23.05.19, 20:25Zdj. zrzut ekranu Facebook/Nie lubię PiS-u

Szokujące! Czy PO stoi za 'hejterskimi' profilami w sieci?

"Sokzburaka", "Racjonalna Polska", "Nie lubię PiS-u"- co łączy te i im podobne facebookowe fanpage? Duża liczba fanów (kilkanaście tego typu profili obserwuje blisko 2,5 mln Polaków), nie tyle krytyka czy humor, co wręcz hejt wymierzony w obecny rząd, częste publikowanie fake newsów, zmyślonych wypowiedzi osób w jakiś sposób kojarzonych z PiS-em, manipulacje (zdjęcie z manifestacji w Rosji mające obrazować brutalność polskiej policji za czasów PiS) oraz... Oczywiste poparcie dla opozycji, zwłaszcza Platformy Obywatelskiej.

Dziennikarz Wirtualnej Polski, Bolesław Breczko przeprowadził ciekawe śledztwo w sprawie antyrządowych fanpage'y. Co się okazało? Kilkanaście profili prowadzących agitację na rzecz Platformy i rozpowszechniających pod adresem PiS, Kościoła Katolickiego, Kukiz'15 itp. hejt na wręcz kloacznym poziomie, nierzadko fake newsy, zmanipulowane zdjęcia czy podejrzane linki, mają niemal bliźniaczo podobne treści. Na niektórych z nich widać m.in. plakat wyborczy Andrzeja Halickiego jako zdjęcie w tle. 

Polityk Platformy Obywatelskiej twierdzi, że nie ma z tym nic wspólnego.

"Nic mi nie wiadomo, aby jakieś obce strony mnie promowały. Nie znam tych fanpage’y, a wszelkie moje działania w mediach społecznościowych prowadzone są oficjalnymi i legalnymi kanałami"-przekonuje Andrzej Halicki w rozmowie z wp.pl. Dziennikarz tego serwisu postanowił zapytać PO o szczegóły wydatków na działania w mediach społecznościowych. Ponieważ długo nie udzielano odpowiedzi, postanowił zadzwonić do centrali partii. Jak przebiegła rozmowa?

"Czy mogę rozmawiać z osobą zajmującą się moim wnioskiem o dostęp do informacji publicznej? – zapytałem.

Ta osoba jest na urlopie.

A jak się nazywa?

Nie wiem.

To skąd pani wie, że jest na urlopie?

Bo obecnie wszyscy z biura są na urlopie – odparła pracowniczka biura Platformy.

- opisuje Breczko

Dziś, tj. 23 maja, Platforma Obywatelska odpowiedziała jednak na pytanie dziennikarza Wp.pl, choć tylko połowicznie:

"W odpowiedzi na Pana wniosek o udzieleniu dostępu do informacji publicznej z dnia 19 marca 2019 r. uprzejmie informujemy, że wydatki poniesione na media społecznościowe w okresie od 01.05.2018 r. do 31.05.2019 roku wyniosły 484.821,61 zł. Wszystkie zawarte umowy dotyczące wyżej wymienionej kwoty mają charakter umów zawartych z osobami fizycznymi nieprowadzącym działalności gospodarczej i tym samym nie możemy ich Panu udostępnić".

Zatem PO ani nie potwierdziła, ani nie zaprzeczyła, czy kilkanaście wymienionych przez red. Bolesława Breczko fanpage'y jest prowadzone przez osoby mające jakikolwiek związek z ugrupowaniem. 

Warto zauważyć, że na stronach (których pełne zestawienie również znajduje się na Wp.pl) możemy znaleźć m.in. zdjęcia oznaczone jako materiał Koalicji Europejskiej (m.in. fotografie byłych i urzędujących ministrów, którzy kandydują obecnie w wyborach do PE z podpisem "Niech opowie w Brukseli jak..."

