28.05.21, 06:27Fot. Adrian Grycuk via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Szczerski: Senat pod wodzą Grodzkiego zmienia się z izby refleksji w izbę nieskutecznego oporu

Nie ustają komentarze po kompromitującym głosowaniu w Senacie, w którym Senat przyjął bez poprawek ustawę ratyfikacyjną w sprawie decyzji o zasobach własnych UE. Senacka większość skupiona wokół Platformy Obywatelskiej nie była w stanie przyjąć poprawek, na które PO wstrzymała proces ratyfikacji Funduszu Odbudowy na 3 tygodnie. Sprawę skomentował także szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

- Po raz kolejny przez działania izby senackiej nie wystawia się dobrego świadectwa temu, co do tej pory nazywało się izbą refleksji. W coraz większym stopniu staje się izbą oporu, który okazuje się potem na dodatek nieskuteczny. To jest dla reputacji Senatu bardzo niszczące, ale to działalność tej chaotycznej większości. Myślę, że to powinno skłonić większość senacką do zmiany sposobu funkcjonowania z tej totalnej opozycji. To musi być izba partnerska, która jest izbą, która może stanowić jakiś istotnie ważny podmiot, który może poprzez refleksję wprowadzać jakieś ulepszenia. Ale nie w tej formie - stwierdził Szczerski.

Skomentował również fakt, że senacka obstrukcja prac nad Funduszem sprawiła, że Polska jest ostatnim krajem UE, który przyjął Fundusz Odbudowy.

- To powinno być wyrazem europejskiej solidarności, żeby nie urządzać awantur wewnętrznych wokół tego, na co czekają wszyscy, nie tylko nasz kraj, nasi przedsiębiorcy, podmioty gospodarcze, ale i inne państwa Unii Europejskiej - stwierdził.

- Rozumiem kalkulację opozycji. Spadnie na Polskę odium, jako na kraj, a w Polsce rządzi Prawo i Sprawiedliwość. Wszyscy pomyślą, że "to Kaczyński pewnie blokował ten fundusz", mimo, że my wiemy, że to działanie opozycji. Odium tego eurosceptycyzmu spadnie na Polskę, co nam zaszkodzi, jako państwu - skonkludował.

Szczerski zapowiedział także, że Prezydent jest gotów podpisać ustawę ratyfikującą bez zbędnej zwłoki.

jkg/polskie radio

Komentarze

Po 11 ...2021.05.28 7:17
A PiS pod wodzą Kaczyńskiego zmienia się ze Stowarzyszenia Umarłych Intelektualistów w macierewiczkową kościelną mamałygę.
ala2021.05.28 7:04
Opatrzność Boża czuwa nad Polską.
AAAtomek2021.05.28 8:14
Czyli znowu będą rozbiory, wojny, holokaust, emigracja, itepe?
katolik2021.05.28 7:03
Polacy będą chorować i umierać po pseudoszczepionkach w pseudopandemii, ale jak sa nadal głupi, to mogą jeszcze zapytac SSPIS a po ile ta masowa depopulacja w Nowym ładzie-- SSPIS odpowiada , dla stada 73 mld
co za ulga2021.05.28 6:57
obstrukcja , czyli problemy z wypróżnianiem zwane potocznie zatwardzeniem to groźna choroba ,która nieleczona prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych a nawet śmierci chorego , więc dobrze ,że senatorom opozycji senacka obstrukcja się zakończyła szczęśliwie
Filip2021.05.28 6:49
Politycy z PiS-u pieniądze z Funduszu Inicjatyw Lokalnych dali tylko tym samorządom, w których rządziła ich partia. Samorządy rządzone przez opozycję, nie otrzymały pieniędzy z tego Funduszu. Opozycja ma podstawy podejrzewać, że w przypadku pieniędzy z Funduszu Odbudowy będzie tak samo. Bezzwrotne dotacje tzw. granty dostaną tylko te samorządy, w których rządzi PiS i pisowskie spółki skarbu państwa. Natomiast pożyczki dostaną samorządy rządzone przez opozycję, które często są zadłużone w związku z pandemią koronawirusa i nie będą zadłużały się jeszcze bardziej. Politycy z PiS-u doprowadzili do wybudowania elektrowni w Ostrołęce za 1,5 mld zł, która po wybudowaniu jest rozbierana. Politycy z PO i PSL-u w czasie swoich rządów nie chcieli jej wybudować, za co byli krytykowani m. in. przez Andrzeja Dudę. Mateusz Morawiecki utopił 134 mln zł na wybory kopertowe bez podstawy prawnej. Politycy z PiS-u doprowadzili do ruiny stadniny w Janowie. W związku z powyższym, obawy opozycji o uczciwe i sprawiedliwe wydanie pieniędzy z Funduszu Odbudowy, wydają się być uzasadnione. Politycy z PiS-u wmawiają swoim zwolennikom, że mają monopol na patriotyzm, dobro i sprawiedliwość. Jeszcze rządna ekipa rządząca po 1989 roku nie zmarnowała tyle pieniędzy, co obecna. Pod względem ilości afer również aktualnie rządzący przebili wcześniejsze ekipy. Powstaje nowa pisowska oligarchia, która bogaci się w sposób nie uczciwy mając parasol ochronny i poparcie rządzących. Takim przykładem jest Daniel Obajtek, posiadacz lub współposiadacz 38 nieruchomości, który nie potrafi udokumentować pochodzenia swojego majątku.
ala2021.05.28 7:08
Filip- Stadnina w Janowie ma się bardzo dobrze. Piszesz same bzdury, kopiując i wklejając gdzie się da. TVN wyprał Ci mózg. Zacznij samodzielnie myśleć! A poza tym, totalna atakuje Obajtka za dobre zyski: za PO 2,9 mld, za PiSu 29 mld. PO to "boli". Tusk by sprzedał Niemcom Orlen. Prokuratura za PO nic nie wykryła. Taśmy takie nie istnieją. Jest to wymysł GW. Jedyne taśmy, które istnieją, są z nagraniami z oficjalnych narad, stanowią tajemnicę służbową i są zdeponowane w kasie pancernej. Jeżeli GW posiada te taśmy, to weszła w ich posiadanie w drodze przestępstwa lub zostały sporządzone w sposób, w jaki SB sporządzała kiedyś POdobne taśmy....