22.07.21, 13:34Fot. pexels, CC 0

Strasburg (ETPC) zbada skargi kobiet odczuwających ,,niepokój'' po ograniczeniu prawa do zabójstw prenatalnych

- Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) formalnie zawiadomił rząd polski o wpłynięciu dwunastu skarg na zakaz aborcji eugenicznej w Polsce.

- 22 października 2020 r. polski Trybunał Konstytucyjny uznał, że możliwość przeprowadzania aborcji eugenicznej jest niezgodna z prawem każdego człowieka do życia.

- Żadna ze skarżących kobiet nie doznała krzywdy w związku z zakazem, ale mówi o bliżej nieokreślonym „niepokoju” wywołanym wyrokiem TK.

- Instytut Ordo Iuris zamierza przedłożyć opinię tzw. przyjaciela sądu (amicus curiae) w tej sprawie.

- W świetle prawa międzynarodowego, państwa mają prawo i obowiązek chronić życie nienarodzonych dzieci z wadami rozwojowymi.

*****

Te dwanaście skarg to jedynie część z wielu, które wedle naszych informacji zostały złożone do Trybunału w Strasburgu w celu obalenia wyroku TK z ubiegłego roku. To bardzo niebezpieczny krok zmierzający do wymuszenia legalizacji aborcji eugenicznej w Polsce, wbrew naszej konstytucji, która nakazuje chronić życie ludzkie w każdej fazie jego rozwoju. Przed nami trudna walka: w dotychczasowej linii orzeczniczej ETPC niestety nie uznaje równości prawa do życia nienarodzonych dzieci, wychodząc z założenia, że jest to zbyt kontrowersyjna kwestia, aby to przesądzać w wyroku; z drugiej strony jednak, Trybunał zdecydowanie odmawia uznania aborcji za prawo człowieka, przyjmując, że kwestia legalizacji lub delegalizacji tego procederu należy do tzw. marginesu swobody państw członkowskich. Jak dotąd Trybunał oddalał skargi, w których próbowano wprost kwestionować prawo krajowe zakazujące aborcji w określonych przypadkach. Miejmy nadzieję, że tak też będzie w tym przypadku. Przy okazji tej serii spraw trzeba ponownie podkreślić, że dążeniu do ochrony życia dzieci nienarodzonych musi towarzyszyć odpowiednie wsparcie ze strony państwa dla matek dzieci niepełnosprawnych. Jako Instytut wielokrotnie już przedstawialiśmy propozycje konkretnej pomocy, niestety jak dotąd pozostały one bez odpowiedzi” – powiedziała Anna Kubacka z Centrum Prawa Międzynarodowego Instytutu Ordo Iuris.

Na początku lipca br. Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) wystosował do rządu polskiego formalne zawiadomienie o wpłynięciu przeciwko Polsce dwunastu skarg na zakaz aborcji eugenicznej w Polsce. Ma to związek z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, który 22 października 2020 r. orzekł, że możliwość przeprowadzenia aborcji z powodu „dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu” (za które uznawano m.in. zespół Downa) jest niezgodny z Konstytucją, w szczególności z prawem każdego człowieka do życia. Od tego czasu aborcja eugeniczna jest w Polsce nielegalna. W pozostałym zakresie aborcja jest jednak nadal dozwolona: ustawa aborcyjna zezwala obecnie na uśmiercenie nienarodzonego dziecka w przypadku zagrożenia dla życia lub zdrowia matki oraz jeżeli zostało ono poczęte w drodze przestępstwa.

W skargach do ETPC grupa dwunastu kobiet w różnym wieku wskazuje na „potencjalne naruszenie” ich prawa do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego (art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka). Jedna ze skarżących wskazuje, że krótko przed wydaniem wyroku przez TK „odkryła, że jest w ciąży” i że „do czasu otrzymania wyników badań czuła się bardzo zaniepokojona”. Inna kobieta pisze w skardze, że co prawda „zażywa środki antykoncepcyjne i nie planuje ciąży” z uwagi na niesprzyjający stan zdrowia, ale mimo to i tak „jest bardzo zaniepokojona, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego wpłynie na jej sytuację”. Wszystkie kobiety skarżą się, iż mogą kiedyś zajść w ciążę, a dziecko okaże się niepełnosprawne.

Instytut Ordo Iuris planuje wystąpić do przewodniczącego Sekcji Pierwszej ETPC z wnioskiem o zgodę na przedłożenie opinii tzw. przyjaciela sądu (amicus curiae) w każdej z tych spraw. W razie udzielenia zgody, Instytut planuje przedstawić Trybunałowi obowiązujący stan prawny, z którego wynika, że żaden przepis prawa międzynarodowego nie przyznaje kobietom prawa do aborcji, natomiast wiele przepisów gwarantuje wszystkim ludziom prawo do życia. Oprócz tego Instytut zamierza przypomnieć Trybunałowi jego własne orzecznictwo, w którym wyraźnie stwierdzał, że art. 8. Konwencji nie gwarantuje prawa do aborcji.

