28.10.15, 07:45

Szałamacha: PO zrzuciło problemy górnictwa na nas

Prawdopodobny kandydat na ministra gospodarki w rządzie Prawa i Sprawiedliwości wypowiedział się w sprawie najpilniejszych spraw, jakie czekają na nową partię rządzącą w resorcie.

W dzisiejszej rozmowie w Polskim Radiu Szałamacha mówił m.in. o koncepcjach reorganizacji ministerstw w rządzie PiS:

"Część zadań Ministerstwa Środowiska, Gospodarki i Skarbu, zostałaby przeniesiona do Ministerstwa Energetyki. Należałoby się również zastanowić, czy w takim wypadku nie należałoby połączyć resort Skarbu z Ministerstwem Gospodarki".

Dotknął też tematu górnictwa i stwierdził, że jest to jeden z priorytetów dla nowego rządu. Dał przy tym do zrozumienia, że Platforma Obywatelska zostawia tę gałąź gospodarki w opłakanym stanie:

"Dzień po wyborach do dymisji podał się prezes Kompanii Węglowej. Obóz rządowy czekał z tą decyzją do tego magicznego poniedziałku. To pokazało, że on się poddał, rzucił ręcznik na ring (…) Wydarzenia ostatnich dni pokazują, że jest to sprawa bardzo pilna. Wcześniej to była [sprawy restrukturyzacji kopalń i pomoc dla górnictwa] najzwyczajniej fastryga, żeby ciągnąć tę sytuację, byleby do 25 października, żeby inny rząd się tym zajął".

emde/300polityka.pl

Komentarze

anonim2015.10.28 8:04
Co się pan tak przejmujesz. Nowa pani premier ma cały pęczek ustaw ratujących gospodarkę. Będę podawał to do znudzenia, co powiedziała w kampanii wyborczej, że w Polsce jest odpowiednia ilość pieniędzy tylko źle się nimi zarządza. Macie teraz szansę pokazać jak to się dobrze robi. Praca, nie obietnice. Polacy, damy radę. Zaciśnięte pięści i rączki do góry.
anonim2015.10.28 8:10
Ten Szałamacha to jakiś raper czy inny hiphopowiec? Bo artykuł jakoś nie podaje pierwszego imienia, tak jak gdyby Szałamacha to był pseudonim artystyczny :).
anonim2015.10.28 8:26
Im więcej podziałów w górnictwie tym więcej jest strat. Należy obniżyć podatki za węgiel a gdy jest taka potrzeba okresowo zlikwidować podatek. Ważne jest aby ludzie mieli pracę w kopalni i kooperantami a węgiel był w miarę tani. Należy obniżyć koszta z kopalni do klienta. Podobna sytuacja jest z kolejami "każdy sobie rzepkę skrobie".
anonim2015.10.28 9:07
Doskonałym przykładem istnienia teorii spiskowej w górnictwie jest kopalnia Silesia. W niemieckich rękach przynosi zyski...Na dodatek dostali koncesję na postawienie nowego szybu w Orzeszu. Przecież nie są idiotami. Skąd wiedzą, że jednak wydobycie węgla się opłaca? Może dysponują po prostu świetnym wywiadem gospodarczym i doskonałą agenturą wpływu? To by wiele wyjaśniało.
anonim2015.10.28 9:26
Wiesz, Marku, w biznesie tak jest, że nikt nie inwestuje w ciemno: a kupię sobie taką czy inną kopalnię, a potem się zobaczy, czy w ogóle jest co kopać.
anonim2015.10.28 9:29
@marekw w sprawie Silesii może sprawa jest trywialna; RN i zarząd nie jest obsadzana od lat przez nieudaczników politycznych, kopalnie zrestrukturyzowano, dofinansowano... a ty tylko spiski.
anonim2015.10.28 10:03
@Mar_cin Właśnie - świadomie, lub nie, potwierdziłeś moje słowa...O to chodzi. Węgiel jako pierwiastek tworzy więcej związków chemicznych niż cała tablica Mendelejewa razem wzięta. To przyszłość technologii chemicznych. Niemcy to wiedzą. Poza tym w Europie węgiel koksujący występuje tylko na Śląsku. Też to wiedzą. I na Ukrainie. O tym też wiedzą. - Państwa poważne, takie jak Niemcy realizują swój interes narodowy, raz zdefiniowany, niezależnie od sytuacji na świecie. I to warto od nich zapożyczyć...Natychmiast.