29.07.21, 07:45Fot. screenshot - YouTube (Telewizja Republika)

Suwerenność albo wasalizacja – dziś musimy wybrać!

Mamy dzisiaj dosyć klarowny wybór: istnienie Polski demokratycznej i niepodległej albo powolne tracenie suwerenności. Zakusy na naszą nieodległość były od początku istnienia UE i są one emanacją imperialnej polityki najsilniejszych państw, szczególnie Niemiec, oraz lewackich wizjonerów chcących likwidować państwa narodowe. Polska od lat jest w sytuacji greckiej tragedii, w której każde rozwiązanie niesie ogromne zagrożenia. Niewstąpienie do UE skazywało nas na los Ukrainy czy Białorusi. Nie chodzi tu tylko o dominację rosyjską podbudowaną agresją militarną, lecz także o trwającą dziesiątki lat stagnację gospodarczą i izolację od Zachodu. Jednak konieczność pozostania w UE powoduje, że instytucje unijne próbują nam narzucać swoją wolę, nie licząc się z polskim prawem i wolą naszego społeczeństwa. Wbrew pozorom nie mają oni aż tak wielkich środków nacisku, by zmusić rząd do ustępstw. Zresztą pewne narzędzia retorsji wobec tych instytucji leżą też w gestii naszych władz i innych zaprzyjaźnionych rządów i grup politycznych. Gra jest zupełnie inna – oni dążą do obalenia legalnych polskich władz. Mają je zastąpić takie, które oddadzą nasze sprawy w ich ręce. Chodzi tu zarówno o zgodę na dalsze ograniczanie suwerenności, jak i maksymalne wydrenowanie naszej gospodarki z pieniędzy. Widzieliśmy to w czasach rządów Tuska i Kopacz. Setki miliardów złotych wyciekały, powodując gwałtowny wzrost długu publicznego i doprowadzając wiele polskich firm do ruiny. Złe warunki życia wypychały naszą młodzież na emigrację. Powrót berlińskiego rewizora ma na celu przywrócenie kondominium niemiecko-rosyjskiego, w którym o sprawach polskich będzie się decydowało za naszymi granicami.

Pierwsze uderzenie idzie na polski Trybunał Konstytucyjny, bo podważając jego nadrzędność w Polsce nad trybunałami unijnymi, można całkowicie sparaliżować państwo. Działania UE są skrajnie bezprawne, ale przez używanie kar finansowych chcą oni wywołać kryzys polityczny. Dlatego potrzebne jest silne wsparcie dla obrony naszej suwerenności. Rząd musi móc się powołać na zdecydowaną wolę społeczeństwa. Pokażmy naszą mobilizację. Ani warunki popandemiczne, ani wakacje temu nie sprzyjają. Jednak kiedy kluby „Gazety Pol- skiej” ogłosiły pomysł manifestacji 31 lipca o godz. 12 pod Trybunałem Konstytucyjnym, usłyszałem natychmiastowy odzew. Przyjadą ludzie z całej Polski. Mobilizujmy innych, organizujmy autobusy, powielajmy informację we wszystkich dostępnych mediach. Bardzo skuteczne są akcje esemesowe i mailowe. Powieśmy plakaty, gdzie się da. Przygotujmy banery.

Ograniczenia epidemiczne powodują, że niemal wszyscy obecni powinni mieć ze sobą zaświadczenia o szczepieniu. Wystarczy zwykła kartka z punktu szczepień albo jakiekolwiek inne świadectwo (na przykład elektroniczne).

Następnego dnia w Warszawie będziemy obchodzić rocznicę Powstania Warszaw- skiego. Dla tych, którzy zostaną na niedzielę, będzie więc, jak co roku, okazja do wspólnego śpiewania na wojskowych Powązkach pieśni powstańczych. Warto być przez te dni razem, warto móc powiedzieć sobie, że zrobiłem, co do mnie należało, gdy Polska jest w potrzebie.

Tekst pochodzi z najnowszego tygodnika "Gazeta Polska" nr. 30; data: 28.09.2021.

/Tytuł pochodzi od redakcji portalu Fronda.pl 

Komentarze

Wasalami jesteśmy od 30 lat, tłusty2021.08.2 20:28
manipulatorze!! https://www.salon24.pl/u/qqc1968/1155191,plan-morawieckiego-pozegnanie-gotowki-pozegnanie-zlotowki#comment-21162696
Skrzypek na dachu2021.08.1 18:46
PiS narzuca NWO .
Filip2021.07.30 5:56
Albo Kaczyński pójdzie na zwarcie z Unią, co oznacza utratę miliardów euro, albo zatrzyma kluczową dla niego likwidację niezawisłych sądów. Chyba że znów omami naiwnych lub cynicznych brukselskich polityków. Najnowszy „wyrok” Trybunału Julii Przyłębskiej – powołanego z wielokrotnym złamaniem prawa i składającego się w większości z ludzi, dla których najważniejsza nie jest konstytucja, tylko wola Jarosława Kaczyńskiego – to tylko kolejny krok na drodze, którą obóz władzy podąża od 2015 roku. Budowane od sześciu lat państwo PiS nie może istnieć we wspólnocie, która swoim ustrojowym fundamentem uczyniła trójpodział władzy i niezawisłość sędziów. Nie może, bo trójpodział, zakładający wzajemną kontrolę władzy wykonawczej, ustawodawczej i sądowniczej, który służy ochronie wolności i praw obywateli, Kaczyński zniszczył.
Skrzypek na dachu2021.08.1 18:54
Filipciu jaki ty glupi bo nawet nie wiesz ze trojpodzial to fikcja i bajka bez podstaw z palca wyssana .
AAAtomek2021.07.29 16:37
Tekst pochodzi z najnowszego tygodnika "Gazeta Polska" nr. 30; data: 28.09.2021. _________ ???????? 28.09.2021 ?????????