 

mp/ordoiuris.pl

Komentarze

ala2021.07.26 13:28
„...Życie jest darem. Bezcennym, choć kruchym. Najpiękniejszym, choć czasem trudnym do przyjęcia. Hojnym, choć może wydawać się nie w porę. To dar od Boga dla człowieka. Życie ludzkie rozpoczyna się od poczęcia. Już w łonie matki zyskuje świadomość i czuje ból, jest nową osobą ludzką. ...” Wszystkie dzieci, narodzone czy jeszcze nie, mają prawo do życia!
jestem KATEm - mam niepokoje2021.07.23 3:27
jak wieszam ludzi - jakie to obrzydliwe, stresuję się, szybko ciągnę za nogi aby pękł kręgosłup - ciężka praca dobrze płatna; czy należy mi się odszkodowanie
Babka klozetowa2021.07.22 15:16
Anonim - największe lewackie bydlę w tej części wszechświata. Przypadek oszalały z nienawiści do wszystkiego, co dobre. Sadomasochista. Bluźnierca i ateista. Kundel i sługa szatana. Jeśli chodzi o nienawiść do Kościoła, to jest duchowym spadkobiercą zarówno faryzeuszy, jak i Lenina oraz Stalina. W nienawiści do Polski przebija samego Hitlera. Po swej śmierci powinien zostać zakonserwowany w formalinie i wystawiony na widok publiczny jako kuriozum, i jako ostrzeżenie, do czego prowadzi patologiczna nienawiść.
Anonim2021.07.22 14:45
Ofiary mordów skarżyć się nie mogą, niestety!
Anonim2021.07.22 14:15
Godek swoim fanatyzmem pomogla spuscic zlodziejow z PiS do klopa na wiecznosc.
gośc2021.07.26 13:34
"...Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) formalnie zawiadomił rząd polski o wpłynięciu dwunastu skarg na zakaz aborcji eugenicznej w Polsce...." A skarga Wielgus też tam jest? Dawno ta wściekła macica POwinna siedzieć.
roabcze2021.07.22 14:07
JAK TAM NASZE TALIBY KATOLICKIE???? ;] ...................... NA KOLANACH PRZED PLEBANEM JUZ???? ;]
Foster2021.07.22 14:06
W czym problem, czują się przez państwo pokrzywdzone to wystąpiły o odszkodowanie do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, Trzeba się było nie zapisywać do Rady Europy i pozostać w jej zaścianku (razem z Rosją i Białorusią).
No fronda2021.07.22 13:46
Gdzie tytuł: Szokujące, skandal itp? Kaczor przegrał w sądzie z Petru W styczniu 2019 roku Petru napisał: "Żaden z Jarosława Kaczyńskiego biznesmen. Człowiek, który zleca wykonanie prac i po roku nie płaci, jest po prostu oszustem".
Foster2021.07.22 14:15
Jarosław mu tej zniewagi nie wybaczy.
Chyba2021.07.22 15:14
sędziemu, który wydał taki wyrok
gość2021.07.22 19:04
A widzieliście tę fakturę do zapłaty? Nagryzmoloną na świstku? "Za wykonane prace.etc.." - milion złotych się należy! Bez rejestracji, bez VAT! Nie darmo wystawca tej faktury już się w Polsce nie pokazał! Nawet "GW" zamieściła reprodukcję -takich faktur to każdy może każdemu wystawić sto od ręki - głupi kto by ją zapłacił!
ala2021.07.26 13:32
Ten wg. Ciebie Kaczor to najskuteczniejszy polityk od 30 lat. Wykreował 3 prezydentów i 4 premierów. Nie ma w tej chwili polityka z takim dorobkiem. Odcisnął swoje piętno na ostatnim 30-leciu jak nikt inny. Kaczyński to w tej chwili chyba jedyny Mąż Stanu. Nie bał się poddać obywatelskiej weryfikacji w 2007 roku podając rząd do dymisji. Będąc przez 8 lat w opozycji potrafił utrzymać swoją partię mimo ciągłego ataku i ostrzału ze wszystkich stron. W 2015 roku potrafił wznieść się ponad podziały na prawicy, zjednoczyć ją i poprowadzić do wielkiego zwycięstwa, uzyskania większości parlamentarnej i samodzielnych rządów.
Anonim2021.07.22 13:45
Czyli za tęczową maryjkę można iść w pasiak bo to obraza czyichś uczuć, ale w omawianym przypadku należy to olać bo to "bliżej nieokreślony niepokój". CZY WY K U R W A JESTEŚCIE NORMALNI?!
Anonim2021.07.22 14:28
Znam, niestety, przypadki gdy zwolennicy prawa do aborcji, po polaryzacji na czarnych i teczowych, stali sie prolife. Nie potrafili stanac ponad tymi prymitywnymi podzialami i byli za slabi lub za glupi by zniesc inkwektywy ze strony PISowcow ze jak ktos jest za aborcja to od razu lewak, wrog Polaki itd.///////// to samo dotyczy ludzi po lewej stronie ze jak nie bedzie wspieral teczowych ŚWIRÓW to nie jest socjaldemokrata tylko faszysta, nazista itd //// Mnie obraza teczowa ideologia bo korzysta na tym PIS ktorego nie chce
Anonim2021.07.22 13:45
Ah, czy zatem gwałt na dziecku przez księdza można nazwać zabójstwem postnatalnym?
Foster2021.07.22 14:13
To jest zabójstwo plemnikowe.
Anonim2021.07.22 13:43
Odczuwanie niepokoju, gdy jest szansa, że zdeformowany płód rozerwie ci podbrzusze, jest chyba uzasadnione.
Co ty2021.07.22 22:43
piszesz idioto do szkoły marsz a nie tu siedziec i pisac bzdury
Anonim2021.07.22 13:42
"Zabójstw prenatalnych" xDDDDDD Wam w tej sekcie to już serio się mocno odkleja we łbach. Czy mógłby ktoś powstrzymać tych finansowanych przez Kreml fanatyków, we wtrącaniu się w sprawy Polaków?
Wreszcie ktoś to nazwał po imieniu.2021.07.22 13:57
Tak, to jest zabójstwo prenatalne.