22.04.19, 09:35Fot. Maxpixel, CC 0

,,Święta i po świętach''? Nie! Trwa Oktawa Wielkanocy

Wielkanocy nie świętujemy przez jeden dzień, ani też przez dwa. Nie zapominajmy, że Kościół będąc świadomym tego, że cud zmartwychwstania jest zbyt wielki, aby cieszyć się nim tylko przez jeden dzień – zaczął obchodzić Oktawę Wielkiej Nocy. Dlatego też bez przerwy, przez osiem dni, powtarza tę jedną, najważniejszą prawdę – Chrystus Zmartwychwstał!

Nie znamy dziś niestety dokładnej daty powstania oktawy Paschy. Wiemy, że wspomina o niej już w IV stuleciu Asteriusz Sofista z Kapadocji. Kościół chce w ten sposób podkreślić rangę oraz ważność uroczystości.

Tych osiem dni traktowanych jest jak jeden, stąd też w oktawie Wielkanocy post piątkowy nie obowiązuje. Codziennie w tych dniach śpiewamy też „Gloria” oraz wielkanocną sekwencję „Niech w święto radosne”. W trakcie Mszy świętych czytane są też perykopy o spotkaniach Zmartwychwstałego – z Marią Magdaleną czy uczniami idącymi do Emaus.

Ostatni dzień oktawy to Biała Niedziela, w trakcie której niegdyś neofici ochrzczeni w trakcie rzymskiej Wigilii Paschalnej, ubrań na biało, szli do kościoła św. Pankracego w procesji. Teraz dzień ten jest świętem Miłosierdzia Bożego, ustanowionego przez świętego Jana Pawła II.