Filip2021.07.29 15:21
Jarosław Kaczyński doprowadził w czasie swoich rządów, do pogorszenie relacji z UE, Stanami Zjednoczonymi, znacznego powiększenia deficytu budżetowego i zadłużenia finansów publicznych. W wyniku łamania praworządności przez rządzących ośmieszył nasz kraj na arenie międzynarodowej. Jarosław Kaczyński obawiając się przegranych wyborów parlamentarnych w 2023 roku, chce przejąć niezależne media m. in. TVN. Daniel Obajtek jako prezes Orlenu wykupił już Polska.Press. TVN przekazuje niekorzystne dla PiS-u informacje, które zmniejszają szanse wyborcze jego partii. Żadna afera pisowska nie została ujawniona przez powołane do tego służby, które podlegają partii rządzącej, tylko przez niezależne media. Argument o konieczności "repolonizacji" mediów i ich zagrożeniu przez Rosję mogą przyjąć tylko osoby bardzo mało inteligentne. Pragnę przypomnieć, że Jarosław Kaczyński sprzedał kiedyś swój dziennik kapitałowi zagranicznemu. Prezes PiS-u w wyniku łamania praworządności spowodował interwencję TSUE, a w wyniku chęci przejęcia TVN pogorszył relacje z USA. Jeśli PiS przejmie TVN, to nasz kraj w wyniku arbitrażu międzynarodowego, będzie musiał zapłacić wysokie odszkodowanie z naszych podatków. PiS ma swoich wyznawców, którzy nie rozumieją prawdziwych intencji Jarosława Kaczyńskiego. Gra jest o wysoką stawkę, gdyż chodzi o wyniki przyszłych wyborów parlamentarnych. Jeśli PiS przegra te wybory, to wielu polityków związanych z tą partią będzie miało postępowania karne i konstytucyjne. Wiele nowych afer ujrzy światło dzienne, a notowania PiS-u jeszcze bardziej spadną.
robaczek2021.07.29 14:15
CZY ON WSPOMINA MOZE O KONKORDACIE???? ........... mój bohater!!
Grizzly2021.07.29 13:52
Sakiewicz, OPOWIEDZ NAM O TWOIM TATUSIU ! ! ! Kacapie ruski jeden...
PRAWDA2021.07.29 13:40
Anonim Lejeż Wode jak typowy Bolszewik ----Sakiewicz to Sługa Narodu Polski robi wszystko aby stopa zyciowa była coraz to Wieksza ==Dzisiaj jest wiekasza za PIS ---- Dzieci Najedzone ==Emeryci maja wieksza stope zyciowa jak pracowali za Komuny PZPR 1,5 miliona Nowych miejsc Pracy ===Młode Pokolenie buduje domy jak grzyby po deszczu ------itd
Anonim2021.07.29 13:19
Sakiewicz to sowiecka męda społeczna, który upasł się jak wieprzek, h*j jeb*ny, na PiSowskich daninach, czyli Polaków podatkach a pracuje dla Vladimira. https://wiesci24.pl/2020/02/04/ojciec-szefa-gazety-polskiej-sluzyl-moskwie-ujawniamy-akta-ipn/
Prawda2021.07.29 13:09
Niemiecki Kanclerz w 1957 roku -- Konrad Adenauer wraz ze swoimi propagadzistami z 2 wojny swiatowej opracowali ====Plan jak podzielić się Niemieckimi Zbrodniami z Polakmi i zniszczyć Polske jako Narod --- Propaganda dalej trwa a ===Dziadek z Wermachtu Donald Tusk prowadzi propagande dalej --
/\ \/ /\2021.07.29 12:56
Sakiewicz agresywnie PiS-owską ideologię popycha, bo każdy dodatkowy rok PiS-u u władzy to miliony z rządowych reklam w Gazecie Polskiej (czyli w Sakiewicza kieszeni).
K.K.2021.07.29 12:52
Co niektórzy nie rozumieją istoty rzeczy. Nie chodzi o to kim był czyjś ojciec, ale o to, czy ten ktoś potrafi odciąć się od niechlubnej przeszłości swojego przodka, czy wręcz przeciwnie kontynuuje drogę zaprzaństwa i zdrady. Tomasz Sakiewicz jest przykładem tej pierwszej postawy i chwała mu za to. Pan Safjan niestety wybrał drogę atakowania Polski.
Anonim2021.07.29 16:06
To nie tak . Człowiek nie rodzi się jako niezapisana karta jak uważano jeszcze w latach 70--tych . Rodzi się obciążony genami swoich przodków z jednej i drugiej strony . A wszystko jest w nich zapisywane . Nie tylko cechy charakteru ale i wszystko to co robi , emocje . Genotyp to kamera , która rejestruje wszystko . Drzewo Życia od początków jego istnienia na ziemi . Nikt nie potrafi się odciąć od swoich korzeni . Pod wpływem otoczenia może je częściowo uśpić , ale w chwilach napięcia emocjonalnego one się uaktywniają . Dziecko ma przewagę czynnych genów każdego rodzica a część jest uśpiona . To się zmienia . Te , które były aktywne są mniej czynne a te , które spały uaktywniają się . Dlatego ludzie się ciągle zmieniają . I to nie przez zewnętrzne czynniki chociaż one też mają znaczenie . Nie wiem jacy byli rodzice Sakiewicza ? W oczach ma smutek , wyraz twarzy nie najgorszy , jest zarozumiały i uważa innych za gorszych od siebie . Jest twardy i gniewny .Wygląda tak jakby toczyła w nim się jakaś walka . Być może jest to walka na poziomie genetycznym . Twarz pełna sprzeczności .
Anonim2021.07.29 16:31
Niechlubną przeszłością ojca Sakiewicza było tylko to , że był Komunistą ? Też mi wina . Ludzie już całkowicie na głowę poupadali . Ojciec Kaczyńskiego też był tak samo jak ojcowie wszystkich tych których dzieci pokończyły studia i obecnie siedzą w polityce .
Oficiall JPII pedophille Psyho Hooligans 😍2021.07.29 12:34
Safjana się czepiasz, a jak tam twój tatuś, panie Srakiewicz 🤪
dla dociekliwych i niedowiarków z pisu :)2021.07.29 12:35
https://wiesci24.pl/2020/02/04/ojciec-szefa-gazety-polskiej-sluzyl-moskwie-ujawniamy-akta-ipn/
Hahhahah2021.07.29 12:29
Sodomita Sakiewicz nadal autorytetem dla katolików. Dlaczego katolicy lubią i cenią sodomitów a nie prawdziwych katolików?? Brakuje frondzie prawdziwych katolików czy uciekają od frondy? Ktoś zapyta dlaczego Ziemkiewicz,Czarnecki czy Sakiewicz to sodomici. Odpowiedź: zobaczcie punkt 3 na Frondzie.---------------------------------------------------------------------- https://www.fronda.pl/a/siedem-grzechow-seksualnych-sodomii-wedlug-biblii,88810.html
Padre Canalio2021.07.29 12:28
Zapłacisz mi grubasie za plugawienie mojego kraju.
