04.04.19, 20:27zdj. screen TVP Info

Szef MON zainaugurował spotkanie Bukaresztańskiej Dziewiątki

Szef MON Mariusz Błaszczak zainaugurował spotkanie ministrów obrony Bukaresztańskiej Dziewiątki. Polityk w swoim przemówieniu zwrócił uwagę, że państwa wschodniej flanki NATO zostały szczególnie doświadczone przez historię XX wieku i te doświadczenia pomagają im się zjednoczyć. 

"Doświadczyliśmy tragedii totalitaryzmu, pozbawienia wolności i możliwości decydowania o sobie. Fakt, że spotykamy się dziś tu w takim gronie, pokazuje, jak jednoczący wpływ mają doświadczenia historyczne"-podkreślił Błaszczak podczas spotkania w warszawskiej Cytadeli. 

"Siedemdziesiąt lat Sojuszu Północnoatlantyckiego, 20 i 15 lat naszego członkostwa pokazuje, jak ważna jest współpraca. Działanie razem ma sens. Jedność oraz współpraca polityczna i militarna pomogą obronić się przed zagrożeniami"- mówił minister obrony narodowej. 

"Przez te lata z nowych członków NATO staliśmy się państwami, bez których nikt nie wyobraża sobie dziś Sojuszu, to my tworzymy NATO"-wskazał szef MON. 

Spotkanie przypada w dniu 70. rocznicy powołania NATO. Jest to drugie spotkanie państw Bukaresztańskiej Dziewiątki z udziałem szefów resortu obrony. Do Polski przybyli ministrowie z Bułgarii, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Rumunii, Słowacji i Węgier. Pierwsze konsultacje w tym gronie odbyły się w Warszawie w 2014 r.

Jak zapowiadało MON, w Warszawie "ministrowie omówią możliwości wspólnego wkładu w poprawę sojuszniczego odstraszania i obrony, zgodnie z zasadą 360 stopni, czyli na wszystkich kierunkach strategicznych", zwłaszcza w obszarach planowania, łańcucha dowodzenia w regionie, zapewnienia sił o odpowiedniej gotowości, a także wsparcia dla krajów partnerskich Sojuszu. Tematem rozmów mają być także możliwości współpracy w ramach nowych inicjatyw unijnych, takich jak mechanizm stałej współpracy obronnej PESCO, Europejski Fundusz Obronny czy mobilność wojskowa.

yenn/PAP, Fronda.pl

Komentarze

NiechEstoniaKupiOdNasPułkKapelanów2019.04.5 6:24
Czego te umysłowe karły PiSowskie nie wymyślają: trójkąty wyszehradzkie, międzymorza, dziewiątki... Mnożenie uczestnictwa w kanapowych organizacjach i paktach ma dać kato-ciemnocie w Polsce złudne poczucie bezpieczeństwa. Na zasadzie "w kupie siła". I to w kupie zrobionej przez Polskę, jako samozwańczego przywódcy tych komicznych gremiów. A helikopterów nadal nie mamy, za to czołgi z hitlerowskiego demobilu i skansen okrętu podwodnego. Do tego polski żołnierz jest publicznie obśmiewany przez importowanych Amerykanów. To w nim potęguje morale, umacnia poczucie wartości i mobilizuje do wierności ojczyźnie, która sprowadza i instaluje cichego okupanta...
zmiecz2019.04.4 23:44
A jaka piesnia szef MON-u zaingurowal spotkanie? Mam nadzieje, ze ......a kto z nami nie wypije, tego we dwa kije.............
czytelnik2019.04.4 21:37
Czy ktoś z tej redakcji mógłby wywalić stąd zamulającego trolla o pseudonimie "Poliamorysta"? Na początku był nawet śmieszny, pewnie wydawało mu się że jest obrazoburczy i szokujący, ale teraz to leczenie kompleksów przez owego osobnika jest nudne, bo jest po prostu o niczym.
Wojciech2019.04.4 21:15
Zebrały się największe potęgi militarne! buhaha... jedno pierdnięcie Putina i z Bułgarii, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Rumunii, Słowacji,Węgier i Polski zostałyby zgliszcza!