03.09.18, 17:15

Tajny budżet Putina. Ile wydano na zbrojenia?

W opublikowanych w sierpniu przez Rosyjski Urząd Statystyczny danych o produkcie krajowym brutto pojawił się tajny rozdział, w którym ukryto dane o zbrojeniach i udziale w nich efektów pracy intelektualnej na co przeznaczone jest 4,7% budżetu.

Zaktualizowane dane o dynamice, wolumenie i strukturze PKB za lata 2011 – 2017 opublikowane zostały przez Rosstat w ramach nowego systemu metodologicznego, który pokazuje wydatki na długofalowe zbrojenia, takie jak produkcja czołgów, czy samolotów i udział w nich badań naukowych. Szczegółowe dane zostały jednak utajnione. Urząd powołał się tutaj na ustawę o tajemnicy państwowej i poinformował, że takie było żądanie Ministerstwa Obrony.

Jednak mimo daleko posuniętej tajność w raporcie można wyczytać, że na zakup uzbrojenia i intelektualnych efektów pracy wydano w roku 2016 4,1 tryliona rubli, co stanowi 4,75% PKB. Dane dotyczące roku 2017 nie są jeszcze kompletne.

Rosstat nie wyjaśnił, czy kategoria „efekty pracy intelektualnej” jest sama przez się tajemnicą państwową, czy służy ukryciu wydatków na zbrojenia.

Trzeba zaznaczyć, że „nowy” system metodologiczny jest w istocie powrotem Rosji do starego systemu. Od roku 2013 zaczęto wprowadzać tu międzynarodowy standard SNS 2008 – System Narodowych Rozrachunków. Jednak w roku 2017 wycofano się z tej koncepcji i pojawił się tajny rozdział.

źródło: Kresy24.pl