- Minister Janusz Cieszyński powinien mieć postawione pomniki w każdej gminie, bo udało mu się wprowadzić e-receptę - stwierdził były minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Były wiceminister zdrowia w resorcie Łukasza Szumowskiego Janusz Cieszyński wróci do rządu. Zostanie sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odpowiedzialnym za informatyzację. Cieszyński w resorcie zdrowia był odpowiedzialny za wprowadzenie e-recept. Jest ponadto uważany za człowieka Mateusza Morawieckiego, z którym współpracował od 2015 roku.

- Jeśli mamy mówić o systemie, to uważam, że minister Cieszyński powinien mieć postawione pomniki w każdej gminie, bo udało mu się wprowadzić e-receptę. Jak wyglądałaby pandemia, gdybyśmy musieli przychodzić do lekarza po receptę? Ilu ludzi więcej zaraziłoby się w poczekalni w przychodni, ilu z nich umarłoby? - stwierdził Szumowski na temat pracy Cieszyńskiego w resorcie zdrowia.

Szumowski podkreślił, że poprzednim ministrom zdrowia nie udało się wprowadzić cyfryzacji recept, pomimo że mieli takie same narzędzia.

- Jeżeli tego nie ma w większości krajów europejskich, to znaczy, że to nie jest takie proste. Niemiecka prasa krytykuje swój rząd, że Niemczech nie udało się scyfryzować systemu ochrony zdrowia, a w Polsce udało się - wypowiedział się na temat prac swojego resortu Szumowski.

- Zapisy na szczepienia poszły na bazie e-skierowania. Bez niego mielibyśmy spory problem. To były największe operacje informatyzacji w historii polskiej medycyny. Minister Cieszyński uratował wiele ludzkich żyć, bo nie trzeba było iść do przychodni i narażać się na zakażenie - dodał.

jkg/tvp info