15.08.20, 08:49fot. prezydent.pl/Eliza Radzikowska-Białobrzewska/KPRP

Święto Wojska Polskiego w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej

Uroczystą mszą św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie z udziałem najwyższych władz państwowych, w tym Pary Prezydenckiej rozpoczęły się centralne obchody Święta Wojska Polskiego w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej.

Andrzej Duda, doceniając znaczenie i rolę Ordynariatu Polowego w setną rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, przekazał Katedrze Polowej proporzec Prezydenta RP.

O godz. 10.45 w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda spotka się z sekretarzem stanu USA Michaelem Pompeo. W obecności Prezydenta Dudy amerykański sekretarz stanu oraz szef MON Mariusz Błaszczak podpiszą umowę o współpracy wojskowej.

W południe, jak co roku, w tym dniu, przy Grobie Nieznanego Żołnierza na placu im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, odbędzie się uroczysta odprawa wart. W uroczystości weźmie udział Prezydent Andrzej Duda, sekretarz stanu USA Michael Pompeo oraz kadra kierownicza Sił Zbrojnych.

W uroczystej odprawie wart będzie uczestniczyło też ponad 550 żołnierzy z: Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej, Wojsk Specjalnych, Inspektoratu Wsparcia, Wojsk Obrony Terytorialnej, Żandarmerii Wojskowej oraz Dowództwa Garnizonu Warszawa. Rolę pododdziału honorowego pełnić będzie Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego, oprawę muzyczną zapewni Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego. W trakcie uroczystości zostaną oddane salwy armatnie. Całość zwieńczy defilada pododdziałów.

Po zakończeniu uroczystości Prezydent złoży wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

- Jak zawsze 15 sierpnia, Andrzej Duda zaprasza do Pałacu Prezydenckiego przedstawicieli WP, kombatantów i osoby życia publicznego, by wznieść toast za powodzenie Rzeczpospolitej i polskiego wojska. W tym roku to spotkanie, jak całe obchody, będzie odbywało się w reżimie epidemicznym, będą ograniczone do minimum – zaznaczył minister Wojciech Kolarski.

 

mp/prezydent.pl

Komentarze

PAMIĘTAM JAK LESIU KARTOFEL2020.08.15 19:20
JEŹDZIŁ W TYCH BEZSENSOWNYCH WOJSKOWO-GEJOWSKICH PARADACH ZANIM GO NIE UPIECZONO. WYGLĄDAŁ ŚMIESZNIE.
"nawet żydówa kornhauser "2020.08.15 12:21
A jakiego pochodzenia jest nazwisko Keller-Krawczyk? Niech on sam to powie, cyt.: "Zaznaczam też, że mam wśród mych bliskich osoby uważane obecnie w Izraelu za Żydów" - - - - Keller-Krawczyk to parch!
Obywatel2020.08.15 12:11
Moj dziadek bral udzial w walce z bolszewikami i byl ulanem. Cale zycie opowiadal jak walczyl. Byl wielbicielem Pilsudskiego i do konca zycia nosil czapke"maciejowke".
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.08.15 10:39
łoł! nawet żydówa kornhauser postanowiła ruszyć kościstą suchą düpę i "zaszczycić" swoją obecnością uroczystość! to chyba z radości że dostanie pensyjkę za nic nie robienie...
Ateista2020.08.15 12:05
aju haju musi m,usi sie pokazac i punkty zbierać a ty judeochrzescijanski pytku milcz kjuż bo nudny jesteś
Dabil Czarzasty2020.08.15 10:23
Przeproście panią margot i pocałujcie w owłosiony tyłek!
Katolik2020.08.15 10:22
W kościołach? I Czarzasty nie każe przepraszać margot?
Szybka Randka2020.08.15 9:57
Śmiesznie wyglądają ci wojacy w maskach ;-)
Szybka Randka2020.08.15 9:27
Nowa strona ero,tyczna na której znajdziesz sasiadke. Ponad milion ofert z całego świata! www.lexlale.com.pl Szybka i bezpieczna rejestracja, Zupełna anonimowość, Setki osób z całego świata.