Anonim2021.07.29 12:27
Panie Sakiewicz proszę wypłakiwać się p. Zandbergowi do ucha, toż to wasz kompan w budowie eurokołchznego socjalizmu? Poza tym, nie dzieje się nic, co było do przewidzenia? I przed czym ostrzegali was fachowcy na bierząco śledzący zmiany w Eurokołchozie?
Anonim2021.07.29 12:23
Wasalizację wybraliście Pisowcy po raz pierwszy, podpisując Traktat Lizboński, po raz drugi w grudniu 2019 r. i lipcu 2020 r. wyżajac zgodę na pogłębiona federalizację UE - uwspólnotowienie zadłużenia UE - i na tzw. konrolę praworządności? Sprzedaliście Polskę? A teraz rżnieci głupa? I jako partia budująca socjalizm razem z lewicą Zandberga odwołujecie się teraz do prawej części Narodu? Lamentujeci, że jakaś krzywda się wam dzieje?
zenio2021.07.29 12:16
Sakiewicz, jak tam twój ojciec? https://wiesci24.pl/2020/02/04/ojciec-szefa-gazety-polskiej-sluzyl-moskwie-ujawniamy-akta-ipn/ A ty się czepiasz dziadka z wermachtu.
K.K.2021.07.29 12:15
Jezusicku, toż to rozbój w biały dzień co tu się dzieje na tym poświęconym portalu. Amnestia była, czy może z więźnia piszą zwolennicy Patologii Obywatelskiej?
...2021.07.29 12:14
Ty już Sakiewicz wybrałeś. Przykleiłeś się do pisu jak reksio do kości tylko po to,żeby czerpać korzyści finansowe. Jak tam niedziałający portal za kilka baniek?
Zygfryd2021.07.29 11:40
Całym sercem popieram patryjotyczny przemarsz czas jest wyjątkowy by nie dac sie targowicy Tuska i zdrajcom Polski , wolnośc i suwerennosć to rzeczy najważniejsze tak trzymać i do przodu dalismy rade Hitlerowi Stalinowi damy i Lewackiej zarazie zniewolenia
Suweren2021.07.29 11:42
Po trupach do celu?
nie »nr.«2021.07.29 11:19
Jeżeli skrót zawiera ostatnią literę wyrazu, nie stawiamy kropki.
W końcu to @redakcjafronda2021.07.29 11:34
czyli kwiat naszego polskiego dziennikarstwa narodowego.
Böno2021.07.29 11:18
"Niewstąpienie do UE skazywało nas na los Ukrainy czy Białorusi." Panie Sakiewicz to nie tak. Białoruś i Ukraina była całkowicie zależna od Rosji. Brak demokracji w tych krajach. Polska wstąpiła do NATO, więc miała już militarnych sojuszników i militarne zabezpieczenie w przeciwieństwie do oby tych państw. Ponadto nigdy nie byliśmy republiką ZSRR i poziom życia był o wile większy niż na Białorusi czy Ukrainie. Samo wejście do struktur EU ile nas kosztowało: dostosowanie się pod każdym względem, zniszczenie całego polskiego przemysłu, wpuszczenie do Polski na miejsce zniszczonego przemysłu zagranicznych firm, supermarketów, które nas ładnie doją, a my staliśmy się tanią siłą roboczą dla obcych. Polska i bez struktur UE mogła i może się pięknie rozwijać. Dzisiaj pozostaje przynajmniej jeśli nie wyjście, to doprowadzenie do referendum w sprawie opuszczenia przez Polskę kołchozu i zniewolenia przez UE, a w Europie zawsze byliśmy i będziemy. O dobrobyt też się nie trzeba martwić. To nie my potrzebujemy UE, to EU potrzebuje nas, bo to jej firmy chcą dalej u nas pozostać, działać i mieć w Polsce rynek zbytu. Ekonomiści w inni specjaliści powinni uczciwie informować Polaków o stratach i zyskach jakie mamy z powodu trwania w strukturach zbiurokratyzowanych i lewackich struktur UE. Czekam na partię z programem o referendum w sprawie wystąpienia ze struktur UE lub pozostania.
Jacek i Placek2021.07.29 15:17
Opuszczenie UE będzie oznaczało zamknięcie granic, cła na polskie towary, utratę najlepszych rynków zbytu, utratę dopłat do rolnictwa, które bez tego będzie całkowicie niekonkurencyjne i pewnie kilka innych przykrości. No i politycznie będziemy w sam raz do rozgrywania przez Moskwę i Berlin.
Anonim2021.07.29 11:11
Sakiewicz, ty mędo społeczna. Twoi przedmowie byli Inkwizytorami, i my o ty wiemy.
Filip2021.07.29 11:14
U nas w kisze powiadają, że jego ojciec był pedofilem – czy to prawda?
abcd2021.07.29 11:09
Czy europejskich szulerów martwi stan praworządności w Polsce? A może myślisz, że martwi ich los pracowników delegowanych? Co najwyżej o tyle, na ile przeszkadza w eksploatacji kolonialnej PRL-bis. Nie miejcie złudzeń. Swobodny przepływ ludzi, towarów i usług. Pamiętacie? Tak, o ile jest korzystny dla potęg starej unii. Teraz już wiecie do jakiego towarzystwa się zapisaliście? Można grać, jak się ma same blotki, ale nie z szulerami. Szulerzy zmieniają reguły gry w czasie gry i nigdy z szulerami nie wygracie. Gdy szulerzy załatwiali swoje interesy za poklepanie po plecach, to wszystko było OK.
