"Komisja Europejska zbada istniejące umowy energetyczne, w tym gazowe z państwami trzecimi. Każde nowe porozumienie będzie skrupulatnie badane przez KE pod kątem zgodności z prawem konkurencji i zasadami wspólnego rynku. To dobra wiadomość dla Polski" - mówi Szymański.

W najbliższy wtorek Komisja Przemysłu (ITRE) będzie głosowała poprawki w sprawie Decyzji Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającej "mechanizm wymiany informacji w odniesieniu do umów międzyrządowych w dziedzinie energii między państwami członkowskimi a państwami trzecimi."

 

Nowy mechanizm zakłada uczestnictwo Komisji Europejskiej w negocjacjach umów międzyrządowych państw członkowskich z państwami trzecimi oraz badanie zgodności tych umów z unijnym prawem konkurencji i prawem regulującym działanie wspólnego rynku, w szczególności chodzi o zasady III pakietu energetycznego (zasada TPA, zakaz klauzul zakazujących reeksport, rozłączenie działalności produkcyjnej i tranzytowej). W przypadku stwierdzenia niezgodności państwo członkowskie będzie podlegało postępowaniu o naruszenie prawa wspólnotowego przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości.

 

"To jest przewrotny dorobek polskiej prezydencji. - mówi Konrad Szymański z PiS. To polskie negocjacje z Rosją w sprawie długoterminowego kontraktu z Gazpromem pokazały Komisji Europejskiej jak państwa członkowskie mogą obchodzić przepisy unijne w obszarze wspólnego rynku. Wytworzony wtedy interwencyjny mechanizm teraz ma stać się normą w UE. To poprawi bezpieczeństwo dostaw, umocni zasady wspólnego rynku w relacjach z eksporterami takimi jak Rosja, wzmocni negocjacyjnie mniejsze kraje UE  i przyniesie więcej przejrzystości w dziedzinie energii."

 

PSaw