A oto przygotowana przez nas- po zajrzeniu na fanpage z listy w materiale źródłowym- próbka "twórczości" tych profili. A także twórczości... Koalicji Europejskiej, którą na tych stronach tak chętnie się udostępnia...

yenn/Wp.pl, Facebook

Komentarze

Szusdik2019.10.26 15:33
Wszystkie te profile popierają KO, PO, opozycję i tyle. To, że pojawiają się także oficjalne grafiki jakiegoś sztabu to o niczym nie świadczy. Nie wrzucajcie do jednego wora wszystkich. Racjonalna Polska nie była i nie jest w żaden sposób związana z Platformą, poza tym, że wspiera ich, tak samo jak inną racjonalną (nie radykalną) opozycję. Pan redaktor Bryczko z WP niesprawiedliwie szkaluje te profile, nie mając tak naprawdę żadnych dowodów na swoje tezy.
Elemelek2019.09.23 10:19
Szokujące! Czy PIS stoi za 'hejterskimi' profilami w sieci? Oczywiście. Profile takie jak kamienikupa, demaskujemy totalna opozycję, moraine i wiele, wiele innych, to typowo pisowscy siewcy hejtu.
bucek z kibucek2019.05.24 7:39
ten kraj polizydku to chyba izrael
anonim2019.05.24 6:42
"Nie głosuj na partię PiS, która broni pedofilów w sutannach" POnieważ nie załatwi refundacji z NFZ pampersów dla pederastów....
PiS=UWbis2019.05.24 6:20
PIS w koalicji Gowinem i Ziobro mają sec służb co niemiara i same nie mogą sprawdzić kto prowadzi te profile? Czy raczej mogą, ale ci którzy za nimi stoją są ponad ich głowami? Ostatnio ujawniono taką fabrykę hejtu i fake newsów na Facebooku - prowadziła ją firma z Izraela...
edi2019.05.23 23:13
PO-PSL pozwoliło wyprowadzić/OKRAŚĆ POLSKĘ NA 290 MILIARDÓW zł to są pieniądze na opłacanie hejterów no i komentatorów na forach co widać również tutaj - WON Z POLSKI BOLSZEWICKIE TROLLE
edi2019.05.23 23:09
DEMONY SIĘ UJAWNIŁY I SĄ WYJĄTKOWO WULGARNE I BEZCZELNE, ALE SPOKOJNIE POLSKA PRZETRWA TEN ATAK - MÓDLMY SIĘ !
Niemiec2019.05.23 22:41
św. Pawła Apostoła zawartej w Pierwszym Liście do Koryntian: „Nie łudźcie się! Ani rozpustnicy, ani bałwochwalcy, ani cudzołożnicy, ani rozwięźli, ani mężczyźni współżyjący z sobą, ani złodzieje, ani chciwi, ani pijacy, ani oszczercy, ani zdziercy nie odziedziczą królestwa Bożego”.
Niemiec2019.05.23 22:37
"Celem komunistycznego totalitaryzmu było osiągnięcie międzynarodowej władzy pod szyldem humanitarnej ideologii. Do jej sprawowania niezbędny warunek stanowiło ubezwłasnowolnienie jednostek, dezorganizacja łączących je więzi oraz demontaż państw narodowych. W Polsce liberalizm (PO) należy traktować jako działającą innymi metodami kontynuację komunistycznego totalitaryzmu - dzięki koncentracji anonimowego kapitału - kultywowane są podobne cele. Warunkiem powodzenia na drodze do realizacji totalitarnych dążeń liberalizmu (PO) - podobnie jak w komunizmie - jest dezorganizacja systemu wartości umożliwiająca ubezwłasnowolnienie ludzi i zniszczenie łączących ich więzi moralnych, dających im oparcie, wolność i siłę.Trzeba jednak powiedzieć mocno i jasno. Człowiek i środowisko, w którym żyje, zostało zdewastowane przez totalitaryzmy, w tym również przez totalitaryzm liberalny.Więcej - dewastacja trwa nadal. Ale nie ma żadnego powodu, aby poddawać się każdej modzie potwierdzającej rozkład i bezsens świata. To my, ludzie, nadajemy światu sens. Musimy wydobyć się z chaosu. Trzeba przezwyciężyć destrukcję dokonywaną ludzkimi rękami." Anna Pawełczyńska, Głowy hydry, Wydawnictwo TEST, Lublin z pełnym poszanowaniem i respektem dla autorów, wydawców i praw autorskich, w dzisiejszych czasach powszechnego przemilczania i fałszowania historii i faktów historycznych, uważamy za szczególnie ważną powinność i obowiązek rozpowszechniania informacji, celem edukacji i uświadamiania, oraz bezpardonowej walki z owymi przemilczeniami i fałszami.
