12.06.21, 14:55Fot. screenshot - YouTube (Onet News, CNBC Television)

Szczerski: Od USA na szczycie NATO oczekujemy wyraźnego potwierdzenia kwestii bezpieczeństwa w Europie

Oczekujemy, że na szczycie NATO zostanie wyraźnie podniesiona i potwierdzona kwestia kontytuowania amerykańskiego zaangażowania w bezpieczeństwo Europy, w tym wschodniej flanki NATO – powiedział szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski.

W najbliższy poniedziałek Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w szczycie NATO w Brukseli. Szef Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski podkreślił, że istotą poniedziałkowego spotkania liderów państw NATO będzie to, że jest ono okazją do „wysłuchania osobiście koncepcji polityki bezpieczeństwa nowej administracji amerykańskiej”.

– To będzie najważniejszy element w sensie dyplomatycznym tego szczytu – powiedział Szczerski. Zaznaczył, że „będzie to krótkie, kilkugodzinne spotkanie; pełnoprzeglądowy szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego, taki jak warszawski w 2016 r., jest planowany na przyszły rok”. Atutem poniedziałkowego spotkania w Brukseli jest - jak dodał - to, że będzie ono miało charakter bezpośredni.

– Czekamy na to, jaką koncepcję bezpieczeństwa przedstawi strona amerykańska. Oczekujemy, że będzie w niej bardzo wyraźne podniesione to, o czym administracja Prezydenta Bidena mówiła już wcześniej, czyli sprawa kontynuowania, a nawet wzmocnienia zaangażowania amerykańskiego w bezpieczeństwo Europy, w tym wschodniej flanki NATO – wskazywał minister.

– Z naszego punktu widzenia jest istotne, by potwierdzona została fundamentalna waga wyzwań, które są za wschodnimi granicami Sojuszu, gdzie sytuacja jest coraz bardziej skomplikowana – powiedział Szczerski. Jak wskazał także „ostatnie prowokacyjne manewry Rosji wokół Morza Czarnego oraz wydarzenia na Białorusi pokazują, że granica wschodnia NATO jest dziś bardzo wrażliwa”. Stwierdził także, że NATO powinno być gotowe na poszerzenie członków sojuszu.

 

mp/prezydent.pl/pap/niezalezna.pl

Komentarze

R2021.06.14 0:21
Szczerski nie nadąża - przecież Biden już oddał Niemcom Polskę, więc co jeszcze ma powiedzieć - ze lubi Polaków i ze będzie o nich się troszczył jak o swojego syna? I to pewnie polaczkom ma wystarczyć gdy Szczerski to powtorzy
MaxFiend2021.06.13 23:38
A to ciekawe, bo NATO na pewno oczekuje wyraźnego potwierdzenia kwestii praworządności i demokracji w Polsce :-D
Portofino2021.06.13 14:19
Ja od komunisty Bidena niczego dobrego nie oczekuję. Jego obietnice nic nie znaczą. Życzyłbym sobie, tylko żeby przestali wtrącać się w nasze wewnętrzne sprawy.
Prawda2021.06.13 7:54
Polska powinna jak najszybciej pozyskać ---Broń Atomowa aby nie było jak w 1939 roku ==
Skrzypek na dachu2021.06.13 3:11
Nasz "Radziecko-Polski Narodowy Kosciol Katolicki" polaczyl swoje sily z tzw . "ksiezmi patriotami" w jedna kretynska sekte starych zgredow , imbecyli i popluczyn UB . Nasz "Radziecko - Polski Narodowy Kosciol Katolicki" to stowarzyszenie pijakow na Bialorusi w liczbie kilkudziesieciu na zoldzie Kremla podobnie jak "ksieza patrioci" z kosciola pod wezwaniem NKWD-UB-SB .
