15.08.20, 13:06św. Jan Paweł II i wojna polsko-bolszewicka (Zdobycie Brodnicy - obraz) rok 1920

Św. Jan Paweł II: Gdy bolszewicy szli na Warszawę, wtedy się urodziłem

Wspomnienie św. Jana Pawła II: 

"Wiecie, że urodziłem się w roku 1920, w maju, w tym czasie, kiedy bolszewicy szli na Warszawę. I dlatego noszę w sobie od urodzenia wielki dług w stosunku do tych, którzy wówczas podjęli walkę z najeźdźcą i zwyciężyli, płacąc za to swoim życiem.
(...) Przed chwilą nawiedziłem Radzymin miejsce szczególnie ważne w naszej historii narodowej. Ciągle żywa jest w naszych sercach pamięć o Bitwie Warszawskiej, jaka miała miejsce w tej okolicy w miesiącu sierpniu 1920 roku. Mogę spotkać jeszcze dzisiaj niektórych bohaterów tej historycznej bitwy o naszą i waszą wolność. Naszą i Europy. Było to wielkie zwycięstwo wojsk polskich, tak wielkie, że nie dało się go wytłumaczyć w sposób czysto naturalny i dlatego zostało nazwane "Cudem nad Wisłą". To zwycięstwo było poprzedzone żarliwą modlitwą narodową. Episkopat Polski zebrany na Jasnej Górze poświęcił cały naród Najświętszemu Sercu Jezusa i oddał go pod opiekę Maryi Królowej Polski. Myśl nasza kieruje się dzisiaj ku tym wszystkim, którzy pod Radzyminem i w wielu innych miejscach tej historycznej bitwy oddali swoje życie, broniąc Ojczyzny i jej zagrożonej wolności. Myślimy o żołnierzach, oficerach. Myślimy o Wodzu, o wszystkich, którym zawdzięczamy to zwycięstwo po ludzku. Wspominamy, między innymi, bohaterskiego kapłana Ignacego Skorupkę, który zginął niedaleko stąd, pod Ossowem. Dusze wszystkich poległych polecamy Miłosierdziu Bożemu. O wielkim “Cudzie nad Wisłą” przez całe lata trwała zmowa milczenia, jak już powiedział ksiądz biskup. Na nową diecezję warszawsko-praską Opatrzność Boża niejako nakłada dzisiaj obowiązek podtrzymywania pamięci tego wielkiego wydarzenia w dziejach naszego Narodu i całej Europy, jakie miało miejsce po wschodniej stronie Warszawy (...)

(...) Nie mógłbym stąd odjechać nie wspominając jeszcze jednego ważnego szczegółu. Wielu Polaków przybywa do Rzymu, niektórzy odwiedzają też Castel Gandolfo. Kiedy znajdą się w kaplicy domowej tej rezydencji Papieża, o dziwo spotkają się tam z freskami na ścianach bocznej kaplicy upamiętniającymi dwa wydarzenia z dziejów naszych, polskich. Pierwszy, to obrona Jasnej Góry, a drugi to "Cud nad Wisłą".

(...) Jak to się stało, jak do tego doszło? Otóż te malowidła kazał w kaplicy w Castel Gandolfo wymalować papież Pius XI, który podczas bitwy warszawskiej, w 1920 roku był nuncjuszem apostolskim w Warszawie. To jego decyzja, jego inicjatywa sprawiła, że Papież Polak zastał tam, w tej kaplicy, dzieje swojego narodu. A w szczególności wydarzenia tak bardzo mi bliskie, bo — jak już powiedziałem w Radzyminie — właśnie wtedy, w 1920 roku, gdy bolszewicy szli na Warszawę, wtedy się urodziłem (...)
(...) W każdym razie wiem, że wobec tych, którzy polegli w bitwie o Warszawę, w "Cudzie nad Wisłą", zaciągnąłem szczególny dług wdzięczności (...)"źródło: www.archpoznan.org.pl

Komentarze

Jp2 był pedofilem2020.08.15 23:29
To były dwa nieszczęścia na raz
Gdy bolszewicy2020.08.15 21:12
szli na Warszawę, wtedy się urodziłem. I TO BYŁ CUD! CUD NAD P,I,ZDĄ! I TO PRZESĄDZIŁO O MOJEJ ŚWIĘTOŚCI! POLSZA KRAJ CUDÓW!
Szybka Randka2020.08.15 18:51
Szukam miłego i kulturalnego faceta na sex spotkania lub stały zwiazek. Mam na imię Monia lat 24, wzrost 169cm, wiecej moich nagich fotek i kontakt do mnie tu- www.frircikvip.com.pl i wyszukaj mnie po niku: Monik5 napisz do mnie i spotkajmy sie!
Ooo.... Wojtyła! TEN Wojtyła.2020.08.15 15:45
Marek Mielewczyk, bohater filmu braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu", w latach 80. był ministrantem. Wówczas ksiądz Andrzej Srebrzyński wykorzystywał go seksualnie. Mimo sądowego nakazu przeproszenia, duchowny nigdy tego nie zrobił - podaje Onet.
teczowy parchu2020.08.15 16:33
znow sie onanizujesz na frondzie ...ofiaro pomatolskiej PiSdy..i pomatolskiego knura...
DOSTALI WPIE*DOL - jak zwykle!2020.08.15 14:52
kacap to GOVVNO a nie żołnierz ! kacap to NIEWOLNIK, gorszy od bydła!
Have you had your meds yet, grandpa?2020.08.15 15:48
u.s.
Bydło bolszewickie do dzisiaj wije się z bólu!2020.08.15 14:49
Mój prapra YEBAŁ to bydło pod Zamościem a później nad Niemnem! Pod szable w pierwszej kolejności szli komisarze żydowscy, kłonicami polskie chłopstwo dobiajało to PARCHATE bydło i wdeptywało w gnój. Szabla mojego prapra wisi dumnie w rodzinnym dworku wraz z odnaczeniami.
Zaraz obok halabardy (ang.halberd) ?2020.08.15 16:09
j.w.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.08.15 13:15
ten debil nigdy nie powinien wyjść ze śmierdzącej dziury swojej matki! jego "rządy" to setki tysięcy zmarłych na AIDS którym zabraniał używania prezerwatyw oraz dziesiątki tysięcy dziecięcych ofiar kleszych pedofilów, których krył...
Anonim2020.08.15 15:24
Twoja propaganda jak bolszewików idących na Polskę w 1920. Na szczęście ich pogonili i to czeka też ciebie.
teczowy kretynie2020.08.15 16:32
znow sie onanizujesz na frondzie ...ofiaro pomatolskiej PiSdy..i pomatolskiego knura...
debil czarzasty2020.08.15 13:10
Nooo... a panią margot kto krzeprosi?