Jesteśmy państwem, które może samodzielnie taki mur i taki system (stworzyć), bo nie mówimy o murze tylko w sensie fizycznym, ale mówimy o systemie zabezpieczenia granicy – powiedział w poniedziałek podczas rozmowy z dziennikarzami szef BBN Paweł Soloch.

- Prezydent Andrzej Duda jest zdecydowany podpisać ustawę o budowie zapory na granicy z Białorusią; podpisze ją w najbliższym czasie; to kwestia dni – podkreślił szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Paweł Soloch poinformował także o szczegółach rozpoczynającej się jutro wizyty głowy państwa na Litwie. Kwestia stawiania muru – jak powiedział Soloch - będzie przedmiotem rozmów prezydenta Dudy na Litwie.

– My po prostu jesteśmy państwem, które może samodzielnie taki mur i taki system (stworzyć), bo nie mówimy o murze tylko w sensie fizycznym, ale mówimy o systemie zabezpieczenia granicy – powiedział szef BBN. – Zobaczymy, co będzie robiła Litwa, co będzie robiła Łotwa – dodał odnosząc się do pytania, czy Polska będzie jedynym krajem, który taki mur będzie budował.

- Soloch wyjaśnił, że podczas wizyty na Litwie oprócz sytuacji na granicy białoruskiej, będzie też mowa ale o przygotowaniach do przyszłorocznego szczytu NATO i współpracy polsko-litewskiej – czytamy na portalu TVP Info.

- We wtorek Prezydent Andrzej Duda spotka się z Prezydentem Litwy Gitanasem Nausėdą, odbędzie się także pierwsze posiedzenie Rady Prezydentów Polski i Litwy z udziałem przedstawicieli ministerstw obrony i spraw zagranicznych obu krajów. Andrzej Duda spotka się także z Premier Litwy Ingridą Szimonyte i przewodniczącą litewskiego sejmu Viktoriją Czmilyte-Nielsen, weźmie także udział w uroczystym posiedzeniu litewskiego sejmu z okazji 230-lecia Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów – podaje Kancelaria Prezydenta RP.

 

mp/tvp info/pap/prezydent.pl