Suweren2021.07.29 11:09
Czy to ten "sznowny" pan, który uważa, że nie ważne czy pisze prawdę, byle tylko dobrze się mu gazeta sprzedawała? Czekamy na pozew, panie Sakiewicz. https://www.press.pl/tresc/66759,tomasz-sakiewicz-pozwie-marcina-reya-za-post-na-facebooku
Co za błazen!2021.07.29 11:05
Sakiewicz, liżesz tyłek władzy za garść srebrników i chcesz, żeby ktoś traktował cię poważnie? Jesteś zwykłą k***ą za pieniądze, a nie dziennikarzem
Polska naiwność2021.07.29 10:55
W zeszłym roku polski rząd SAM PODPISAŁ umowę z UE warunkującą wypłatę funduszy europejskich z uwzględnieniem tzw. praworządności. Kwota tych pieniędzy była specjalnie bardzo duża, żeby Polska za wszelką cenę weszła w ten układ (taka przynęta; duża kasa na stole=na pewno Polacy rzucą się na to...). Oczywiste było i jest nadal, że Bruksela nie zawaha się ani chwili, żeby wykorzystać to na swoją korzyść. Głupota czy naiwność naszych władz ? Jedno i drugie ją dyskredytuje.
bajki z zagranicy2021.07.29 11:05
Bzdura, twoje podpisane przed nasz rząd "uwzględnienie praworządności" dotyczy tylko wydawania tych jeszcze nie otrzymanych funduszy. Trzeba być niedorozwojem żeby twierdzić że doszło do złamania praworządności, np. w postaci korupcji, w sytuacji gdy tych "piniendzy ni ma" i jeszcze nie było.
Polska naiwność 22021.07.29 12:26
To, że nie doszło do żadnego łamania praworządności jest oczywiste dla każdego. Problemem jest jednak to, że UE interpretuje tzw. praworządność nie wg traktatów europejskich, tylko wg jakiejś swojej wizji/urojenia. Dla Polski to żadna różnica, że Bruksela zje naszą niepodległość "niezgodnie z prawem"...
bajki z zagranizy cz.22021.07.29 13:10
A czyli jak ty masz sąsiada z urojeniami, który twierdzi że jest twoim królem, to to jest sytuacja bez wyjścia i czekasz aż ci zrobi kuku? Twoja zaprogramowana bezradność budzi moje współczucie. Co ty myślisz że w UE, wcześniej czy później nie dojdzie do rozliczeń tych nadpraworządnych łobuzów? A niby jak taka UE miałaby dalej funkcjonować skoro Bruksela chciałaby wszystkich oszukiwać?
Polska naiwność 32021.07.29 13:52
Za chwilę napiszemy tu jakąś obszerną powieść..:-). Wracając do tematu; Zanim dojdzie do jakiegoś przebudzenia ludzi i w konsekwencji rozliczenia tej tzw. nadpraworządności to może się okazać, że z Europy, a z Polski w szczególności to zostaną popioły i zgliszcza. Żeby uciąć raz na zawsze to szaleństwo atakowania Polski przez eurobolszewię, to trzeba ostro się postawić UE i walczyć (ALE TERAZ, póki jeszcze mamy szansę) o nasze polskie sprawy i nie bać się konfrontacji. A nasz rząd w ramach "walki o polskie sprawy" podpisuje umowy targowickie będące w konsekwencji kapitulacją.
Ala2021.07.29 10:37
Stocznia gdańska NIE jest symbolem upadku komunizm a początkiem przemian był upadek Muru Berlińskiego - taką opinię wydała rada ICOMOS. Przedstawiciel Rosji w komitecie miał sceptyczny stosunek do wpisu Stoczni na listę na listę dziedzictwa UNESCO. Poparły go m.in. Chiny, Australia i Norwegia. Jest to również efekt "ciężkiej" pracy Cenckiewiczów i "historyków" z Ipeenu.
Anonim2021.07.29 10:30
Tomasz Sakiewicz to jest obrzydliwa ruska j*bana świnia.
Anonim2021.07.29 10:39
Jaka ruska ? Co ty pleciesz ? Ani ruska ani białoruska ani ukraińska ani litewska ani estońska ani łotewska ani polska . Ale nazwisko zabużańskie .
idziesz po rekord2021.07.29 10:41
powiedział tolerancyjny mędrzec, popuszczając w doliny swoich możliwości intelektualnych
POdPIS2021.07.29 10:17
Z tym wasalizmem to naczelny Trybuny ludu trochę przesadził .Zgodnie bowiem z regułą że wasal mojego wasala jest moim wasalem wszyscy jesteśmy poddanymi Watykanu.
Anonim2021.07.29 10:46
Już nie . Po przemianach to się zmieniło . Ale niewola trwała 1000 lat . Cesarstwo Rzymskie oficjalnie przestało istnieć . Zmieniło nazwę na Religię Rzymsko Katolicką . Teraz mamy innego pana .
abc2021.07.29 10:07
Prawdziwy Polak głosuje za Polską, droga wolna, zwłaszcza teraz "zapraszamy" do mycia garów za granicą, ewentualnie można zamieszkać w Rosji. Tu w Polsce chcemy być Polską.
Kto cię prostaku w żonobijce2021.07.29 10:10
upoważnił do wypowiadania się w imieniu ogółu Polaków?
Anonim2021.07.29 10:51
Ja wcale nie głosuję od dziestu lat . Raz się wyłamałam i na tym koniec . Na razie nie mam na kogo zagłosować . A Polska ? To tylko polityczna nazwa . Zagłosuję na dzieci tej ziemi która obecnie nazywa się Polska .
Już niedługo "szabes" "panie" "hrabio" !2021.07.29 10:01
Cieszy się "pan" ? Jak się spało? Czy wilczur dostał należną mu kaszę do michy?
Ale się upasł na tych całostronnicowych2021.07.29 9:58
reklamach Orlenu i PKO.
Zdecydowanie wybieram bycie wasalem2021.07.29 9:56
Waszyngtonu, Paryża i Berlina - niż Moskwy. Wojnę z USA, z UE i całym światem Zachodu mógł wymyślić tylko agent Rosji.
Anonim2021.07.29 12:34
Czyli wasal - polski wasal
Pani Katarzyna Zillmann2021.07.29 9:55
to "ideologia" czy polska medalistka olimpijska?
ren2021.07.29 10:19
Dla Zillmann ważniejsze niż medale są ideologiczne lesbijskie detale.
Anonim2021.07.29 9:48
Już wole być wasalem brukseli niż watykanu.