Skrzypek na dachu .2021.06.13 3:07
𝐃𝐀𝐑𝐎𝐆𝐈𝐉 𝐍𝐀𝐒𝐙 𝐓𝐎𝐖𝐀𝐑𝐈𝐒𝐙𝐂𝐙 𝐏𝐔𝐓𝐈𝐍 - 𝐌𝐘 𝐏𝐎𝐋𝐒𝐊𝐀𝐉𝐀 𝐊𝐎𝐍𝐅𝐄𝐃𝐄𝐑𝐀𝐂𝐉𝐀 𝐁𝐎𝐋𝐒𝐙𝐎𝐉𝐄 𝐒𝐏𝐀𝐒𝐈𝐁𝐀 𝐙𝐀 𝐏𝐄𝐓𝐑𝐎-𝐊𝐎𝐏𝐈𝐄𝐉𝐊𝐈 𝐍𝐀 𝐖𝐀𝐋𝐊𝐄 𝐙 𝐌𝐀𝐒𝐎𝐍𝐀𝐌𝐈 𝐢 𝐒𝐙𝐂𝐙𝐄𝐏𝐈𝐎𝐍𝐊𝐀𝐌𝐈 𝐖 𝐖𝐀𝐓𝐘𝐊𝐀𝐍𝐈𝐄 , 𝐖𝐀𝐒𝐙𝐘𝐍𝐆𝐓𝐎𝐍𝐈𝐄 , 𝐖-𝐖𝐈𝐄 . . . . 𝐙𝐀 𝐑𝐎𝐃𝐈𝐍𝐔! . . . 𝐙𝐀 𝐏𝐔𝐓𝐈𝐍𝐔! . . .𝐔𝐑𝐀𝐀𝐀!
Skrzypek na dachu .2021.06.13 3:06
Jestem stara k urwa zydowska co udaje , ze cos wie . A tak naprawde TO GOWNO wiem o USA! Nigdy tam NIE bylem juz NIE bede , ale co mi szkodzi pyerdolic i pyerdolc w kolko to samo . Jezyka angielskiego za ch uja NIE znam , po polsku to w ch uja gram z ta zydowska interpunkcja , ale NIE tylko . Bo to jest dowod dla mojego sowieckiego pracodawcy , ze "pracuje" . Zwykle koncze o godz. 20 bo mi sie konczy zmiana .
Skrzypek na dachu .2021.06.13 0:25
Falszywy uzurpator Joe pedzio Biden to hologram . Wybory wygral Trump .
PRAWDA2021.06.13 0:24
Polska powinna jak najszybciej --- pozyskać Broń Atomowa dla bespieczęństwa Narodu Polski -- Ukraina gdyby nie oddałaa Broni Atomowej Ruski nie najechał by na Krym i Dąmbas o
Skrzypek na dachu2021.06.13 0:28
Moskale oddaja Iran Izraelowi , a Izrael oddaje Polske moskalom .
Skrzypek na dachu .2021.06.13 0:30
Taka umowa szatana z diablem .
POLSKA BĘDZIE SILNA LUB JEJ NIE BĘDZIE2021.06.12 20:54
Co za imbecyle lub zdrajcy rządzą Polska od 30 lat. Bezpieczeństwo Polski może gwarantować tylko Polska, a konkretnie silne i nowoczesne Wojsko Polskie a od końca PRL-u robi się wszystko żeby polska armii była niedorozwinięta na każdy polu, oprócz specjalsów, ale sami specjalsi Polski nie obronią i wojny nie wygrają, co najwyżej mogą zginąć ku cwale Ojczyzny.
Anonim2021.06.12 20:13
Bided - to troki od kaleson, Ameryko jak TY nisko upadłaść
MT(*)2021.06.12 20:02
Trudno się nie zgodzić z Żuławskim (taki pisarz i filmowiec gdy co…), który kiedyś postawił diagnozę, że powinni nami jednak rządzić obcokrajowcy, bo przynajmniej byłoby w tym nieudolnym i niezdolnym do bytu kraju, trochę sprawniej i mniej durnowato.
