24.01.20, 11:10

Szewach Weiss: Putin i Niemcy. Tam leży źródło jego ataków na Polskę

Były ambasador Izraela w Polsce, Szewach Weiss, upatruje źródła rosyjskich ataków na Polskę w relacjach Moskwy z Berlinem. Mówił o tym w rozmowie z Robertem Mazurkiem na antenie RMF FM.

 

"Putin gra polityką. Do jego polityki, jak do każdej polityki, jest potrzebna historia. To że mówią, że zjawisko prowadzenia polityki historycznej jest nowe, że kiedyś było inaczej - to wszystko bzdury. Każda polityka jest związana z historią, każda tożsamość narodowa jest związana z historią, prawie każdy konflikt jest związany z historią. Historii nie można wymazać" - powiedział Weiss.

"Putin ma sprawy imperialne, on odnawia imperium rosyjskie. On doprowadził do tego, że ta biedna Rosja, zmęczona, która prawie 20 lat temu nie dała sobie rady, była na 3-4 miejscu w światowej polityce, że wraca do centrum dziejów. On używa wszystkich narzędzi..." - wskazał.

Stwierdził wreszcie:

"Dlaczego Putin potrzebuje do swojej polityki wroga i dlaczego to Polska? Historycznie, strategicznie, z wszystkich punktów widzenia w tej sytuacji, w której jest teraz Rosja - nie jest Związkiem Radzieckim i już nie ma totalnego wpływu na Polskę, na Węgry, na Czechy tak jak było 30-40 lat temu - stosunki z Niemcami są najważniejsze. I to jest powód do narracji historycznej znanej już. Polska nie pierwszy raz była ofiarą tych specyficznych stosunków. I to się dyplomatycznie, nie wojskowo, zbliża do tej sytuacji. Co Polska może zrobić? Polska - to jest sprawa rządu, ja się nie mieszkam, nie jestem doradcą - może umiarkować to, nie grając z nim na tej samej mapie. On powie to, on powie tamto, jakiś historyk może odpowiedzieć i iść dalej. Czy to pomoże? Nie wiem. Warto spróbować".