dam/ekai.pl,Fronda.pl

Komentarze

lolek kremowka2019.04.22 22:06
Oktawa cztery razy zmniejszona, oktawa trzy razy zmniejszona, oktawa dwa razy zmniejszona, oktawa dwa razy zwiększona, oktawa trzy razy zwiększona czy też oktawa cztery razy zwiększona?
lolek kremowka2019.04.22 22:07
chyba, że będą wszystkie następowały po sobie... Będziemy się rozkręcać i skończymy jak zawsze :)
psychopata słowiczek poznański jest oszustem2019.04.22 16:03
Obleśny SŁOWICZKU POZNAŃSKI zmieniający płeć i nicki 30 razy w tygodniu. Ukradłeś tożsamość innej osoby, która nawet nie ma pojęcia jakie kłamstwa piszesz spod jej nazwiska. Sprawa zgłoszona do organów ścigania.
polak ateista durny gej złodziej jest oszustem2019.04.22 14:40
Weronika Dębowska 06.04.2019 23:44 Szanowni Państwo, świadoma odpowiedzialności prawnej za treść niniejszej wiadomości oświadczam, że posiadam dowody mogące wykazać iż piszę prawdę, pragnę Państwu uświadomić iż ta zbiórka jest oszustwem. Pani która założyła te zbiórkę tydzień temu założyła podobną, w momencie gdy Mikołaj dostał dom. Jego nowy pokój został wyposażony moim i mojej partnerki kosztem, ale za zakupione rzeczy nic do nas (ani do Mikołaja nie trafiło). Mikołaj znalazł awaryjny dom, dostał wikt i opierunek, korepetycje i wsparcie psychologiczne oraz psychiatryczne. Ale zrezygnował z niego i teraz znów szuka 'wsparcia'. Dodatkowo Mikołaj nie został wyrzucony z domu przez rodziców katolików - jego matka i ojciec są protestantami, a on sam wyprowadził się z domu w lutym tego roku, po tym jak w styczniu ukończył 18 lat i uznał, że będzie sobie radził sam. W niemal każdym zdaniu jest nieprawdą. Przykro mi patrzeć, że wpłacacie Państwo pieniądze na konto kobiety, która wyzyskuje Mikołaja.
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.22 16:03
Takie bajki może swojej babci wciskać. Zero dowodów i wszystko sprzeczne z rzeczywistością. To pewnie psychopata słowieczek, bądź inny psychol z frondy, który próbuje zaszkodzić Mikołajowi. To się nie uda, bo ludzie wciąż wpłacają, nie nabrali się na te farse :) Matka jest katoliczką, ojciec nie żyje. Ojczym też katolik, znęcał się fizycznie nad Mikołajem bił go. Oboje wyrzucili Mikołaja z domu inspirując się katoideologią. Religijne głupoty i katosekta okazały się ważniejsze od rodzonego dziecka....
Power Gej2019.04.22 14:21
My LBGT-owcy, zawsze jesteśmy otwarci na dialog ze wszystkimi. To my jesteśmy podstawą europejskiego społeczeństwa. "Tęczowa Przyszłość".
Jestem w Kościele2019.04.22 14:56
LGBTowcy podstawą cywilizacji łacińskiej! :D
Witek2019.04.22 13:30
Sobór nicejski I – zgromadzenie biskupów chrześcijańskich Cesarstwa Rzymskiego, zwołane przez cesarza Konstantyna Wielkiego do Nicei w Bitynii, trwające od 19 do 25 lipca 325 roku[1][a]. Zgromadzenie to zostało uznane na soborze efeskim w 431 roku za pierwszy sobór powszechny. Jego decyzje wywarły olbrzymi wpływ na rozwój religii, kultury i nauki europejskiej, a także oddziałały na wydarzenia polityczne[1]. W zgromadzeniu, które obradowało w pałacu letnim cesarzy rzymskich, wzięło udział około 250 biskupów lub ich przedstawicieli, reprezentujących różne stanowiska teologiczne i filozoficzne. Uczestnicy obradowali w obecności cesarza Konstantyna, który włączał się do dyskusji i wspierał kompromisowe propozycje. Zgromadzeniu przewodniczył najprawdopodobniej Hozjusz z Kordoby[2]. Podczas obrad sformułowano wyznanie wiary, w którym rozwinięto i sprecyzowano naukę o Bogu Ojcu i Synu Bożym, kształtując doktrynalne podstawy tego, co później nazwano ortodoksją chrześcijańską[3]. Sobór uznał, że Syn Boży jest współistotny (ὁμοούσιος, homoousios) Bogu Ojcu, to znaczy pochodzi z substancji (οὐσία, ousia) Ojca oraz z tej samej osoby (ὑπόστᾰσις, hipostazy) co Ojciec[4][5]. Decyzje te oznaczały wyjście poza Biblię i sformułowanie podstaw nauki chrześcijańskiej za pomocą słownictwa oraz twierdzeń zaczerpniętych z nauki greckiej[5], co stało się jedną z trwałych podstaw cywilizacji europejskiej[6]. Zgromadzenie wprowadziło jednolitą dla całego Cesarstwa Rzymskiego datę obchodów uroczystości upamiętniającej zmartwychwstanie Chrystusa – w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Na tej podstawie cesarz Konstantyn ustanowił doroczne święto państwowe – Wielkanoc[2]. Rozstrzygnięcia organizacyjne i dyscyplinarne, nad którymi dyskutowano podczas obrad, spisano w dwudziestu kanonach[7].
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.22 13:26
Trwa zbiórka dla Mikołaja wyrzuconego z domu przez matkę katoliczkę i ojczyma jednocześnie oprawcę Mikołaja. Chrześcijańscy zwyrodnialcy wyrzucili z domu 18-letniego syna z powodu orientacji seksualnej. Powiedz STOP katopropagandzie! Ludzie dobrej woli wpłacili dla Mikołaja już 10940zł! - - -> https://zrzutka.pl/mikolajowi-na-start "Pewne małżeństwo, które przeczytało o Mikołaju na Facebooku, zaoferowało mu pokój w wynajmowanym przez siebie mieszkaniu na Powiślu za kwotę na tyle niską, że Mikołaja stać jest na to by uzyskać upragnioną niezależność. Renta po ojcu i alimenty o które będzie występował wystarczą w tej sytuacji na to, by dopóki się uczy mógł żyć godnie. Dla Mikołaja jest to bardzo ważne". Mikołaj jest również ofiarą ponad 10-letniej przemocy domowej ze strony ojczyma, na co była milcząca zgoda jego matki. Padł też ofiarą wielu innych nadużyć. Na co zostaną przeznaczone pieniądze? Pokój Mikołaja jest pusty, jest potrzeba zakupienia podstawowych rzeczy, potrzebne są także środki, by do czasu przyznania alimentów Mikołaj mógł jakoś funkcjonować."
Polak Ateista Dumny Gej2019.04.22 13:26
Z ostatniej chwili !! Zwryrodniały katolicki ksiądz-bydlak zaatakował geja w kościele, zdarzenie zostało nagrane https://www.facebook.com/watch/?v=421697275308089 Ma szczęscie bydlak, że nie trafił na mnie. Na miejscu Mateusza zdzielibym tego psychola po mordzie. Katole z propagandą nienawiści nie mogą się powstrzymać nawet w święta....
Witek2019.04.22 12:37
Polska od wieków związana jest zreligią ustanowioną przez Konstantyna Wielkiego . Religia jedynie słuszna powiązana jest z religiami faraonów i wierzeniami tubylczymi .Geniusz Konstantyna pozwolił mu zapanować nad motłochem . Krucjaty Watykanu pozwoliły Watykanowi podbić dzisiejszą Polskę , mordując tubylczy lud - oczywiście dla ich dobra . Reszta musiała przyjąć hrzest . Pradziadowie nasi posługiwali się wiedzą . Teraz posługujemy się wiarą i widzeniami . Wesołych Swiąt KATOLIKOM .
Konstantyn Wielki2019.04.22 12:54
Straszne dyrdymały waćpan prawisz. Znać zrazu, iż "caput" waszmości dysfunkcyję znaczną posiada. Historya wasza waćpanie nijak się nie ma do prawd wszelakich, pewnikiem przez ciągoty do gąsiora z miodem. Azaliż jednak modły odprawim, coby głowa waszmości nieco otrzeźwiała i głupoty przestała tworzyć.
Marian2019.04.22 10:41
Polska od wiekow zwiazana jest z kosciolem wiec szczekanie kilku zydkow i pedalow nic nie moze zmienic
PolskaBiałaKiełbasaZmartwychwstała2019.04.22 10:04
Mają watykańskie pijawki rozmach... Parę chwil odsuwania płyty nagrobnej i wyłażenia z dołu rozdęli do ośmiu dni! Osiem dni wabienia kolejnych grup kato-baranów, żeby sami przychodzili do golenia z forsy. Oczywiście w świątecznym nastroju, napełnieni białą parzoną, z umytymi raz na rok jajami i pokrzepieni duchowo wódką.
Jestem w Kościele2019.04.22 14:55
Nieszczęśnik.