To może kilka przykładów, co?2021.06.12 20:50
"nieudolnym i niezdolnym do bytu kraju, trochę sprawniej i mniej durnowato"
@Klapaucjusz "prof. dr."Hertrich-Woleński2021.06.12 18:59
Nie ma to jak cenzura u "tolerancyjnych"! - - - Popatrz na takiego utytułowanego przez PRL "profesora" Hertrich-Woleński, właściciela legitymacji PZPR-u, kaznodziei tolerancji, wściekłej suki antypolskiej, antykatolickiej i zapytaj go: - - - 𝐃𝐥𝐚𝐜𝐳𝐞𝐠𝐨 𝐮 𝐬𝐢𝐞𝐛𝐢𝐞 𝐌𝐀𝐒𝐙 𝐂𝐄𝐍𝐙𝐔𝐑𝐄 𝐡𝐢𝐩𝐨𝐤𝐫𝐲𝐭𝐨 ?! - - - - Może "profesor" Hertrich-Woleński będzie miał odwagę i DA ODPOWIEDŹ? Może jego parch redakcyjny, tyż profesor, Jan Hartman DA ODPOWIEDŹ? Ale nie licz na to. - - - - 𝐃𝐥𝐚𝐜𝐳𝐞𝐠𝐨 𝐮 𝐬𝐢𝐞𝐛𝐢𝐞 𝐌𝐀𝐒𝐙 𝐂𝐄𝐍𝐙𝐔𝐑𝐄 𝐩𝐚𝐫𝐜𝐡𝐮 ?! - - - - 𝐂𝐎? 𝐔𝐃𝐀𝐉𝐄𝐒𝐙 𝐆𝐋𝐔𝐂𝐇𝐄𝐆𝐎 𝐙𝐘𝐃𝐙𝐈𝐄?!
Klapaucjusz2021.06.12 19:37
Prof. Hertrich-Woleński jest mi znany tylko z Wikipedii. I nie wdaję się w dyskuję z każdym kundlem, ktory mnie obszczekuje i domaga się wyjaśnień zza płota. Odezwij się rozumnym głosem to wtedy może porozmawiamy.
I know who you are!2021.06.12 19:45
In the cyberspace you can run, but you CAN'T HIDE! Not from me!
Ix Ypsilon2021.06.12 18:58
Szczerski, nie wiem jak ty, ale ja od USA nie oczekuję nic.
Klapaucjusz2021.06.12 18:47
A Fort Trump już zbudowany?
Dlaczego ty CENZURUJESZ, ty KURWO HIPOKRYTO!2021.06.12 19:00
Nie ma to jak cenzura u "tolerancyjnych"! - - - Popatrz na takiego utytułowanego przez PRL "profesora" Hertrich-Woleński, właściciela legitymacji PZPR-u, kaznodziei tolerancji, wściekłej suki antypolskiej, antykatolickiej i zapytaj go: - - - 𝐃𝐥𝐚𝐜𝐳𝐞𝐠𝐨 𝐮 𝐬𝐢𝐞𝐛𝐢𝐞 𝐌𝐀𝐒𝐙 𝐂𝐄𝐍𝐙𝐔𝐑𝐄 𝐡𝐢𝐩𝐨𝐤𝐫𝐲𝐭𝐨 ?! - - - - Może "profesor" Hertrich-Woleński będzie miał odwagę i DA ODPOWIEDŹ? Może jego parch redakcyjny, tyż profesor, Jan Hartman DA ODPOWIEDŹ? Ale nie licz na to. - - - - 𝐃𝐥𝐚𝐜𝐳𝐞𝐠𝐨 𝐮 𝐬𝐢𝐞𝐛𝐢𝐞 𝐌𝐀𝐒𝐙 𝐂𝐄𝐍𝐙𝐔𝐑𝐄 𝐩𝐚𝐫𝐜𝐡𝐮 ?!
ŻałosnaGlistaKancelaryjnaSzczerskiWijeSięSłużbowo2021.06.12 18:10
Znowu PiSowskie mazgaje upraszają wszystkich za granicą o jakieś "gwarancje". Za to w Kurwizji nie zamykają się mordy kłapiące o Trójoceanicznej Mocarstwowości.