bsw/rmf24.pl

Komentarze

Cool (druga odpowiedz dla M. Blaszczyk)2020.01.25 17:02
1 cyt: " Przynajmniej część sprawców jest znanych. Są to skazani w procesie. Byli Polakami. Nie Białorusinami, nie Żeydami, nie Chińczykami..." odp: ... Możesz więc co najwyżej napisac, że ten konkretnie przestepca był Polakiem! ... twierdzenie, na podstawie pojedynczych przypadków, że Polacy byli mordercami, jest generalizowaniem i podła manipulacją. 2 cyt: " ... Do tego piszesz: " jednocześnie o ofiarach Holokaustu mówicie o Żydach i słowem nie wspomnicie, że połowa, to byli polscy obywatele." Ja jestem jedna i ja np. tu: https://www.fronda.pl/a/jacek-sasin-prezydent-andrzej-duda-podjal-jedyna-mozliwa-decyzje,138814.html pisałam, dziwiąc się dumie z doprowadzenia do takiej sytuacji, pod postem pana hrabiego Potockiego: "??? Jesteśmy dumni z sytuacji, że rządzący Polską doprowadzili do sytuacji, gdy na obchodach jednego z największych ludobójstw w historii, których ofiarą byli głównie polscy obywatele, polski prezydent nie ma możliwości się wypowiedzieć? .... " odp: ... pomijam fakt, że jak zwykle błednie okreslasz sprawców i winnych, to gdybyś trochę myślał to wiedziałabyś, że właśnie dlatego, żeby między innymi słowa o polskich ofiarach nie dotarły do szerokiej rzeszy odbiorców, Duda nie został dopuszczony do głosu! ... Twój głos natomiast, wybacz! ... ale nic nie znaczy! 2cyt::" ...No a Holocaust zorganizowali naziści. Różnych narodowości. Jego głównymi sprawcami było dwóch Austriaków akurat: Hitler i Eichmann. Nie widzę ŻADNEGO powodu, by fakt ten zatajać." odp: ...Idąc Twoim tokiem "myślenia" holokaust współorganizowali Żydzi, bo Hitler miał też pochodzenie żydowskie. Ale nie bedę brnął w ten idiotyzm bo jego pochodzenie nie ma najmniejszego znaczenia! ... istotnym jest fakt, ze był przywódcą Narodu niemieckiego, realizującym plan z demokratycznym poparciem i dla korzyści państwa niemieckiego. 3cyt: " ... Dobrowolna współpraca przy byciu mordowanym to dość zabawny pomysł. Chyba nie bardzo rozumiesz koncepcję dobrowolności..." odp: Dobrowolny = ochotniczy. 4 cyt: " ... Co do Jedwabnego... No cóż. Mnie te zeznania przekonują, jest ich tyle, że nie potrafię zrozumieć, po co tyle osób, nie mających żadnego w tym interesu, miałoby kłamać, podobnie jak przekonały zespół specjalistów z IPN i Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, A tymczasem człowiek podpisujący się Cool wie lepiej od sądu, specjalistów, prezydenta i w ogóle wszystkich..." odp: Gratuluje niezachwianej wiary w system polityczno-sądowniczy! Muszę Cie jednak zmartwić, IPN właśnie prowadzi archiwizacje dokumentalną zeznań świadków tej zbrodni i czeka na "zielone światło" na wznowienie badań, niestety nie ma jeszcze decyzji politycznych na wyższych szczeblach ... jednak wydaje się to kwestią czasu! :-))
qwerty2020.01.25 9:30
a przecież w "Polin" jest ich tylko 4 miliony w kraju najbardziej antysemickim w "jewropie"
anonim2020.01.25 7:59
– Powiem tak: ta sprawa ujawnia się nieraz na stole politycznym, ona cały czas leży na stole historycznym. Faktem jest, że najwięcej Żydów w Europie żyło w Polsce. Drugim faktem jest, że najwięcej zamordowanych w Holokauście to byli Żydzi z Polski. Trzecim faktem jest, że Polska była całkowicie zrujnowana. Także część mienia żydowskiego, te domy, te mieszkania były zburzone, tak jak polskie. Faktem jest, że Niemcy znacjonalizowali to wszystko. Faktem jest, że Polska znacjonalizowała niemiecki… Faktem jest, że prawie nie oddano nic Żydom. Ale to nie jest realne. To jest sprawa moralna, między narodami. Jak ją załatwić? Trochę za późno. Można było to załatwić 20-30 lat temu, tak mi się wydaje. To są Stany Zjednoczone, są Żydzi, którzy mają wpływ. To jest moralna sprawa, niezałatwiona. Jest też dużo Polaków, są też związani taką sprawą co do kompensacji i reparacji. Ja bym powiedział teraz: to jest bardzo ważny temat na godzinny program, który zrobimy za kilka miesięcy – powiedział Szewach Weiss. dzienniknarodowy.pl/szewach-weiss-o-roszczeniach-i-ustawie-447-prawie-nie-oddano-nic-zydom-to-jest-moralna-sprawa-niezalatwiona/
Kuszelas2020.01.25 3:31
Rosja nie jest biedna. Pan Szewach tak mówi. Rosja jest bogata w oligarchach a nie w społeczeństwie.
Reytan2020.01.24 20:57
Asia tobie brakuje tego samego co Weissowi. Uczciwosci i prawdomownosci.
Asia2020.01.24 20:36
Szewach Weiss ma wszystko to czego większości komentujących na frondzie brakuje, czyli inteligencję, mądrość, poczucie humoru i dystans do siebie. Amen.
Marek2020.01.24 18:40
Co za bełkot!
Jan2020.01.24 18:16
Co na to ma do powiedzenia "kon'federacja" i jej kandydat na Prezydenta, Nabosaka?
jatsek2020.01.24 12:48