Filip2021.07.29 9:18
Dla polityków związanych z PiS-em "suwerenność" polega na łamaniu Konstytucji i prawa europejskiego. Rządzący mają pretensję do TSUE, że nie pozwala im łamać praworządności. Politycy z PiS-u mają takich "prawników", którzy za duże pieniądze napiszą im nawet najbardziej absurdalną opinię prawną, przynoszącą wstyd środowiskowi prawniczemu. Mateusz Morawiecki zlekceważył kilka opinii prawnych w których stwierdzono, że wybory kopertowe nie maja podstaw prawnych. Następnie wydał 150 tys zł na opinię zgodną ze swoim życzeniem, za którą osoba będąca jej autorem powinna zostać wyrzucona ze środowiska prawniczego. Wyborcy PiS-u mieszkający na wsi we wschodniej Polsce, albo na Podkarpacie z wykształceniem podstawowym i tak niczego nie zrozumieją. Artykuły we "Frondzie" adresowane są do takiego elektoratu!!! Andrzej Duda dokonał wielokrotnych deliktów konstytucyjnych, złamał art. 7, 10, 32, 42, 126, 144, 173, 178, 179, 180, 183, 187, 190, 193, co wypomniał mu nawet jego były promotor prof. Jan Zimmermann z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pomimo tego dzięki głosom wyborców z wykształceniem podstawowym, wygrał wybory prezydenckie na drugą kadencję.
NaziBarbi2021.07.29 9:13
niemcy to nie ludzie bo pochodzą z mutacji świni. rosjanie to nie ludzie bo pochodzą z mutacji bawoła. tvn to zwierzęta!
Anonim2021.07.29 9:28
Idź dziecko się pobaw na dwór i nie przeszkadzaj jak dorośli rozmawiają.
Berenika2021.07.29 9:00
Widze jak kościa w gardle stoi prawda o obecnej opozycji!!Ze to gnidy na usługach Niemiec i Rosji!!!Ale tak naprawde unia moze gooowno Polsce zrobic!!!I dlatego jestem spokojna o Polske póki PIS jest u władzy!!!
Anonim2021.07.29 9:07
W moskwie nie ma polskiej klawiatury?
kałmuk2021.07.29 9:12
to jej zafunduj, w dobrobycie PIS-u stać ciebie na podarunek o wartości 20 zł, ambasada Rosji prześle jej na swój koszt na chyba, że jesteś dusigrosz z PIS i tylko tobie należą się wszelkie pisowskie (+) plusy
Obok "Bereniki" to ty stary hamburczyku2021.07.29 9:57
w życiu nawet nie stałeś.
Totalitaryzm Kaczora i Donalda ma twarz Morawera2021.07.29 8:58
Jeszcze nie tak dawno, w Polsce rolę paszportu covidowego pełniła legitymacja partyjna, lub książeczka wojskowa LWP. Wracają. Pod nowym szyldem
Anonim2021.07.29 9:02
Heheheh dobre! Smutne ale dobre! Tak to wygląda.
logik2021.07.29 9:09
co za brednia logiczna, jeżeli używa się "lub" to oznacza, że w tym samym czasie istniała legitymacja wojskowa LWP i Covidowa co jest kompletną brednią bo legitymacje LWP wycofano na początku lat 90-tych ubiegłego wieku a legitymacji Covidowych jeszcze nie ma tak więc chciałeś zaistnieć ale mózgownica nie podołała zadaniu
Art2021.07.29 9:49
Jednak nie zrozumiales. Zaden z ciebie logik.
Referendum2021.07.29 8:55
Trudno doszliśmy jako Państwo i Naród do ściany, wybudowaną przez Niemcy przeciw Polsce celem realizacji IV rzeszy Narodu Niemieckiego z całej Europy. Teraz Polacy muszą w referendum zdecydować czy chcą być wolnym narodem , czy stracić WSZYSTKO - tak dosłownie wszystko na rzecz Unii E. czytaj - Niemiec ( państwowość, narodowość, gospodarkę, z czasem i język polski i wszystko pozostałe co tworzy , że jesteśmy Polakami u siebie)
Lucy2021.07.29 9:01
O jakim referendum mówisz??i czego ma dotyczyc???
Anonim2021.07.29 9:07
Czytaj tekst ze zrozumieniem , nie zadawaj infantylnych pytań. Ale Ci pomogę tym razem: Temat referendum : Czy Polska ma być suwerenna czy pod butem Niemca- teraz zrozumiałeś?
Anonim2021.07.29 9:30
Czyli pytanie czy wolisz być piękny i zdrowy czy paskudny i chory. Infantylne do bólu.😁
Polak2021.07.29 8:52
Pisowska mafia zapłaciła ssakiewiczowi za przekonywanie jak to Polakom dobrze będzie w Federacji Rosyjskiej, to i ssakiewicz chętnie pisze brednie.
Anonim2021.07.29 8:55
Kolejny jąkała, a to pewnie przez te czipy w szczepionkach.
Jawny2021.07.29 8:56
Notoryczny sport lewaków - straszenie! Teraz Rosją. A kiedyś straszyliście "zgniłym Zachodem". Słowem, byle straszyć. I jeszcze trujecie, że to księżą straszą piekłem ("żeby zgarnąć kasę, oczywiście"). Nikt nie straszy, tylko uprzedza o takiej przykrej ewentualności.
Odwracanie kota ogonem2021.07.29 8:59
Komuchy zawsze straszyły zachodnimi imperialistami i rewizjonistami z Niemiec. Pogrobowcy komuny z PiS z powrotem straszą zachodem i Niemcami. Więc nie odwracaj kota ogonem. Konsekwencją polityki PiS jest wyłącznie dryf na wschód. Innych wariantów nie ma - albo Europa albo Rosja. Wrzaski o suwerenności które mają przykryć interesy stricte partyjne nic nie zmienia.
Anonim2021.07.29 9:35
Sam nie odwracaj kota do góry nogami, bo Europa w obecnej konfiguracji może być tylko niemiecka, a dryf na wschód to tylko twoje urojenie. To są tylko interesy, a nie kochający cię Europejczycy, a to zmienia wszystko.
Odracanie kota ogonem2021.07.29 9:38
To dalej masz do wyboru "niemiecką" Europę lub Rosję Putina. Wybór jest prosty - albo demokracja zachodnia albo jakaś odmiana postkomunistycznego autorytaryzmu. Oczywiście możesz się łudzić, że znajdziesz trzecią drogę jak sanacja przed wojną. Tamto wiemy jak się skończyło. Tacy jak Ty nie wyciągają najwyraźniej wniosków z historii.