man woman albo gender2019.05.23 21:48
Kto stoi za hejterskim blogiem, mieniącym się "portalem" o nazwie "fronda" ?
Andrzej Malik2019.05.23 21:47
Badacze z uniwersytetu w Oksfordzie przyjrzeli się bliżej śmieciowym informacjom związanym ze zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego. Tak badacze określają nie tylko te informacje, które mijają się z prawdą, ale też te, które pod pozorem newsa sprzedają nam konkretną ideologię lub świadomie wprowadzają w błąd. Niechlubne pierwsze miejsce w zestawieniu karmicieli śmieciowymi informacjami zdobył publiszer.pl, za nim znalazło się centrummedialne.pl i kontrowersje.net. Tuż za podium znalazło się wpolityce.pl i pikio. Te ostatnie media odniosły mniejszy sukces twitterowy, ale wygenerowały znacznie więcej reakcji na Facebooku niż konkurenci. Czyli bracia Karnowscy i Matka- Kurka są uznanymi twórcami fake- newsów. Gratuluję.
pppp2019.05.24 12:14
Zapomniałeś dodać, że ci "badacze" są lewacką ekstremą i kwalifikują jako fake newsy wszystkie informacje krytyczne wobec UE czy organów UE, nie odnosząc się do ich prawdziwości. Spinelli i grupa Frankfurcka rządzi Europą.
anonim2019.05.23 21:37
Czy PO stoi za ,,hejterskimi" profilami w sieci?
Niech bedzie pochylony2019.05.23 21:32
Wstydu nie macie. Po tym jak wyszła prawda o pisowskich fabrykach trolli.
Topek2019.05.23 21:15
Wulgarne i mocno ośmieszający hejt nie sprzyja przyciąganiu wyborców drugiej strony, wręcz przeciwnie wzbudza zwrotną agresje więc posądzanie jakieś partii jest bzdurą
PO to samo zło !2019.05.23 21:11
To swołocz UBecka i im POdobni .
Ella2019.09.23 10:20
A PiS samo dobro. Dlatego PiS może kraść, kłamać, mordować i szczuć. Dobremu wolno.
Emerytka662019.09.27 13:05
A Pis to co sama obłuda uwazają i głoszą wszech i wobec,że rodzina jest rodziną wtedy kiedy mają oboje ślub kościelny i dobrze by było gdyby to była prawda. Niestety w swoich szeregach mają takich,ktorzy żyją bez ślubu po 10 lat mając juz duże dziecko ,może i dzieci. Mało tego to takich ludzi promują do komisji obwodowych -kompletna obłuda.
POP2019.05.23 21:02
Podobna sytuacja jest na portalu Wioch pl, wstawki na temat PO są natychmiast usuwane, autor banowany a kloaka promowana na główną stronę.
szcze na PiS i rydzyka2019.05.23 20:46
komuniści wiedzieli doskonale co robią trzymając to całe rozbrykane , rozpasane stado czarno-sukienkowych dewiantów na krótkiej smyczy przy bucie i w kagańcu , wiecznie coś tam knująca i spiskująca w mrokach kruchty , trzeba wrócić do sprawdzonych wzorców bo z tego kraju pozostaną tylko zgwałcone dzieci ,zgliszcza i majątki watykańczyków!
Polak Ateista Dumny Gej2019.05.23 20:40
Już 21 milionów Polaków dowiedziało się czym w istocie jest Kościół katolicki. TYLKO NIE MÓW NIKOMU ---> 🔥 https://www.youtube.com/watch?v=BrUvQ3W3nV4 🔥 Nie głosuj na partię PiS, która broni pedofilów w sutannach i nie pozwala, aby prokuratura wraz z policją wkroczyły do parafii. Masz prawo nie przynależeć do organizacji, która wspiera pedofilów ---> https://wolnoscodreligii.pl/ Instrukcja wystąpienia z sekty kościoła katolickiego http://www.apostazja.info/index.php/procedura-b
anonim2019.05.23 21:38
Polak Ateista Dumny Gej2019.05.23 21:41
+