08.07.19, 09:13Zdj. Tymon Markowski, CC BY SA 2.0, Flickr

Szef MSZ: Będziemy zabiegać o silną UE i silny budżet

Szef polskiej dyplomacji, Jacek Czaputowicz w rozmowie z TVP Info mówił o działaniach Polski w Unii Europejskiej. Polityk podkreślił, że obecnemu rządowi zależy na silnej Wspólnocie, a co za tym idzie- silnym budżecie UE. 

"Będziemy artykułować nasze cele w tym zakresie"-wskazał minister spraw zagranicznych. 

Czy Polska zamierza "grać niezgodą", jeżeli Unia będzie proponować rozwiązania budżetowe niekorzystne dla naszego regionu?

"Będziemy artykułować nasze cele, jesteśmy za silną Unią Europejską, a co za tym idzie – ambitnym budżetem i utrzymaniem tych tradycyjnych polityk"-podkreślił Jacek Czaputowicz. Gość TVP Info zwrócił uwagę, że dyskusja nad kształtem unijnego budżetu trwa od ponad roku. 

"Są różne interesy państw, ale my jesteśmy w tej dobrej sytuacji, że chcemy silnej Unii Europejskiej i silnego budżetu"-zaznaczył szef polskiej dyplomacji. Czaputowicz wskazał na fundusze ze Wspólnej Polityki Rolnej oraz Funduszu Spójności. 

"Te wszystkie państwa, które przystąpiły do Unii Europejskiej 15 lat temu i później, one są gorzej rozwinięte niż średnia Unii Europejskiej, więcej zyskują z tego budżetu niż płacą"-powiedział polityk. Jak dodał, w kwestii budżetu, jeżeli chodzi o sojuszników, podział nie jest "czarno-biały", bo np. w zakresie utrzymania finansowania rolnictwa naszym sojusznikiem może być Francja, gdzie żyje dużo farmerów i rolników. 

Projekt przyszłego unijnego budżetu, krytykowany przez wiele państw, został przedstawiony przez Komisję Europejską w maju ub.r. Zakładał on m.in., że z Funduszu Spójności Polska otrzyma o 23 proc. środków mniej niż obecnie. Mimo to Polska pozostałaby największym beneficjentem tych środków.

yenn/PAP, Fronda.pl

Komentarze

robaczek 2019.07.8 10:06
hahahahhahahahah!!1 Złapało się gó_wno okrętu i krzyczy: - PŁYNIEMY!!!!!! oj pisurki pisiurki. sobie reprezentacje do WU wybraliście!! chyba lubicie w dupcie dostawać. bo teraz wam UE pokaże co to znaczy polityka! pokrzyczeli, pomachali szabelką? to teraz do konta pilnować butów!!!! taka prawda!!! malutcy wybrali malutkich.!!! TYLKO POLSKI SZKODA!!!
już nie chcą pożyczac2019.07.8 9:46
Po raz pierwszy w historii przekroczyliśmy symboliczną granicę biliona złotych długu publicznego. Rządzący uspokajają, że jest to bezpieczne w relacji do rosnącego PKB. Ale na wypadek osłabienia dynamiki wzrostu gospodarczego albo recesji systematyczne zwiększanie bezwzględnego zadłużenia grozi popsuciem tej proporcji.
ciemnota to kupi?2019.07.8 9:41
Nie mając z ręku żadnych atutów Bajki bajki bajki