GÓWNO PRAWDA!2021.06.12 18:00
"że doktryna NATO w Europie Wschodniej oznacza obronę w praktyce z linii Odry, "
Anonim2021.06.12 17:38
ZNALEZIONE w sieci! Konrad Rękas w sprawie sytuacji Ukrainy. Ale można się wczytać, jak los czeka Polaków i Polskę? : I znowu, ukraińscy obserwatorzy chyba nieuważnie śledzą co dzieje się bezpośrednio zza ich obecną zachodnią granicą. A przecież to stąd zapewne miałaby przyjść dla nich pomoc w razie nieszczęścia wojny. Otóż najwyższy czas sobie uświadomić, że doktryna NATO w Europie Wschodniej oznacza obronę w praktyce z linii Odry, w połączeniu z działaniami opóźniającymi na zachód od Wisły. Zarówno Estonia, Łotwa i Litwa, jak i Polska są poinformowane, że przypadku wojny z Rosją/Białorusią – nie będą czynnie bronione. Zaś wszelka gotowość NATO do podjęcia jakiejkolwiek aktywności – powtórzmy, na wschodnich granicach Niemiec – możliwa będzie najwcześniej po ok. 2 tygodniach. Wcześniej zaś nawet siły NATO rozlokowane w Polsce czy Rumunii – miałyby zajmować się jednym: własną ewakuacją na Zachód. Na co więc ekipa Zełeńskiego liczy, że kiedy Amerykanie będą uciekać z Kijowa, to zabiorą ich ze sobą?
Anonim2021.06.12 17:43
I po co robić sobie nadzieje? Jakby co, to uciekać z rodziną co najmniej za Odrę?
Anonim2021.06.12 17:48
Po co są te amerykańskie wojska w Polsce, i za ich pobyt słono płacimy z naszego budżetu, skoro w razie agresji Rosji lub Białorusi w pierwszej kolejności mają się ewakuować? Czy ktoś rozumie ten deal z Amerykanami?
GÓWNO PRAWDA!2021.06.12 17:59
"że doktryna NATO w Europie Wschodniej oznacza obronę w praktyce z linii Odry, "
Monika2021.06.12 17:34
Poszukujesz kobiety? To dobrze trafiłeś bo ja szukam faceta! Dyskretnego, ale przede wszystkim zadbanego do dyskretnych seks spotkań po pracy. Oferuję, wszystko to co może sprawić nam przyjemność. Jeżeli chcesz wiedzieć czegoś więcej o mnie to dzwoń, pisz, przyjedź. Numer telefonu i więcej fotek wrzuciłam na swój profil tutaj: www.cutt.ly/monika89
Anonim2021.06.12 17:30
Ignorancja na szczycie władzy? ... USA już gwarantowało Ukrainie nienaruszalność granic, gdy pozbędzie się arsenału jądrowego po byłym ZSRR? I co? I nie wdając się dywagacje, słusznie, czy nie słusznie, ale Rosjanie siedzą sobie na Krymie? Amerykanie wobec złożonych Ukraińcom gwarancji jakby nie dostrzegają utraty stanu posiadania Ukrainy o półwysep Krymski? .... Takie to są Hamerykańskie gwarancje? ... Czy podobny los może spotkać Polskę?
kowalski2021.06.12 16:51
Wszyscy tu dają rady kleruchowym pis-dzielcom, a przecież wystarczy odprawiać modły do qooorwy maryśki. Te frądowe durnie zawsze to radzą.
S2021.06.12 17:32
No, no pięknie, aleś dowalił!!! No respekt.... jak inteligentnie i z jakim wyczuciem. Naprawdę od razu widać, ze napisał to człowiek po studiach. Masz studia, prawda? Pokazałeś tym katolikom, co zło sprowadzają na świat gdzie ich miejsce,,,,, uaaaaaa. A jak określiłeś Matkę Boską? No mamusia i tatuś nauczyli szacunku a dalsza nauka tylko utrwaliła, hahaha, ale z ciebie mięka faja. No naprawdę co trzeba mieć we łbie, źeby wypisywać takie rzeczy. Czytaj, łajzo. Męzczyzna nie drwi z cudzej religii. Męzczyzna nie poniźa. Męzczyna szanuje swoją i cudzą Matkę. Te reguły obowiązują prawie w kaźdym społeczeństwie i po tym kobiety poznają prawdziwych męzczyzn. A ty masz kobietę? Nie, nie skarpetkę, lub rączkę którą tak nazywasz, tylko prawdziwą, która ma swoje zdanie, osobowość i charakter? Wiesz jestem Chrześcijaninem i nie podoba mi się jak takie barany jak ty wypisują takie obelźywe rzeczy na temat mojej wiery, tym bardziej gdy nie wiedzą o czym piszą.
