10.05.16, 16:00

Suwalska flanka NATO

Według dowódcy sił amerykańskich w Europie, przesmyk suwalski należy do jednych z najbardziej niebezpiecznych strategicznych miejsc na świecie, zagrożonych konfliktem zbrojnym. Czy to prawda, czy ktoś chce nasz wciągnąć w konflikt z Rosją?

Strategiczny przesmyk suwalski

Zeszłoroczna wypowiedź generała Bena Hodgesa, który uznał, że korytarzy suwalski może wkrótce stać się zarzewiem globalnego konfliktu z Moskwą, wywołała w Polsce konsternację. Obecnie region jest broniony jedynie przez, posiadający przestarzały sprzęt, 14. Suwalski Dywizjon Artylerii Przeciwpancernej.

Pas na pograniczu Polski i Litwy w trójkącie Sejny-Suwałki-Puńsk porównywany jest do niemieckiego przesmyku Fulda, gdzie Zachód miał przyjąć główne uderzenie ze strony ZSRR. Według strategów na Suwałki mogłaby pójść szybka inwazja z Kaliningradu, aby połączyć rosyjskie wojska z tymi, które przybyłyby z terytorium Białorusi. Wszystko po to, aby wykorzystując element zaskoczenia, odciąć Kraje Bałtyckie i zamknąć je w duszącym pierścieniu z południa i ze wschodu. 

Ten teoretyczny scenariusz obejmuje 70. kilometrowy odcinek granicy z Litwą. Budzi on obawy nie tylko polityków z Polski, ale przede wszystkim z Litwy, Łotwy i Estonii. Dlatego wspólnie z innymi partnerami rejonu Morza Bałtyckiego planowane są różnorodne metody obrony tego strategicznego pasa ziemi. Szwecja i Finlandia co prawda nie są członkami NATO, jednak współpraca w tym zakresie z Sojuszem jest nieunikniona. 

NATO dozbroi region 

Kwestia przesmyku suwalskiego będzie dyskutowana podczas szczytu w Warszawie w lipcu 2016 r. Obecnością w regionie zainteresowani są Brytyjczycy. Część z nich może trafić do Polski. Amerykanie natomiast odżegnują się od budowy stałych baz NATO w Polsce, co mogłoby rozjuszyć i tak roztrzęsionego Władimira Putina. Natomiast obecnie dotarcie wojsk lądowych NATO na Suwalszczyznę zajęłoby co najmniej dwa tygodnie, co praktyczne oznacza, że region w pierwszej fazie konfliktu byłby spisany na straty. 

Rosja z Krajami Bałtyckimi poradziłaby sobie bardzo szybko. Kilka dni to realny czas „odzyskania” byłych republik bałtyckich dla Rosji. Państw, które nie posiadając imponujących zasobów wojskowych są niemal całkowicie bezbronne. Niewiele ponad 2 tys. żołnierzy zawodowych i 10 tys. rezerwistów to potencjał Łotwy. Łotysze nie posiadają ani czołgów, ani samolotów. Niewiele lepiej jest na Litwie. Nie są to siły, które potrafiłyby wytrzymać napór wroga. 

Tym bardziej, że główną siłą uderzeniową Rosji jest lotnictwo. Samoloty mogą rozegrać wojnę w bardzo krótkim czasie. Dlatego jedyne czym NATO może szachować Kreml w regionie to skuteczna obrona przeciwlotnicza i sprawne siły powietrzne. Nie bez znaczenia jest też artyleria. Rosja od lat inwestuje w różnorodne systemy rakietowe, które efektywnie mogą hamować ruchy piechoty i wojsk pancernych. Tego typu zestawy znajdują się właśnie w obwodzie kaliningradzkim. 

Czy jest się czego bać?

Czy scenariusz zajęcia północno-wschodniego krańca Polski dla zaatakowania Krajów Bałtyckich jest prawdopodobny? Wydaje się, że jednak nie. O wiele łatwiejsze byłoby zajęcie południowej Litwy, tak, aby wypracować sobie bezpieczną komunikację z Kaliningradem. Byłoby to także pytanie o rzeczywistą jedność w obozie NATO: kto chciałby umierać za Wilno, Rygę i Tallin? 

Zaatakowanie blisko 40 mln narodu, dużego kraju Unii Europejskiej, mocarstwa regionalnego, posiadającego wsparcie własnego narodu i sojuszników, byłoby dla Rosji obarczone zbyt dużym ryzykiem, nieporównywalnie większym od wtargnięcia na Ukrainę czy zaangażowaniem w Syrii. Agresja wobec Polski nie gwarantowałaby Kremlowi sukcesu, a mogłaby oznaczać wybuch konfliktu zbrojnego na skalę globalną. Tak więc Suwalszczyznę należy konsekwentnie dozbrajać, ale bez paniki. Więcej obaw powinni mieć na pewno Litwini.

 

Tomasz Teluk     

ZACHĘCAMY DO ODWIEDZIN W NASZEJ GALERII HANDLOWEJ FRONDA! TE KSIĄŻKI MUSISZ POZNAĆ:


<<< PRAWDA O HOLOKAUŚCIE! KONIECZNIE PRZECZYTAJ! >>>


<<< CZYM JEST PRAWDZIWA MIŁOŚĆ, CZYLI O ZAKOCHANIU SŁÓW KILKA >>>


<<< NIESAMOWITA KSIĄŻKA ŻYDA, KTÓRY SPOTKAŁ JEZUSA I STAŁ SIĘ KATOLIKIEM! >>>


<<< 12 TAJEMNIC CHRZEŚCIJAŃSTWA PRZED KTÓRYMI NAUKA JEST ... BEZRADNA! >>>


<<< JAK DOBRZE PRZYGOTOWAĆ SIĘ NA CZASY OSTATECZNE! KONIECZNIE PRZECZYTAJ! >>>