26.11.14, 18:21

Strzeżmy Polski przed Moskalem lepiej, niż nasi przodkowie!

My, Stanisław August, z Bożej Łaski Król Polski, Wielki Książe Litewski et c., et c., et c.

Nie szukając w ciągu królowania naszego innych korzyści lub zamiarów, jak stać się użytecznym ojczyźnie Naszej, byliśmy także tego zdania, iż opuścić należy tron w okolicznościach, w których rozumieliśmy, że oddalenie Nasze przyłoży się do powiększenia szczęścia współziomków Naszych lub też przynajmniej umniejsza ich nieszczęścia;

przekonani teraz, że pieczołowitość Nasza na nic się ojczyźnie Naszej nie przyda, kiedy nieszczęśliwa zdarzona w niej insurekcja pogrążyła ją w teraźniejszy stan zniszczenia, i rozważywszy, że środki względem przyszłego losu Polski koniecznie potrzebne z powodu naglących okoliczności, a od Najjaśniejszej Imperatorowej Wszech Rosji i innych sąsiednich mocarstw przedsięwzięte, jedynymi są do przywrócenia pokoju i spokojności współobywatelom Naszym, których dobro zawsze było najmilszym przedmiotem starań Naszych

— postanowiliśmy przeto z przywiązania do spokojności publicznej oświadczyć, tak jako też niniejszym aktem najuroczyściej ogłaszamy, że wolnie i z własnej woli wyrzekamy się bez ekscepcji wszelkich praw Naszych do Korony Polskiej, do Wielkiego Księstwa Litewskiego i innych należących do nich krajów, jako też znajdujących się w nich posesji i przynależytości ;

akt ten uroczysty abdykacji korony i rządu Polski w ręce Najjaśniejszej Imperatorowej Wszech Rosji składamy dobrowolnie i z tą rzetelnością, która postępowaniem Naszym w całym życiu kierowała. Zstępując z tronu, dopełniamy ostatniego obowiązku królewskiej godności, zaklinając Najjaśniejszą Imperatorową, ażeby macierzyńską swą dobroczynność na tych rozciągnęła, których królem byliśmy, i to wielkości Jej duszy działanie wielkim swym sprzymierzeńcom udzieliła. Akt niniejszy dla większego waloru podpisaliśmy i pieczęć nań Nasza wycisnąć rozkazaliśmy.

Działo się to w Grodnie dnia 25 listopada, a roku 32 panowania Naszego

Stanisław August, król.

Akt ten podpisano 25 listopada 1795 roku, co de facto przypieczętowało zniknięcie Polski z map Europy. Pilnujmy uważnie, by kolejny podobny "akt abdykacji" - ukryty czy jawny - nie wydarzył się za naszych czasów. Plany Rosji wobec naszej ziemi są takie same, jak w 1795. 

Komentarze

anonim2014.11.27 19:31
Kogo chcecie teraz straszyć Rosją ? Przecież Rosja, w przeciwieństwie do czasów Stanisława Augusta, nie ma wobec Polski żadnych roszczeń, ani terytorialnych, ani politycznych, a nasz "biedny kraj" ma obecnie silne sojusze i znajduje się w niemieckiej strefie wpływów, więc po co te strachy ?
anonim2014.11.27 19:37
"Akt ten podpisano 25 listopada 1795 roku, co de facto przypieczętowało zniknięcie Polski z map Europy. Pilnujmy uważnie, by kolejny podobny "akt abdykacji" - ukryty czy jawny - nie wydarzył się za naszych czasów. Plany Rosji wobec naszej ziemi są takie same, jak w 1795. " Jak zwykle ostatnimi czasy konkluzja napisana przez kretyna. Akt abdykacji Stanisława Poniatowskiego był przyklepaniem stanu faktycznego, czyli całkowitego upadku państwa trwającego od 1772 roku. Po 23 latach rozkładu dużo można było sobie pilnować! Bić na alarm powinno się wtedy, kiedy widzi się pierwsze objawy choroby. Podnoszenie larum kiedy choroba już składa do grobu to zwykłe, bezcelowe bicie piany.
anonim2014.11.27 20:20
@ Redaktorzy Frondy Zwracam sie do Was z apelem o powsiągnięcie języka. Dlaczego? Jesteście bardzo radykalni i wyolbrzymiacie pierdoły. Np. jeden z ostatnich artykułów - drwale dokonują rzezi drzew - zawiera słowo niewspółmierne do sytuacji. Nic dziwnego że w komentarzach posypały się hejty o holocałście czegośtam. Jeżeli tak duże słowa są nadużywane do niewspółmiernych sytuacji to w przypadku poważnych problemów tracą na znaczeniu. Następny artykuł o rzeziach katolików nie będzie już miał takiego zabarwienia emocjonalnego jeżeli karmicie czytelników papką z drzew. Ponadto czytelnicy przyzwyczajeni do tych wyolbrzymień nie zwrócą uwagi jeżeli pojawią się one w kontekście poważnych problemów. Mniej oddziaływania na emocje proszę. Pozdrawiam. PS. umieszczenie tego komentarza pod tym artykułem ma charakter przypadkowy - podczas publikacji ten artykuł był na pierwszym miejscu
anonim2014.11.27 20:27
Coś mi sie przypomina że już w 2009 roku powstało oficjalnie państwo o nazwie Unia Europejska w którym 3RP ma mniej autonomii niż np Texas w USA. Cóż, Polska juz kilka lat tkwi włączona cichaczem w bezbożne imperium masońskie a wy co?
anonim2014.12.1 16:45
Więc to Stanisław August się przyczynił do rozbiorów? A mnie się zdaje, że to magnateria plus część szlachty która w pogoni za prywatnym interesem do tego doprowadziła. Paru zakonników też ma swoje za uszami.