili mógłby kształtować się na wyższym poziomie. Czyli we wrześniu mielibyśmy nie 5 proc. a 9 proc. wynagrodzenia - mówiła Beata Szydło.

Oświatowa "Solidarność" jest najbliżej porozumienia z rządem i deklaruje, że je podpisze. Przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" Ryszard Proksa powiedział, że minimum negocjacyjne zostało zrealizowane.

- Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania wyraża taki powiedzmy sobie umiarkowany optymizm. Na tę chwilę wszystkie nasze postulaty zostały zrealizowane. Oczywiście czekamy też na to, co dzieje się jeśli chodzi o zmianę propozycji pozostałych dwóch centrali. Jeżeli cokolwiek się zmieni, to będziemy to akceptować - powiedział Ryszard Proksa.

Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych wycofało się z tysiąca złotych podwyżki od wynagrodzenia zasadniczego i proponuje podwyżkę w wysokości 30 procent. - To jest kwota dla nauczyciela stażysty na poziomie zwiększenia wynagrodzenia o 720-730 złotych miesięcznie, dla nauczyciela dyplomowanego jest to kwota 990 złotych z pewnymi groszami - powiedział Sławomir Wittkowicz z Forum Związków.

- To jest nasza oferta, żeby nie było też dyskutować, że dwie centrale związkowe mają zaporowe warunki i nie chcą z nimi rozmawiać i za wszelką cenę dążą do wybuchu konfliktu społecznego - dodał Sławomir Wittkowicz.

yenn/IAR, Polskie Radio

Komentarze

MYSLE ZE W KONCU NAUCZYCIELE PRZEJRZA NA OCZY2019.04.3 8:09
ZAPYTAJCIE NUCZYCIELE I LE PRZYCHODU MA BRONIARZ Z ZARZADANIA POLSKIM MAJATKIEM KTORY UWAZA ZA ZYDOWSKI .
Lolek2019.04.3 10:28
Myślę, że nie ma 1/4 tego co mają dworki w nbp...
UCZYL MARCIN MARCINA ...........A SAM G ......PI 2019.04.3 8:04
KIEDYS NAUCZYCIEL BYL NA SLUZBIE NARODU A DZIS NA SLUZBIE ZYDOKOMUNY
JR2019.04.3 8:59
No może nie wszyscy, ale część tak. Przykładem jest kacyk Broniarz choć on już dawno utracił prawa nauczania.
UCZYL MARCIN MARCINA ...........A SAM G ......PI 2019.04.3 8:01
POLACY SKONCZIE W KONCU ZZ TYMI BRONIARZAMI KAZIRODKAMI HAJKAMI SRODAMI WYWALIC TO TOWARZYSTWO Z POLSKICH SZKOL I UCZELNI TO JEST HAMULEC ROZWOJU POLSKIEGO SZKOLNICTWA.
NIBY NACZYCIELE A NIEWIEDZA KTO TO KOMUCH2019.04.3 7:56
TEN ZYDOKOMUNISTYCZNY APARATCZYK JESZCZE MOZE REPREZENTUJE POLSKICH NAUCZYCIELI TO WSTYD ZE TEN KOMUCH ZJADA WASZE PENSJE.
Andrzej Malik2019.04.2 21:29
No błagam... S to związek rządowy, w tym przypadku klasyczne lisy w kurniku. Zgodziliby się na czapkę gruszek. Na szczęście mają najmniej do gadania.
JaKi2019.04.2 21:29
W Polce mamy prawie 40 tys katechetów to wystarczająca liczba by przeprowadzić egzaminy bez udziału nauczycieli.
anonim2019.04.2 20:12
PiS na wodę fotomontaż! Brocha chce pokazać przed wyborami do PE że coś robi i że nagrody które sobie przyznawała jej się należały...
Andrzej 2019.04.2 20:11
Pani Premier , pieniądze TAK , ale TYLKO dla uczciwie pracujących i mających dobre wyniki nauczania . Leniom , krzykaczom i tym co tylko chcą , a nic w zamian ... NIE DAĆ NIC. Dać łopaty i grabie i wygnać do roboty.
Buk w dom2019.04.3 10:25
A oceniac to będzie proboszcz z najbliższej parafii... Wszystkie przedmioty powinny zawierać jakieś motywy jezuskowe, a WF powinienen zaczynac sie modlitwą za zdrowie wszystkich ministrantów.