14.05.19, 12:00Fot. Adrian Grycuk via Wikipedia, CC 3.0

,,Szereg błędów''. Prokurator wnioskuje o 1,5 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu dla Arabskiego

Przed warszawskim sądem okręgowym stanął dziś Tomasz Arabski oraz czterech innych urzędników. Miały miejsce rozmowy końcowe w procesie ws. organizacji lotu do Smoleńska z 10 kwietnia 2010 roku. Jak podkreślił przed sądem prok. Przemysław Ścibisz:

W związku z organizacją wizyty w Smoleńsku popełniono szereg błędów. Odpowiedzialność za taki stan rzeczy spoczywa m.in. na ówczesnym szefie Kancelarii Premiera Tomaszu Arabskim, a także innych urzędnikach”.

Prokuratura w trakcie mowy końcowej podkreśliła też, że Tu-154M wybierając się na obchody rocznicowe zbrodni katyńskiej „nie powinien lądować na lotnisku Smoleńsk”, ponieważ nie było to zgodne z instrukcją HEAD. Lotnisko nie było przygotowane „do przejęcia samolotu z prezydentem RP na pokładzie”.

Prokurator wskazywał też, że polscy piloci nie dysponowali aktualną dokumentacją lotniska, m.in. kartami podejścia do lądowania, nie powinni zatem lądować na tym lotnisku:

[…] co najważniejsze, gdyż lotnisko Smoleńsk było lotniskiem nieczynnym i zgodnie z obowiązującym wówczas prawem (...) nie mogło być brane (pod uwagę) jako lotnisko lądowania samolotu z prezydentem na pokładzie”.

Prokurator Ścibisz wskazał, że odpowiedzialność spoczywa przede wszystkim na Arabskim, a także Monie B., Miłosławie K., z kolei Grzegorz C. i Justyna G. odpowiedzialni są za zwiększenie niebezpieczeństwa wykonania operacji.

Zawnioskował o karę 1,5 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na 4 lata dla b. szefa KPRM.

dam/PAP,Fronda.pl

Komentarze

mojglos2019.05.15 23:20
To się prokuratorze napracowałeś że przygotowałeś wniosek za ukradziony batonik. Za to że Arabski podpisał instrukcję HEAD nie czytając jej (puszczam oko w tym miejscu,bo tak się chce wybronić przed odpowiedzialnością). Tym samym wysłał w niewiadomą podróż 96 osób! Czy prokurator ma świadomość, że każdy obywatel musiałby beknąć za to, tylko nie Arabski (nie wysilam się na Pana Arabskiego) bo to jest cyniczny człowiek.Taki wniosek 1,5 roku w zawiasach jest jakimś kuriozum.
Max Fiend2019.05.15 9:36
Dobry dowcip: wnioskuje :-D
PiS=UWbis2019.05.14 13:51
Jak za udział w zamachu na Prezydenta i generalicję to bardzo mało...taka kara innych będzie do tego typu zachowań zachęcała. Chyba, że "okaże się", a Kaczyński ogłosi, że zamachu nie było lecz była katastrofa...Czy lud jest tak głupi, że to kupi?
Tylko nie mow nikomu2019.05.14 13:05
Właśnie SMOLEŃSK!!! Tak się składa, że tym żyje cała Polska. Polacy wstrzymują oddech...
Glaudiusman2019.05.14 13:02
Wreszcie jakieś konkrety, ale gdzie jest król Europy?
Władysław Stasiak2019.05.14 12:16
Z upoważnienia Pana Prezydenta RP pragnę poinformować, że na uroczystości 70 rocznicy zbrodni katyńskiej w dniu 10.04.2010 w Katyniu Kancelaria Prezydenta RP organizuje przelot samolotu specjalnego. Obok Pana Prezydenta, w skład wchodzą przedstawiciele rodzin katyńskich, wojska, duchowieństwo, osoby zaproszone przez Pana Prezydenta. Liczba miejsc w samolocie jest ograniczona. Odpowiadając jednak na prośbę Pana Marszałka proponuje udostępnienie miejsc w samolocie dla 12 przedstawicieli parlamentu, po trzech z każdego klubu. W związku z koniecznością prowadzenia dalszych prac organizacyjnych proszę o przekazanie listy osób zgłoszonych na uroczystości.
Jarosław Kaczyński2019.05.14 12:14
Każdy kto będzie próbował zmienić miejsce lądowania prezydenckiego samolotu zostanie oskarżony o utrudnianie prezydentowi RP sprawowanie władzy.
Lech Kaczyński.2019.05.14 12:13
Ja i moja kancelaria przygotujemy wizytę w Smoleńsku. Tusk i rząd mają się do tej wizyty nie wtrącać.
michu2019.05.14 12:12
szybko im to idzie ;)