Anonim2021.06.12 17:32
Możesz jeszcze rzewnie płakać? i obyś uzyskał przebaczenie?
Mały i zakompleksiony żydek.2021.06.12 16:42
Self-loathing kike Lesio Keller-Krawczyk marzył, aby zostać częścią amerykańskiego żydostwa, ale te WASP-u z INS-u powiedzieli mu: FUCK OFF, YOU FILTHY KIKE! - - - I do dzisiaj mały, już nieźle wysuszony self-loathing kike, Lesio Keller-Krawczyk ma głęboki uraz psychiczny. Nawet mu nie pomaga udawanie, że jest w USA, w Kanadzie, .... Bo dobrze wie, że to MONUMENTAL HORSESHIT! . . . Został mu uraz i marzenia o szerokim świecie.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.06.12 16:35
przecie "naszego" debila nikt poważnie nie traktuje! poleci jedynie by napstrykać sobie fotek którymi później będzie się chwalił robiąc miny jaki to on ważny i kogo nie zna! PADofil to błazen a nie prezydent...
Olej2021.06.12 16:35
Panie ministrze Szczerski ! Polska będzie słyszalna i słuchana gdy na jej wschodniej granicy będzie 40 dywizji 500 tys. chłopa pod bronią, uzbrojonego w broń adekwatną do tej jaką mają przeciw nam. i szybciutko zainicjować prace nad projektem polskiej bomby atomowej.
Olej nie pierdol!2021.06.12 16:29
Gówno wiesz o USA! Daj sobie żydku spokój z pouczeniami! Nie jesteś za "katedra" na zadupiu Rzeszów-Mojżeszów! Gówno wiesz jakie gwarancje ma Polska!
Olej2021.06.12 16:22
Byłem zdecydowanym zwolennikiem obecności amerykańskiej w Europie i nadal jestem, aby trzymać Niemcy za gardło. Jednocześnie dostrzegam perfidię polityki amerykańskiej, która usiłuje oderwać sowiety od Chin, handlując Europą Środkową. Popieranie Trójmorza przez USA jawi się mistyfikacją słów i gestów. Gdyby rzeczywiście ten projekt miał znaczenie dla polityki amerykańskiej, również w rozumieniu interesów energetycznych, zabezpieczenie tychże miałoby wagę amerykańskich dywizji w Polsce i w regionie. Tego niema i nie będzie. Polską politykę powinna cechować adekwatna dwuznaczność. Jeżeli USA chcą sowietów w Europie Środkowej, Polska powinna tę perspektywę blokować obecnością chińską, w tej samej proporcji wiarygodności, którą stosują amerykanie wobec nas.
Templar2021.06.12 16:18
Pieniądze na polski rozwój, a co za tym idzie na zbrojenia w budżecie są w Chinach. Ameryka jest w stanie rozkładu moralnego, co potwierdza obecny jej prezydent. Nikt nam nigdy nie pomoże. Jeśli Chiny w Polsce zaangażują duże pieniądze będziemy bezpieczni. Musimy sami budować swą potęgę militarną, bo mamy na przysłowiowej d Niemców i Ruskich. Kłamstwa Baidenów, i innych Blinkenów mogą się dla nas skończyć jedynie roszczeniami żydowskimi i pluciem na nas w ich gazetach. Skończmy wiarę w papierowe deklaracje. Nikt nie będzie umierał za Gdańsk, zresztą Ameryka szczególnie w rękach Demokratów nie ma w Europie Wschodniej żadnych interesów. W polityce nie ma przyjaciół są wyłącznie partykularne interesy. Wytnijmy wreszcie numer zachodnim cwaniakom.
Anonim2021.06.12 16:23
polska prostytutka znow szuka nowego sponsora? zalosna polska swinia, ktora ciagle musi zebrac.
Templar2021.06.13 10:55
Czytać tekst należy ze zrozumieniem, jeśli masz z tym problem, nie zabieraj głosu. Gdzie tu jest mowa o sponsorze " żałosna anonimowa świnio" i to nie polska.