Najchłodniejszą interpretację obecnych stosunków polsko-izraelsko-rosyjskich dał p. Jarosław Papis: Historia i sentymenty to przeszłość. Izrael kieruje się tylko wlasnym interesem i bezpieczeństwem. Ugości każdego, kto mu to bezpieczeństwo zagwarantuje. Rosja juz tam jest. USA już tam są. Ode mnie: Polski tam nie ma i nie będzie, bo tak daleko polskie wpływy nie sięgają. Żeby może kiedyś sięgały, Polska powinna solidnie stanąć na nogi jako gospodarka i licząca się siła militarna. To warunek stary jak świat . Ale do tego potrzebni są zdecydowani przywódcy a nie lewicowe flądry przymilające się o poklepanie po plecach i dobre synekury w Brukseli.
Japa2020.01.24 16:54
Ma Pan , panie ,,jatsek ' 99 % racji . Ten 1 % dorzucę jak się dowiem co to za flądry lewicowe . No i kogo by Pan proponował na tego ,,zdecydowanego "
anonim2020.01.24 12:39
@querty A może rozważysz i taką hipotezę, Ważne słowo prawdy z ust Szewacha Weissa, Izrael nie jest sojusznikiem Polski, Izrael jest sojusznikiem Putina, a zatem Żydzi są sojusznikami Putina, co wynika z tego, że Izrael na umowę z Putinem, Izrael według umowy z Putinem może działać w Syrii na rzecz własnej obrony, a to jest sprawa życia Izraela. Źródło: fronda.pl/a/szewach-weiss-izrael-ma-umowe-z-putinem,139216.html Wracając do Polski, trzeba zauważyć, że jak żydostwo z USA i Izraela wyszlamuje z Polski 300 mld USD w nieruchomościach, to Putin na ziemiach Polski będzie miał swoich żydowskich orędowników polityki Kremla w postaci żydowskich kamieniczników, obszarników, geszefciarzy, naganiaczy, kolaborantów. Tym sposobem Moskwa bez wojny, bez ani jednego wystrzału, może otrzymać dostęp do aktywów Polski. Kreml będzie wspomagał żydowską palestynizację ziem Polski, bowiem celem jest likwidacja polskiego Państwa. Jak widać, USA, Izrael i Rosja grają na różnych pozycjach, ale w jednej drużynie pod trenerską dyrygenturą żydowskich właścicieli przedsiębiorstwa holokaust.
Japa2020.01.24 15:46
Zakładam ,że ma Pan , panie @querty , rację , To co tylko pan widzi takie zagrożenia ? O Judeopolonii mówili jeszcze przed 39 rokiem .
qwerty2020.01.24 11:49
Dramat Polski rozpoczęty. a oto ciąg dalszy scenariusza na najbliższe 4 do 5 lat: UE w odwecie za brak praworządności i demokracji oraz za nieprzestrzeganie przepisów unijnych wprowadza sankcje zakręcając kurek z pieniędzmi (brak subwencji , dotacji dla rolnictwa, funduszy inwestycyjnych na drogi, mieszkania itp..) PiS składa wniosek o wystapienie Polski z UE. ciemny lód rozżalony o brak pieniędzy obwiniając o to oczywiście UE a nie PiSowski rząd popiera w referendum wniosek rządu. mamy polexit. Nowy rząd pot przewodnictwem Korwina Nikke podpisuje traktat z Rosja który jest w rzeczywistościa oddaniem Polski w lenno Moskwy. Wybuchają protesty i demonstrację - resztka inteligencji i myślącego narodu która jeszcze nie wyemigrowała próbuje się bronić - które zostają krwawo stłumione przez NKWD i armię czerwoną . Oczywiście nikt się za Polską nie wstawia bo NATO trzyma z UE a USA jest daleko i woli geszeft z Moskwą. Moskwa internuje polski rząd, wprowadza rosyjska walutę język i adminisytrację. POLSKA ZNIKA Z MAPY EUROPY.
filip2020.01.24 12:04
Powiedz co łykasz , bo daje to kopa
Darek2020.01.24 12:23
Czy myślisz że zmiana rządu coś da? Co proponujesz? Nie mówić nic tylko ze spuszczoną głową przyjmować wszystko co powiedzą w moskwie berlinie czy paryżu? Proszę odpowiedz....
anonim2020.01.24 12:30
gdzie kupujesz towar, daj namiar na dilera, niezłe kopie...
anonim2020.01.24 12:33
Jeżeli twój zamysł zmierza do ośmieszenia Konfederacji, to posłuchaj z uwagą tego: Pilne! Konfederacja zawiadamia ABW. youtube.com/watch?v=lDVIX4Ig_ro
Alojzy Cedzidło2020.01.24 15:38
Ja bym tak nie pisał . Z kilku względów . Jak prawie większość , na polityce i jej kulisach się nie znam .Nie wiem więc na jakiej podstawie ,,qwerty " wygłasza te proroctwa . Na ile poważnie , nie wiem . Czy Korwin Nikke wygra , tez nie wiem Jak się zachowa NATO i Ameryka tez nie wiem Itd , itp . I na koniec nie mogę oprzeć się , może głupiemu wrażeniu .że ten wpis ,,qwerty czuć marzeniami . .A o naszym Ambasadorze . Ma dużo racji . Mylę jednak , ze otwieranie oczu Polakom w Polsce jest potrzebne . Gdyby jednak to samo mówił w Izraelu , bardziej bym wierzył w Jego szczerość
anonim2020.01.24 11:27
Litości, pan Szewach Weiss, co jak sam mówi, tak wiele zawdzięcza Polakom i Polsce, co innego mówi w Polsce, a co innego w Izraelu, tam jego narracja jest podobna do tej z przemysłu holokaust. Czy już nie ma innych wiarygodnych Żydów? Zamiast iść na skróty poprzez przedruki z innych mediów, to może Fronda poprosiłaby o komentarz prof. Normana Finkelsteina?