Jawny2021.07.29 9:46
Wąskie myślenie "tertium non datur". Albo Niemcy, albo Rosja. Uważam (i wolno mi), że Polska ma tak bogatą chrześcijańską przeszłość i takie możliwości, że może być wzorem, i wyrzutem sumienia, zarówno dla ateistycznego Zachodu, jak i dla imperialistycznej Rosji. Taki jest, dzięki Bogu, obecny NASZ rząd. Ale dla Anonima liczy się tylko kasa i układy, więc tego nie pojmie. Pozostaje mu tylko faryzejski cynizm i wulgaryzmy.
odwracania kota2021.07.29 9:53
Czyste myślenie życzeniowe połączone z przedkładaniem emocji nad logikę. Bogata przeszłość nie zmienia rzeczywistości błyskawicznie laicyzującego się społeczeństwa. W polityce nie ma wyrzutów sumienia ani "wzorów". Polska była wzorem w czasie przemian demokratycznych po 89r. Dzisiaj jest antywzorem ucieczki od demokracji w neokomunistyczne złudzenia.
kot w stanie nieważkości czy upojenia2021.07.29 9:54
Sanacja przed wojną... to misiu została właśnie przez Europę zachodnią zdradzona więc przestań ściemniać, bo historia z NS2 dokładnie się powtarza. Mamy tylko trzecie wyjście, bo tacy jak ty to wyciągają wszytko, tylko nie wnioski, stąd szkoda mi dłużej czasu na ciebie.
odwracanie kota...2021.07.29 9:55
Następny "patriota" ze znajomością historii na poziomie podręczników z czasów PRl...
i właśnie kot zdechł ze śmiechu2021.07.29 10:21
jak dowiedział się o "czasach PRI..." od specjalisty z zakresu germanii objawionej.
odwracanie kota...2021.07.29 10:40
Czyli ani nie znasz historii własnego kraju ani nie potrafisz dyskutować. Masz coś jeszcze do dodania?
weterynarz2021.07.29 10:58
kup sobie nowego kota do obracania, (co dwie głowy to nie jedna) i napiszcie razem historię od nowa
odwracanie kota2021.07.29 12:33
I kolejny homo sovieticus...
Anonim2021.07.29 8:51
Dobrze mówi, tu jest Polska.
złośliwy2021.07.29 8:53
A dzięki takim jak on za chwilę będzie tu Rosja.
ty juz jestes w Rosji2021.07.29 8:56
cymbale trolu
złośliwy2021.07.29 9:09
Cieszę homo sovieticusie, że wydałeś z siebie głos. Szkoda że nie miałeś nic do powiedzenia.
rozbawiony2021.07.29 8:57
Nie, Rosja mówi że ich człowiekiem w Warszawie jest Tusk. To oficjalne stanowisko waszej dyplomacji.
złośliwy2021.07.29 9:11
O! Nie mogło zabraknąć Tuska - naprawdę bardzo się go "nie boicie".
Anonim2021.07.29 9:45
Ha, ha... a to jakiś nowy, programowalny dogmat "złośliwego człowieczka" że jak się o kimś mówi prawdę to oznacza strach? Tak cię rodzic nr 1 i nr 2 wychowywali i zabraniali mówić? Współczuję.
złośliwy2021.07.29 9:54
Skoro tak racjonalizujesz swoje lęki to cóż. To tylko twój problem.
Anonim2021.07.29 12:53
A mi nie przeszkadzają twoje racjonalizacje, są tak głupie, że aż zabawne. Nie mówiłem o sobie tylko o tobie. Nawet tłumacza nie ogarniasz?
złośliwy2021.07.29 13:02
Skoro są aż tak głupie to po co tracisz czas na ich komentowanie?
Troll2021.07.29 8:51
"Tekst pochodzi z najnowszego tygodnika "Gazeta Polska" nr. 30; data: 28.09.2021." - artykul z przyszlosci, ktory pisze o wydarzeniach z przeszlosci, ktore jeszcze sie nie odbyly????
Anonim2021.07.29 8:50
Sakiewicz, podziel się z nami milionami, które PiS-dy tobie daje za rządowe reklamy.
Anonim2021.07.29 8:53
Nie może bo zabrał mu je Wałęsa żeby dać ci 100 milionów i Tusk w OFE żeby ci tych 100 milionów nie dać. Bilans się zgadza.
mamy dość2021.07.29 8:36
staystyki BĘDĄ o MUSZĄ wzrastac ----- PSYCHOZA STRACHU musi trwać aby nękać Naród śmiercionkami ...Violent Protests In France, Italy, Australia Against Covid Restrictions Despite Delta Variant Threat Czytaj więcej na https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-koronawirus-chiny/polska/news-koronawirus-w-polsce-dane-ministerstwa-zdrowia-z-29-lipca,nId,5387702#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox
Sakiewicz, ty wieprzu!2021.07.29 8:33
Ty, grupy, weź spi****alaj
hahahahaha2021.07.29 8:33
najgłupsi politycy to miler i tusk
Adolf aus Berlin2021.07.29 8:32
Proponuję na POczątek wasalizację POlski.
Dziennikarz TVN2021.07.29 8:32
we wrześniu zdechniemy
makrela2021.07.29 8:35
taki talent nie może się zmarnować wysyłam zaproszenie ale będziesz musiał się nauczyć śwangrotać
WRESZCIE2021.07.29 9:04
i tak za długo działaliście przeciw Polsce won za Don!!!precz z Polski!!!
monc. sakweicz2021.07.29 8:30
Violent Protests In France, Italy, Australia Against Covid Restrictions Despite Delta Variant Threat
Na prawdę?2021.07.29 8:28
Powiedział Sakiewicz zwolennik teorii pandemicznej, popierający PIS który wykonuje polecenia Faucziego (lekarz skompromitowany w aferze w USA wszystko jest w internecie) i prześladuje niezależnych lekarzy nie opłacanych przez koncerny farmaceutyczne. Masz nas człowieku za aż takich debili ?