Olej2021.06.12 16:07
Polska nie ma żadnych gwarancji, jeżeli uznać za takowe, te które są udzielone Korei Południowej czy Japonii, Nie mówiąc o parasolu atomowym nad Niemcami. USA wciąż uznają tak samo jak zachodnia Europa, obszar na wschód od Odry i Dunaju za strefę konfliktu z przeznaczeniem do ewentualnych przetasowań i podziałów w targu interesów z sowietami. Jeżeli państwa Europy Środkowej nie zdobędą się na polityczno militarny akt woli przeciwstawienia się temu, nigdy ten układ się nie zmieni. Polska powinna wyjść z inicjatywą ścisłego sojuszu wojskowego z Ukrainą, Rumunią, Węgrami i Turcją. W sprecyzowaniu wspólnych interesów strategicznych i politycznych i jednego głosu wobec mocarstw. Potencjał wymienionych państw wzbogacony o posiadanie broni atomowej byłby najlepszym gwarantem bezpieczeństwa i emancypacji spod kurateli jaką wciąż chcą nam narzucić. Dla Turcji oferta mogłaby być atrakcyjna zważywszy na potrzebę sojuszników polityki tureckiej na Bliskim Wschodzie. Porzućmy iluzję przyjmując twarde reguły gry i realną rzeczywistość. Ponadto niechaj władze Polski przyjmą odpowiednią dynamikę zwiększenia liczebności i potencjału armii - lotnictwo, wojska rakietowe, obrona powietrzna jako priorytetowe..
Olej nie pierdol!2021.06.12 16:13
Gówno wiesz o USA! Daj sobie żydku spokój z pouczeniami! Nie jesteś za "katedra" na zadupiu Rzeszów-Mojżeszów! Gówno wiesz jakie gwarancje ma Polska!
Olej2021.06.12 15:52
Wyraźne potwierdzenia są tylko słowami, które nic nie kosztują. Nadszedł najwyższy czas na wyciąganie wniosków. Zanim będzie za późno.
Włodek2021.06.12 15:51
Takie oczekiwanie to jednak naiwność. Samo przerzucenie jakichś większych sił zajęłoby minimum miesiąc jeśli nie więcej. Czyli praktycznie byłoby już po wszystkim. Po za tym dlaczego mamy się od nich spodziewać innego stanowiska niż od Hiszpanów czy Portugalczyków którzy powiedzieli wyraxnie, za Przesmyk Suwalski nie mamy zamiary umierać. Niemcy? Czy posprzątali już ten burdel w Bundeswerze który zostawiła im nasza Komisarz Urszulka? Przecież, niezależnie od tego, sami wzmacniają finansowo Putina i armię rosyjską. Więc nie robią chyba tego aby prowadzić z Rosją wojnę? Francuzi ? A jaki oni mają w tym interes? Czyli jak zawsze w krytycznej sytuacji zostajemy sami.
Anonim2021.06.12 15:50
ten glupawy smiec na zdjeciu z moim Prezydentem? Kiedy? swinie polskie klamia, bo sa polskie?
Mr. President "Mummy" Biden2021.06.12 15:45
is to inform you that the governor of the Great State of Texas made his decision to BUILD the WALL on the Southern Border of the US. Which means, gov. Greg Abbott will continue what pres. Donald Trump didn't finish - a real stumbling block for wetbacks, drug runners, and all kinds of shit coming down from a pigsty named Mexico.
fdf2021.06.12 15:34
Wstaliśmy już z kolan teraz przyszedł czas na wypinamy dupę.
oficer LWP2021.06.12 15:26
wy pisowcy to możecie sobie co najwyżej w gaciach jaja pomacać, znowu zera kreują się na mocarzy
jle_ffm ... precz z komunia...Po11... pisze2021.06.12 15:16
CYT.: "PiS to taka kwintesencja paktu Ribbentrop-Mołotow :-) Taka mieszanka antypolskich nazizmu i komunizmu :-)" . . . . . . Dodam jedynie, że Po11... to "luminarz" z byłego PRL-u nazwiskiem Hertrich-Woleński. Jak widać w jego "wypowiedziach", żyd Hertrich-Woleński "były" bolszewik jest zafascynowany nazizmem. Ciekawe dlaczego?
jle_ffm2021.06.12 15:04
No, Duda ostatnio w wywiadzie u Karnosi mówił że trzeba twardym być. no to teraz niech pokaże na co go stać :)