28.09.18, 14:25Fot. US Army Europe via Flickr, CC 0

Szef MON: ,,Fort Trump'' to szansa na epokową zmianę

My wypełniamy nasze zobowiązania w ramach NATO, jesteśmy gotowi jeszcze podnieść nasze wydatki; jest ustawa przewidująca dojście do poziomu 2,5 proc. PKB przeznaczanych na obronność. Jesteśmy zdeterminowani, by inwestować w bezpieczeństwo” - mówił minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Wywiad dotyczył przede wszystkim ewentualnego powstania w Polsce stałej bazy amerykańskiej:

Przekonywałem prezydenta, że warto użyć określenia „Fort Trump”; dzięki upowszechnieniu tego sformułowania w Stanach Zjednoczonych, ale także na całym świecie, sprawa stałej bazy zafunkcjonowała”.

Dodał, że hasło to oddaje w dwóch słowach cały pomysł. Szef resortu obrony podkreślił też, że dzięki jego zabiegom dyplomatycznym kwestia powstania stałej bazy USA w Polsce trafiła na agendę polityczną Stanów. Błaszczak zaznaczył, że stała obecność wojsk USA w Polsce to zwiększenie skali odstraszania potencjalnego agresora.

Podkreślił też:

Stała baza to szansa na zmianę epokową, jeśli chodzi o bezpieczeństwo naszego kraju i choć jest ono bezcenne, ma również wymiar ekonomiczny. Na całym świecie bazy wojsk amerykańskich są impulsem do rozwoju gospodarczego”.

W rozmowie podkreślił też, że gotowość Polski do ponoszenia kosztów to z pewnością istotny argument również dla Pentagonu. Dodał:

Pamiętajmy, że Amerykanie decydują się na stałą obecność jedynie w państwach, które traktują jako wiarygodnych i zaufanych partnerów. Polska jest takim państwem, co wielokrotnie powtarzał prezydent Donald Trump”.

Podkreślił też, że owa stała obecność wojsk USA dałaby Polsce pewność, że agresor na nią nie napadanie.

dam/PAP,Fronda.pl