Anonim2021.07.29 8:23
Kiedy ten spasiony knur mówi o suwerenności mówi o kasie którą otrzymuje w ramach propagandy pisbolszewii
Maciej Piwowar2021.07.29 8:18
Z CAŁEGO Serca ,PATRIOTYZMU ZGADZAM z Tomaszem Sakiewicz.Rozpoczyna się BÓJ o BYT SAMODZIELNOŚĆ--Wolność--NIEPODLEGŁOŚĆ Polski.Jestem ,,starcem" mieszkańcem Śląska ,ale popieram inicjatywne.Wolna Polska ,lub REZERWAT TANIEJ siły do opieki byłych żołnierzy Niemieckich. Lepiej ginąc Stojąc ,niż być Bogatym" NIEWOLNIKIEM.
ateusz2021.07.29 8:20
To sobie giń ale nie mów innym co mają robić
Anonim2021.07.29 8:21
Każdy ma takie hobby, na jakie go stać. 😁
NEOS com pl2021.07.29 8:25
..a kiedy bylismy wolni ... kneset w polin to cos naszego ...???? https://www.youtube.com/watch?v=P1cuMTijqSc
złośliwy2021.07.29 8:30
To może razem przeprowadźcie się Rosji.
Art2021.07.29 9:58
Mysl sobie co tam tylko chcesz, tylko dlaczego cala Polska ma byc zakladnikiem Twoich chorych imaginacji?
Bez żartów!2021.07.29 8:16
Dopóki nasz system finansowy jest podłączony do Banku Rozrachunków Międzynarodowych w Bazylei - synagogi szatana pejsiastej finansjery - dopóty rozmowy o suwerenności można uznać za majaczenie obłąkanego.
cynik2021.07.29 8:15
Kiedy tan pan mówi o "suwerenności" to ma na myśli de facto wasalizację wobec Rosji...
pierd.. bzdury2021.07.29 8:14
kody - smrody- jak zwykle same brednie wypisują
Jawny2021.07.29 8:12
Dzisiejsza Unia to pełny Orwell: "równi i równiejsi". Ale to się wkrótce skończy, dzięki m. in. Kaczyńskiemu. (Już słyszę ryk wściekłości Anonima i Spółki. A niech wyją, tyle jeszcze potrafią. Kijem Wisły nie zawrócą; tym bardziej nie skierują jej do Morza Martwego!)
Anonim2021.07.29 8:13
Nie ma nic śmieszniejszego niż pisowski troll wycierający sobie mordę Orwellem xD
Jawny2021.07.29 8:57
No, polemizowałbym. Śmieszniejszy jest Anonim, któremu skończyły się pomysły i w koło Macieju powtarza to samo.
Anonim2021.07.29 8:23
Buhahhahahhahaaaa 😁😂🤣😂😁 Ryk wściekłości????.... 😁😁😁 Co najwyżej uśmieszek politowania...
Polak2021.07.29 8:08
Za kłamanie każdego dnia życzę śmierci wszystkim pracownikom TVNu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Yarosław2021.07.29 8:10
a jak tego samego pracownikom tvPIS, Frondy, Niezależnej, ...
Dziennikarz TVN2021.07.29 8:31
Oh dziekujemy, będziemy cię jeszcze bardziej kłamac jak przeżyjemy. Ale chyba nas za kłamanie zlikwidują we wrześniu :((( umieramy :((( zdychamy :(((
Anonim2021.07.29 8:19
Jakie to katolickie... 🤢🤮🤮🤮
zaciekawiony2021.07.29 8:36
Może to nie oni kłamią a po prostu ty nie akceptujesz prawdy?
Polak2021.07.29 8:53
Nie podszywaj się pod Polaka, rusku.
bogdanus2021.07.29 8:04
Trochę czasu trwało, by sytuacja wyklarowała się teraz możemy wyjść z przekazem do społeczeństwa. Nie mam wątpliwości co wybiorą Polacy, tylko suwerenność a nie wasalstwo.
bękart wojny2021.07.29 8:09
przecież on wyraźnie pisze, że suwerenność przed Unią a wasalstwo i lizanie żopy przed USA i Izraelem
Tłusty Wieprz2021.07.29 7:58
Chruum, chrum, suwerenność albo wasalizacja, chrum, kwik, a gdzie koryto, kwik, kwik, gdzie moje koryto, chrum kwiiiik, kwiiiik!!???
piotr2021.07.29 8:02
Czystej wody knur...
Anonim2021.07.29 8:03
Czystej? Na pewno nie...
oficer LWP2021.07.29 7:57
przecież to Kaczyński L. podpisał Traktat Lizboński pozbawiając Polski suwerenności, towarzysz Sakiewicz bohater narodowy współczesnej Ukrainy wyróżniony medalem służ specjalnych tego państwa nie wie? on wie ale jest funkcjonariuszem pisowskiego reżimu kłamstwa i zaprzaństwa tak jak jak cała Fronda codziennie pracujący w pocie czoła nad urabianiem pisowskiego głupiego goja
Anonim2021.07.29 7:58
Zgadza się. Spaślak jak zawsze kłamie w żywe oczy.
Jawny2021.07.29 8:01
Zawsze tak ze sobą służalczo dyskutujesz? Toż to schizofrenia.
oficer LWP2021.07.29 8:04
wierny obrońca pisowskich zdrajców już na posterunku, to odruch Pawłowa czy syndrom sztokholmski?
Jawny2021.07.29 8:04
Przepraszam, wziąłem leki, już mi lepiej...
oficer LWP2021.07.29 8:08
nic mi do tego czy leki bierzesz czy nie, to twój wybór i nie masz za co mnie przepraszać, przeproś Jarosława bo on nie wybacza takiego zachowania
Jawny2021.07.29 8:09
Anonim, to już było w Sojuzie: każdy "wróg ludu" to był wariat. Kto jak kto, ale ty to chyba pamiętasz te metody? A swoją drogą: gdzie twoja lewatywa? Kompresik na wszelki wypadek?
oficer LWP2021.07.29 8:15
weź drugą dawkę bo bredzisz jak typowy ogłupiony pisior
Anonim2021.07.29 8:22
Nie przepadam za typkami z LWP (znałem ledwie kilku, ale sporo z bratniej służby MO, nieciekawe typki) i w ogóle za czasami PRL. Było jak teraz, jedna partia jeden naród, jedna ideologia, kto nie z nami tego zgnoić zniszczyć, chcemy chleba, socjalizm tak, wypaczenia nie. Mamy PRL bis. Ale czasem ten "oficer" pisze sensownie, więc i poprzeć trzeba.
oficer LWP2021.07.29 15:08
szkoda, że uwielbiasz działaczy PZPR i kapusiów SB w PIS-ie, jedna Polska Zjednoczona Partia Robotnicza - jeden PIS, hipokryzja pisowska najwyższych lotów
K.K.2021.07.29 8:06
Traktat Lizboński nie upoważnia UE do wpieprzania się w nasze sądownictwo.
oto PIS2021.07.29 8:18
ale nakazuje postępowanie zgodnie z traktatem podczas tej reformy
Złośliwy2021.07.29 8:56
Polecam przeczytanie polskiej Konstytucji, która mówi o parytecie ratyfikowanych umów międzynarodowych nad polskimi ustawami. PiS łamie konstytucję przy pomocy ustaw bo nie ma większości konstytucyjnej i klepie ich "konstytucyjność" przy pomocy obsadzonych ze złamaniem prawa sędziów TK i starych komuchów jak Piotrowicz.
