12.11.16, 13:35

Szok! Szpital zmuszał pacjentów do płacenia za herbatę

Placówka dla nerwowo i psychicznie chorych zamiast pomagać pacjentom, wymuszał od nich zapłaty za podstawowe artykuły spożywcze. 

O Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Suchowoli (woj. podlaskie) nie można powiedzieć, by był przyjazny pacjentom. Rzecznik Praw Pacjenta nałożył na placówkę karę w wysokości 210 tys. zł za zignorowanie wcześniejszych uwag biura w sprawie wielu naruszeń.

Rzecznik pochylił się nad skargami pacjentów, którzy informowali, że wymagano od nich pieniędzy za herbatę, kawę, czy korzystanie z prądu.

Naruszeń miało być zresztą więcej. W szpitalu miało brakować środków higienicznych, takich jak mydło, a dokumentacja medyczna miała być prowadzona nieprawidłowo.

Problem w placówce dotyczył także między innymi braku dostępu do łóżek dla pacjentów oraz braku stałej obsady personalnej izby przyjęć. W szpitalu miało też być naruszane prawo pacjentów do intymności – personel nie stosował bowiem parawanów zasłaniających pacjentów od innych osób podczas udzielania świadczeń zdrowotnych.

Wyznaczając karę Rzecznik Praw Pacjenta po raz kolejny wezwał szpital w Suchowoli do zaniechania stosowanych w nim praktyk, które naruszają godność przebywających w nim osób.

emde/tvp.info, Fronda.pl