Anonim2021.07.29 8:07
I dobrze by było, żeby Unia stosowała się do tego traktatu.
złośliwy2021.07.29 9:18
Unia się stosuje do swoich traktatów. Za to polski rząd nie stosuje się do polskiej konstytucji i próbuje uniknąć odpowiedzialności wmawiając swoim leniwym intelektualnie wyborcom, że tu chodzi o "suwerenność" a nie swobodę w obsadzaniu stołków i bezkarność Partii.
jle_ffm2021.07.29 7:57
Ciekawe co tam dzisiaj nowego w 'puszcza.tv'?
oficer LWP2021.07.29 7:59
konto pełne
POdPIS2021.07.29 7:55
A zasadniczo to o co naczelnemu Trybuny Ludu się rozchodzi? Mamy być w unii czy nie . Czy aby ci co wynegocjowali naszym rolnikom tylko 35 procent dopłat w stosunku do innych nie zasiadają w nagrodę dzisiaj w europarlamencie . Kto podpisywał traktat lizboński .
Jawny2021.07.29 7:57
Oczywiście, że mamy być w Unii. Ale nie pod butem Niemców i Francuzów. Unia to Polska.
POdPIS2021.07.29 8:02
Nawet mało kumaty powinien wiedzieć że unia która powstawała jako wspólnota węgla i stali to piramida polityczna-finansowa gdzie założyciele dutkaja nowo przyjmowanych . Mieliśmy nadzieje że i My kogoś podutkamy ale chętnych już brak .
oficer LWP2021.07.29 8:05
to ci nowo przyjmowani to są skończeni idi0ci, którzy nie wiedzą gdzie idą?
Jawny2021.07.29 8:14
Ci "nowo przyjmowani" doskonale wiedzą w jakie bagno chce ich wciągnąć neo-lewactwo. I sobie na to nie pozwolą.
oficer LWP2021.07.29 8:21
i dlatego stoją w kolejce do tej Unii?
oficer LWP2021.07.29 8:02
jak Kaczyński L. zrzekał się suwerenności Polski podpisując Traktat Lizboński, który właśnie taką Unię stanowi to nie protestowałeś, teraz przebudzony?
B522021.07.29 8:32
trzeba następne referendum rozpisać bo w pierwszym było pytanie czy jesteś za przystąpieniem polski do unii gospodarczej a ten twór który jest teraz tylko niszczy gospodarkę europejską
złośliwy2021.07.29 9:39
Dzisiaj nikt rekomunizującej się Polski nie przyjąłby do żadnej europejskiej organizacji - nawet gospodarczej.
Jawny2021.07.29 7:54
Tylko pełna suwerenność Polski! (Oczywiście za cenę wściekłości ateistów, obleśnych zboczeńców LGBT i neomarksistowskiego lewactwa w rodzaju Anonim, Po11... itp..)
Anonim2021.07.29 7:56
Tak jest! Pełna suwerenność, zamknąć granice, wywalić ambasadorów. Nie będzie nam tu Niemiec wchodził z kapitałem!
Jawny2021.07.29 7:58
Poniosło cię. Nerwy na wodzy.
Anonim2021.07.29 7:54
Ten kretyn szkodzi polsce. Dopóki drukował homofobiczne nalepki i pisał paszkwile na Tuska w tym swoim szmatławcu czytanym przez pięć osób, to nie było aż tak źle. Ale teraz ten człowiek realnie próbuje nas wyprowadzić z Unii Europejskiej.
I kto tu jest kretynem?2021.07.29 7:59
Piszesz "polsce" z małej litery, ale "Unii Europejskiej" oczywiście z wielkiej.
Jawny2021.07.29 8:02
To jest szkoła tego koszernego wieprza Urbana. Pełna pogarda dla "polski".
Anonim2021.07.29 8:04
O przepraszam, mogłem napisać "Kondominium Niemiecko-Rosyjskie Pod Żydowskim Zarządem Powierniczym", ewentualnie krócej: "Kraj z Gówna i Patyków". Wszystko wielkimi.
Jawny2021.07.29 8:16
Nawet ja, goj, pojąłem tę subtelną żydowską i faryzejską ironię. Ale wagi argumentów ironia dla mnie nie ma.
M.2021.07.29 7:53
To co, frondo-góooooowna z redakcji i forum? Pogratulujecie srebrnym medalistkom czy okazecie sie tak zalosni jak Du*pa i inne pisiory? Z bogiem, szczurki.
gracz2021.07.29 7:52
Im grubszy, tym głupszy.
Goj2021.07.29 8:03
Mówisz o grubym wieprzu Urbanie? Słusznie.
Po 11 ...2021.07.29 7:51
Idioto, wybieramy między byciem członkiem wspólnoty wolnych narodów, albo wasalem Moskwy.
Jawny2021.07.29 8:00
Demagogia w czystej postaci. To już było za komuny. "Racje geopolityczne" i inne banialuki.
Jawny2021.07.29 9:01
"Wolne narody" pod butem szkopów i żabojadów! Dobre! Świetny kawał. Gratuluję
ateusz2021.07.29 7:51
Poza tym Polska nie ma już TK. Jest jakaś fasada drukująca wyroki na polityczne zamówienie, dokładnie tak samo jak w Rosji. Uczcie się wiązać onuce, przyda się.
Donald Tusk zwany Rudy2021.07.29 7:50
Wasalizacja. Potrzykroć wasalizacja!
ateusz2021.07.29 7:49
Niestety ale Polska jest za małym żuczkiem. Mamy do wyboru zależność od UE albo zależność od Rosji. Ja wybieram UE, niestety PiS wybiera Rosję tak jak ich idol Orban
Babka klozetowa2021.07.29 7:55
Sam wymyśliłeś te pjerdoły? Czy wyczytałeś w pralni mózgów - Gazetce Wyborczej?